UBEZPIECZENIE RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH

1 UBEZPIECZENIE RATOWNIKÓW MEDYCZNYCHMaj, 2017 r. ...
Author: Klaudia Adamczyk
0 downloads 1 Views

1 UBEZPIECZENIE RATOWNIKÓW MEDYCZNYCHMaj, 2017 r.

2 Ratownik Medyczny z dnia 8.09.2006 r. (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 1868)Zawód ratownika medycznego reguluje ustawa o państwowym ratownictwie medycznym z dnia r. (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 1868) Ratownikiem medycznym może być osoba, która: posiada pełną zdolność do czynności prawnych; posiada stan zdrowia pozwalający na wykonywanie tego zawodu; zna język polski; 4) spełnia wymagania dotyczące wykształcenia: studia wyższe na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne i uzyskanie tytułu zawodowego licencjata lub magistra na tym kierunku (specjalności) lub studia wyższe na kierunku studiów związanym z kształceniem w zakresie ratownictwa medycznego i uzyskanie tytułu zawodowego licencjata lub publiczna szkoła policealnej lub niepubliczna szkoła policealna o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskanie tytułu zawodowego ratownik medyczny albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie ratownik medyczny; Obecnie zawód ratownika medycznego można zdobyć po skończeniu studiów wyższych (kształcenie w szkołach policealnych zostało zakończone).

3 Ratownik medyczny ≠ ratownikNie należy mylić ratownika z ratownikiem medycznym, który jest uprawniony do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, a ponadto posiada wykształcenie medyczne. Tytuł ratownika uzyskuje się po ukończeniu kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Prezentacja dotyczy ubezpieczenia ratowników medycznych Ubezpieczenie ratownika wymaga zgody Centrali!

4 Ratownik Medyczny Wykonywanie zawodu ratownika medycznego polega na:  udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w tym medycznych czynności ratunkowych udzielanych samodzielnie lub pod nadzorem lekarza;   zabezpieczeniu osób znajdujących się w miejscu zdarzenia oraz podejmowaniu działań zapobiegających zwiększeniu liczby osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;   transportowaniu osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;   udzielaniu wsparcia psychicznego w sytuacji powodującej stan nagłego zagrożenia zdrowotnego;   edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia. Ponadto, za wykonywanie zawodu ratownika medycznego uważa się również wykonywanie pracy na rzecz doskonalenia zawodowego ratowników medycznych i dyspozytorów medycznych. Ratownik medyczny postępuje zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej oraz z należytą starannością.

5 Ratownik Medyczny Medyczne czynności ratunkowe - świadczenia opieki zdrowotnej (w rozumieniu przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), udzielane przez ratowników medycznych w warunkach pozaszpitalnych, w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego; Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego - stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia; Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia r. (Dz.U. z 2016r. poz. 587) określa szczegółowy zakres medycznych czynności ratunkowych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. Medyczne czynności ratunkowe mogą być udzielane przez ratownika medycznego: samodzielnie (np. unieruchamianie złamań, tamowanie krwawień, intubacja dotchawicza, wykonanie defibrylacji, EKG serca, przyjęcie porodu, przygotowanie pacjenta do transportu, podawanie określonych w rozporządzeniu leków), pod nadzorem lekarza (np. zakładanie sondy żołądkowej, cewnikowanie pęcherza moczowego, podawanie leków).

6 Ratownik Medyczny Ratownik medyczny jest obowiązany: informować pacjenta o jego prawach zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta; udzielić pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu albo osobie wskazanej przez pacjenta informacji o stanie zdrowia pacjenta, w zakresie związanym z podejmowaniem czynności medycznych; do zachowania tajemnicy zawodowej.

7 Ratownik Medyczny Ratownik medyczny pracuje w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR), GOPR, WOPR, TOPR. Ratownik medyczny może być zatrudniony jako dyspozytor medyczny.  Do zadań dyspozytorów medycznych należy w szczególności: przyjmowanie powiadomień o zdarzeniach oraz niezwłoczne dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia, przekazywanie niezbędnych informacji osobom udzielającym pierwszej pomocy; przekazywanie osobie kierującej akcją prowadzenia medycznych czynności ratunkowych, niezbędnych informacji ułatwiających prowadzenie medycznych czynności ratunkowych na miejscu zdarzenia; 4) powiadamianie o zdarzeniu szpitalnych oddziałów ratunkowych lub, jeżeli wymaga tego sytuacja na miejscu zdarzenia, centrów urazowych lub jednostek organizacyjnych szpitali wyspecjalizowanych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego; 5) powiadamianie o zdarzeniu jednostek współpracujących z systemem (np. PSP) jeżeli wymaga tego sytuacja na miejscu zdarzenia. Wykonywanie zadań dyspozytora medycznego, o których mowa powyżej stanowi udzielanie świadczeń zdrowotnych.

8 Ratownik Medyczny Ratownik medyczny wchodzi w skład zespołu ratownictwa medycznego. Zespoły ratownictwa medycznego dzielą się na: zespoły specjalistyczne, w skład których wchodzą co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz oraz pielęgniarka lub ratownik medyczny; zespoły podstawowe, w skład których wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka lub ratownik medyczny. Zespół ratownictwa medycznego jest wyposażony w specjalistyczny środek transportu sanitarnego. Ratownik medyczny może być jednocześnie kierowcą karetki, o ile posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Zespół ratownictwa medycznego po przybyciu na miejsce zdarzenia niezwłocznie rozpoczyna medyczne czynności ratunkowe.

9 Oferta INTER dla Ratowników MedycznychDobrowolne ubezpieczenie OC w tym: szkody w mieniu ruchomym osób trzecich (w tym w karetkach), szkody związane z pierwszą pomocą i transportem na terenie Europy, szkody związane z naruszeniem praw pacjenta. Ubezpieczenie ochrony prawnej ze wsparciem prawnika w sprawach zawodowych a w wyższych wariantach wsparcie prawnika w przypadku szkód komunikacyjnych i w sprawach prywatnych - bez względu na wariant zawsze wsparcie przez telefon. INTER Ochrona HIV/WZW z rozszerzeniem o agresję pacjenta + w wariancie B rozszerzenie o ubezpieczenie NNW. INTER Tour 365 – ubezpieczenie turystyczne

10 OC Dobrowolne W ramach pakietu dla ratowników medycznych oferujemy ubezpieczenie OC w wariancie B. Wariant B zapewnia pełną ochronę w zakresie szkód na osobie i w mieniu związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Jest to wariant dedykowany dla wszystkich ratowników medycznych pracujących zarówno na umowie kontraktowej, jak i umowie o pracę.

11 OC Dobrowolne Dobrowolne ubezpieczenie OC ratownika medycznego:Ubezpieczenie zabezpiecza wszystkie sfery działalności zawodowej (umowy o pracę, umowy cywilnoprawne - zlecenia); Ubezpieczenie chroni przed skutkami szkód na osobie; Ubezpieczenie chroni przed skutkami szkód w mieniu; Po rozszerzeniu ubezpieczenie pokrywa koszt zniszczenia torby ratownika medycznego należącej do Stacji Pogotowia Ratunkowego, wyposażenia karetki, uszkodzenia karetki; Po rozszerzeniu ubezpieczenie chroni przed skutkami szkód powstałych podczas udzielania pierwszej pomocy lub transportu pacjenta na terytorium Europy; Ubezpieczenie po rozszerzeniu chroni przed roszczeniami z tytułu naruszenia praw pacjenta.

12 OC Dobrowolne Potrzeby ubezpieczeniowe ratowników medycznych:Przykład 1: Wstrząs anafilaktyczny po podaniu leku, na który pacjent był uczulony. Ratownik nie przeprowadził z pacjentem stosownego wywiadu. Przykład 2: Upadek pacjenta z noszy podczas transportowania do karetki i uszkodzenie kręgosłupa. Ratownicy spiesząc się, nie przypięli pacjenta do noszy pasami. Przykład 3: Zbicie lustra w domu pacjenta. Ratownik wchodząc uderzył w lustro torbą.

13 Trzy dodatkowe klauzule specjalnie dla ratowników medycznych:OC Dobrowolne Trzy dodatkowe klauzule specjalnie dla ratowników medycznych: Klauzula 2 OC najemcy ruchomości (w tym szkody w karetkach z limitem do EURO). Klauzula 4 OC za szkody wynikłe z czynności wykonanych podczas udzielania pierwszej pomocy oraz transportu medycznego na terenie Europy. Klauzula 9 Naruszenie praw pacjenta.

14 OC Dobrowolne Klauzula 2OC najemcy ruchomości (szkody w karetkach z limitem do EURO) Obejmuje ustawową odpowiedzialność cywilną ratownika medycznego za szkody polegające na zniszczeniu lub uszkodzeniu rzeczy ruchomych (lub ich części składowych), oddanych w użytkowanie ratownika medycznego na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu albo innego pokrewnego stosunku prawnego. Przykład: Ratownik kierowca podczas manewrów parkingowych uszkodził karetkę (porysował zderzak). Przykład: Ratownik spiesząc się rzucił torbą na kamieniste podłoże i uszkodził defibrylator.

15 OC Dobrowolne Klauzula 4OC za szkody wynikłe z czynności wykonanych podczas udzielania pierwszej pomocy oraz transportu medycznego na terenie Europy Rozszerza zakres ubezpieczenia o szkody wynikłe z czynności wykonanych lub zaniechanych przez ratownika medycznego poza granicami Polski podczas udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku oraz transportu medycznego na terytorium Europy. Przykład: Podczas transportu pacjenta ze szpitala we Włoszech ratownik zignorował ból w nodze pacjenta i podjął decyzję o kontynuacji transportu do szpitala w Polsce zamiast szukać najbliższej placówki na trasie. Doszło do powikłań. Rodzina pacjenta żąda od ratownika odszkodowania.

16 OC Dobrowolne Klauzula 9 Naruszenie praw pacjentaSzkody wyrządzone przez ratownika medycznego polegające na naruszeniu praw pacjenta. Przykład: Pacjentka po awanturze domowej jest transportowana do szpitala. Ratownicy rozmawiają na temat przyczyny urazów na klatce schodowej w obecności sąsiadów bez zachowania dyskrecji.

17 OC Dobrowolne Ratownik medyczny może ponosić odpowiedzialność za naruszenie praw pacjenta, a mianowicie: Prawa do informacji o stanie zdrowia (Odmowa udzielenia pacjentowi informacji o jego stanie zdrowia) Prawa do zachowania tajemnicy (Udzielenie informacji o stanie zdrowia pacjenta osobom trzecim lub w sposób umożliwiający zapoznanie się ze stanem zdrowia pacjenta osobom trzecim. Przekazywanie informacji personelowi szpitala o stanie zdrowia pacjenta w obecności innych pacjentów oczekujących w Izbie przyjęć) Prawa do poszanowania godności i intymności (Nie osłonięcie pacjenta kocem podczas transportowania na noszach do karetki) Prawa do zgłaszania sprzeciwu odnośnie opinii lub orzeczenia lekarza (Nie odnotowanie zdecydowanego sprzeciwu pacjenta odnośnie oceny stanu zdrowia pacjenta) Prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego (Uniemożliwianie kontaktu pacjenta z rodziną – nie zabranie matki do szpitala w karetce razem z dzieckiem)

18 OC Dobrowolne Składki SG w Euro 25 000 50 000 100 000 200 000 250 000 Składka 60 72 86 104 114 294 SG w Euro Klauzula 2 OC najemcy ruchomości Klauzula 2 OC najemcy ruchomości OC najemcy ruchomości Klauzula 4 1- sza pomoc i transport medyczny - bez limitu Klauzula 9 Naruszenie praw pacjenta / Składka 19 59 99 17 29

19 Ochrona prawna Podstawowy (A)ochrona prawna przed dochodzeniem odszkodowań skierowanych przeciwko Ubezpieczonemu w życiu zawodowym ochrona prawna w sprawach karnych w życiu zawodowym ochrona prawna w zakresie sporów z NFZ telefoniczna asysta prawna Rozszerzony (B) wszystkie świadczenia zawarte w wariancie A oraz dodatkowo ochrona prawna: umów związanych z pojazdem mechanicznym w sprawach karnych oraz w sprawach o wykroczenie w komunikacji przy dochodzeniu odszkodowań przez Ubezpieczonego związanych z pojazdem telefoniczna asysta prawna - dodatkowe uprawnienia Pełny (C) wszystkie świadczenia zawarte w wariancie A, B oraz dodatkowo ochrona prawna: przy dochodzeniu odszkodowań przez Ubezpieczonego przed dochodzeniem odszkodowań skierowanych przeciwko Ubezpieczonemu w życiu prywatnym umów w życiu prywatnym w sprawach karnych prywatnych w zakresie prawa pracy w zakresie ubezpieczeń społecznych

20 Uwaga: uwzględniono sytuację maksymalnie negatywną dla Ubezpieczonego!Ochrona prawna Przykład: Ratownicy odmówili zniesienia po schodach otyłej pacjentki. Pacjentka po samodzielnym zejściu doznała udaru i zmarła w drodze do szpitala. Rodzina Pacjentki zażądała kwoty zł tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Uwaga: uwzględniono sytuację maksymalnie negatywną dla Ubezpieczonego! Koszt wynagrodzenia pełnomocnika (I instancja) – zł Koszt wynagrodzenia pełnomocnika drugiej strony (I instancja) – zł Wysokość opłaty od pozwu – 550 zł Koszt opinii biegłego – 800 zł Wysokość opłaty od apelacji – 550 zł Koszt wynagrodzenia pełnomocnika (II instancja) – zł Koszt wynagrodzenia pełnomocnika drugiej strony (II instancja) – zł Łącznie: zł

21 Uwaga: uwzględniono sytuację maksymalnie negatywną dla Ubezpieczonego!Ochrona prawna Przykład: Ubezpieczonemu dyspozytorowi został postawiony zarzut z art. 160 § 2 kodeksu karnego - narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo. (Zła ocena stanu zdrowia podczas wywiadu i niewysłanie zespołu ratownictwa na interwencję). Uwaga: uwzględniono sytuację maksymalnie negatywną dla Ubezpieczonego! Koszt wynagrodzenia pełnomocnika (za dwie instancje) – zł Koszt opinii biegłego – zł Koszt stawiennictwa świadków – ok. 500 zł Koszt opłaty karnej w razie skazania na karę pozbawienia wolności –360 zł Łącznie: zł

22 Uwaga: uwzględniono sytuację maksymalnie negatywną dla Ubezpieczonego!Ochrona prawna Przykład: Ubezpieczony spowodował wypadek, w wyniku którego osoby podróżujące drugim pojazdem doznały obrażeń ciała na okres przekraczający 7 dni. Postawiono mu zarzut popełnienia przestępstwa nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości zł. Uwaga: uwzględniono sytuację maksymalnie negatywną dla Ubezpieczonego! Koszt wynagrodzenia pełnomocnika (za dwie instancje) – zł Koszt opinii biegłego z zakresu ruchu drogowego – zł Koszt opinii biegłego z zakresu medycyny – 800 zł Koszt stawiennictwa świadków – 550 zł Koszt opłaty karnej w razie skazania na karę pozbawienia wolności –600 zł Koszt poręczenia majątkowego (nieoprocentowana pożyczka) – zł Łącznie: zł

23 Uwaga: uwzględniono sytuację maksymalnie negatywną dla Ubezpieczonego!Ochrona prawna Przykład: Małżonek Ubezpieczonej wynajął ekipę do położenia glazury w łazience. Bez powodu nie stawiła się ona w wyznaczonym terminie. Małżonek Ubezpieczonej musiał wynająć inny zespół, który miał w tym czasie wolny termin. Zapłacił za remont zł więcej. Domaga się od pierwszej ekipy wyrównania tej różnicy. Uwaga: uwzględniono sytuację maksymalnie negatywną dla Ubezpieczonego! Koszt wynagrodzenia prawnika w postępowaniu pozasądowym – 500 zł Koszt wynagrodzenia pełnomocnika (I instancja) – 900 zł Koszt wynagrodzenia pełnomocnika drugiej strony (I instancja) – 900 zł Wysokość opłaty od pozwu – 100 zł Wysokość opłaty od apelacji – 100 zł Koszt wynagrodzenia pełnomocnika (II instancja) – 450 zł Koszt wynagrodzenia pełnomocnika drugiej strony (II instancja) – 450 zł Łącznie: zł

24 Ochrona prawna Telefoniczna asysta prawna Wariant ABieżąca konsultacja prawna przez telefon/ Przesyłanie tekstów aktów prawnych i wzorów umów Informowanie o procedurach sądowych i kosztach prowadzenia sporów Wariant B i C dodatkowo Sporządzanie opinii prawnych Weryfikowanie dokumentów przygotowanych przez ubezpieczonego Przygotowywanie wybranych pism procesowych

25 Ochrona prawna Wariant A SU 25 000 zł Wariant B SU 50 000 zł Wariant CSkładka Wariant A SU zł Wariant B SU zł Wariant C Składka 56 88 136

26 INTER Ochrona HIV/WZW W ramach ubezpieczenia Inter Ochrona HIV/WZW zapewniona jest: refundacja kosztów konsultacji lekarskiej i badań w kierunku obecności wirusów HIV i WZW, refundacja kosztów kuracji antyretrowirusowej (zakup leku) w przypadku zakażenia, jednorazowe świadczenie w przypadku zakażenia HIV, jednorazowe świadczenie w przypadku zakażenia WZW, możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

27 INTER Ochrona HIV/WZW Przykłady szkód:Podczas udzielania pierwszej pomocy po wypadku doszło do zachlapania krwią pacjentki twarzy ratownika. Krew dostała się do oka. Okazało się, że pacjentka była zakażona wirusem HIV. Podczas udzielania pomocy agresywny pacjent ugryzł ratownika. 17-letni pacjent miał dodatni wynik HCV. Ratownik podczas transportu był zmuszony wymienić wenflon z uwagi na niedrożność poprzedniego. Podczas nagłego hamowania zakłuł się w lewy kciuk zakrwawioną igłą. Zaszła konieczność wykonania badań na obecność wirusa HIV.

28 INTER Ochrona HIV/WZW Warianty ubezpieczenia Wariant Aświadczenia związane z przypadkowym zakażeniem wirusem HIV lub WZW. Wariant B zakres z Wariantu A oraz dodatkowo świadczenia z tytułu ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków.

29 INTER Ochrona HIV/WZW Rodzaj świadczenia Sumy ubezpieczenia (zł)Wariant A-I A-III B-I B-III Badanie na obecność wirusów HIV lub WZW 1 500 2 000 2 500 Koszt leków antyretrowirusowych HIV 3 500 5 000 10 000 Jednorazowe świadczenie z tytułu zakażenia HIV 20 000 Jednorazowe świadczenie z tytułu zakażenia WZW NNW - Świadczenie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu - 50 000 NNW - Świadczenie z tytułu śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku 25 000 Wysokość składki (w zł) 74 89 100 320

30 Klauzula 10 - Agresja pacjentaINTER Ochrona HIV/WZW Klauzula dodatkowa dla ratowników medycznych: Klauzula 10 Agresja Pacjenta Szkody nieobjęte wypłatą w ramach ubezpieczenia NNW, ze względu na brak trwałego uszczerbku na zdrowiu. Warunkiem uzyskania świadczenia jest poddanie się przez Ubezpieczonego obdukcji lekarskiej oraz zgłoszenie zajścia zdarzenia na Policję. Klauzula 10 - Agresja pacjenta 1 000 / zł Składka 19 zł

31 INTER Tour 365 Umowa ubezpieczenia obejmuje:koszty leczenia za granicą i pomocy assistance w podróży poza terytorium Polski i krajem zamieszkania, następstwa nieszczęśliwych wypadków, OC w życiu prywatnym. Zalety ubezpieczenia: brak limitu wieku, cały świat, dla amatorsko uprawiających sport – narty, snowboard, nurkowanie do 15 m głębokości, osób z chorobami przewlekłymi (zakresem objęte są zaostrzenia choroby przewlekłej – nie leczenie chorób przewlekłych), dla wyjeżdzających w podróż maksymalnie do 45 dni (jednorazowa podróż). Uwaga: nie trzeba zgłaszać wyjazdów Ubezpieczycielowi!

32 - roczne ubezpieczenieINTER Tour 365 Warianty ubezpieczenia: indywidualny obejmuje tylko osobę wskazaną na polisie, rodzinny obejmuje osobę wskazaną na polisie oraz jej rodzinę Cena jednakowa dla pakietu rodzinnego bez względu na ilość członków rodziny. Nie wymieniamy na polisie członków rodziny. Rodzina odbywa podróż wspólnie z Ubezpieczonym. INDYWIDUALNY RODZINNY Składka za INTER Tour 365 - roczne ubezpieczenie 217 498

33 Dziękuję za uwagę