Układ krwionośny.

1 Układ krwionośny ...
Author: Piotr Sikora
0 downloads 1 Views

1 Układ krwionośny

2 Co to jest układ krwionośny?Układ krwionośny człowieka jest układem zamkniętym. Krew, wprowadzana w ruch dzięki skurczom serca, krąży w zamkniętym systemie naczyń krwionośnych. Wyróżniamy trzy rodzaje naczyń krwionośnych: Tętnice Żyły Naczynia włosowate

3 Tętnice Tętnice – grube i elastyczne. Zbudowane są z trzech warstw: zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Są stale mocno napięte, ponieważ tłoczą krew pod dużym ciśnieniem z serca do tkanek.

4 Żyły Żyły – zbudowane są podobnie jak tętnice z trzech warstw, ale są cieńsze i mniej elastyczne. Odprowadzają krew z tkanek do serca. W ścianach żył występują zastawki zapobiegające cofaniu się krwi płynącej pod mniejszym ciśnieniem (rys. 1).

5 Naczynia włosowate Naczynia włosowate – bardzo cienkie i delikatne. Zbudowane są tylko z jednej warstwy komórek – śródbłonka.

6

7 Układ krwionośny u człowieka

8 Krwiobieg mały (płucny) Krwiobieg duży (obwodowy)Obieg krwi Krwiobieg mały (płucny) komora prawa Ktętnica płuca Włośniczki tętniczo-żylne płuc żyły płucne przedsionek lewy Krwiobieg duży (obwodowy) komora lewa aorta włośniczki w tkankach żyły główne przedsionek prawy

9 Serce Funkcja serca Serce to główny element układu krążenia, dzięki jego pracy krew krąży w naszym organizmie dostarczając tlen i składniki odżywcze do naszych organów i komórek. Można więc powiedzieć, że jest to pompa napędzająca cały nasz układ krążenia. Serce w ciągu doby wykonuje ponad 100 tysięcy skurczów i przepompowuje w tym czasie ponad litrów krwi. Taką tytaniczną pracę wykonuje nieprzerwanie w ciągu kilkudziesięciu lat naszego życia, warto więc o nie dbać i nie utrudniać mu pracy!

10 Jak zbudowane jest serce?

11 Co sprawia, że serce bije szybciej?Oczywiście emocje, ale nie tylko… Nasze serce kiedy potrzeba, potrafi bić nie tylko szybciej ale i mocniej. Gdy organizm potrzebuje więcej krwi, serce przyspiesza rytm, a jeśli to okaże się niewystarczające może również kurczyć się mocniej dostarczając nawet kilkukrotnie więcej krwi. Regulacja częstości rytmu i siły skurczu, odbywa się poprzez pobudzanie receptorów komórek serca przez układ nerwowy oraz uwalniane do krwi hormony. Wspomniane mechanizmy przyśpieszania/zwalniania częstości rytmu to chronotropia, a zwiększanie/zmniejszanie siły skurczu nazywamy inotropią.

12 Jak dbać o nasze serce? Pięć prostych zasad: Nie palić Ruszać sięOdżywiać się prawidłowo Dbać o wagę Zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu

13 Co to jest krew? Krew jest tkanką płynną o czerwonym kolorze, barwa jej zależy od barwnika krwi - hemoglobiny. Krew przepływa bez przerwy we wnętrzu układu krążenia, dostarczając do wszystkich komórek ciała tlen, składniki odżywcze i inne elementy potrzebne komórką do metabolizmu. Jednocześnie krew transportuje dwutlenek węgla. W organizmie znajduje się zgromadzona krew (w wątrobie i śledzionie), która normalnie nie krąży. Włączana jest ona do krążenia tylko w przypadkach konieczności uzupełnienia utraconej przez organizm krążącej krwi.

14 Komórki krwi W osoczu znajdują się różnego rodzaju ciałka, spośród których każda spełnia określoną funkcję: krwinki czerwone - erytrocyty - transportują tlen z płuc do komórek i dwutlenek węgla, pochodzący z metabolizmu komórek, w odwrotnym kierunku; krwinki białe - leukocyty - mają zdolności żerne i poruszania się. Różne rodzaje tworzą część układu odpornościowego i chronią organizm przed infekcjami; płytki krwi - trombocyty - są to kuleczki tłuszczów, lipidów lub cząsteczki barwnika, poruszające się biernie wraz z krążącą krwią. Uczestniczą w procesie krzepnięcia krwi, zapobiegając krwotokom.

15 Choroby układu krwionośnegoPrzykładami chorób układu krwionośnego są: tętniak i żylak, miażdżyca, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, choroba Bürgera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic, zespół Takayasu, choroba Kawasakiego, choroba Raynauda.

16 Ciekawostki Czy wiesz, że łączna długość naczyń układu krążenia oceniana jest na prawie km? Czy wiesz, że krew w naczyniach krwionośnych porusza się z prędkością 35 cm na sekundę? To dzięki temu, że serce dorosłego człowieka, które ma rozmiar 10×15 cm i waży 300 gram pompuje ok. 6 litrów krwi na minutę z czego prawie litr przepływa do mózgu. Dziennie jest to ok 8 tys. litrów, a ok. 200 mln litrów w ciągu całego życia. W organizmie dorosłego mężczyzny jest około 5 litrów krwi, u kobiety około 4,3 litra.

17 Bibliografia mfatyczny_czlowieka,haslo.html

18 Dziękuje za uwagę!