1 urokliwy zakątek PolskiLasy Spalskie, urokliwy zakątek Polski Bogactwo Puszczy Nadpilickiej doceniali już władcy Polski od czasów piastowskich - toteż bory te do dóbr królewskich należały. Zasobność okolicznych lasów w zwierzynę przyciągała tu na polowania wiele znanych postaci. Przyjeżdżali królowie Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk. W wyniku II rozbioru Polski ziemie te znalazły się pod panowaniem pruskim. Zaborca na tych terenach utworzył Urzędy Leśne. W 1815 roku tereny te zostały włączone do zaboru rosyjskiego. W końcu XIX w. Spała stała się rezydencją myśliwską cara Aleksandra III, a następnie Mikołaja II. Po I wojnie światowej w 1918 roku podzielono lasy podległe Urzędowi Leśnemu Lubochnia na Nadleśnictwo Regny i Nadleśnictwo Spała. W 1922 roku środkową część lasów Nadleśnictwa Spała przydzielono do rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej. Z pozostałej części lasów utworzono Nadleśnictwo Glina i Nadleśnictwo Lubochnia. Po II wojnie światowej do lasów Nadleśnictwa Glina dołączono majątki: Rzeczyca, Wielka Wola i Mała Wola W 1957 nadleśnictwo zostało przeniesione z Gliny do Spały. W 1973 do Nadleśnictwa Spała włączono obszary zlikwidowanego Nadleśnictwa Lubochnia. Po dokonanych zmianach obecnie powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 15,579 ha.
2 Obszar jego zasięgu terytorialnego wynosi 454,40 km². Siedziba Nadleśnictwa Nadleśnictwo Spała położone jest w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, na terenie gmin: Budziszewice, Czerniewice, Inowłódz, Lubochnia, Rzeczyca, Tomaszów Mazowiecki, Ujazd i Żelechlinek. Obszar jego zasięgu terytorialnego wynosi 454,40 km². Aktualnie w skład Nadleśnictwa wchodzą następujące leśnictwa: Czółna, Kierz, Kruszewiec, Luboszewy, Małecz w Obrębie Lubochnia oraz Borki, Jasień, Małomierz, Potok, Wielka Wola, Ządłowice w Obrębie Spała.
3 Tereny Nadleśnictwa Spała rozciągają się na malowniczej Równinie Piotrkowskiej, w dolinie rzeki Pilicy, która jest szczególnie bogata w kompleksy leśne. Występują tu lasy mieszane z przewagą borów sosnowych ( letnich), ogromna ilość gatunków roślin, zwierząt, ptaków, porostów i grzybów, które ubogacają te obszary. Ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe na terenie Nadleśnictwa wydzielono siedem interesujących rezerwatów przyrody: Rezerwat „Gać Spalska” (2006), 85,89 ha Rezerwat „Konewka” (1987), 99,91 ha Rezerwat „Kruszewiec” (1979), 81,54 ha Rezerwat „Małecz”(1987), 9,15 ha Rezerwat „Spała” (1958), 102,70 ha Rezerwat „Starodrzew Lubocheński” (1990), 22,38 ha Rezerwat „Żądłowice” (1968), 241,19 ha oraz Spalski Park Krajobrazowy (1995), 36,067 ha I wiele obiektów uznanych za pomniki przyrody. Nadleśnictwo Spała od 30 października 2002 wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promującego Lasy Spalsko Rogowskie. Gać Spała
4 Przewodnik turystycznySzlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe. Rowerowy Szlak Grunwaldzki (138km-36km) Rowerowy Szlak Natury, Historii i Kultury (100km-60km) Rowerowy Szlak im. Juliana Tuwima (20,5km) Łódzki Szlak Konny (201km-33km) Pieszy Szlak Partyzancki im. mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” (201km-33km) Rowerowy Szlak Carskich Łowów (30km) Szlak kajakowy rzeki Pilicy (238km-57km) Pieszy Szlak Spalskiego Parku Krajobrazowego (54,5km) Trakt przez Puszczę Pilicką (23,5km) Rowerowy Szlak Cudownych Obrazów (44,5km- 36km)
5 Bogactwo leśnych ścieżek edukacyjnych oraz szlaków pieszych, rowerowych, konnych i kajakowych zaspokoi każdego, kto pragnie poznawać nasz region i obcować z przyrodą, relaksować się i wypoczywać na łonie natury przy cudownym śpiewie ptaków. Wśród propozycji jest wiele obiektów przyrodniczych, często ukrytych w leśnych gęstwinach. Bogata infrastruktura turystyczna powinna być zachętą dla odwiedzających.
6 W lasach spalskich od dawien dawna odbywały się polowania ze względu na dużą ilość zwierzyny łownej.W latach międzywojennych Spała stała się letnią rezydencją prezydentów RP. S. Wojciechowski bywał tu często w latach Leczył się tu marszałek Józef Piłsudski ze względu na występujący tu swoisty ekoklimat. Prezydent Ignacy Mościcki, wielki amator polowań, dla którego Spała była „drugim Belwederem”, wprowadził zwyczaj obchodzenia w Spale ogólnopolskich dożynek. Zainaugurował również doroczne obchody spalskiego Hubertusa, święta ku czci św. Huberta- patrona myśliwych. W 2000 roku po ponad 60 latach przerwy powrócono do organizacji Dożynek Prezydenckich, a także Hubertusów Spalskich uważanych za najlepszą tego typu imprezę w Polsce. Od 2005 roku w okresie od maja do października w każdą drugą niedzielę miesiąca odbywa się Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego- impreza uhonorowana certyfikatem „Najlepszy Produkt Turystyczny 2007”.
7 Na szlakach historycznych można spotkać wiele miejsc i obiektów upamiętniających czasy carskie, prezydenckie i II wojny światowej. Najważniejsze z nich to: Szaniec Hubala, wzniesiony w ostępie leśnym, w którym poległ mjr. H. Dobrzański- Hubal Bunkry w Konewce, tajemnicze fortyfikacje wojenne wybudowane przez Niemców. Bunkier długości 380 m z przeznaczeniem na schron dla pociągów sztabowych i pociągów z cysternami paliwa. Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta, poświęcony leśnikom i drzewiarzom całej Polski oraz członkom ich rodzin pomordowanym w obozach zagłady lub rozstrzelanych na progach leśnych osad przez okupanta w czasie II wojny światowej. Nadleśnictwo Spała aktywnie uczestniczyło w pracach przy budowie Domu Pamięci i pełni rolę opiekuna jego działalności. Kościół Polowy Armii Krajowej, wzniesiony w 1992 roku przez leśników Nadleśnictwa Spała przy zabytkowym drewnianym kościółku pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej.
8 Stosowane formy ochrony, mądra, racjonalna gospodarka leśna kierownictwa i całej załogi Nadleśnictwa oraz edukacja przyrodnicza dzieci, młodzieży i całego społeczeństwa zapewniają dogodne warunki wypoczynku dla ogromnej rzeszy turystów i wczasowiczów z okolic i z całej Polski i sprawiają, że Lasy Spalskie stają się prawdziwymi płucami środkowej Polski - z centrum w Spale. Prezentację wykonali uczniowie klasy VI: Cichowska Natalia, Publiczna Szkoła Podstawowa w Glinniku Kwapis Piotr, Sobolewski Jakub kategoria: Szkoła Podstawowa Opiekun: mgr Piotr Kaniewski