1 Utonięcia
2 Co to jest utonięcie ? rodzaj uduszenia gwałtownego, do którego dochodzi na skutek zablokowania dróg oddechowych płynem, najczęściej wodą. Skutkiem tonięcia są zmiany w płucach (rozedma wodna płuc) oraz tzw. "grzybek piany" wydobywający się z ust lub nosa. W przypadku zwłok dłużej przebywających w wodzie naskórek staje się biały, pofałdowany i matowy. Większość utonięć to nieszczęśliwe wypadki, ale zdarzają się również samobójstwa oraz zabójstwa (np. osób nie umiejących pływać, odurzonych alkoholem lub ogłuszonych).
3 Statystki liczby osób, które utonęły w okresie letnim 2015 roku
4 Pierwsza pomoc Oceń sytuację Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia (nr 999/112) Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego: * za pomocą koła ratunkowego; * za pomocą liny; * z łodzi; * z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu; * można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
5 * za pomocą koła ratunkowego; * za pomocą liny; * z łodzi; * z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu; * można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" wodą przez tonącego. Jak najszybciej należy wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnię zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należy ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie. Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania. * za pomocą koła ratunkowego; * za pomocą liny; * z łodzi; * z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu; * można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" wodą przez tonącego. Jak najszybciej należy wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnię zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należy ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie. Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.
6 Czynności, które wykonujemy u topielca.
7 SZANSA NA ODRATOWANIE TOPIELCA
8
9 MARTWY RATOWNIK NIKOGO JUŻ NIE URATUJE TONĄCY CZŁOWIEK MOŻE WCIĄGNĄĆ RATOWNIKA DO WODY UDZIELAJ POMOCY TONĄCYM ZA POMOCĄ SPRZĘTU RATOWNICZEGO NIE SKACZ DO WODY NIE JESTEŚ ZAWODOWYM RATOWNIKIEM WODNYM,MOŻESZ SAM UTONĄĆ