1 Uzależnienia ,, Wracasz. Przyprowadzasz do mojej głowy wraz z sobą całą przeszłość. Wszystkie chwile, te dobre i te złe, mieszają się razem. Próbuję wypychać je drzwiami i oknami, oczami i uszami, ale nie chcą.’’
3 Rodzaje uzależnień: Od telefonu Od narkotyków Od internetuOd seksoholizmu Od alkoholu Od papierosów Od hazardu Od pracoholistwa Od telemani Od lekomani Od nie jedzenia Od adrenaliny Od słodyczy Od autoagresji Od zakupoholizmu
4 Uzależnienie od telefonuTelefon komórkowy stał się już nieodłącznym atrybutem współczesnego człowieka. Posiadanie go daje poczucie wolności, niezależności i bezpieczeństwa, a dysponowanie nie utanie dzwoniącym aparatem najnowszej generacji podnosi status społeczny użytkownika, gdyż oznacza nadążanie za modą, posiadanie dobrej pracy i gęstej sieci ważnych kontaktów.
5 Uzależnienie od narkotykówUzależnienie od narkotyków, nazywane również narkomanią, to poważna choroba, na którą może zapaść każda osoba eksperymentująca z przyjmowaniem różnego rodzaju środków odurzających. Świadomość społeczna dotycząca negatywnych skutków uzależnienia od narkotyków jest wciąż dość niewielka, a tymczasem nieleczona narkomania jest schorzeniem postępującym, mogącym prowadzić nie tylko do wyniszczenia organizmu, ale w skrajnych przypadkach nawet do śmierci osoby uzależnionej.
9 Uzależnienie od papierosówZespół uzależnienia od nikotyny (tytoniu) to choroba, którą opisano w klasyfikacji ICD-10. Podobnie jak inne uzależnienia ma ona charakter przewlekły i nawracający. To oznacza, że raz wykształcona zależność od nikotyny związana jest ze zmianami w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, czego efektem jest występowanie zespołu abstynencyjnego w sytuacji zaprzestania palenia i dużego ryzyka powrotu do palenia, nawet wiele lat po jego zaprzestaniu.
10 Uzależnienia od hazarduUzależnienie od hazardu zostało zdefiniowane przez Międzynarodową Statystyczną Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych i mówiąc najprościej jest utratą kontroli nad graniem – w gry losowe, w których tylko ślepy traf decyduje o zwycięstwie oraz za pieniądze, gdzie kolejne porażki zamiast zniechęcać, coraz bardziej motywują do grania. Taka utrata kontroli prowadzi niechybnie do pogarszania relacji z najbliższym środowiskiem, problemów w życiu zawodowym i rodzinnym.
11 Uzależnienie od pracoholistwaPracoholizm jest uzależnieniem polegającym na odczuwaniu przymusu pracy oraz silną, nie podlegającą kontroli potrzebą pracy. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10,
12 Uzależnienie od telemaniNałóg powoduje zaniedbywanie codziennych obowiązków służbowych i rodzinnych, z czego telemaniacy najczęściej zdają sobie sprawę, ale mimo tego nie mogą nic na to poradzić. Próba zmniejszenia obecności nałogowca przed ekranem telewizora kończy się najczęściej frustracją, a nawet agresją. Oglądanie telewizji staje się czynnością niemal tak samo ważną jak podstawowe czynności bytowe w rodzaju jedzenia czy też oddychania.
15 Uzależnienie od adrenalinyAdrenalina lub inaczej – epinefryna – to hormon wytwarzany przez rdzenie nadnerczy, spełniający kilka funkcji. Przede wszystkim jest neuroprzekaźnikiem – pomaga przesyłać informacje z jednego neuronu do drugiego. Adrenalina często określana jest jako tzw. hormon 3 x F (z języka angielskiego: fright, fight and flight), czyli hormon strachu, walki i ucieczki. Stosuje się ją w medycynie jako środek doraźny, wspomagający zatrzymanie intensywnych ataków astmy i alergii (np. spowodowany ukąszeniem pszczoły obrzęk tkanek).
16 Uzależnienie od słodyczyUzależnienie od słodyczy to niesłusznie bagatelizowany problem. W końcu na skutki jedzenia słodyczy nie trzeba długo czekać. Próchnica, nadwaga, cukrzyca to tylko niektóre z niebezpieczeństw, które czyhają na osoby uzależnione od czekolady i innych słodkości.
18 Uzależnienie od zakupoholizmuNie ma jednej obowiązującej definicji zakupoholizmu. Można powiedzieć, że zakupoholizm (kupnoholizm, kompulsywne zakupy) to uzależnienie od dokonywania zakupów, przymus kupowania różnych przedmiotów/artykułów (często niepotrzebnych), niekontrolowane robienie zakupów wpływające niekorzystnie na funkcjonowanie człowieka. Kompulsywne zakupy, które są często reakcją na negatywne wydarzenia lub nieakceptowane stany emocjonalne, powodują spadek napięcia psychicznego oraz poprawę samopoczucia wkrótce po dokonaniu zakupu.
19 (ponadto cierpię na bezsenność i uzależnienie... ,,Taki właśnie ze mnie pseudonaukowiec ostatnio, który w cieniu mrocznej nocy skrycie klei myśli swe, nie do końca wiedząc w jaki sposób elegancko ubrać je w mądre słowa... (ponadto cierpię na bezsenność i uzależnienie... uzależnienie od ludzi, od drugiego człowieka)...’’
20 Dziękujemy za uwagę Wykonawcy: Klasa Ib