V Gostyńska Gra Miejska

1 V Gostyńska Gra Miejska„Pisma E. Bojanowskiego – Gostyń...
Author: Izaak Tadych
0 downloads 1 Views

1 V Gostyńska Gra Miejska„Pisma E. Bojanowskiego – Gostyń 1953”

2

3 Współpraca i wsparcie projektuMOANA Muzeum Gostyń GOK Hutnik Drukarnia REAL Kawiarnia "Kameralna" Pizzeria Texas Salon "Mirage" Kawon PARLAMENTARZYŚCI: Łukasz Borowiak Andrzej Dera Jan Dziedziczak Andrzej Grzyb Marian Poślednik Adam Rogacki Marek Siwiec Wojciech Ziemniak

4

5 SCENARIUSZ Gra toczy się o powstrzymanie przejęcia pism Edmunda Bojanowskiego przez Urząd Bezpieczeństwa. .

6 V Gostyńska Gra Miejska etap uliczny 10 maja 2014

7

8 Rawicz, 9 maja 1953 Mam tylko kilka słów tego grypsu, by pozostawić Wam zadanie do wykonania. Ubecja jest już na tropie! Macie tylko 150 minut, by uprzedzić porucznika Weinerta i chorążego Wolskiego przejmując dokumenty Edmunda Bojanowskiego. Zebrałem sporo informacji, ale nie mogłem ich przekazać bezpośrednio. Są ukryte w różnych częściach miasta, punktach kontaktowych i u naszych agentów. Uwaga na patrole milicji! Jeżeli Was zatrzymają, musicie się podporządkować i spokojnie „dać się spisać”. Niestety stracicie 10 minut. Nie wolno Wam uciekać, bo to spowoduje wasze zatrzymanie na dłużej! Musicie rozpracować siatkę ubecji w Gostyniu, zdemaskować ich współpracowników i przejąć dokumenty wielkiego człowieka! Kamil

9

10 Wskazówka 1 1. „WALTERA” 1 Walter to pseudonim gen. Karola Świerczewskiego (w jednym z opowiadań proboszcz zastanawia się jaki był jego pseudonim). Adres: ówczesna ulica gen. Świerczewskiego 1, czyli dziś Bojanowskiego. Agent: Kiedy wyprowadzali lekarza Ganowskiego wcisnął mi w rękę kartkę, mówiąc: „Od księdza Siczyńskiego dostałem”. Oto ona: „En un ataúd! Es en el ataúd” Wyjaśnienie: Kartkę lekarz otrzymał od umierającego Siczyńskiego; kierowana była do Karola Małyszka więc zapisano ją po hiszpańsku. W tłumaczeniu słowa: „W trumnie! To jest w trumnie”

11

12 Wskazówka 2 2. GDZIE SPOTYKA SIĘ FELIKS I JULIAN Styk ulic Feliksa Dzierżyńskiego (ks. Olejniczaka), Juliana Marchlewskiego (Wrocławska) czyli Rondo Solidarności. NIE KAŻDY MA ODWAGĘ TAM WEJŚĆ!

13

14 Wskazówka 3 3. POSPRZĄTAJ ULI BARSKIEJ PODWÓRZE – POD LATARNIĄ NAJCIEMNIEJ Pierwsze litery tworzą skrót PUBP – czyli Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Ulica Wrocławska, budynek OPS. Na podwórzu agent mówi: „Kiedy umierał ksiądz Siczyński, był przy nim tylko Ganowski. On chciał przekazać komuś informację, żeby lekarz nie zrozumiał. Chyba adresował ją do osoby, która przed śmiercią często u niego bywała.”

15

16 Wskazówka 4 4. NAJSTARSZY DOM Z DATĄ Kolejowa, dawny Hotel Centralny. Data Agent: Czasami trzeba ukryć coś w pobliżu kogoś, kto nie powinien tego odkryć. A ufać dziś nie wolno nikomu. Wyjaśnienie: Agentem bezpieki jest wikary. To on podsłuchiwał rozmowę proboszcza Misiołka z ogrodnikiem i zadzwonił do UB w sprawie lekarza Ganowskiego. Czytał „Głos kapłana” – gazetę zakazaną przez kardynała Wyszyńskiego. Dokumenty muszą więc być gdzieś ukryte w pobliżu plebani.

17

18 Wskazówka 5 5. GRÓB PRAWIE NA WOLNOŚCI CO NIEWOLĘ PRZYWIODŁMiejsce przy ulicy Wolności (dziś Jana Pawła II), gdzie pochowano żołnierzy radzieckich – dziś pomnik. Agent: Ksiądz Siczyński parę przed śmiercią powiedział: „Dobry złodziej pokona każdy zamek lub klucz; strach człowieka jest najlepszym zabezpieczeniem”. Nie wiem o co mogło mu chodzić? Wyjaśnienie: W jednym z opowiadań ogrodnik wspomina o nowych zamkach w kostnicy. Teraz wskazówka proboszcza, że JEDNAK nie będą potrzebne, bo strach powstrzyma przed przeszukaniem tego miejsca.

19

20 Wskazówka 6 6. OKNO NA ŚWIAT NA DWÓCH PROFILACH METALOWYCH PRZEKROJU DWUTEOWNIKA Miejsce: Dworzec PKP. Agent rozdaje ulotki:

21

22

23 Wskazówka 7 7. OD SIEDZIBY NKWD W KIERUNKU OPUSZCZONEGO KOŚCIOŁA. SKRĘĆ W DRUGĄ POPRZECZNĄ W PRAWO. ZA BRAMĄ MIEJSKĄ W PRAWO. ZAMÓW COŚ DO PICIA I PODAJ HASŁO: „KSIĄDZ PROBOSZCZ LUBI ORANŻADĘ”. OBEJRZYJ RACHUNEK. Z Kolejowej w kierunku Wrocławskiej, skręcić w Powstańców Wielkopolskich. Kawiarnia Kameralna. Na rachunku: „Kierski był widziany z duchownym z Fary.”

24

25 Wskazówka 8 Odbicie w lustrze:RUINY POMNIKA MIKOŁAJA PRZEDPEŁKOWICA Agent Lekarz: Leczyłem księdza proboszcza. Niestety w dniu śmieci byłem na zjeździe lekarzy chirurgów. Proboszcz Siczyński chorował długo i od dawna nie opuszczał plebani, jedynie w okolicy kościoła spacerował.

26

27 Wskazówka 9 IDŹ NA WZGÓRZE GDZIE WYKONANO SZKIC Miejsce: Boisko Gimnazjum nr 2. Agent: Warto czasami przyjrzeć się, czy kto swoim znajomkiem, ziomkiem czy prawie krewniakiem. A jeden z Gostyniaków chwalił się po pijaku, że spotkał kiedyś Orwella. Georga Orwella. Nigdy o takim nie słyszałem, to po co się chwalił? A wielu innych ze wschodu przywiało.

28

29 Wyjaśnienie Agentem jest Kierski, który zwerbował wikarego poprzez oficera śledczego zamieszkałego w rodzinnej miejscowości wikarego (Hryniówka i Lesiówka leżały w tej samej gminie). Sam również w czasie wojny działał w powiecie stanisławowskim jako agent niemiecki. Wikary Sworodecki czytał „Głos kapłana”- pismo „księży – patriotów” zakazane przez kardynała Wyszyńskiego. Być może był szanatażowany przez Kierskiego

30 Wyjaśnienie Małyszek (komunista, nawrócony kiedy zobaczył w Hiszpanii czym jest komunizm i spotkał się z Orwellem) został aresztowany, podobnie jak Ganowski. Ksiądz Siczyńśki przekazał mu informację. Małyszek był zaufanym proboszcza Siczyńskiego. Dokumenty ukryte w kostnicy: ksiądz Siczyński nie opuszczał okolic kościoła w podpowiedziach słowa o trumnach oraz o miejscu gdzie trzeba pokonać strach, by wejść kazał wyremontować, ale pod koniec życia nie pozwolił zamykać kostnicy na klucz.

31 ZWYCIĘZCY AKWLM

32