W SPÓŁPRACA E UROREGIONÓW I PROJEKT „EUREGIO PL-CZ”

1 W SPÓŁPRACA E UROREGIONÓW I PROJEKT „EUREGIO PL-CZ” ...
Author: Stanisław Piątkowski
0 downloads 0 Views

1 W SPÓŁPRACA E UROREGIONÓW I PROJEKT „EUREGIO PL-CZ”

2 W SPÓŁPRACA T RANSGRANICZNA Na rozwój współpracy na obszarach przygranicznych duży wpływ wywarły inicjatywy społeczności lokalnych, jak również zmiana znaczenia granicy. W przeszłości granica oznaczała koniec terytorium i początek obszaru „obcego”. W dzisiejszym świecie granica przestaje być postrzegana jako bariera oddzielająca od siebie poszczególne kraje, a staje się wręcz postrzegana jako możliwość „szerszej” współpracy na granicy.

3 W SPÓŁPRACA T RANSGRANICZNA Zgodnie z „Europejską Kartą Regionów Granicznych i Transgranicznych” współpraca transgraniczna to „współpraca sąsiedzka przylegających do siebie regionów granicznych. Współpraca transgraniczna pomaga w łagodzeniu niekorzystnych skutków istnienia granic i przezwyciężaniu skutków położenia terenów przygranicznych na obrzeżach państw oraz służy poprawie warunków życiowych osiadłej tam ludności. Współpraca ta obejmować powinna wszystkie dziedziny życia kulturalnego, społecznego i gospodarczego, a także rozwoju związanej z nimi infrastruktury (...)” Współpraca transgraniczna jest więc procesem, poprzez który społeczności regionalne i lokalne oraz struktury samorządu terytorialnego (tj. władzy publicznej) jednoczą swoje wysiłki w celu wspólnego rozwiązywania problemów, pomimo oddzielającej je granicy państwowej.

4 W SPÓŁPRACA E UROREGIONALNA Szczególną formą współpracy transgranicznej, w której biorą udział społeczności lokalne i regionalne, jest współpraca euroregionalna. Współpraca transgraniczna nabiera cech współpracy euroregionalnej z chwilą wprowadzenia stałych struktur poprzez tworzenie stowarzyszeń (związków celowych), rad, sekretariatów, grup roboczych, komitetów zarządzających itp., a także licznych powiązań z wyspecjalizowanym krajowymi i międzynarodowymi organizacjami współpracy transgranicznej.

5 W SPÓŁPRACA E UROREGIONALNA Rozwój współpracy transgranicznej w tym euroregionalnej w Europie datuje się od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwszą formą struktur współpracy ponadgranicznej były utworzone na początku lat pięćdziesiątych związki regionów granicznych. Powstały one na pograniczach norwesko- szwedzko-fińskim, holendersko-niemieckim oraz niemiecko- francuskim. W roku 1958 na granicy niemiecko-holenderskiej powstał pierwszy euroregion pod nazwą „ EUREGIO ”.

6 C ZYM JEST E UROREGION ? Euroregionami nazywamy instytucje współpracy dwóch lub więcej jednostek reprezentujących regiony dwóch lub więcej państw (przynajmniej po jednym z każdego). Każda z nich jest powoływana na podstawie prawa wewnętrznego swojego kraju. Euroregiony to specyficzne formy współpracy transgranicznej, skupiające obszary przygraniczne dwóch lub więcej krajów, współpracujące ze sobą na wielu płaszczyznach, między innymi: gospodarka przestrzenna, turystyka, kultura, sport, oświata, ochrona środowiska, itd.

7 G ENEZA E UROREGIONÓW Na pograniczu zachodnim i południowym pierwszym krokiem do powstania euroregionu było stworzenie celowego związku gmin i zarejestrowanie go w sądzie. Następnie zawierano porozumienie z podobnym związkiem po drugiej stronie granicy, co skutkowało stworzeniem struktury euroregionalnej. Takie porozumienie służyło realizacji konkretnych zadań, głównie z dziedzin infrastruktury komunikacyjnej, turystyki czy ekologii. W tym przypadku mówimy o euroregionie typu samorządowego, który powstał niejako oddolnie z inicjatywy lokalnej.

8 G ENEZA E UROREGIONÓW Na pograniczu Polski z Rosją, Litwą, Białorusią i Ukrainą, inicjatorem tworzenia struktur transgranicznych była administracja rządowa, przy współudziale władz centralnych. Euroregiony powstawały zatem odgórnie (typ administracyjny), a związki gmin tworzyły się dopiero później, w sposób niejako wymuszony.

9 G ENEZA E UROREGIONÓW Od momentu transformacji systemowej jaka dokonała się po 1989 roku obserwowano początki procesu nawiązywania różnych form kontaktów zagranicznych, terenowych władz rządowych i samorządowych również pomiędzy Polską i Czechami. Polskie i czeskie euroregiony przyjęły, podobnie jak te w Europie Zachodniej nazwy związane z otaczającym środowiskiem geograficznym. Nazwy te pochodzą od granicznych, bądź przepływających w okolicy rzek (np. „Bug”, „Niemen”, „Nysa”, „Sprewa-Nysa-Bóbr”, „Pro Europa Viadrina”), od pasm górskich („Karpaty”, „Tatry”, „Pradziad”), od nazwy morza („Bałtyk”), czy od nazwy krainy geograficzno-historycznej („Glacensis”, „Pomerania”, „Śląsk Cieszyński”, „Silesia”).

10 E UROREGIONY W P OLSCE I C ZECHACH Polskie i czeskie samorządy z wielkim entuzjazmem przyjęły możliwość nawiązania współpracy transgarnicznej ze swoimi odpowiednikami po drugiej stronie granicy. Korzystano przy tym ze sprawdzonych już wzorców, wypracowanych w Europie Zachodniej. W Polsce, ale również w Czechach przyjęła się formuła kontaktów partnerskich gmin oraz współpraca regionów poprzez euroregiony.

11 P LATFORMY W SPÓŁPRACY E UROREGIONALNEJ

12 Euroregiony polsko-czeskiego pogranicza współpracują ze sobą w ramach: „FM” - wspólna praca przy Zarządzaniu i administrowaniu „Funduszem Mikroprojektów” w ramach POWT RCz-RP 2007-2013 (6 projektów parasolowych z Partnerami Wiodącymi), Grupy Roboczej ds. Współpracy Euroregionalnej. Współpracujemy w ramach Polsko-Czeskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej. Tworzymy wspólną PL-CZ Grupę roboczą. W ramach grupy roboczej w każdym roku odbywa się kilka spotkań, oraz bierzemy udział w posiedzeniach tej Komisji. „EUREGIO PL-CZ” – pierwszy projekt 6 euroregionów. Forum Polskich Regionów Granicznych. Strony polskie Euroregionów z pogranicza polsko-czeskiego współpracują z pozostałymi euroregionami na terenie Polski w ramach Forum Polskich Regionów Granicznych. różnego rodzaju platform współpracy euroregionalnej tworzonych na poziomie danego euroregionu lub grup euroregionów np. w formie Grup roboczych powoływanych do rozwiązywania konkretnych problemów czy zagadnień transgranicznych,

13 E FEKTY W SPÓŁPRACY E UROREGIONALNEJ

14 Efekty współpracy euroregionalnej osiągamy poprzez wspieranie różnorodnych działań o charakterze transgranicznym, począwszy od budowy nowych przejść granicznych i infrastruktury komunikacyjnej, profilaktyce zagrożeń, czy wspólnych oczyszczalni ścieków, a skończywszy na organizacji imprez o charakterze gospodarczym, kulturalnym, turystycznym itp. EFEKTY WSPÓŁPRACY EUROREGIONALNEJ

15 W działaniach euroregionów można wyróżnić konkretne obszary, są to:  Ułatwianie samorządom gminnym i mieszkańcom dostępu do funduszy Unii Europejskiej i umożliwianie realizacji projektów przekraczających granicę jednego kraju. Dotyczy to zarówno projektów „twardych” (głównie infrastrukturalnych), jak i „miękkich” (głównie o charakterze społecznym, tzn. oświatowych, imprez sportowych itp.).

16 EFEKTY WSPÓŁPRACY EUROREGIONALNEJ  Prowadzenie promocji turystycznej obszarów transgranicznych, np. wspólna promocja walorów turystycznych. W euroregionach organizowane są wspólne wystawy, targi, pokazy osiągnięć, transgraniczne warsztaty i seminaria, wymiana osiągnięć gospodarczych i naukowych, czynione są próby wspólnego badania rynku i wdrażania strategii marketingowych.

17 EFEKTY WSPÓŁPRACY EUROREGIONALNEJ  Udział w tworzeniu ponadgranicznych koncepcji rozwoju. W ramach struktur euroregionów ma miejsce wspólne planowanie przestrzenne i wspieranie projektów dotyczących rozbudowy i modernizacji infrastruktury technicznej.

18 EFEKTY WSPÓŁPRACY EUROREGIONALNEJ  Wspieranie transgranicznych przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska.

19 EFEKTY WSPÓŁPRACY EUROREGIONALNEJ  Integrowanie działań w dziedzinie nauki, oświaty, wychowania i kultury, a przez to sprzyjanie rozwojowi stosunków i pogłębianiu więzi międzyludzkich, a także prowadzenie działalności na rzecz integracji europejskiej. Przykładami konkretnych efektów współpracy w tej dziedzinie jest tworzenie np. „Podręczników do edukacji regionalnej”, wspólne gry edukacyjne, wspólne konferencje naukowe, wspólne publikacje poświęcone problematyce PL-CZ.

20 EFEKTY WSPÓŁPRACY EUROREGIONALNEJ  Prowadzenie działań zmierzających do poprawy komunikacji w ramach euroregionu m.in. poprzez: budowę mostów oraz kładek, budowę dróg, uruchamianie nowych przejść granicznych, zagospodarowywanie szlaków kolejowych, czy rozwój sieci ścieżek rowerowych.

21 PROJEKT „EUREGIO PL-CZ” czyli poznajemy euroregiony na polsko-czeskim pograniczu

22 C ZEMU TAKI PROJEKT ? Doświadczenia naszych euroregionów z ostatnich 20 lat skłoniły nas do pewnych podsumowań i chęci zaprezentowania tego co udało nam się na przestrzeni lat osiągnąć dzięki woli i chęci wielu ludzi oraz finansowemu wsparciu Unii Europejskiej. Projekt polega na wzajemnym poznawaniu specyfiki 6 Euroregionów funkcjonujących na pograniczu polsko- czeskim a także skorzystanie z wiedzy i doświadczenia bardziej rozwiniętych Euroregionów działających na innych pograniczach europejskich.

23 C ZEMU TAKI PROJEKT ? Nasz projekt jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i Czechach, gdzie aż 6 euroregionów PL-CZ pogranicza promuje współpracę transgraniczną, Fundusze Mikroprojektów wraz z ich beneficjentami oraz POWT RCz-RP. Dzięki realizacji tego projektu pierwszy raz na tak szeroką skalę pokażemy jak środki z UE stały się siłą napędową rozwoju współpracy transgranicznej na PL-CZ pograniczu. Merytoryczna wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk, analiza problemów i barier we współpracy transgranicznej oraz nawiązanie i zintensyfikowanie sieci kontaktów i wzajemnej współpracy będą stanowić podwaliny stabilnej i rzetelnej realizacji Programu PL-CZ w nowym okresie programowania 2014-2020.

24 C ELE PROJEKTU Głównym celem projektu jest pogłębienie wzajemnej współpracy oraz zdobywanie nowych doświadczeń przez Euroregiony na PL-CZ pograniczu, które stanowić będą podstawę do przygotowania na przyszły okres programowania po 2013 roku. Celem projektu jest również dążenie do poprawy warunków realizowanej współpracy transgranicznej euroregionów PL-CZ i postrzegania jej jako modelowej, a także promocja tej współpracy rozumianej całościowo w PL i CZ jak również poza tymi granicami tj. w obrębie Unii Europejskiej.

25 C ELE PROJEKTU Cele szczegółowe projektu to:  wzajemne poznanie euroregionów PL-CZ i ich działalności, zintensyfikowanie wzajemnej współpracy w celu zbudowania wzajemnego zaufania,  skorzystanie z nowych doświadczeń rozwiniętych regionów zagranicznych oraz wykorzystanie ich w kształtowaniu kierunków współpracy po 2013,  zdefiniowanie problemów będących barierą dla dynamizmu współpracy transgranicznej, zwiększenie świadomości oraz wiedzy nt. możliwości i efektów współpracy transgranicznej,  dążenie do aktywizacji PL-CZ Komisji Międzyrządowej.

26 C ZAS TRWANIA PROJEKTU Termin rozpoczęcia rzeczowej realizacji projektu: 01.01.2012 Termin zakończenia rzeczowej realizacji projektu: 31.12.2014 Czas trwania projektu (w miesiącach): 36

27 P ARTNERZY P ROJEKTU

28 F INANSOWANIE P ROJEKTU Całkowita wartość projektu zgodnie z umową: 313 952,00 EUR Dofinansowanie z EFRR (85%): 266 858,47 EUR

29 D ZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU W ramach projektu realizujemy 4 bloki działań, które są zgodne z celami Programu i w związku z tym przyczyniają się do rozwijania i tworzenia sieci współpracujących instytucji, w tym samorządów terytorialnych i powołanych przez nie jednostek, a zarazem promują stale zacieśnianą współpracę transgraniczną oraz poszukują rozwiązań dla wspólnych problemów w obszarze polsko- czeskiego pogranicza.

30 D ZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU Działania bloku 1 - Wzajemne poznawanie, rozwijanie współpracy między euroregionami na pograniczu PL-CZ W ramach tego działania planowana jest organizacja wymiennych pobytów studyjnych w celu pozyskania praktycznych doświadczeń z zakresu działalności poszczególnych euroregionów realizujących projekt. W ramach tych pobytów studyjnych zostaną zaprezentowane przedsięwzięcia podejmowane w obu częściach narodowych danego euroregionu oraz przedstawione zostaną konkretne efekty współpracy w terenie po obu stronach granicy.

31 D ZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU Działania bloku 2 - Zdobywanie doświadczeń za granicą W ramach tego działania zostaną zorganizowane 3 wyjazdy zagraniczne w obrębie Unii Europejskiej. Organizacja pobytów studyjnych za granicą ma na celu pozyskanie praktycznych doświadczeń z zakresu działalności zaawansowanych i rozwiniętych instytucji, euroregionów. Każdy wyjazd posiada konkretny cel i dzięki ich realizacji będziemy mogli w przyszłości wykorzystywać zdobyte doświadczenie w naszej działalności.

32 D ZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU Działanie 3 - Analiza systemowych problemów współpracy transgranicznej na czesko-polskiej granicy W ramach tego działania zostanie opracowana Analiza definiująca problemy w zakresie rozwoju współpracy transgranicznej w różnych dziedzinach, np. transportu, środowiska, ustawodawstwa, unijnych transgranicznych programów pomocowych, w tym FMP, EUWT, itp. oraz późniejsza prezentacja tego dokumentu na forum w celu zainicjowania zmian aktów prawnych i ustaw, jak również do wykorzystania przy przygotowywaniu nowych projektów.

33 D ZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU Działania bloku 4 - Promocja, działania informacyjne oraz podnoszenie świadomości nt. współpracy transgranicznej Działania promocyjno-informacyjne realizowane w ramach tego bloku mają na celu szeroką promocję wieloletniej współpracy pomiędzy euroregionami na pograniczu polsko-czeskim. Powstanie strona internetowa, która będzie promować wszystkie euroregiony z pogranicza polsko-czeskiego oraz informować o współpracy tansgranicznej, a w ramach kolejnych działań powstanie wspólna publikacja oraz mapy promujące wszystkie euroregiony. Ponadto, zorganizujemy regionalne konferencje prezentujące działania i rezultaty współpracy euroregionalnej.

34 Projekt „EUREGIO PL-CZ” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013 PRZEKRACZAMY GRANICE „To co słyszę, zapominam; to co widzę, pamiętam; to co robię, rozumiem” - Konfucjusz, 451 p.n.e.

35 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Daria Kardaczyńska Dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry e-mail: [email protected] www.euroregion-silesia.pl www.euroregions.org