w zreformowanej szkole i placówce

1 w zreformowanej szkole i placówceRekomendacje MEN Kieru...
Author: Miłosz Kasprzak
0 downloads 6 Views

1 w zreformowanej szkole i placówceRekomendacje MEN Kierunki wychowania w zreformowanej szkole i placówce

2 Podstawa prawna ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 11 stycznia 2017 r., poz. 59 z późn. zm.); rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej ( Dz. U. z dnia 24 lutego 2017 r., poz., 356).

3 Od kiedy? Z dniem 1 września 2017 r. na mocy przepisów ustawy Prawo oświatowe rozpocznie się proces wzmocnienia wychowawczej funkcji szkoły i placówki (art. 1 pkt 3, art.4 pkt 24 oraz art. 26)

4 Szkolny program wychowawczy i profilaktykiZgodnie z przepisem art. 26 ustawy Prawo oświatowe, nastąpi połączenie szkolnego programu wychowawczego i programu profilaktyki w jeden dokument zawierający treści oraz działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym.

5 Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły/placówki – najważniejsze zmianyKierunki zmian nakreślone przez reformę to m.in.: wzmocnienie wychowawczej i profilaktycznej funkcji szkoły poprzez szersze uwzględnienie w podstawie programowej zadań wychowawczo-profilaktycznych, poszerzenie problematyki edukacji dla bezpieczeństwa, ustalenie zakresu treści nauczania i liczby godzin zajęć poszczególnych przedmiotów, umożliwiających nauczycielom rozwijanie umiejętności pracy zespołowej uczniów, rozwiązywania problemów i realizację projektów edukacyjnych.

6 Nowy rok szkolny Od roku szkolnego 2017/2018 działalność edukacyjna szkoły określona będzie przez: szkolny zestaw programów nauczania, program wychowawczo – profilaktyczny  szkoły. Szkolny zestaw programów nauczania oraz program wychowawczo-profilaktyczny szkoły mają tworzyć spójną całość i muszą uwzględniać wszystkie wymagania opisane w podstawie programowej. Ich przygotowanie i realizacja są zadaniem zarówno całej szkoły/placówki jak i każdego nauczyciela, przy konsultacji i aprobacie rodziców. Obok zadań wychowawczych i profilaktycznych nauczyciele mają za zadanie wykonywanie działań opiekuńczych odpowiednio do istniejących potrzeb.

7 Nowy rok szkolny W definicji podstawy programowej wychowania przedszkolnego i podstawie programowej kształcenia ogólnego (art. 4 pkt 24) rozszerzono zakres zadań o treści wychowawczo-profilaktyczne dla szkoły, w tym do realizacji na zajęciach z wychowawcą.

8 Nowy rok szkolny Obowiązujące od nowego roku szkolnego treści i działania wychowawcze skierowane do uczniów oraz profilaktyczne, dostosowane do ich potrzeb rozwojowych można odnaleźć w podstawach programowych przedmiotów kształcenia ogólnego, specjalnego i zawodowego. Zadania wychowawczo-profilaktyczne powinny być kierowane do uczniów równolegle z ich kształceniem – przekazywaniem wiedzy, m. in. podczas zajęć z wychowawcą klasy oraz realizacji innych przedmiotów, np.: edukacja wczesnoszkolna, przyroda, biologia, wychowanie fizyczne, edukacja dla bezpieczeństwa, technika, informatyka, WOS, etyka, wychowanie do życia w rodzinie, podstawy przedsiębiorczości.

9 Nowy rok szkolny Program wychowawczo-profilaktyczny będzie opisywał w sposób całościowy wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym oraz profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców, uwzględniające wnioski i rekomendacje z przeprowadzonej diagnozy potrzeb wychowawczych i środowiskowych danej społeczności szkolnej.

10 Nowy rok szkolny Wzmocnienie roli rodziców/ opiekunów prawnych uczniów! W opracowaniu i realizacji przez szkołę programu wychowawczo – profilaktycznego ważna jest stała bezpośrednia współpraca z rodzicami/opiekunami prawnymi oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w edukacyjną, wychowawczą i opiekuńczą działalność szkoły /placówki.

11 Opis diagnozy potrzeb według analizy czynników chroniących oraz czynników ryzyka występujących w szkole i placówce Opis problemu 1. Kontekst wychowawczy – mocne i słabe strony szkoły/placówki w aspekcie występowania czynników chroniących oraz czynników ryzyka: sporządzamy opis szkoły/placówki na podstawie analizy dostępnych dokumentów: programu wychowawczego, programu profilaktyki, raportów, np. z ewaluacji zewnętrznej, wewnętrznej, badań prowadzonych w szkole, dzienników, dokumentacji psychologa, pedagoga, wychowawców, obserwacji, wywiadów; sporządzamy opis problemów wychowawczych występujących w szkole, biorąc pod uwagę dyscyplinę, w tym bójki, spóźnienia, wagary, palenie, frekwencję. Występowanie czynników chroniących oraz czynników ryzyka: wyliczamy występujące w szkole zdiagnozowane czynniki chroniące i czynniki ryzyka; 3. Wnioski: Stwierdzamy fakty wynikające z diagnozy problemu, np. częste spóźnienia uczniów (nie więcej niż 3-4 wnioski), ustalone przyczyny. 4. Rekomendacje: Przygotowujemy zalecenia na temat zdiagnozowanych problemów (może być kilka zaleceń dotyczących jednego wniosku).

12 Ustalenia do wykorzystania w programie wychowawczo-profilaktycznymCel ogólny: cel nadrzędny dla programu wychowawczo- profilaktycznego - rozwijanie, doskonalenie, wspomaganie, kształtowanie (cel)…………… poprzez organizowanie, przeprowadzenie (zadanie)………………………... Cele szczegółowe: uszczegółowienie celu ogólnego (sposób jego realizacji)………………………… cel główny z programu wychowawczo- profilaktycznego………………………… Zadania (realizacja celu): kształtowanie (cel)……………………………poprzez (zadanie)…………………………..

13 Definicja wychowania zgodnie z art. 1 pkt 3 ustawy Prawo oświatoweWychowanie rozumiane jest jako wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.

14 Ogólne założenia dotyczące oddziaływań wychowawczo-profilaktycznych w szkole i placówceRozwijanie potencjału dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem ich pozytywnych i mocnych stron; wzmacnianie umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami codziennego życia. Kształtowanie jednostek kreatywnych i zdolnych do sterowania własnym kształceniem zarówno w rzeczywistości szkolnej jak i poza nią. Rozwój samodzielności, twórczego myślenia i działania, współdziałania w zespole, a także motywacji do poszukiwania nowych rozwiązań. Rozwijanie zdolności umożliwiających rozumienie otaczającego świata na drodze autorefleksji, poczucia celowości własnych zachowań oraz rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.

15 Ogólne założenia Kształtowanie kompetencji społecznych i obywatelskich poprzez propagowanie idei wolontariatu oraz rozwijanie u dzieci i młodzieży wrażliwości na los potrzebujących, branie odpowiedzialności za życie swoje i innych. Kształtowanie kompetencji międzykulturowych (Swobodne przemieszczanie się, migracje, współpraca międzynarodowa przyczyniły się do konieczności rozwijania nie tylko umiejętności porozumiewania się w języku obcym, ale również kształtowania postawy otwartości i akceptacji, woli porozumienia oraz ciekawości dotyczącej poznawania różnic).

16 Wychowanie jako cel polityki edukacyjnej państwaDziałalność wychowawcza szkoły należy do podstawowych celów polityki edukacyjnej państwa. Wychowanie młodego pokolenia jest zadaniem rodziny i szkoły, która w swojej działalności musi uwzględniać wolę rodziców, ale także i państwa, do którego obowiązków należy stwarzanie właściwych warunków wychowania.

17 Wychowanie jako cel Wychowanie jest procesem, który odbywa się w każdym momencie życia dziecka. Wychowanie - respektując chrześcijański system wartości- za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyczne, służy rozwijaniu u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości Ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa narodowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. (na podstawie preambuły do ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ; Dz. U. z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.)

18 Priorytety Integralną częścią działalności szkoły jest kształcenie i wychowanie sprzyjające rozwijaniu postaw obywatelskich, patriotycznych i społecznych uczniów. Zadaniem szkoły jest wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, przywiązania do historii i tradycji, przygotowanie i zachęcanie do podejmowania działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego, w tym do angażowania się w wolontariat. Szkoła dba o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka, kształtuje postawę przyjazną dla środowiska przyrodniczego.

19 Podstawa aksjologiczna programu wychowawczego szkoły – do jakich wartości wychowywać dzieci i młodzież? rozwój biologiczny Sfera fizyczna – wartości witalne i materialne, np. zdrowie, pokarm, wypoczynek, samodzielność, praca, wytrwałość Sfera psychiczna – rozwój poznawczy i emocjonalny np. wiedza, mądrość, nauka, twórczość, prawda, piękno, wrażliwość, odpowiedzialność - rozwój duchowy Sfera moralna wartości ostateczne np. szczęście, miłość, altruizm, wiara, dobro, sens życia - rozwój relacji z otoczeniem Sfera społeczna np. rodzina, przyjaźń, godność, wolność, sprawiedliwość, solidarność, patriotyzm

20 Do jakich wartości wychowywać dzieci i młodzieżOsiągnięcie dojrzałości w czterech sferach możliwe jest poprzez rozwój kompetencji osobistych i społecznych uczniów ukierunkowanych na: Samoświadomość – budowanie: akceptacji siebie; poczucia własnej wartości; spójności myślenia i działania ; pozytywnego obrazu tożsamości w wymiarze osobistym, społecznym, kulturowym; Sprawczość – wyznaczanie i osiąganie realnych celów; pozytywne nastawienia do życia; kształtowanie: motywacji do działania, umiejętności planowania i podejmowania decyzji, konstruktywnego rozwiązywania konfliktów; planowanie własnego rozwoju; rozwijanie poczucia celowości działania; Relacyjność – budowanie i podtrzymywanie pozytywnych relacji z ludźmi; promowanie prospołecznych wartości; aktywne uczestnictwo w życiu społecznym; promowanie pozytywnych wzorców osobowych; budowanie prospołecznych relacji rówieśniczych.

21 Do jakich wartości wychowywać dzieci i młodzieżOtwartość - zdolność do sprawiedliwej, etycznej oceny i reagowania; umiejętność otwartego i jednoznacznego wyrażania swoich potrzeb, uczuć i opinii z zachowaniem szacunku do siebie oraz innych osób; kształtowanie postaw asertywnych, rozwijanie poczucia empatii, wrażliwości, szacunku dla odmienności. Kreatywność – kształtowanie twórczego rozwiązywania problemów (umiejętności: wyjścia poza schematyczność myślenia i działania, odkrywanie nowych sposobów rozwiązywania problemów; odkrywanie indywidualnych zdolności umożliwiających sprostanie wyzwaniom); podejmowanie działań na rzecz twórczego rozwoju (współpraca z instytucjami kultury, rozwój aktywności fizycznej, rozwój sfery psychicznej w tym duchowej, społecznej, aksjologicznej

22 Budowanie programu wychowawczo- profilaktycznego szkołyPodstawowymi elementami, które powinny się znaleźć w poszczególnych podsystemach, są: wartości; sytuacje wychowawcze; zadania wychowawcze; sposób realizacji zadań/treści; metody i środki wychowania; podmioty realizujące i odpowiedzialne za organizację konkretnych działań; przewidziane i uzyskane efekty; metody ewaluacji.

23 Budowanie programu wychowawczo- profilaktycznego szkołyNauczanie i wychowanie są nieodłączne. Duży potencjał wychowawczy posiadają: treści nauczania poszczególnych przedmiotów; sposoby ich realizacji; określenie wymagań; sposób kontrolowania i oceniania. Każda szkoła musi zadać sobie pytanie, do urzeczywistniania jakich konkretnych wartości wdrażają dzieci i młodzież nauczyciele języka polskiego, historii, matematyki, fizyki, biologii itd.?

24 Budowanie programu wychowawczo- profilaktycznego szkołyIstotną funkcję w wychowaniu do wartości pełnią metody, formy i sytuacje wychowawcze. Do podstawowych możemy zaliczyć: dyskusję, pracę z tekstem, którego treścią są wartości i świadectwo ich realizowania przez młodych ludzi, analizę biografii osób godnych naśladowania; spotkania ze świadkami historii; wizyty w miejscach pamięci narodowej; sesje popularnonaukowe; spektakle, gazety szkolne, publikacje książkowe opracowane przez uczniów przy udziale nauczycieli, rodziców oraz innych przedstawicieli środowiska.

25 Zadania szkoły Zadaniem szkoły jest zatem wychowywanie dziecii młodzieży do wartości uniwersalnych poprzez: wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele); wzmacnianie poczucia tożsamości i dumy narodowej oraz świadomości obywatelskiej ; formowanie u uczniów poszanowania godności własnej i innych; kształtowanie postawy aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość; promowanie zdrowego stylu życia i skuteczne zapobieganie współczesnym zagrożeniom.

26 Spójność działań wychowawczychNauczyciel Szkoła - Środowisko lokalne Rodzina kształtowanie odpowiedzialności za swoją klasę, szkołę, środowisko lokalne, region, kraj wspomaganie funkcji wychowawczej rodziny współpraca oparta na wzajemnym zaufaniu- „Rodzice naturalnymi sprzymierzeńcami szkoły” współpraca z podmiotami wspierającymi oddziaływania szkoły

27 Kształtowanie postaw Wartości rodzinne: docenianie wartości rodziny w życiu społecznym; budowanie więzi, mostów międzypokoleniowych, poszanowanie tradycji; wyrabianie w sobie postawy dialogu, umiejętności słuchania i rozumienia innych; poszukiwanie i dążenie do osiągnięcia celów życiowych i wartości ważnych dla odnalezienia własnego miejsca w rodzinie i w świecie; rozpoznawanie i rozwiazywanie problemów poprzez komunikowanie i współdziałanie.

28 Od małej do dużej Ojczyznyszacunek dla dobra wspólnego jako dorobku pokoleń; - rozbudzanie zainteresowania przeszłością swojej rodziny oraz historią lokalną i regionalną; - poczucie odpowiedzialności za sprawy regionu, aktywny udział w życiu szkoły, środowiska lokalnego, regionu, kraju; poprzez rozumienie funkcjonowania środowiska przyrodniczego i oceny ingerencji człowieka w otoczenie, kształtowanie pozytywnego obrazu Polski i więzi z małą, jak i dużą Ojczyzną.

29 Zachowania prozdrowotnewyrabianie nawyku aktywności fizycznej i troski o zdrowie; zdobycie umiejętności właściwego zachowania oraz odpowiednich reakcji w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia; przygotowanie do bezpiecznego poruszania się w przestrzeni cyfrowej, w tym nawiązywania i utrzymywania opartych na wzajemnym szacunku relacji z innymi użytkownikami w sieci.

30 Nauczyciel – przewodnik po świecie wartości„[...] dzieła wychowania nie dokonuje się przy pomocy instytucji, przy pomocy środków organizacyjno-materialnych, choćby najlepszych, [...] najważniejszy jest tu znowu człowiek oraz jego moralny autorytet, wynikający z prawdziwości zasad i zgodności czynów.” (Jan Paweł II) Kluczową rolę w procesie wspierania ucznia w rozwoju spełnia nauczyciel – wychowawca. Warunkiem koniecznym, by jego działania okazywały się skuteczne, jest prezentowanie w kontekście wychowawczym sześciu cech osobowych:

31 Nauczyciel – przewodnik po świecie wartościświadomość siebie i swojego systemu wartości; doświadczanie emocji, które są efektem m.in. kontaktu z wychowankiem i prowadzonych działań (w sytuacji, w której wychowawca przekazuje uczniom komunikaty o swoim samopoczuciu i odczuciach, wychowanek osiąga wyższy poziom poczucia bezpieczeństwa, a w wyniku modelowania uczy się dojrzałego wyrażania emocji i przejawia skłonność do nawiązywania bliższych relacji z nauczycielem); dostarczanie wychowankowi wzorców zachowań; zainteresowanie ludźmi i problemami społecznymi; urzeczywistnianie zasad etycznych; poczucie odpowiedzialności.

32 Nauczyciel – przewodnik po świecie wartościWychowawca charakteryzujący się powyższymi cechami osobowymi winien posiadać również szereg umiejętności. Do najistotniejszych należą: umiejętności służące zapewnianiu wychowankowi komfortu potrzebnego do budowania poczucia bezpieczeństwa; umiejętności służące rozumieniu wychowanka i okazywaniu mu zrozumienia; umiejętności sprzyjające pozytywnemu działaniu wychowanka i wprowadzaniu przez niego zmian w swoim zachowaniu. Podsumowanie… Cele i zadania wychowawcze szkoły powinny być realizowane przez kompetentną kadrę pedagogiczną we współpracy z rodzicami w atmosferze wzajemnego zaufania.

33 Dziękuję za uwagę.