WALIDACJA METODY ANALITYCZNEJ

1 WALIDACJA METODY ANALITYCZNEJ ...
Author: Stanisław Marszałek
0 downloads 0 Views

1 WALIDACJA METODY ANALITYCZNEJ

2 przez odpowiednie służby zgodnie z odpowiednimi normami.WALIDACJA Kompleksowa procedura sprawdzająca czy metoda analityczna jest wolna od błędów systematycznych i przypadkowych, nie tylko w ramach kalibracji, ale przede wszystkim wynikających z interferencji przy analizie próbek rzeczywistych. Przepisy państwowe (branżowe) mogą określać walidację dla specjalistycznych instrumentów pomiarowych, składającą się z testów wykonywanych przez odpowiednie służby zgodnie z odpowiednimi normami.

3 Walidację wykonuje się bezwzględnie dla wszystkich nowych metod, jest również prowadzona dla procedur modyfikowanych. Walidacja metody analitycznej obejmuje wykonanie zalecanych czynności, które polegają na eksperymentalnym udokumentowaniu stopnia wiarygodności metody analitycznej i wykazaniu, że metoda jest przydatna do rozwiązania danego zadania analitycznego.

4 Przed przystąpieniem do procesu walidacji należy zoptymalizować i określić podstawowe cechy charakterystyczne metody analitycznej 1. rodzaj oznaczanego składnika; 2. zakres stężeń analitu; 3. rodzaj matrycy; 4. obecność substancji przeszkadzających (interferentów); 5. rodzaj oczekiwanej informacji – ilościowa czy jakościowa; 6. wymagana granica wykrywalności i oznaczalności; 7. oczekiwana i wymagana precyzja i dokładność metody; 8. wymagana wrażliwość (odporność) metody; 9. wymagana aparatura – czy oznaczenia mają być wykonane na ściśle zdefiniowanym instrumencie, czy też mogą być prowadzane w oparciu o aparaturę tego samego typu; 10. możliwość zastosowania walidowanej metody w innym niż dane laboratorium;

5 Zakres procesu walidacjiProcesowi walidacji podlegają wszystkie etapy analizy: - wybór krzywej kalibracji; - określenie zakresu prostoliniowości krzywej kalibracji; - wyznaczenie czułości metody; - badanie dokładności i precyzji metody; - wyznaczenie granicy wykrywalności i oznaczalności; - oznaczenie stabilności analitu; - wyznaczenie odzysku analitu; - oszacowanie selektywności metody.

6 Czułość metody określa się również limitem oznaczalnościCzułością metody analitycznej nazywamy nachylenie krzywej kalibracyjnej. Czułość określa zmianę sygnału analitycznego (Y) na skutek zmiany stężenia (c) analitu lub jego ilości (x). Im większa zmiana sygnału przy małej zmianie stężenia analitu, tym większa czułość metody. Matematycznie parametr ten jest współczynnikiem kierunkowym wykresu kalibracji (a). Czułość metody określa się również limitem oznaczalności Określa ona najmniejszą ilość substancji lub jej stężenie, jakie można realnie zmierzyć daną metodą.

7 DOKŁADNOŚĆ Jest to stopień zgodności pomiędzy wynikiem oznaczonym (x) lub średnią wyników z oznaczeń a prawdziwą zawartością analitu w badanej próbce. Ilościowo dokładność jest miarą wielkości błędu. Oznaczać można: Dokładność pojedynczego oznaczenia (jest możliwa do oznaczenia tylko jako błąd standardowy, ponieważ nie jest znana zawartość rzeczywista w próbce), Dokładność metody. Określana jest na podstawie średniej wartości z pomiarów uzyskanych na tej samej próbce i tą samą metodą. Badaną próbką jest tu wzorzec – certyfikowane materiały odniesienia (certified reference materials CRMs), w którym prawdziwa zawartość analitu jest dokładnie znana.

8 Wyznaczanie dokładności metodyPrzeprowadzenie analizy próbki, w której zawartość analitu jest dokładnie znana. Można wykorzystać próbki CRM; Porównanie wyników uzyskanych opracowaną metodą z wynikami uzyskanymi inną metodą, powszechnie uznaną za dokładną (metoda referencyjna); Badanie odzysku znanej ilości analitu dodanego do matrycy, nie zawierającej substancji oznaczanej; Badanie odzysku znanej ilości analitu dodanego do próbki badanej.

9 Za precyzję oznaczeń odpowiedzialny jest błąd przypadkowy.PRECYZJA METODY Precyzja metody jest to stopień zgodności między wynikami uzyskanymi tą samą metodą i z użyciem tej samej próbki przy wielokrotnym powtarzaniu oznaczenia. Można ją też zdefiniować jako rozrzut poszczególnych wyników przy powtarzanych doświadczeniach w stosunku do średniego wyniku z oznaczeń. Im większa precyzja tym mniejszy rozrzut. Przy powtarzanych doświadczeniach nie uzyskujemy prawie nigdy dwóch identycznych wyników, a prawidłowe wyniki układają się zawsze zgodnie z rozkładem normalnym w kształcie krzywej dzwonowej. Najlepszą miarą precyzji jest odchylenie standardowe σ (lub jego przybliżenie s). Za precyzję oznaczeń odpowiedzialny jest błąd przypadkowy.

10 Precyzja i dokładność oznaczeń

11 POWTARZALNOŚĆ OZNACZEŃDotyczy analizy wykonywanej w tym samym laboratorium, przez tego samego analityka, tą sama metodą, na tych samych urządzeniach, w możliwie krótkim przedziale czasowym. Miarą powtarzalności jest RSD powtarzalności oznaczeń. RSD jest to względne odchylenie standardowe (relative standard deviation), niezależne od jednostek pomiaru. Jest wyrażone ilorazem wartości odchylenia standardowego i średniej z wartości pomiarów: RDS jest liczbą mniejszą od jedności i wyrażane jest często w procentach jako współczynnik zmienności (coefficient of variance) CV%.

12 ODTWARZALNOŚĆ METODY Dotyczy sytuacji, gdy wyniki otrzymywane są w sposób niezależny, tą samą metodą i na tej samej próbce, ale w różnych laboratoriach, przez różnych analityków, na różnych urządzeniach. Statystyczne opracowanie wyników daje wartość RSD odtwarzalności. Precyzja oznaczeń zależy od stężenia analitu w badanej próbce. opracowana metoda spełnia wymogi, gdy (RSD)CV% = 2(1 – 0,5 log c) Sama precyzja nie wystarcza do uzyskania dokładnych wyników

13 KALIBRACJA INSTRUMENTUKalibracja - proces, w którym wyznaczana jest zależność funkcyjna pomiędzy mierzonym w danej metodzie sygnałem a wielkością określającą ilość oznaczanego składnika na podstawie danych obarczonych błędami przypadkowymi. KALIBRACJA INSTRUMENTU (cechowanie, wzorcowanie) - proces, w którym przenoszona jest nominalna (certyfikowana) wartość przypisana do wzorca (próbki wzorcowej) na rzeczywiste wartości sygnału otrzymywane przy pomiarze danym instrumentem.

14 Kalibracja przyrządu jest czynnością wstępnej walidacji.KRZYWA KALIBRACJI Sporządzenie krzywej kalibracyjnej służy ustaleniu funkcji kalibracyjnej - równania zależności pomiędzy miarą generowanego przez przyrząd sygnału i zawartością analitu w próbce: Y – wielkość mierzona; c – stężenie analitu; a – współczynnik proporcjonalności, który został wyznaczony w procesie kalibracji. Do sporządzenia krzywej kalibracyjnej należy stosować wiarygodne materiały odniesienia (certyfikowane CMR). Kalibracja przyrządu jest czynnością wstępnej walidacji. Równanie krzywej kalibracyjnej można wyznaczyć metodą najmniejszych kwadratów (regresji liniowej). Zgodność zależności sygnału od stężenia charakteryzuje współczynnik korelacji (r).

15 W celu wyznaczenia funkcji kalibracyjnej należy: Dokonać szeregu pomiarów w roztworach standardowych o różnym stężeniu substancji oznaczanej. Zwykle stosuje się 7-10 roztworów o różnych stężeniach. Pomiar w każdym roztworze standardowym powtarzany jest zwykle 3-razy, a do dalszej interpretacji wykorzystywana jest ich średnia (po ewentualnym odrzuceniu błędów skrajnych i grubych). Aby wyniki oznaczenia na podstawie kalibracji były poprawne, matryca próbki i roztworów standardowych powinna być identyczna. Otrzymany zestaw par liczb: (stężenie roztworu standardowego, zmierzony sygnał) stanowi dane kalibracyjne. Ostatecznie, należy dopasować funkcję do danych kalibracyjnych.

16 Porównanie ze wzorcem (kalibracja jednopunktowa).METODY KALIBRACJI Porównanie ze wzorcem (kalibracja jednopunktowa). Stężenie analitu w próbce cx dające sygnał Yx jest obliczane na podstawie sygnału Ys otrzymywanego dla roztworu standardowego o stężeniu cs mierzonego w tych samych warunkach pomiarowych. Metod daje prawidłowe wyniki gdy: stężenia analitu w próbce i roztworu standardowego są w przybliżeniu równe; matryca próbki i roztworu standardowego są identyczne; wyraz wolny liniowej (b) funkcji pomiarowej stosowanej metody analitycznej nie różni się istotnie od zera. Metoda dodatku wzorca Stężenie analitu w próbce jest obliczane na podstawie zmiany sygnału po dodaniu do próbki wzorca analitu. Metoda daje prawidłowe wyniki jeżeli wyraz wolny liniowej funkcji pomiarowej (b) stosowanej metody analitycznej nie różni się istotnie od zera. Metoda dodatku wzorca jest szczególnie przydatna gdy matryca próbki jest skomplikowana lub nieznana.

17 Metoda wzorca wewnętrznegoMetoda dodatku próbki Stężenie analitu w próbce jest obliczane na podstawie zmiany sygnału roztworu standardowego po dodaniu próbki. Metoda jest przydatna gdy (I) stężenie analitu w próbce jest wysokie lub gdy (II) rozcieńczenie matrycy próbki eliminuje pochodzące od niej interferencje. Metoda wzorca wewnętrznego Stosowna do eliminacji wpływu parametrów operacyjnych metody na odpowiedź analitu. Zakłada, że wpływ niekontrolowanych wahań parametrów operacyjnych na odpowiedź wzorca i analitu jest taki sam. W celu zastosowania metody do próbki dodaje się wzorca innej substancji (tj. nie analitu) a sygnał analitu mierzony jest w odniesieniu do sygnału wzorca.

18 Liniowość wskazań Liniowość to przedział zawartości analitu, dla którego sygnał wyjściowy urządzenia pomiarowego jest proporcjonalny do tej zawartości. Zależność Y(c) w badanej próbce jest prostoliniowa tylko w ograni- czonym zakresie badanych stężeń analitu. Wyróżnia się tu: dynamiczny zakres wskazań przyrządu, liniowy zakres wskazań (zakres roboczy – zakres pomiarowy). Zakres pomiarowy to przedział pomiędzy najwyższym i naj- niższym stężeniem (wraz z nimi), jakie mogą zostać oznaczone za pomocą danej metody pomiarowej z założoną precyzją, dokładnością i liniowością. YB stanowi wskazanie dla próby kontrolnej bez analitu.

19 GRANICA WYKRYWALNOŚCI I OZNACZALNOŚCIStosunek sygnału do szumu (signal to noise ratio – S/N) – to wielkość bezwymiarowa, będąca stosunkiem sygnału analitycznego do średniego poziomu szumu dla określonej próbki. Służy do określenia wpływu poziomu szumu na względny błąd pomiarowy. Granica wykrywalności (limit of detection – LOD) – to najmniejsza ilość lub stężenie substancji możliwe do wykrycia za pomocą danej procedury analitycznej z określonym prawdopodobieństwem. Jest to najmniejsza ilość analitu, przy której istnieje pewność jego obecności w próbce. Wymiar tej wartości to zawartość analitu, czyli np. mg/L. Ma ona ścisłe powiązanie z poziomem szumu. Przyjmuje się, że jej wartość to trzykrotny poziom szumów. Granica oznaczalności (limit of quantification – LOQ) – to najmniejsza ilość lub najmniejsze stężenie substancji możliwe do ilościowego oznaczenia daną metodą analityczną z założoną dokładnością i precyzją. Wartość LOQ jest zawsze wielokrotnością wyznaczonej wartości LOD. Najczęściej LOQ = 3 LOD. Czasem wartość krotności wynosi 2 lub 6.

20 STABILNOŚĆ Próbki analityczne ulegają przemianom w czasie przechowywania. Dotyczy to również wzorców i odczynników przygotowanych do analizy. Analiza powinna być przeprowadzona na świeżo przygotowanych materiałach. Jeśli realizacja następuje w przedłużającym się czasie lub przewidujemy wykorzystanie odczynników i wzorców w dłuższym okresie, należy ustalić stabilność materiałów. Kryterium stabilności jest ich trwałość przynajmniej przez 48 godzin. Za trwałe uważa się te roztwory, których sygnał po 48 godz. zmienia się ≤ 2% w porównaniu z sygnałem próbki świeżo przygotowanej.

21 ODZYSK ANALITU Metoda dodawania analitu.Do jednej z dwóch równych części próbki dodaje się znaną ilość analitu (s). Po przeprowadzeniu analizy, z próbki z dodatkiem analitu (x+s) i pierwotnej (x), obliczany jest odzysk R według wzoru: Obydwie próbki analizowane są tą samą metodą. Można dodawać też analitu do czystej matrycy. Akceptowany średni odzysk zależy od stężenia analitu w próbce. Dla stężenia 1% analitu średni odzysk powinien wynosić 97-103%.

22 SELEKTYWNOŚĆ METODY Jest to możliwość oznaczenia jednego składnika wobec innych, w złożonej próbce rzeczywistej, bez interferencji składników towarzyszących. Metoda jest selektywna, gdy w złożonej mieszaninie sygnał jest generowany tylko przez analit.

23 Wzorzec analityczny – matrycowa substancja odniesieniaJednorodna substancja o składzie ściśle określonym, ustalonym na podstawie wielokrotnych analiz, wykonanych określonymi metodami w różnych laboratoriach. Stosowany powszechnie w analizach porównawczych. Wzorzec chemiczny – czyste substancje wzorcowe Pojedynczy związek chemiczny lub pierwiastek o znanym składzie (podany w ateście); wysokiej czystości; wysokiej trwałości. Służy jako materiał odniesienia oraz pozwala sprawdzić wyniki pracy laboratorium. umożliwia m.in. sprawdzenie opracowanych metod, właściwego działania aparatury

24 Materiały odniesienia; referencyjne - RMMateriały lub substancje, których jedna lub więcej właściwości jest wystarczająco dobrze ustalona i jednorodna, aby można je było wykorzystać do: kalibracji przyrządu pomiarowego; oceny metody analitycznej; przypisania wartości właściwościom innych materiałów Certyfikowane materiały odniesienia - CRM Materiały odniesienia posiadające odpowiedni atest nazywany certyfikatem. Jedna lub więcej właściwości ustalona zgodnie z procedurą, zapewniającą spójność pomiarową z jednostką podstawową, wyrażone jest wówczas wartością certyfikowaną. Każdej wartości certyfikowanej przypisana jest niepewność pomiarowa W pomiarach chemicznych RM oraz CRM pełnią rolę podobną do wzorców jednostek międzynarodowego układu miar.