WARSZTAT LOGOPEDYCZNY

1 WARSZTAT LOGOPEDYCZNY…bo wszyscy ludzie uśmiechają się ...
Author: Edyta Krajewska
0 downloads 6 Views

1 WARSZTAT LOGOPEDYCZNY…bo wszyscy ludzie uśmiechają się w tym samym języku 

2 1. Przebieg ciąży 2. Poród 3. Stan dziecka po urodzeniu

3 I. Etapy rozwoju mowy dzieci.Okresy kształtowania się mowy dziecka (wg L. Kaczmarka): Okres melodii (0-1 rok życia) Okres wyrazu (1-2 rok życia) Okres zdania ( 2-3 rok życia ) Okres swoistej mowy dziecięcej (3-7 rok życia)

4 Co powinien mówić roczniak?Dziecko przychodząc na świat komunikuje się z otoczeniem za pomocą krzyku. Krzyk odpowiada za uruchomienie układu oddechowego i fonację (wydawanie głosu). Głużenie - ok. 2-3 miesiąca życia dziecka, jest to odruch bezwarunkowy, powstają dźwięki zbliżone do samogłosek o u a e, często połączone z h, a także spółgłosek np. gu. Głużyć mogą wszystkie dzieci, nawet z wadami słuchu. Gaworzenie – pojawia się w drugim półroczu życia dziecka, jest to odruch warunkowy. Dziecko naśladuje usłyszane dźwięki mowy. W toku głużenia i gawożenia dziecko zaczyna kojarzyć obrazy z jego otoczenia, wraz z ich dźwiękowymi odpowiednikami. Pod konie 1 roku życia mogą pojawić się proste wyrazy takie jak mama, tata itd..

5 Co powinien mówić 2-latek?Dziecko używa wiele samogłosek i znaczną część spółgłosek takie jak: p, b, d, t, m, n, ś, czasem ć. Trudniejsze w wymowie spółgłoski zastępuje innymi o zbliżonym miejscu artykulacji, w ten sposób umożliwia sobie kontakt z otoczeniem.

6 Co powinien mówić 3-latek?Dziecko 2,5-letnie wyłania: Samogłoski ( z wyjątkiem nosowych); Spółgłoski wargowe (p,b,m); Spółgłoski wargowo-zębowe (w,f); Spółgłoski środkowo-językowe (s,ź,ć,ń); Spółgłoski tylno-językowe (k,g); Spółgłoski przednio-językowo-zębowe (t,d,n); Spółgłoski przednio -językowo-dziąsłowe (l) Pod konie tego okresu mogą pojawić się głoski szeregu syczącego i szumiącego. Wymienione głoski nie zawsze wymawiane są poprawnie, zwłaszcza w wyrazach, trudniejszych zestawieniach, dłuższych wypowiedziach.

7 A co u 4-latka? Utrwalanie głosek szeregu syczącego ;Głoski szeregu szumiącego zamieniane często na głoski szeregu syczącego, lub ciszącego (parasygmatyzm); Prawidłowa artykulacja głoski „r”, jednak jeszcze na tym etapie jej opóźnienie nie powinno niepokoić.

8 Co na to 5-latek? Tworzy wypowiedzi dość zrozumiałe;Prawidłowa artykulacja głoski „r”; Głoski ciszące, które pojawiły się u czterolatka, zaczynają się ustalać.

9 Dziecko 6-letnie  Opanowana wymowa, mogą jednak pojawić się trudnościw wymowie: -głosek ciszących, -głoski „r”, -a także grup spółgłoskowych, zwłaszcza w śródgłosie wyrazów.

10 II. Rodzaje zaburzeń mowy.Najczęściej występujące zaburzenia w naszej szkole to: sygmatyzm, również parasygmatyzm – zastępowanie głosek w obrębie trzech szeregów; rotacyzm, również pararotacyzm; kappacyzm, gammacyzm; lambdacyzm; betacyzm – nieprawidłowa realizacja głoski „b”; mowa bezdźwięczna

11 Nieprawidłowa realizacjaRodzaje rotacyzmu: języczkowy; policzkowy boczny; wargowy; międzyzębowy; podniebienny; świszczący; Nieprawidłowa realizacja głoski „r”!

12 Rodzaje Sygmatyzmu: -międzyzębowy; przyzębowe; boczne; wargowo-zębowe;nosowe; świszczące; krtaniowe; gardłowe; przydechowe. Polega na tym, że że język podczas artykulacji głosek dentalizowanych ( dot. głosek syczących, szumiacych, ciszących) znajduje się pomiędzy zębami. Najczęstsza przyczyna to nieprawidłowy sposób połykania i oddychania. Terapia obejmuje zmianę nawyków połykania i oddychania.

13 Parakappacyzm i paragammacyzm Mogikappacyzm i MogigammacyzmKappacyzm i Gammacyzm Polega na niewłaściwe wymowie głosek k,g. zazwyczaj występują łącznie. Przyczyna to niska sprawność tylnej części języka. Parakappacyzm i paragammacyzm Zamiana głosek: k-t, g- d Mogikappacyzm i Mogigammacyzm Opuszczanie głosek: k,g

14 Lambdacyzm Paralambdacyzm MogilambdacyzmNieprawidłowa wymowa głoski „l” Przyczyna: zbyt krótkie wędzidełko Paralambdacyzm Zamiana głoski „l” na np. j Mogilambdacyzm Opuszczanie głoski „l”

15 Mowa bezdźwięczna Wyróżniamy:Objawia się brakiem wymawiania dźwięcznych spółgłosek Zwarto wybuchowych ( p,b,d,t,k,g) zwarto szczelinowych (c,dz,cz,dż,ć,dź) szczelinowych (f,w,ch,s,z,ś,ź,sz,ż) Wyróżniamy: Samogłoski dźwięczne: a, e, i, y, o, u, ą, ę Spółgłoski dźwięczne: m, n, ń, l, r, Pary spółgłosek dźwięcznych z bezdźwięcznymi: B-P, D-T, G-K DZ-C, CZ-C, DŹ-Ć W-F, Z-S, Ż-SZ, Ź-Ś

16 III. Przyczyny zaburzeń mowy:Endogenne: nieprawidłowa budowa anatomiczna narządów aparatu artykulacyjnego (gł. wady budowy języka, np. ankyloglosja, makroglosja, oraz podniebienia, m.in.: rozszczepy, podniebienie gotyckie wady zgryzu i anomalie zębowe) wady budowy lub funkcjonowania narządu słuchu, a w ich wyniku niedosłuch; nieprawidłowa budowa, lub funkcjonowanie krtani (dot. cechy dźwięczności ); obniżona sprawność narządów aparatu artykulacyjnego (gł. języka), lub dysfunkcje w jego obrębie; nieprawidłowe nawyki ruchowe w przebiegu czynności odgryzania, żucia, połykania, oddychania.

20 Egzogenne: nieprawidłowe wzory wymowy u osób z najbliższego otoczenia; zmuszanie dziecka zbyt wcześnie do wymowy poszczególnych głosek, zazwyczaj głoski „r”

21 SPRAWNOŚĆ BUZI I JĘZYKA W NAJMŁODSZYCH LATACH ŻYCIA.O tym, że złe codzienne nawyki potrafią wpłynąć na złe przygotowanie buzi do mówienia wspominałam. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, chciałabym podrzucić Wam kilka wątków do przemyślenia.

22 SMOCZKI Przede wszystkim silikonowe, są przezroczyste, bez zapachu i smaku. Są twardsze niż smoczki lateksowe, a więc maluch musi włożyć więcej wysiłku w ssanie, lepiej zatem rozwijają się mięśnie buzi i języka. Anatomiczne, w ich przypadku dolna końcówka, która dotyka języka dziecka jest spłaszczona, górna wygięta w stronę podniebienia. Smoczek anatomiczny można włożyć dziecku do buzi tylko w jeden sposób – uwypukleniem gumki smoczka ku podniebieniu, niwelują one u dzieci wady zgryzu, łatwiej odzwyczaić ich od ssania.

23 Długotrwałe karmienie przez smoczek wyłącza z pracy czubek języka i wargi. Brak pracy czubka języka zaburza wymowę głosek t, d, n, s, z, c, dz, a także sz, ż, cz, r, l. Wiotki mięsień warg nie sprzyja prawidłowej wymowie głosek p, b, m, oraz f, w.

24 KIEDY POŻEGNAĆ SIĘ ZE SMOCZKIEM?Na moment rezygnacji ze smoczka podaje się różne rekomendacje, m.in.: 3 miesiąc; 5-6 miesiąc – ze względu na osłabienie odruchu ssania, a także na dynamiczny rozwój dziecka; 8-9 miesiąc – dalszy dynamiczny rozwój psychoruchowy dziecka, oraz pełniejsze uzębienie; 12 miesiąc – wygasanie odruchu ssania, okres intensywnego rozwoju mowy.

25 Smoczek jako uspokajacz! Max do 1 urodzin! Decyzja dość trudna? Ssanie smoczka nie powinno być normą! Świadome i mądre postępowanie , wymagające konsekwencji i zdeterminowania, wpłynie pozytywnie na rozwój dziecka!

26 Kubeczki O ile to możliwe jak najszybciej przyzwyczajajmy dziecko do picia z kubeczka. Jeśli nie przemawiają do Was argumenty o sprawności aparatu artykulacyjnego, to może przemówią argumenty praktyczne: gdziekolwiek wybieracie się z dzieckiem macie z głowy zabieranie ze sobą tych wszystkich akcesoriów do picia. Dziecko potrafiące pić z kubeczka poradzi sobie zarówno na spotkaniu rodzinnym, jak i w restauracji. A jeśli do tego szybko opanuje sztukę samodzielnego picia (a potrafią to już nawet roczne dzieci) będziecie mieć częściej wolne ręce :)

27 Butelki ze smoczkiem W pierwszych miesiącach życia dziecka – nieodzowne jeśli karmimy butelką, albo podajemy inne napoje. Ale etap butelek można całkowicie ominąć. Na przykład jeśli „książkowo” karmi się piersią (do szóstego miesiąca życia wyłącznie piersią) butelki mogą okazać się zupełnie niepotrzebne. Jeśli jednak wybieramy butelkę, to starajmy się, aby smoczek przypominał kształtem naszą pierś, a właściwie brodawkę, wymieniajmy smoczki regularnie – zgodnie z zaleceniami producenta. Od szóstego miesiąca życia, albo ciut później, kiedy dziecko już pewnie siedzi starajmy się stopniowo wprowadzać inne naczynia do picia.

28 Plastikowe widelce i łyżeczkiMówiąc szczerze nie jestem ich zwolennikiem. Mają jakieś dziwaczne kształty i czasem zupełnie nie przypominają prawdziwych sztućców. Często dziwacznie powyginane bardziej utrudniają niż ułatwiają naukę samodzielnego jedzenia. Nie mówiąc już o tym, że same końcówki bywają grubsze niż końcówki zwykłych sztućców, przez co utrudniają dziecku ściąganie jedzenia. Przy okazji parę słów o technice karmienia łyżeczką. Jeśli karmimy dziecko łyżeczką, starajmy się nie wycierać jedzenia z łyżeczki o jego górną wargę. Wkładamy łyżeczkę do buzi, kładziemy na języku i czekamy, aż dziecko samo zamknie usta i wówczas powoli wysuwamy łyżeczkę z buzi. Na początku może być trochę trudno, ale potem pójdzie już łatwiej. I znów mamy kolejny naturalny sposób, aby przygotować buzię dziecka do mówienia.

30 NO WIĘC JAK USPRAWNIAĆ MOWĘ DZIECKA?

31 ZATEM KIEDY DO LOGOPEDY?

32 Co powinno zaniepokoić troskliwych rodziców i skierować ich do logopedy ?dziecko ma 6 miesięcy i nie wydaje niezamierzonych dźwięków – nie głuży  dziecka ma 9 miesięcy i nie gaworzy (nie powtarza usłyszanych dźwięków i nie „bawi się” wypowiadanymi przez siebie dźwiękami) dziecko ma 2 lata i: -    nie naśladuje dźwięków naturalnych (odgłosów przyrody, pojazdów, przedmiotów), -       nie wypowiada świadomie słów: mama, tata, -       nie próbuje powtarzać wypowiedzi innych osób -     nie wypowiada samogłosek: a, o, u, i, y, e -      nie wypowiada spółgłosek: m, p, b, n, t, d, l  dziecko ma 3 lata i: -       nie chce mówić -     nie mówi krótkimi zdaniami -       nie zadaje pytań -      nie wypowiada samogłosek -       nie wypowiada spółgłosek

33 dziecko ma 4 lata i nie wymawia prawidłowo głosek: s, z, c, dz(zmiękcza je lub wymawia międzyzębowo)  dziecko ma 5 lat i nie wymawia głosek: sz, ż, cz, dż oraz głoski „r”  dziecko ma 6 lat i: ü       nie wymawia prawidłowo głosek: sz, ż, cz, dż ü       nie wymawia głoski: r ü       nie potrafi powiedzieć jaką głoskę słychać na początku i na końcu wyrazu ü       nie potrafi dokonać syntezy krótkiego wyrazu ( z wypowiedzianych pojedynczo głosek – na przykład: k – o – t; d – a – ch nie potrafi złożyć słowa)  głoski dźwięczne zastępuje bezdźwięcznymi: ü       „b” wymawia jak „p” ü       „d” wymawia jak „t” ü       „g” wymawia jak „k” ü       „w” wymawia jak „f” ü       „z” wymawia jak „s” ü       „ż” wymawia jak „sz” zakłócona jest płynność wypowiedzi

34 RODZICU/OPIEKUNIE! nie bagatelizuj problemów z mową dziecka! Nie słuchaj gdy Ci mówią "wyrośnie"... Wczesna pomoc i interwencja logopedyczna jest gwarancją prawidłowego rozwoju emocjonalno-społecznego i zwiększa szanse na sukces szkolny.