1 WARZYWA I OWOCE opracowały: Paulina Okoniewska i Weronika Kotwica.
2 Warzywa i owoce odgrywają ważną rolę w życiu człowiekaWarzywa i owoce odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. Jest to związane z ich niską zawartością kaloryczną . Wyjątkiem są m. in. winogrona i daktyle mają wysoką zawartością wody i niską zawartością tłuszczu. Są bardzo dobrym źródłem witamin w tym witaminy E, witaminy C, Beta-korotenu Niektóre owoce i warzywa ze względu na obecność w nich charakterystycznych substancji działają korzystnie m. in. w profilaktyce i leczeniu nowotworów, działają anty miażdżycowo oraz bakteriobójczo. Warzywa i owoce odgrywają ważną rolę w życiu człowieka jest związane z: - ich niską zawartością kaloryczną Wyjątkiem są m. in. Winogrona i daktyle - wysoką zawartością wody - niską zawartością tłuszczu wyjątkiem jest awokado oraz orzechy i białka wyjątkiem m. in. Zielony groszek i jarmuż. - są bardzo dobrym źródłem witamin w tym Witaminy E, Witaminy C, Beta-korotenu - ze względu na obecność w nich charakterystycznych substancji działa korzystnie m. in. W profilaktyce i leczeniu nowotworów, działają anty Miażdżycowo oraz BakterobujczoWarzywa i owoce odgrywają ważną rolę w życiu człowieka jest związane z: - ze względu na obecność w nich charakterystycznych substancji działa korzystnie m. in. W profilaktyce i leczeniu nowotworów, działają anty Miażdżycowo oraz Bakterobujczo
3 Brzoskwinia. zwyczajna zaliczana jest. do najsmaczniejszychBrzoskwinia zwyczajna zaliczana jest do najsmaczniejszych owoców świata i często nazywana królową owoców. Uprawiana jest od ponad 4000 lat i pochodzi z Chin. Pozostałe kraje uprawne to Francja, Hiszpania, Grecja, USA, Ameryka Południowa, Chiny, Australia i Afryka Południowa. Brzoskwinie są jedną wielką bombą witaminową! Zawierają witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, PP, magnez, fosfor, żelazo, bor, potas, kwas foliowy, wapń i niacytynę. Barwa owocu jest uzależniona od odmiany, spotykamy brzoskwinie żółte, czerwone bądź zielone. Brzoskwinie chronią przed anemią, pobudzając produkcję czerwonych krwinek. Do swojej diety powinny je wprowadzić kobiety w ciąży oraz wegetarianie. Jadane regularnie oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, co jest ważne dla chorych na reumatyzm i nerki. Nie zawierają tłuszczu i sody, więc warto je polecić osobom z nadciśnieniem i wysokim poziomem cholesterolu.
4 Brokuły to jedno-. roczne rośliny. z rodziny krzyżo-. wych. PochodząBrokuły to jedno- roczne rośliny z rodziny krzyżo- wych. Pochodzą z regionu Morza Śródziemnego (Cypr) Brokuły są krewniakami kalafiora mają mnóstwo wartości odżywczych, witamin, soli mineralnych oraz innych składników biologicznie czynnych, Ponadto są niskokaloryczne. Brokuły są odporne na przymrozki i dlatego dobrze nadają się do uprawy w naszym klimacie. Brokuły są dobrem źródłem minerałów takich jak: potas, wapń, żelazo, fosfor, mangan, magnez, siarka oraz witamin: A (beta-karoten), B1, B2, B6, C, K, PP, kwas pantotenowy i kwas foliowy. Brokuły jako warzywo są też naturalnie dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Ponadto brokuły zaleca się cukrzykom (duża ilość chromu), osobom walczącym z wysokim poziomem cholesterolu, mającym problemy z sercem, anemią, z niedoborami wapnia i z artretyzmem.W rankingach warzyw i owoców są na pierwszym miejscu pod względem mocy w przeciwdziałaniu rakowi, aktywne składniki przeciwdziałające rakowi to sulforafan, beta-karoten, izotiocyjany, indol-karbinol i chlorofil,
5 Sałata to roślina jednorocz-. na. Wywodzi się z basenuSałata to roślina jednorocz- na. Wywodzi się z basenu Morza Śródziemnego, Uprawiali ją już starożytni Grecy i Egipcjanie. Współcześnie znamy wiele odmian sałaty: lodowa, masłowa, rzymska, krucha, Sałata zawiera dużo wody, z tego względu ma niską wartość energetyczną: 100g dostarcza zaledwie 12 kcal. Cennym składnikiem jest zamaskowany barwnik zielony, barwnik żółty, z którego nasz organizm wytwarza czynną witaminę A. Licznie reprezentowane są witaminy z grupy B, jest także witamina D, i E oraz kwas foliowy. Zawartość witaminy C nie jest zbyt duża, Sałata jest bogatym źródłem żelaza, wapnia, magnezu i potasu, a także antyoksydantów takich jak karotenoidy, polifenolokwasy i flawonoidy. Oprócz ochrony przed wolnymi rodnikami zapewniają one wspomaganie układu krążenia. Trzeba też wspomnieć o błonniku, który ułatwia trawienie. Badania naukowe wskazują również sałatę jako warzywo działające uspokajająco i nasennie, oczywiście przy regularnym jedzeniu sporych porcji.
6 Malina ma witaminy. takie jak ; E,B1,B2,B6Malina ma witaminy takie jak ; E,B1,B2,B6 a także kwasy organiczne jak choćby: cytrynowy, jabłkowy salicylowy. liście listkowe, z wierzchu nagie, pod spodem biało kutnerowato owłosione, boczne listki siedzące. Brzeg liścia ostro piłkowany. Liście pędów owocujących zawsze trzylistkowe (nie dotyczy nowych odmian owocujących na pędach jednorocznych). Składa się z licznych, czerwonych, rzadziej żółtych lub ciemnopurpurowych puszysto owłosionych małych pestkowców zebranych w owoc zbiorowy, potocznie zwany "malinami". Ciekawostka Dawniej odwar z liści w mieszance z potazem wykorzystywano do farbowania włosów na czarno
7 Po zapyleniu kwiatu. rozrasta się dnoPo zapyleniu kwiatu rozrasta się dno kwiatowe tworząc jadalny owoc zbiorowy będący jagodą pozorną. Na jej powierzchni zawiązują się liczne orzeszki, będące właściwymi owocami. Kolor orzeszków w zależności od odmiany, od kremowego poprzez czerwonawy do purpurowego. Niektóre kultywy mogą owocować kilka razy w roku. Kwiaty ; Obupłciowe, złożone z 5 białych płatków korony lub ich krotności oraz różnej liczby działek kielicha ułożonych w dwóch okółkach i kieliszka. Zewnętrzny okółek ma mniejsze działki, wewnętrzne są dłuższe i szersze. Po przekwitnieniu przylegają do owocu. Na wypukłym dnie kwiatowym znajduje się ok. 20 słupków i pręcików. W czasie kwitnienia kwiatostan łukowato przygięty do ziemi.
8 Kapusta głowiasta biała to. popularne warzywo z rodzi-Kapusta głowiasta biała to popularne warzywo z rodzi- ny kapustowatych. Jadalna jest cała głowa. Nawet osoby z nadwyrężoną wątrobą mogą jeść kapustę. Jest niskokaloryczna g ma zaledwie 40 kcal. Witaminy C tyle w niej, co w cytrynie (30-36 mg w 100 g, a głąb ma jeszcze więcej). Komplet niezbędnych dla zdrowia witamin z grupy B, sporo witaminy A, trochę witamin E, K i rutyny. Podczas gotowania można poczuć obecność siarki, która poprawia wygląd włosów , skóry i paznokci. W kapuście są też minimalne ilości niezbędnego dla zdrowia arsenu. Ale jej największe skarby to wapń, magnez, potas. Żelaza oraz kwasu foliowego najwięcej jest w zewnętrznych, zielonych liściach. Nie wyrzucajmy ich. Można je siekać i dodawać do zup lub surówek. Kapusta leczy kaca, choroby stawów i wszelakie guzy. Zapobiega anemii i obrzękom, podnosi odporność i zapewnia piękne włosy, skórę i paznokcie. A w dodatku ma mało kalorii. Według legendy główki kapusty powstały z łez Likurga, którego bóg wina Bachus ukarał za zniszczenie winnicy.
9 Jabłko to owoc cieszący się największą popularnością na całym świecie. Pierwotnym terenem jego występowania jest środkowa Azja, Mniejszą jabłka dotarły jednak również do Europy, stamtąd zaś przedostały się i na inne kontynenty. Owoce te odznaczają się wyjątkowym bogactwem witamin. W ich składzie pojawia się: witamina A, B1,B2,B3, E, K i PP, O sile jabłka przesądzają zresztą nie tylko witaminy, ale również: żelazo, magnez, potas, cynk, miedź, krzem i sód. Naukowcy lekarze chwalą również wchodzące w skład jabłek kwasy organiczne: bursztynowy, chinowy, cytrynowy i oczywiście jabłkowy, a także obecne w tych owocach pektyny. Jabłka ułatwiają przyswajanie wapnia przez organizm, dzięki czemu wzmacniają zęby, włosy i paznokcie. Gryzienie twardego jabłka służy dziąsłom. Jabłka są niezastąpione w kuracjach odchudzających, cenią je kobiety, które dbają o linię, bo sycą i dostarczają stosunkowo niewiele kalorii (30–50 kcal w 100 g
10 Gruszka do. Europy przybyła. ze starożytnej. Persji. W Zachod -Gruszka do Europy przybyła ze starożytnej Persji. W Zachod niej Europie wyho-dowano ją dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku. Grusza to niewielkie drzewo z rodziny różowatych. Gruszka to bogate źródło kwasów owocowych – jabłkowego i cytrynowego – oraz węglowodanów, pektyny, błonnika i olejków eterycznych. Poza tym bogata jest w: fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo, bor oraz jod. Gruszka zawiera też witaminy: A, B1, B2, B6, C i PP, dlatego powinna być częstym skład- nikiem zdrowej diety. W miarę dojrzewania owoców ilość pektyn i kwasów owocowych maleje, rośnie zaś zawartość cukrów. Spożywa-nie gruszek zalecano m.in. przy chorobach, którym towarzyszyła gorączka, w dolegliwoś-ciach trawiennych i przy zatruciach. Gruszka to bardzo zdrowy owoc nie jest ciężkostrawna. Mogą ją nawet jeść osoby z wrażliwym żołąd-kiem, a startą – można podawać niemowlętom. Kompot z gruszki powinny pić osoby ze stanami zapalnymi układu pokarmowego. Gruszka ma bowiem właściwości przeciwgorączkowe.
11 Fasolka szparagowa jest. odmianą fasoli zwykłej. Pochodzi z AmerykiFasolka szparagowa jest odmianą fasoli zwykłej. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie jest hodowana od ponad 7000 lat. Do Europy sprowadzili ją hiszpańscy żeglarze i pod koniec XVI wieku stała się już popularnym warzywem we Francji ze względu na swoje właściwości odżywczej lecznicze. W Polsce występują dwie odmiany fasolki szparagowej: żółta, która charakteryzuje się kremowym, delikatnym smakiem, i zielona, która jest bardziej wyrazista w smaku. Ponadto zielona szparagówka zawiera więcej witaminy A i kwasu foliowego niż żółte strączki fasoli, dlatego jest zalecana kobietom w ciąży, cukrzykom, a także osobom z niedoborem żelaza. Z kolei żółta szparagówka jest bogatsza w potas i fosfor. Z kolei wysoka zawartość błonnika sprawia, że może być składnikiem diety odchudzającej. Szparagówka jest niezbędna w diecie chorego na cukrzycę, ponieważ jest nie tylko mało kaloryczna, lecz także ma niski indeks 69tikgjhcgdfsrw456750/.