ŚWIĘCI KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO.

1 ŚWIĘCI KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO ...
Author: Mateusz Wiśniewski
0 downloads 9 Views

1 ŚWIĘCI KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

2 ŚWIĘTA GERTRUDA Z HELFTYurodziła się 6 stycznia 1256 r. w pobliżu Eisleben w Turyngii (Niemcy), Była mniszką benedyktyńską, Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim 16 listopada, "nie od grzechu do pobożności oczywiście, ale od pobożności do Boga żywego" , jest patronką parafii i kościołów, m.in. archikatedry i diecezj utrechckiej, starokatolickiej parafii św. Gertrudy w Utrechcie w Holandii kościoła w Krakowie i Tarnobrzegu oraz drugą patronką diecezji magdeburskiej w Niemczech, Peru w Ameryce Południowej i Tarragony w Hiszpanii, Atrybutami są: Serce Jezusowe, książka, krzyż, zostawiła po sobie pisma, m.in. Ćwiczenia duchowe, Modlitwy oraz Listy, Gertruda umarła 13 lub 17 listopada 1302 r.

3 ŚWIĘTA JOANNA Z AZY Joanna urodziła się w kastylijskiej miejscowości Aza w XII w., Wyszła za mąż za Feliksa Guzmana, a jednym z ich synów był Dominik, który założył zakon Dominikanków, Według innej legendy Joanna z Aza słynęła z troski o biednych, których hojnie obdarowywała jałmużną. Pewnego razu oddała im beczułkę doskonałego wina, którą jej mąż składował w piwnicy. Jeszcze tego samego dnia Feliks Guzman wrócił do domu z towarzyszami i poprosił o wino z piwnicy na ucztę. Wiedząc, że w piwnicy nie została już ani kropla wina, Joanna sama zeszła na dół spełnić prośbę męża. Tam padła na kolana i modliła się do Boga: "Panie Jezu, nawet jeśli nie jestem godna, abyś wysłuchał mnie ze względu na moje zasługi, wysłuchaj mnie ze względu na służbę mojego syna, który jest Twoim kapłanem". I tak też się stało. Mężowi Joanny i jego towarzyszom nie zabrakło tej nocy wina

4 CIĄG DALSZY Jedna z legend dominikańskich głosi, że kiedy Joanna była w ciąży z Dominikiem, miała proroczy sen, w którym zobaczyła psa z palącą się pochodnią w pysku. Pochodnia zataczała okręgi wokół kuli ziemskiej, rozpalając na niej ogień. Sen ów miał oznaczać, że dziecko, które się z niej narodzi, będzie wielkim człowiekiem, dzięki któremu ogień Bożej miłości zapłonie na ziemi. Joanna zmarła w opinii świętości w Caleruega w Hiszpanii około roku Lokalny kult jej osoby rozpowszechnił się szybko po jej śmierci. Beatyfikował ją Leon XII 1 października 1828 roku.

5 ŚWIĘTY AUGUSTYN- BISKUP I DOKTOR KOSCIOŁAAugustyn urodził się 13 listopada 354 r. w Tagaście (obok Suk Ahras w Algierii), w rodzinie urzędnika państwowego Patrycjusza, zmarł 28 sierpnia 430 w Hipponie, filozof, teolog, organizator życia kościelnego, święty Kościoła katolickiego, znany jako doctor gratiae (doktor łaski), pisarz i błogosławiony prawosławny o berberyjskich korzeniach W ikonografii św. Augustyn przedstawiany jest w stroju biskupim, czasami jako zakonnik. Jego atrybutami są: anioł mówiący mu do ucha, dziecko nad brzegiem morza przelewające wodę do dołka, księga, pastorał, serce w dłoni, serce przeszyte dwiema strzałami, uczeń lub grupa uczniów.

6 Bł. Rupert Mayer Urodził się 23 stycznia 1876 roku w Stuttgarcie (Niemcy) w zamożnej rodzinie kupieckiej Niemiecki prezbiter z zakonu jezuitów, główna postać katolickiego ruchu oporu (Widerstand) działającego w okresie Trzeciej Rzeszy w Monachium, męczennik. Szkoła jego imienia znajduje się w Pullach koło Monachium na ul. Pater Rupert Mayer str. Beatyfikowany przez Jana Pawła II 3 maja 1987 w Monachium. Wspomnienie- 3 listopada Zmarł 1 listopada 1945 w Monachium "Wszystko tak szybko przemija i nim się spostrzeżemy, dobiliśmy już do kresu życia", i "Panie, jeśli Ty chcesz, na wszystko mam czas, teraz i w wieczności".

7 Święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicyAndrzej Świerad (Andrzej Żurawek) pochodził z Polski, z rodziny rolniczej. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach znalazł się na Węgrzech. W roku 997/998 wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru św. Hipolita Andrzej Świerad-największy asceta wśród świętych i błogosławionych polskich. Towarzyszem pustelniczego życia Andrzeja i jednym z jego uczniów był Benedykt.

8 CIĄG DALSZY Z czasem powstały w Słowacji dwa odrębne sanktuaria: św. Andrzeja w pobliżu Nitry, gdzie była jego pustelnia, oraz św. Benedykta, gdzie poniósł śmierć od pogańskich rozbójników w Skałce nad Wagiem na północ od Tręczyna. Wspomnienie-13 lipca Andrzej zmarł ok , a Benedykt 3 lata później W ikonografii ukazuje się św. Andrzeja jako pustelnika. Jego atrybutem jest dziupla.

9 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ! AUTORKI Natalia Sokołowska Ola SkalskaBIBLIOGRAFIA: brewiarz.pl Wikipedia Google Grafika