1 WIDMO FAL ELEKTROMAGNETYCZNYCHwyk. Agata Niezgoda Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2 Fala elektromagnetycznaFala elektromagnetyczna to rozchodzące się w przestrzeni zaburzenie pola elektromagnetycznego. Zaburzenie to ma charakter fali poprzecznej, w której składowa elektryczna i magnetyczna są prostopadłe do siebie, a obie są prostopadłe do kierunku rozchodzenia się promieniowania. Oba pola indukują się wzajemnie – zmieniające się pole elektryczne wytwarza zmienne pole magnetyczne, a zmieniające się pole magnetyczne wytwarza zmienne pole elektryczne.
3 Fale elektromagnetyczne można podzielić ze względuna częstotliwość lub długość. Podział taki nazywa się widmem fal elektromagnetycznych. Obejmuje ono: fale radiowe, mikrofale, promieniowanie podczerwone, światło widzialne, promieniowanie nadfioletowe, promieniowanie rentgenowskie, promieniowania gamma.
4 Widmo fal elektromagnetycznychŹródło:
5 Fale radiowe Zakres długości fal: 1m – 2000m Wykorzystywanew radiofonii Wytwarzane są przez prądy elektryczne wielkiej częstotliwości, przepływające przez antenę radiostacji nadawczej Ze względu na długość fali, fale radiowe dzielimy na: fale krótkie, średnie i długie.
6 Fale radiowe ultrakrótkieZakres długości fal: 1m – 10m Wykorzystuje się je do: przekazywania obrazu (nadawanie programów telewizyjnych), w radiofonii telefonii komórkowej (w telefonii komórkowej zasięg nadajnika nie przekracza kilku kilometrów, dlatego obszar działania telefonii komórkowej podzielony jest na sześciokątne komórki. W środku każdej z nich znajdują się stacje nadawczo-odbiorcze.)
7 Mikrofale Zakres długości fal: 1mm – 1m Zastosowanie:w urządzeniach radarowych służą do określania położenia obiektów np. samolotów oraz do określania szybkości jadącego samochodu (radar policyjny). w kuchenkach mikrofalowych (odbijając się od metalowych ścianek zostają pochłonięte przez cząsteczki wody w potrawach, które pod ich wpływem zaczynają bardzo szybko drgać, przez co podnosi się ich temperatura, a wraz z nią, temperatura potrawy). Są szkodliwe dla organizmów żywych.
8 Promieniowanie podczerwoneZakres długości fal: 0,7µm – 1mm promieniowanie emitowane dzięki zmianom energii elektronów walencyjnych atomów. Są wysyłane przez ciała o wysokiej temperaturze np. ciało człowieka. Najdłuższe fale zaliczane do zakresu noszą nazwę podczerwieni. Zastosowanie: - w systemach alarmowych. Reagują na ruchome źródła promieniowania podczerwonego, ignorując źródła nieruchome.
9 Światło widzialne Zakres długości fal: 0,4µm – 0,7µmŹródła światła widzialnego: - gwiazdy, Słońce - substancja podgrzana do wysokiej temperatury np. włókno żarówki - reakcje chemiczne np. płomień, świetliki, ryby, meduzy - pobudzenie do świecenia cząsteczek gazów w silnym polu elektrycznym - pochłanianie promieniowania ultrafioletowego np. luminofor. największą długość ma światło czerwone, a najkrótszą światło fioletowe
10 Promieniowanie ultrafioletoweZakres długości fal: 10nm – 0,4µm Wchodzi w skład promieniowania słonecznego. Wysyłane również przez lampy kwarcowe używane w solarium. Zastosowanie: - Służy do sterylizacji w szpitalach, ponieważ zabija bakterie i wirusy. - Dzięki niemu opalamy się. Pobudza proces produkcji witaminy D w naszym organizmie. Może być przyczyną raka skóry. W górnej części atmosfery ziemskiej znajduje się warstwa ozonu, która chroni powierzchnię ziemi przed tym promieniowaniem.
11 Promieniowanie rentgenowskie (X)Zakres długości fal: 0,01nm – 10nm Powstaje przy hamowaniu szybkich cząstek naładowanych w materii. Jest pochłaniane w różnym stopniu przez różne substancje. Zastosowanie: - w aparatach rentgenowskich do diagnozowania złamań, skręceń itp. Szkodliwe dla zdrowia, szczególnie twarde (10nm-0,001nm).
12 Promieniowanie gamma (γ)Zakres długości fal: < 0,01nm Towarzyszy procesom zachodzącym w jądrach atomowych. Jest wysyłane przez substancje promieniotwórcze. Ma największą częstotliwość i najmniejszą długość fali. Potrafi przeniknąć przez trzymetrową warstwę betonu. Zaczernia kliszę fotograficzną, co pozwala na jego rejestrację. Zabija wszystkie żywe komórki, również nowotworowe, dlatego jest wykorzystywany w leczeniu nowotworów. Urządzenie służące do tego nazywa się bombą kobaltową.
13 Źródła: P. Walczak, G.F. Wojewoda, Fizyka i astronomia, zakres podstawowy, cz. 1