1 Wielkanocne pisanki i ich rodzajeProjekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2 Wielkanocne pisanki i ich rodzajeProjekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3 Zwyczaj malowania jajek pochodzi już z czasów starożytnych. Na naszych terenach pierwsze pisanki powstały tysiąc lat temu. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4 Istnieje wiele różnych rodzajów pisanek. Jednym z nich są drapanki. Najpierw jajko jest barwione na określony kolor, a potem drapie się ostrym narzędziem po skorupce tworząc wzór. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
5 Do stworzenia kraszanek potrzebne jest gotowanie jajka w specjalnym, barwnym roztworze. Kiedyś używano wyłącznie barwników naturalnych, takich jak łupina cebuli, orzech włoski, sok z buraka lub kwiat nagietka. Obecnie rzadko tworzy się kraszanki, a ludzie często wolą używać sztucznych barwników, prostszych i szybszych w stosowaniu. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
6 Bardzo interesujące są również naklejanki. Tworzy się je przez naklejanie na skorupkę jajka sitowia, płatków bzu, lub też papierem, nicią czy włóczką. Są one trudne w wykonaniu, jednakże bardzo efektowne. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
7 Jeszcze trudniejsze do wykonania są ażurki, czyli pisanki ażurowe. Wykonuje się je z wydmuszek różnego rodzaju jaj, kurzych, kaczych lub gęsich (obecnie nawet i strusich). Aby je wykonać nawierca się w skorupce otwory za pomocą np. wiertarki, malutkiego wiertła czy miniszlifierki – można więc zauważyć, iż nie jest to rzecz do robienia przez dzieci. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
8 A teraz najbardziej znane i popularne – kolorowe pisanki. Mają one różnokolorowe desenie i wzory. W przeszłości jajko zanurzano w gorącym roztopionym wosku, a następnie w barwniku. Następnie pisano na nich igłą, szpilką czy słomką. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
9 Obecnie pisanki tworzy się najczęściej przez malowanie na jajku farbami lub specjalnymi kredkami. W przeszłości malowaniem pisanek zajmowały się wyłącznie kobiety, a mężczyźni nie mogli wówczas wchodzić wcale do domu, aby nie przynieść złego uroku. Obecnie jest to zajęcie, któremu oddają się całe rodziny, a najchętniej robią to dzieci. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
10 A czy Wy lubicie malować pisankiA czy Wy lubicie malować pisanki? Próbowaliście już tworzyć inne rodzaje pisanek, jak np. kraszanki czy naklejanki? Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.