1 Wielodostępność systemu operacyjnego LinuxSOISK
2 Linux - wielodostępnośćLinux jest systemem wielodostępnym. Oznacza to, że jednocześnie wiele użytkowników może z niego korzystać. Każdy użytkownik ma przydzielone zasoby, np. pamięć, czas procesora, miejsce na dysku, do których nikt oprócz niego nie ma dostępu chyba, że sam je udostępni. O uprawnieniach decyduje administrator systemu.
3 Linux – konsole tekstowe i graficzneW linuxie zdefiniowane jest wiele konsoli sieciowych, na których mogą logować się użytkownicy. Aby zmienić konsolę używa się kombincaji klawiszy Ctrl+Alt+Fn n=1,2…7 (7 konsola graficzna) Aby sprawdzić z jakiego konta w danym momeńcie się korzysta, należy użyć polecenia whoami. Użytkownik może podejżeć, kto w danym momencie jest zalogowany do systemu za pomocą polecenia who.
4 Linux - konsole tekstowe i graficzneDo przesyłania wiadomości pomiędzy użytkownikami służy polecenie write nazwa użytkownika wpisywanie kończymy za pomocą Ctrl+d EOF oznacza koniec tekstu Administrator może wysłać komunikat wszystkim użytkownikom za pomocą polecenia wall
5 Ubuntu Aktywacja konta root: sudo passwd rootZmiana użytkownika su nazwa Zezwolenie na pisanie do terminala mesg y Zabronienie pisania do terminala mesg n
6 Zadanie Korzystając z pierwszej konsoli, zaloguj się na konto użytkownika root. Korzystając z drugiej konsoli, zaloguj się na konto użytkownika ps. Korzystając z drugiej konsoli wyślij wiadomość do użytkownika root. (write) Korzystając z pierwszej konsoli, przeczytaj wiadomość od użytkownika ps. Korzystając z pierwszej konsoli, wyślij do wszystkich wiadomość o planowanej przerwie serwera. (wall) Korzystając z drugiej konsoli, odczytaj wiadomość od użytkownika root.
7 Zadanie Uruchom poprzez terminal przeglądarkę firefox jako oddzielny proces. firefox & Sprawdź numer PID procesu i zakończ go polecenim kill.