1 Wiktoria Dobrowolska
2 Grafika komputerowa - dział informatyki zajmujący się wykorzystaniem komputerów do generowania obrazów oraz wizualizacją rzeczywistych danych. Grafika komputerowa jest obecnie narzędziem stosowanym powszechnie w nauce, technice, kulturze oraz rozrywce.
3 Grafika rastrowa - obraz jest budowany z prostokątnej siatki leżących blisko siebie punktów (tzw. pikseli). Głównym parametrem w przypadku grafiki rastrowej jest wielkość bitmapy, czyli liczba pikseli, podawana na ogół jako wymiary prostokąta.
4 Grafika wektorowa - obraz jest rysowany za pomocą kresek lub łuków.
5 Grafika dwuwymiarowa 2D - wszystkie obiekty s ą p łaskie (w szczególności każdy obraz rastrowy wpada do te j kategorii). Grafika trójwymiarowa 3D - obiekty są umieszczone w przestrzeni trójwymiarowej i celem programu komputerowego jest przede wszystkim przedstawienie trójwymiarowego świata na dwuwymiarowym obrazie.
6 Grafika nieinterakcyjna Grafika interakcyjna Grafika czasu rzeczywistego
7
8 Światło białe składa się ze wszystkich długości fal elektromagnetycznych z zakresu widzialnego (400nm ÷ 700nm), występujących w nim w równych ilościach.
9 1. Od źródła światła do człowieka Światło może dociera ć do oka bezpośrednio ze źródła światła lub po odbiciu od obiektu. Postrzegana barwa obiektu zależy od barwy świat ła i od tego, które długości fal potrafi odbijać.
10 2. Z oka do mózgu Na siatkówce oka tworzony jest pomniejszony i odwrócony obraz obserwowanego obiektu. Receptory siatkówki przekształcaj ą informację o natężeniu światła i długości fal świetlnych na impulsy, które przez nerw wzrokowy przesyłane s ą do mózgu. Mózg interpretuje te informacje jako jasność i barw ę. Rodzaje receptorów siatkówki: Pręciki (120 milionów) rozpoznaj ą poziomy jasności i odpowiadaj ą za widzenie o zmroku. Czopki (6,5 miliona) reaguj ą na kolor. Istniej ą trzy typy czopków, przy czym każdy osiąga wysoką czuł ość dla innego zakresu widma optycznego. Funkcja czułości czopków na kolor
11 Każdą dowolnie wybraną barwę można otrzymać za pomoc ą trzech liniowo niezależnych barw. Trzy barwy tworzą układ niezależnych liniowo barw, je żeli dowolne zsumowanie dwóch z nich nie może da ć trzeciej barwy układu.
12 Odcień barwy (kolor, ton, Hue) - różnica jakościowa barwy (np. czerwony, zielony), określana w fizyce przez dominującą długość fali.
13 Nasycenie (Saturation) - odstępstwo barwy od bieli (np. czerwień, róż, biel), określane w fizyce przez czystość pobudzenia (e2-e1)
14 Jasność (wartość, Value)- wskazuje czy barwa jest bliższa bieli czy czerni (np. czysta biel, szarości, czerń), w fizyce jest proporcjonalna do całki z widmowego rozkładu energii.