1 Święta w Danii i FinlandiiAutor:Izabella Świeczkiewicz Hubert Zellner
2 Dania Gladelig Jul og godt nytarDuńska choinka jest bardzo charakterystyczna: zdobią ją liczne małe chorągiewki, Dannebrog.Najważniejszym punktem wigilijnego spotkania jest obdarowywanie prezentami.Przynosi je Julemanden (Mikołaj). Te święta mają w Danii całkowicie świecki charakter. Na wigilijnym stole koniecznie musi się znaleźć pieczona kaczka - danie główneoraz ris r l`amande, czyli ryż z owocami i przyprawami. Do jednej z miseczek z tą potrawą wkłada się migdał, a ten, kto go znajdzie dostaje jeszcze jeden prezent. . .
3 Finlandia Hyvää Joulua or Hauskaa JouluaCzas świątecznych przygotowań rozpoczyna się w tym kraju dużo wcześniej niż w pozostałych państwach UE, wraz z tzw. małymi świętami (Pikkujoulu). W każdą niedzielę Adwentu zapala się kolejne świeczki. Kiedy już wszystkie zapłoną,dzieci otrzymują pierwsze prezenty. Tradycyjnym fińskim napojem świątecznym jest grog - napój z czerwonego wina z ziołami, rodzynkami i migdałami
4 Luksemburg Schéi ChrëschtdeegW Luksemburgu okres świąteczny rozpoczyna się w pierwszą niedzielę grudnia wielką paradą, która kończy się pod miejskim Ratuszem. Biorą w niej udział Klees`chen (Święty Mikołaj) i Houseker (Czarny Piotruś), którzy wszystkim napotkanym dzieciom rozdają słodycze. Także oni w nocy z 5 na 6 grudnia rozdają dzieciom prezenty, wkładając je do bucików wystawianych przed drzwi sypialni.W Wigilię Bożego Narodzenia, wczesnym wieczorem, rodziny zbierają się wokółchoinki na wspólnych rozmowach. Podobnie jak w Niemczech, tak itutaj przysmakiem bożonarodzeniowego stołu jest bakaliowe ciasto stollen. Do tradycjinależy również podanie buche de Noël (świąteczne lody). O północy wiele rodzinuczestniczy w pasterce. W pierwszy dzień świąt podaje się "Czarny puding",pieczeń z zająca lub dziczyznę, czasem nawet indyka, jak w Wielkiej Brytanii. Poobfitym posiłku jest czas na wspólny, rodzinny spacer.
5 Holandia Vrolijk Kerstfeest en een Gelukkig Nieuwjaar W Holandii nie ma ani wieczerzy wigilijnej, ani postu, ani prezentów pod choinką.Święty Mikołaj, Sinter Klaus, nie przyjeżdża tu do dzieci saniami lecz przypływa łodzią, a one wyczekują go w porcie Schevingen. Gdy dopłynie dobrzegu grudnia), rozpoczyna się świętowanie i obdarowywanie prezentami.Święta obchodzone są 25 i 26 grudnia. Holendrzy pielęgnują tradycję pasterki,uroczystej mszy wigilijnej. Nie ma tu jednak specjalnych potraw świątecznych czywypieków. W przedświąteczne dni Holendrzy piszą i wysyłają kartki z życzeniami. Każda rodzina z okazji świąt Bożego Narodzenia wysyła około kartek, a te, które dostaje, wywiesza w oknach bądź ustawia na komodach.
6 Niemcy Frohliche WeihnachtenZwyczaj wprowadzenia do domów bożonarodzeniowego drzewka upowszechnił się w mieszczańskich rodzinach niemieckich w XVIII w., skąd, w wieku XIX przeszedł na pozostałe kraje europejskie. Na trzy tygodnie przed świętami zawiesza się specjalny kalendarz, w którym dzieci znajdują czekoladki. Najbardziej uroczystym momentem jest świąteczny obiad, po którym rozpakowuje się złożone pod choinką prezenty. Charakterystycznym przysmakiem, który pojawia się na niemieckich stołach podczas świąt Bożego Narodzenia jest bakaliowe ciasto stollen. Kształtem przypomina nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik.
7 Portugalia Feliz NatalNa kolację wigilijną jada się tu wieprzowinę i frutti di mare, czyli owoce morza z nieodzownym dorszem. Później jest pasterka. Prezenty przynosi Pai Natal, Święty Mikołaj, ale najwięcej upominków świątecznych jest w święto Trzech Króli.
8 DZIĘKUJA ZA UWAGĘ