1 Wniosek o płatność dla operacji typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Warszawa, 11 października 2016 r.
2 Podstawa prawna: - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, - Ustawa o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz.U.2015.349), - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operację typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 1182). Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
3 Forma składania wniosku o płatność Beneficjent składa wniosek o płatność na formularzu udostępnionym przez Urząd Marszałkowski na stronie internetowej. Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami może być: złożony bezpośrednio w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego, albo nadany kurierem lub przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku – Prawo pocztowe (dz. U. poz. 1529). O terminowości złożenia wniosku o płatność decyduje data jego złożenia/ wpływu do Urzędu Marszałkowskiego. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
4 Operację należy zrealizować nie więcej niż w dwóch etapach, a wykonanie zakresu rzeczowego zgodnie z zestawieniem rzeczowo-finansowym operacji, w tym poniesienie przez beneficjenta kosztów kwalifikowalnych operacji oraz złożenie wniosku o płatność końcową, nastąpi nie później niż w terminie 12 miesięcy, a w przypadku operacji realizowanej w dwóch etapach nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy, lecz nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 roku. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
5 Termin składania wniosku o płatność Beneficjent po podpisaniu umowy o przyznaniu pomocy ma obowiązek złożenia wniosku o płatność wraz z dokumentami niezbędnymi do wypłaty środków finansowych z tytułu pomocy, potwierdzającymi spełnienie warunków wypłaty pomocy w terminach określonych zgodnie z terminem określonym § 8 umowy o przyznaniu pomocy – jednak nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 roku. W przypadku niezłożenia wniosku o płatność w terminie określonym w umowie, Samorząd Województwa dwukrotnie wzywa Beneficjenta do złożenia wniosku w kolejnych wyznaczonych terminach, o ile nie upłynął termin wskazany w umowie tj. 30 czerwca 2023 roku. Samorząd Województwa może uwzględnić wniosek o płatność złożony po terminie, o którym mowa w § 8 umowy lub po terminie wynikającym z drugiego wezwania Samorządu Województwa (§ 8 ust. 3 umowy), o ile nie została wypowiedziana umowa i nie upłynął termin 30 czerwca 2023 roku. Zmiany dotyczące terminu złożenia wniosku o płatność wymagają zmiany umowy. Należy przy tym pamiętać, że okres realizacji operacji jedno etapowej tj. 12 miesięcy, natomiast dwu etapowej tj. 24 miesiące. Wniosek w tej sprawie Beneficjent składa najpóźniej w dniu złożenia wniosku o płatność lub po drugim wezwaniu Samorządu Województwa, o którym mowa w § 8 ust 3. Samorząd Województwa może nie rozpatrzyć wniosku beneficjenta o zmianę umowy złożonego bez zachowania określonego powyżej terminu. Zgodnie z § 12 ust. 1 pkt. 3 umowy o przyznaniu pomocy niezłożenie przez Beneficjenta wniosku o płatność w określonym w umowie terminie z zastrzeżeniem powyższego zapisu, skutkować będzie wypowiedzeniem umowy. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
6 Rozpatrzenie wniosku Jeżeli wniosek o płatność zawiera braki, Urząd Marszałkowski wzywa Beneficjenta w formie pisemnej do usunięcia braków w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. W przypadku, gdy pomimo wezwania, Beneficjent nie usunął braków, Urząd Marszałkowski ponownie wzywa Beneficjenta w formie pisemnej do ich usunięcia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. W przypadku, gdy w trakcie rozpatrywania wniosku o płatność niezbędne jest wyjaśnienie faktów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy lub przedstawienie dowodów na potwierdzenie tych faktów, Urząd Marszałkowski wzywa Beneficjenta w formie pisemnej do złożenia pisemnych wyjaśnień w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. Jeżeli Beneficjent, pomimo ponownego wezwania, nie usunął braków, Urząd Marszałkowski rozpatruje wniosek o płatność w zakresie, w jakim został wypełniony i na podstawie dołączonych i poprawnie sporządzonych dokumentów. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
7 Rozpatrzenie wniosku Beneficjent w dowolnym momencie po złożeniu wniosku, może zwrócić się z pisemną prośbą o wycofanie wniosku w całości lub w części. Jeżeli jednak Beneficjent został poinformowany o nieprawidłowościach w dokumentach lub o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu, w wyniku której następnie wykryto nieprawidłowości, wycofanie nie jest dozwolone w odniesieniu do części wniosku lub innej deklaracji, których te nieprawidłowości dotyczą. Wycofanie wniosku w całości nie wywołuje żadnych skutków prawnych, powstaje więc sytuacja jakby Beneficjent tego wniosku nie złożył. Natomiast wycofanie wniosku w części lub innej deklaracji (załącznika) sprawia, że beneficjent znajduje się w sytuacji sprzed złożenia odnośnych dokumentów lub ich części. W trakcie rozpatrywania wniosku o płatność mogą zostać przeprowadzone i dołączonych do niego dokumentach ze stanem faktycznym kontrole na miejscu, w celu zweryfikowania informacji zawartych we wniosku o płatność lub uzyskania dodatkowych wyjaśnień. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokonuje wypłaty środków finansowych pomocy niezwłocznie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o płatność i otrzymaniu zlecenia płatności, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku o płatność. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
8 Wniosek sporządza się na formularzu udostępnionym na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego www.prow.mazovia.pl.www.prow.mazovia.pl Do wniosku należy załączyć dokumenty zgodnie z listą załączników określoną we wniosku w sekcji VII Informacja o załącznikach. Zaleca się, aby wniosek został wypełniony elektronicznie i wydrukowany, a następnie zapisany na nośniku CD. Nośnik ten wraz z wnioskiem należy dostarczyć do urzędu marszałkowskiego. Dla każdego etapu realizacji operacji należy złożyć oddzielny wniosek (wniosek o płatność pośrednią/ wniosek o płatność końcową). Dane finansowe podane we wniosku wyrażone są w PLN z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, z wyjątkiem kwoty wnioskowanej, którą należy podać w pełnych złotych po zaokrągleniu w dół. W przypadku, gdy zakres niezbędnych informacji nie mieści się w przewidzianych do tego tabelach i rubrykach dane te należy zamieścić na dodatkowych kartkach (kopie stron wniosku i załączników składanych na udostępnionym przez Urząd Marszałkowski formularzu) ze wskazaniem, której części dokumentu dotyczą oraz adnotacją na wniosku, że dana rubryka lub tabela została dołączona. Dodatkowe strony należy podpisać oraz opatrzeć datą i dołączyć przy pomocy zszywacza do wniosku. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
9 Koszty kwalifikowalne Koszty kwalifikowalne podlegają refundacji w wysokości określonej w umowie o przyznaniu pomocy, jeżeli zostały: 1)poniesione: a)od dnia, w którym została zawarta umowa, a w przypadku kosztów ogólnych – od dnia 1 stycznia 2014 roku; b)zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych, a gdy te przepisy nie mają zastosowania – w wyniku wyboru przez beneficjenta wykonawców poszczególnych zadań ujętych w zestawieniu rzeczowo – finansowym operacji z zachowaniem konkurencyjnego trybu ich wyboru określonego w umowie; c)w formie rozliczenia bezgotówkowego; 2)uwzględnione w oddzielnym systemie rachunkowości albo gdy do ich identyfikacji wykorzystano odpowiedni kod rachunkowy, o którym mowa w art. 66 ust. 1 lit. c pkt i rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 roku w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005. Przepisów ust. 2 pkt 1 lit. b w zakresie konkurencyjnego trybu wyboru wykonawców nie stosuje się do kosztów ogólnych poniesionych przed dniem zawarcia umowy o przyznanie pomocy. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
10 Warunki wypłaty pomocy Środki finansowe z tytułu pomocy wypłaca się na warunkach określonych w umowie, jeżeli Beneficjent: zrealizował operację lub jej etap zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operację typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z dnia 5 sierpnia 2016 r.) oraz w innych przepisach dotyczących inwestycji objętych operacją oraz w umowie o przyznaniu pomocy, w tym poniósł związane z tym koszty, nie później niż do dnia złożenia wniosku o płatność lub usunięcia braków w tym wniosku, nie później niż w terminie 14 dni od dnia doręczenia tego wezwania; zrealizował lub realizuje zobowiązania określone w umowie; udokumentował zrealizowanie operacji lub jej etapu, w tym poniesienie kosztów kwalifikowalnych z tym związanych; suma poniesionych kosztów kwalifikowalnych nie przekroczy 1 000 000 euro w przeliczeniu na złote według średniego kursu walut obcych NBP obowiązującego w dniu rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie pomocy; złożył wniosek o płatność w terminie określonym w umowie. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
11 Warunki wypłaty pomocy W przypadku, gdy beneficjent nie spełnił któregokolwiek z warunków wymienionych powyżej (zgodnie z § 10 ust. 2 umowy o przyznaniu pomocy), środki finansowe z tytułu pomocy mogą być wypłacone w części dotyczącej operacji lub jej etapu, które zostały zrealizowane zgodnie z tymi warunkami, jeżeli cel operacji został osiągnięty. Jeżeli cel operacji oraz wskaźniki (wskazane w § 3 ust. 3 umowy o przyznaniu pomocy) nie zostały osiągnięte lub zostaną naruszone warunki przyznania pomocy następuje odmowa wypłaty całości pomocy. Za osiągnięcie wskaźników realizacji celu operacji uznaje się ich realizację z dopuszczalnym 5% odchyleniem jedynie w przypadku następujących wskaźników: zbiorowe systemy zaopatrzenia w wodę; systemy kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych (w km); przydomowe oczyszczalnie ścieków. Odchylenia w przypadku realizacji pozostałych wskaźników tj.: ujęcie wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków oraz instalacje do osadów ściekowych skutkować będą odmową przyznania pomocy. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
12 Wniosek o płatność I. Część ogólna 1.Poddziałanie: Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii. 2.Typ operacji: Gospodarka wodno-ściekowa. 3.Cel złożenia wniosku o płatność – należy zaznaczyć znakiem „X” pole informujące, czy złożony formularz to : złożenie wniosku o płatność; korekta wniosku o płatność; 4. Rodzaj płatności. II. Dane identyfikacyjne Beneficjenta – dane we wniosku powinny być zgodne z danymi zawartymi w umowie. W przypadku zmiany danych Beneficjenta zawartych w umowie, Beneficjent jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania Urzędu Marszałkowskiego o zaistniałych zmianach. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
13 Wniosek o płatność – formularz Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
14 Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
15 III. Dane z umowy o przyznaniu pomocy – należy podać dane zgodne z zapisami umowy o przyznaniu pomocy Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
16 IV. Dane dotyczące wniosku o płatność Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
17 Wniosek o płatność str. 2 IV Dane dotyczące wniosku o płatność Pole 14. Wniosek za okres – w pozycji „od…” należy wpisać datę podpisania umowy, a w pozycji „do…”faktyczny dzień złożenia wniosku w UM albo ostatni dzień terminu złożenia wniosku przewidzianego w umowie dla danego etapu. Pole 15. Koszty całkowite realizacji danego etapu operacji – należy podać wysokość całkowitych kosztów realizacji danego etapu operacji, która powinna być równa kwocie wydatków całkowitych podanej w sekcji V Wykaz faktur lub dokumentów o równoważnej wartości dowodowej dokumentujących poniesione koszty. Pole 16. Koszty kwalifikowalne realizacji danego etapu operacji – należy wpisać kwotę wydatków kwalifikowalnych, która powinna być równa kwocie wydatków kwalifikowalnych podanej w sekcji V Wykaz faktur lub dokumentów o równoważnej wartości dowodowej dokumentujących poniesione koszty. Pole 17. Wnioskowana kwota pomocy dla danego etapu operacji – wnioskowana kwota pomocy dla danego etapu operacji nie może być wyższa niż kwota wpisana we wniosku w pkt. 13 w sekcji III, a jednocześnie powinna stanowić 63,63 % kwoty wpisanej w pkt. 16. W przypadku, gdy wnioskowana przez Beneficjenta we wniosku o płatność kwota pomocy będzie wyższa o więcej niż 10% od kwoty pomocy wyliczonej po sprawdzeniu wniosku przez UM, zastosowana zostanie kara administracyjna polegająca na zmniejszeniu kwoty wyliczonej do refundacji o kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy kwotą wnioskowaną przez beneficjenta, a kwotą obliczoną przez UM na podstawie prawidłowo poniesionych kosztów kwalifikowalnych. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
18 Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
19 Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
20 Wniosek o płatność – formularz sekcja VII Załączniki do wniosku o płatność: Wraz z wnioskiem o płatność należy złożyć również dokumenty zgodnie z listą załączników. W zależności od rodzaju załącznika, do wniosku należy załączyć oryginał lub kopię dokumentu. W przypadku operacji typu Gospodarka wodno- ściekowa kopie dokumentów dołącza się w formie kopii potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez beneficjenta albo pracownika samorządu województwa albo podmiot, który wydał dokument, albo w formie kopii poświadczonych za zgodność z oryginałem przez notariusza lub przez występującego w sprawie pełnomocnika będącego radcą prawnym albo adwokatem. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
21 Faktury lub dokumenty o równoważnej wartości dowodowej Beneficjent jest zobowiązany do złożenia kopii faktur lub dokumentów o równoważnej wartości dowodowej. Należy pamiętać, żeby przed wykonaniem kopii na odwrocie zamieścić opis zawierający numer umowy o przyznaniu pomocy, typ operacji (Gospodarka wodno-ściekowa), numer pozycji w Zestawieniu rzeczowo-finansowym z realizacji operacji, kwotę wydatków kwalifikowalnych w ramach danego dokumentu (w zł), numer wyodrębnionego konta, na którym zostały zaksięgowane wydatki w ramach danej operacji albo numer pozycji w Wykazie faktur lub dokumentów o równoważnej wartości dowodowej dokumentujących poniesione koszty, potwierdzenie poprawności rachunkowej, formalnej i merytorycznej przez złożenie podpisu osoby sprawdzającej wraz z datami. Beneficjent przed skopiowaniem na oryginale faktur lub dokumentów o równoważnej wartości dowodowej ma obowiązek zamieścić klauzulę „Przedstawiono do refundacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”. Dowody zapłaty Zapłaty należy dokonywać w formie rozliczenia bezgotówkowego. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
22 Umowy z wykonawcami zawierające specyfikację będącą podstawą wystawienia każdej z przedstawionych faktur lub innych dokumentów o równoważnej wartości dowodowej Beneficjent jest zobowiązany do dostarczenia umów z wykonawcami zawierających specyfikację będącą podstawą wystawienia każdej z przedstawionych faktur lub innych dokumentów o równoważnej wartości dowodowej wraz z zawartymi aneksami. Aneksy należy zawierać zgodnie z zapisami w umowie między beneficjentem, a wykonawcą oraz zgodnie z przepisami prawa budowlanego, prawa zamówień publicznych oraz obowiązujących beneficjenta zasad konkurencyjności wydatków w ramach PROW 2014-2020. Należy także niezwłocznie zawiadomić UM o zamiarze wprowadzenia zmian do umowy z wykonawcą, gdyż zmiany w realizacji inwestycji mogą powodować konieczność zmiany umowy o przyznaniu pomocy. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
23 Kosztorys różnicowy Kosztorys różnicowy załączany jest do wniosku o płatność w przypadku, gdy wystąpiły: 1.różnice pomiędzy projektem budowlanym, a stanem faktycznym na dzień sporządzenia kosztorysu różnicowego; 2.istotne odstępstwa, o których mowa w art. 36a ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.) tzn. istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. W kosztorysie różnicowym powinny być wyspecyfikowane i wycenione zmienione elementy (przed i po zmianach), w odniesieniu do kosztorysu inwestorskiego lub ofertowego, w zależności od tego, który kosztorys stanowił postawę do ustalenia wysokości kosztów. W przypadku realizacji przez beneficjenta robót budowlanych na podstawie umowy kosztorysowej z wykonawcą, kosztorys różnicowy powinien wskazywać różnice pomiędzy stanem faktycznym, a kosztorysem ofertowym lub innym dokumentem, zawierającym szczegółowy zakres rzeczowy wraz z wyceną, uzgodniony pomiędzy wykonawcą, a zamawiającym. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
24 Jeżeli podstawą rozliczenia wykonania robót budowlanych z wykonawcą jest kosztorys ofertowy, wszelkie wprowadzone zmiany w trakcie wykonania tych robot również powinny być wykazane w kosztorysie różnicowym – zarówno roboty zamienne jak i dodatkowe wymuszone stanem faktycznym lub prawnym. Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą pzp zmiany są możliwe tylko w sytuacjach, gdy zamawiający przewidział możliwość ich wystąpienia (w ogłoszeniu o przetargu i SIWZ) oraz określił w umowie z wykonawcą warunki na jakich zostaną wprowadzone. Beneficjent powinien załączyć także protokoły konieczności i inne dokumenty potwierdzające konieczność wykonania tych robót. W związku z powyższym wykazane w kosztorysie różnicowym roboty zamienne, a przede wszystkim roboty dodatkowe należy szczegółowo zweryfikować pod katem ich kwalifikowalności (zgodnie z zawartą umową o przyznaniu pomocy). W przypadku tych robót beneficjent powinien w kosztorysie różnicowym wykazać również takie sytuacje, gdy w trakcie realizacji robót budowalnych zmienił system ich wykonania i nie wszystkie roboty budowlane w ramach projektu zostały zlecone do wykonania i jednocześnie nie zawarto wynikającego z tej zmiany aneksu do umowy. Wszelkie zmiany stanu faktycznego niewykazane w kosztorysie różnicowym, będą podstawą do dokonania korekty kosztów kwalifikowalnych. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
25 Interpretacja przepisów prawa podatkowego (interpretacja indywidualna) wydana przez dyrektora izby skarbowej. Załącznik powinien przedstawić każdy Beneficjent; Uzasadnienie zmian dokonanych w poszczególnych pozycjach zestawienia rzeczowo- finansowego z realizacji operacji; Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego, jeżeli właściwy organ nałożył taki obowiązek w wydanym pozwoleniu na budowę lub nałożył taki obowiązek innymi decyzjami; Pozwolenie musi być decyzją ostateczną najpóźniej w dniu przesłania uzupełnień. Ważne: zgodność wskazanych w pozwoleniu działek z miejscem realizacji operacji wskazanym w umowie o przyznaniu pomocy oraz faktycznym przebiegiem zrealizowanej operacji; Protokoły odbioru robót budowlanych – protokoły powinny być sporządzone w taki sposób, aby możliwa była weryfikacja wykonanych robót z uwzględnieniem ich zakresu; Projekt budowlany; Pełnomocnictwo; Informacja o numerze rachunku bankowego Beneficjenta lub cesjonariusza prowadzonego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową; Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
26 Umowa cesji wierzytelności; Sprawozdanie z realizacji operacji (dołączone do wniosku o płatność końcową); Dokumentacja z postępowania o udzielnie zamówienia wraz z załącznikami określonymi w Zasadach konkurencyjności wydatków w ramach PROW 2014-2020; Zestawienie umów zawartych oraz planowanych do zawarcia w tym samym roku co umowy przedstawione do refundacji, które beneficjent podpisał z wykonawcami na taki sam lub zbliżony co do charakteru rodzaj dostaw/usług/robót budowlanych – zestawienie powinno obejmować wszystkie umowy, które beneficjent podpisał lub planuje podpisać w danym roku (nie tylko umowy w ramach PROW 2014-2020); Zakładowy plan kont – dokument opisujący przyjętą przez Beneficjenta politykę rachunkowości wraz z dokumentem potwierdzającym jej wprowadzenie np. zarządzenie wójta; Wydruk z dokumentacji księgowej lub kopia z książki ewidencji środków trwałych; Decyzja o pozwoleniu na budowę - w przypadku, gdy z wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy Beneficjent przedstawił program funkcjonalno-użytkowy oraz gdy dla inwestycji istnieje wymóg w tym zakresie; Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
27 Zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych, właściwemu organowi wraz oświadczeniem Wnioskodawcy, że w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych, właściwy organ nie wniósł sprzeciwu lub potwierdzeniem właściwego organu, że nie wniósł sprzeciwu wobec zgłoszonego zamiaru wykonania robót budowlanych - w przypadku, gdy z wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy Beneficjent przedstawił program funkcjonalno-użytkowy oraz gdy dla inwestycji nie jest zobligowany Beneficjent uzyskać pozwolenie na budowę; Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach – w przypadku, gdy z wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy Beneficjent przedstawił program funkcjonalno-użytkowy oraz gdy dla inwestycji istnieje wymóg w tym zakresie; Inne załączniki – np. aneksy do umów z wykonawcami wybranymi w trybie pzp i zasad konkurencyjności, dokumenty niezbędne do oceny wniosku, dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów za które operacja uzyskała punkty a etapie wniosku o przyznanie pomocy oraz w przypadku uzyskania dotacji na operację od innej jednostki samorządu terytorialnego dokumenty przedstawiające opis rozliczenia środków finansowych przeznaczonych na zakres rzeczowy. Kwota dotacji nie może przekraczać wysokości wkładu własnego tzn. 36,37% kosztów kwalifikowalnych. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
28 Postępowanie ofertowe Z punktu widzenia zasad udzielania zamówień, postępowania dzielą się na trzy grupy: niepodlegające żadnym obowiązkom proceduralnym (podmiot wdrażający nie wymaga okazania dokumentów potwierdzających przeprowadzenia postępowań zgodnie z zasadą konkurencyjności dla zamówień o wartości poniżej 20 000 PLN netto); postępowania o wartości powyżej 20 000 PLN netto i nieprzekraczające wartości 30 000 EUR netto, niepodlegające ustawie pzp, udzielane zgodnie z zasadami konkurencyjności; postępowania o wartości powyżej 30 000 EUR netto, które beneficjenci zobowiązani do udzielania zamówień zgodnie z ustawą pzp- udzielają zgodnie z tą ustawą, zaś pozostali przy zastosowaniu zasad konkurencyjności. W przypadku podmiotów niezobowiązanych do stosowania ustawy pzp – wartość szacunkowa zamówienia powinna być ustalana na poziomie planowania operacji. W przypadku podmiotów zobowiązanych do stosowania ustawy pzp – wartość szacunkowa zamówienia powinna być ustalana przy uwzględnieniu innych zamówień tego samego rodzaju w danej jednostce (u zamawiającego). Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
29 Postępowanie ofertowe Najwcześniej w dniu zawarcia umowy, a jednocześnie nie później niż w terminie 4 miesięcy przed pierwszym dniem terminu na złożenie wniosku o płatność możliwe jest złożenie przez beneficjenta dokumentacji związanej z przeprowadzonym postępowaniem ofertowym, potwierdzającej wybór najkorzystniejszej oferty. Na tym etapie możliwe jest również złożenie umowy z wykonawcą, wybranym zgodnie z zasadą konkurencyjności (umowa z wykonawcą zamówienia, której przedmiotem są roboty budowlane, zawierana jest w formie pisemnej, a w przypadku pozostałych zamówień potwierdzeniem zawarcia umowy jest co najmniej oryginał stosownego dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi, zawierającego szczegółowe dane, o transakcji) o ile została zawarta. Dokumentacja z przeprowadzonego postępowania ofertowego zostanie oceniona przez Samorząd Województwa w terminie 30 dni od dnia jej złożenia przez Beneficjenta. O wyniku oceny dokumentacji z przeprowadzonego postępowania ofertowego Beneficjent zostanie poinformowany pisemnie. Jeżeli przeprowadzone przez beneficjenta postępowanie ofertowe zostanie ocenione przez Samorząd Województwa pozytywnie, beneficjent nie będzie zobowiązany do przedstawiania wraz z wnioskiem o płatność dokumentacji potwierdzającej zachowanie konkurencyjnego trybu wyboru wykonawców. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
30 W przypadku, gdy złożona dokumentacja z przeprowadzonego postępowania ofertowego będzie zawierała braki lub uchybienia Samorząd Województwa poinformuje beneficjenta o zakresie braków lub uchybień wraz ze wskazaniem, iż w sytuacji zrealizowania zadania, w ramach którego koszty zostaną przedstawione do refundacji, na podstawie tak przeprowadzonego postępowania ofertowego, bez usunięcia tych braków i uchybień, które go dotyczą, zostanie zastosowana kara, zgodnie z zasadami określonymi w załączniku nr 4 do umowy o przyznaniu pomocy. Jednocześnie Samorząd Województwa poinformuje Beneficjenta o możliwości ponownego przeprowadzenia postępowania ofertowego i złożenia dokumentacji z ponownie przeprowadzonego postępowania ofertowego, która go dotyczy wraz z wnioskiem o płatność. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
31 W celu spełnienia zasad konkurencyjności należy: 1.upublicznić zapytanie ofertowe tzn. zamieścić je na stronie internetowej wskazanej w komunikacie MRiRW umieszczonym na stronie internetowej www.minrol.gov.pl oraz www.arimr.gov.pl, a do czasu uruchomienia tej strony – wysłać zapytanie ofertowe do co najmniej trzech potencjalnych wykonawców, o ile na rynku istnieje trzech potencjalnych wykonawców danego zamówienia oraz zamieścić je na stronie internetowej beneficjenta, o ile posiada taką stronę, przy czym zapytanie ofertowe powinno zawierać co najmniej:www.minrol.gov.pl www.arimr.gov.pl a) opis przedmiotu zamówienia; b) warunki udziału w postępowaniu; c) kryteria oceny oferty oraz informację o wagach punktowych lub procentowych przypisanych do poszczególnych kryteriów oceny oferty; d) opis sposobu przyznawania punktacji za spełnienie danego kryterium oceny oferty; e) termin składania ofert, przy czym termin na złożenie oferty powinien wynosić nie mniej niż 7 dni kalendarzowych w przypadku dostaw i usług, a 14 dni kalendarzowych w przypadku robót budowlanych od dnia upublicznienia zapytania ofertowego; f) warunki wykluczenia tzn. informację o braku możliwości udzielania zamówień podmiotom powiązanym z zamawiającym osobowo lub kapitałowo; g) termin realizacji zamówienia; 2.wybrać najkorzystniejszą spośród wszystkich złożonych ofert w oparciu o ustalone w zapytaniu ofertowym kryteria oceny. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
32 Postępowanie ofertowe wskaźniki procentowe do obliczania wartości kar administracyjnych za naruszenie zasad konkurencyjności wydatków w ramach PROW 2014-2020 Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
33 Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
34 Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
35 Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
36 Zmiana umowy Zmiana umowy jest wymagana w szczególności w przypadku: 1.zmian w zestawieniu rzeczowo – finansowym operacji stanowiącym załącznik nr 1 do umowy, związanych ze zmniejszeniem/zwiększeniem zakresu lub wysokości kosztów kwalifikowalnych operacji w ramach jednego z etapów i zwiększeniem/zmniejszeniem zakresu lub wysokości kosztów kwalifikowalnych operacji w ramach etapu późniejszego; 2.zmian zakresu rzeczowego operacji w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji stanowiącym załącznik nr 1 do umowy – z zastrzeżeniem, że kwota pomocy pozostała do wykorzystania w wyniku zmniejszenia kosztów realizacji poszczególnych zadań ujętych w zestawieniu rzeczowo- finansowym operacji nie może stanowić podstawy do wprowadzenia do zestawienia rzeczowo- finansowego operacji dodatkowych zadań finansowanych z wykorzystaniem tej kwoty; 3.zmiany dotyczące terminu złożenia wniosku o płatność, z zastrzeżeniem terminów wskazanych w § 10 ust. 1 pkt 5 4.kiedy ocena przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie określonym w § 6 umowy lub ocena przeprowadzonego postępowania ofertowego w trybie określonym w § 7 umowy powoduje zmniejszenie kwoty pomocy, określonej w § 4 ust. 1 umowy, pod warunkiem, że to zmniejszenie nie byłoby wynikiem uchybień w zakresie stosowania kar administracyjnych określonych odpowiednio w załączniku nr 4 lub 5 lub 5a do umowy. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
37 Warunki wypłaty pomocy W przypadku: rozpoczęcia realizacji zestawienia rzeczowo – finansowego operacji w zakresie danego kosztu przed dniem zawarcia umowy, z wyłączeniem kosztów ogólnych, które mogą być ponoszone od 1 stycznia 2014 roku, kwotę kosztów kwalifikowalnych operacji stanowiących podstawę do wyliczenia kwoty pomocy do wypłaty pomniejsza się o wartość tych kosztów, w zakresie, w jakim zostały poniesione przed dniem zawarcia umowy; stwierdzenia finansowania kosztów kwalifikowalnych operacji w drodze wkładu z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności lub jakiegokolwiek innego unijnego instrumentu finansowego – kwotę kosztów kwalifikowalnych operacji, stanowiących podstawę do wyliczenia kwoty pomocy do wypłaty, pomniejsza się o wartość tych kosztów, które zostały sfinansowane z udziałem tego wkładu; Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
38 Warunki wypłaty pomocy stwierdzenia braku realizacji operacji zgodnie z: -wybranym wariantem osiągnięcia celu operacji wynikającym z analizy efektywności kosztowej, z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, -przepisami Unii Europejskiej określającymi wymagania dotyczące oczyszczania ścieków, a w przypadku operacji dotyczących przydomowych oczyszczali ścieków – również zgodnie z normami EN 12566 określającymi wymagania w zakresie przydomowych oczyszczalni ścieków, udostępnionymi na stronie internetowej administrowanej przez Europejski Komitet Normalizacyjny, następuje odmowa wypłaty pomocy, a w przypadku gdy część pomocy została wcześniej wypłacona- również zwrot dotychczas wypłaconych kwot pomocy; uniemożliwienia przeprowadzenia kontroli lub wizyt związanych z przyznaną pomocą w trakcie realizacji operacji, po złożeniu wniosku o płatność – wniosek o płatność podlega odrzuceniu i w konsekwencji następuje odmowa wypłaty pomocy, a w przypadku gdy część pomocy została wcześniej wypłacona – również zwrot dotychczas wypłaconej kwoty pomocy; Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
39 Warunki wypłaty pomocy stwierdzenia braku realizacji inwestycji zgodnie z następującymi kryteriami wyboru: 1.operacja jest powiązana z inwestycjami dotyczącymi tworzenia pasywnej infrastruktury szerokopasmowej lub na obszarze realizacji operacji funkcjonuje sieć szerokopasmowa; 2.operacja dotyczy łącznie gospodarki wodnej i ściekowej; na podstawie których operacji zostały przyznane punkty, -gdy przyznanie punktów spowodowało, że operacja uzyskała minimum punktów – następuje odmowa wypłaty pomocy, a w przypadku gdy część pomocy została wcześniej wypłacona – również zwrot dotychczas wypłaconych kwot pomocy, -gdy przyznanie punktów nie miało wpływu na osiągnięcie minimum punktów – zmniejszeniu podlega 5% kwoty pomocy za każde niespełnione kryterium, Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
40 Warunki wypłaty pomocy nieprzeprowadzenia postępowania ofertowego albo postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, koszty nabycia dostaw, usług lub robót budowlanych poniesione z pominięciem tych postępować, zostaną uznane za niekwalifikowalne; nabycie usługi, dostawy lub roboty budowlanej od wykonawcy innego niż wykonawca, którego oferta została wybrana, koszty ich nabycia uznane będą za niekwalifikowalne; niezrealizowania działań informacyjnych i promocyjnych, zgodnie z przepisami załącznika III do rozporządzenia 808/2014 opisanymi w Księdze wizualizacji znaku PROW na lata 2014-2020, w okresie realizacji operacji, w terminie od dnia zawarcia umowy do dnia złożenia wniosku opłatność końcową, a w przypadku operacji, której całkowite wsparcie publiczne przekracza 500 tys. Euro, w okresie realizacji operacji oraz przez okres 5 lat od dnia wypłaty płatności końcowej – kwotę pomocy pomniejsza się o 1% tej kwoty; nieuwzględnienia w oddzielnym systemie rachunkowości zdarzenia powodującego poniesienie kosztów kwalifikowalnych albo gdy do jego identyfikacji nie wykorzystano odpowiedniego kodu rachunkowego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 lit. c ppkt i rozporządzenia 1305/2013, koszty danego zdarzenia podlegają refundacji w wysokości pomniejszonej o 10%; Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
41 Warunki wypłaty pomocy niepodłączenia do wybudowanej lub przebudowanej sieci co najmniej 50% przyłączeń zadeklarowanych we wniosku o przyznanie pomocy – zmniejszeniu podlega kwota pomocy w wysokości 0,5% za każdy brakujący 1% niespełnienia powyższego warunku; niedotrzymania terminu przewidzianego na przedłożenie Samorządowi Województwa dokumentacji z przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, kwotę pomocy dla danego postępowania pomniejsza się o 0,1% za każdy dzień opóźnienia, jednakże nie więcej niż 2% kwoty pomocy wynikającej z danego postępowania. niezłożenia dokumentacji z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego najpóźniej na drugie wezwanie do usunięcia braków we wniosku o płatność, koszty tego postępowania uznaje się za koszty niekwalifikowalne. niezapewnienia miejsca poboru próbek surowych i oczyszczonych ścieków, w przypadku budowy lub przebudowy przydomowych oczyszczalni ścieków – kwotę pomocy do wypłaty pomniejsza się o 0,5% tej kwoty. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
42 Warunki wypłaty pomocy jeżeli ogólna ocena wniosku prowadzi do ustalenia przez SW poważnej niezgodności, albo, jeżeli ustalono, że Beneficjent przedstawił fałszywe dowody w celu otrzymania pomocy lub w wyniku zaniedbania nie dostarczył niezbędnych informacji, odmawia się wypłaty pomocy lub pomoc podlega zwrotowi w całości. Beneficjent zostaje dodatkowo wykluczony z takiego samego środka lub rodzaju operacji w roku kalendarzowym, w którym stwierdzono niezgodność oraz w kolejnym roku kalendarzowym; płatność końcowa jest dokonywana pod warunkiem złożenia przez Beneficjenta poprawnego i kompletnego sprawozdania z realizacji operacji wraz z wnioskiem o płatność końcową; w przypadku, gdy w wyniku przeprowadzenia oceny postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, SW stwierdzi, że Beneficjent naruszył przepisy ustawy pzp, na etapie wniosku o płatność zostanie zastosowana kara administracyjna stosownie do załącznika nr 5 lub 5a do umowy; w przypadku, gdy w ramach wyboru wykonawców poszczególnych zadań ujętych z zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji, Beneficjent naruszył zasady konkurencyjności określone w załączniku nr 3 do umowy, na etapie wniosku o płatność zostanie zastosowana kara administracyjna, stosownie do załącznika nr 4 do umowy; podział zadań, w celu uniknięcia stosowania zasad konkurencyjności jest niedozwolony. Koszty powstałe w wyniku niedozwolonego podziału zadań uznane zostaną za niekwalifikowalne. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
43 Zwrot wypłaconej pomocy Samorząd Województwa żąda od Beneficjenta zwrotu nienależnie lub nadmiernie pobranej pomocy w przypadku ustalenia niezgodności realizacji operacji przepisami ustawy, rozporządzenia oraz umową lub przepisami odrębnymi a w szczególności wystąpienia jednej z okoliczności określonych w § 13 ust. 1 umowy. Beneficjent zwraca nienależnie lub nadmiernie pobraną kwotę pomocy powiększoną o odsetki. Odsetki naliczane są w wysokości jak dla zaległości podatkowych, za okres między terminem zwrotu środków przez Beneficjenta wyznaczonym w piśmie powiadamiającym o konieczności zwrotu, a datą zwrotu całości zadłużenia lub odliczenia. Zwrotu środków Beneficjent dokonuje na rachunek bankowy Agencji, przeznaczony dla środków odzyskiwanych lub zwróconych przez Beneficjenta w ramach PROW 2014-2020 o numerze: 05 1010 1010 0088 2014 9840 0000 W tytule wpłaty należy podać numer umowy oraz zaznaczyć, iż dokonuje zwrotu środków finansowych nienależnie lub nadmiernie pobranej kwoty pomocy na operację typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach poddziałania „Wsparcie w inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzania energii”. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
44 Wypowiedzenie umowy Następuje w przypadku: nierozpoczęcia przez Beneficjenta realizacji operacji do końca terminu na złożenie wniosku o płatność; nieosiągnięcia celu operacji oraz wskaźników jego realizacji, nie później niż do dnia złożenia wniosku płatność końcową; niezłożenia przez Beneficjenta wniosku o płatność w określonym terminie z zastrzeżeniem § 8 ust. 3 i 4; odstąpienia przez Beneficjenta od realizacji operacji lub zobowiązań wynikających z umowy po wypłacie pomocy z zastrzeżeniem § 13 ust. 1 i 2; odmowy wypłaty całości pomocy na podstawie przesłanek określonych w § 10 ust.3; stwierdzenia, w okresie realizacji operacji lub w okresie 5 lat od dnia wypłaty płatności końcowej, nieprawidłowości związanych z ubieganiem się o przyznanie pomocy lub realizacją operacji, lub niespełnieniem warunków określonych w § 5 pkt. 3 lit. c-e lub § 10 ust. 1; orzeczenia wobec Beneficjenta zakazu dostępu do środków publicznych, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt. 4 ustawy o finansach publicznych, na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu po zawarciu umowy; złożenia przez beneficjenta podrobionych, przerobionych nierzetelnych lub stwierdzających nieprawdę dokumentów lub oświadczeń, mających wpływ na przyznanie lub wypłatę pomocy, przy czym w takim przypadku zwrotowi podlega całość wypłaconej pomocy. Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
45 Podsumowanie Realizaując operację oraz przygotowując wniosek o płatność należy zwrócić uwagę na: dokument potwierdzający numer rachunku prowadzonego przez bank lub przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo - kredytową beneficjenta lub jego pełnomocnika lub cesjonariusza, na który mają być przekazane środki finansowe nie powinien zawierać błędów; decyzja o pozwoleniu na użytkowanie musi być decyzją ostateczną najpóźniej w dniu przesłania odpowiedzi na drugie wezwanie do usunięcia braków; zgodność miejsca realizacji na pozwoleniu na użytkowanie lub zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy z miejscem realizacji operacji określonym w umowie o przyznanie pomocy; zgodność realizacji operacji z zestawieniem rzeczowo-finansowym będącym załącznikiem do umowy (roboty zamienne, roboty dodatkowe, roboty zaniechane); rozliczenie ryczałtowe/kosztorysowe operacji; zgodność dokumentów załączonych do wniosku o płatność ze stanem faktycznym zrealizowanej operacji; Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
46 obowiązek dostarczenia interpretacji indywidualnej wydanej przez Organ upoważniony (dyrektora izby skarbowej); ponoszenia kosztów kwalifikowalnych z zachowaniem zasad równego traktowania, uczciwej konkurencji i przejrzystości zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych, a w przypadku gdy przepisy pzp nie będą miały zastosowania, a wartość danego zadania ujętego w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji przekracza 20 000 zł netto, przeprowadzenia postępowania ofertowego i ponoszenia wszystkich kosztów kwalifikowalnych zgodnie z zasadami konkurencyjności wydatków w ramach PROW 2014-2020; podłączenia do wybudowanej lub przebudowanej sieci co najmniej 50% przyłączeń zadeklarowanych we wniosku o przyznanie pomocy; osiągnięcie celu operacji oraz wskaźników jego realizacji nie później niż do dnia złożenia wniosku o płatność końcową, z zastrzeżeniem że dopuszczalne jest 5% odchylenie w przypadku następujących wskaźników: zbiorowe systemy zaopatrzenia w wodę; systemy kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych (w km); przydomowe oczyszczalnie ścieków; Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
47 zapewnienie miejsca poboru próbek surowych i oczyszczonych ścieków, w przypadku budowy lub przebudowy przydomowych oczyszczalni ścieków; realizację operacji zgodnie z wybranym wariantem osiągnięcia celu operacji wynikającym z analizy efektywności kosztowej, z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych; realizację operacji zgodnie z przepisami Unii Europejskiej określającymi wymagania dotyczące oczyszczania ścieków, a w przypadku operacji dotyczących przydomowych oczyszczali ścieków – również zgodnie z normami EN 12566 określającymi wymagania w zakresie przydomowych oczyszczalni ścieków, udostępnionymi na stronie internetowej administrowanej przez Europejski Komitet Normalizacyjny, Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.
48 Dziękuję za uwagę Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Wydział Autoryzacji Płatności Programów Unijnych dla Rolnictwa Jachranka, 2015 Warszawa, 11 października 2016 r.