Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie Instytucja Pośrednicząca w ramach RPO WL 2014-2020 Spotkanie poświęcone realizacji projektów w ramach Działania.

1 Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie Instytucja Pośredn...
Author: Martyna Staniszewska
0 downloads 0 Views

1 Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie Instytucja Pośrednicząca w ramach RPO WL Spotkanie poświęcone realizacji projektów w ramach Działania 9.1 Aktywizacja zawodowa Osi Priorytetowej 9 Rynek pracy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata Lublin, dn r.

2 Po przekazaniu umowy do Wydziału wdrażania każdemu projektowi przydzielany jest Opiekun

3 Monitorowanie i rozliczanie projektówRealizując projekt powinieneś przede wszystkim znać zapisy: Umowy o dofinansowanie projektu w ramach RPO WL na lata ; Wytycznych horyzontalnych oraz Wytycznych programowych wskazanych w ww. umowie; oraz innych dokumentów, które związane są z realizacją projektu, np. Podręcznik Beneficjenta.

4 Pamiętaj, iż zgodnie z § 17 umowy o dofinansowanie projektu wszelka korespondencja dotycząca realizacji projektu przekazywana jest przez system SL Sprawa kierowana do rozpatrzenia przez IP RPO WL powinna zawierać informacje dotyczące przedmiotu sprawy (np. „wniosek o płatność”, „skorygowany wniosek o dofinansowanie projektu” itd.), tytuł realizowanego projektu i numer projektu.

5 Pamiętaj, iż dokumentacja związana z realizowanym projektem powinna zostać oznaczona logotypami zgodnymi z Wytycznymi w zakresie informacji i promocji projektów dofinansowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata (dostępne pod adresem:

6 Pamiętaj SL2014 służy do przesyłania:wniosków o płatność (postęp finansowy i rzeczowy), dokumentów potwierdzających kwalifikowalność wydatków ponoszonych w ramach projektu, danych uczestników projektu, harmonogramu płatności, informacji dot. udzielanych w projekcie zamówień publicznych, danych dot. personelu projektu pod rygorem uznania związanych z tym wydatków za niekwalifikowalne, korespondencji oraz innych dokumentów związanych z realizacją projektu, w tym niezbędnych do przeprowadzenia kontroli projektu.

7 Do wyjątków należą: - zmiany treści umowy, - czynności kontrolne przeprowadzane w ramach projektu, - dochodzenie zwrotu środków od Beneficjenta, o których mowa w § 13 umowy (tj. wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem, wykorzystanych z naruszeniem procedur, o których mowa w art ustawy o finansach publicznych, pobranych nienależnie lub w nadmiernej wysokości), - inne czynności, dla których zastrzeżono w umowie formę pisemną.

8 Obsługując system informatyczny SL2014 skorzystaj z narzędzi udostępnionych na stronie: Multimedialnej Instrukcji Beneficjenta SL2014 Podręcznika Beneficjenta SL2014 Aplikacji ADU_EFS 2.0

9 Wniosek o płatność Wniosek o płatność jest składany w kontekście danej wersji umowy/aneksu, dlatego zwróć szczególną uwagę, aby Twój wniosek był przyporządkowany do właściwej wersji umowy

10

11

12 Najczęściej popełniane błędy w poszczególnych blokach Wniosku o płatność

13 Blok Projekt, pole Wniosek za okres od … do …Nieprawidłowo wskazywane okresy rozliczeniowe W przypadku gdy pierwszy wniosek o płatność był wnioskiem o zaliczkę okres za jaki będziesz składał kolejny wniosek o płatność (sprawozdawczy i/lub rozliczający zaliczkę i/lub o zaliczkę) powinien rozpoczynać się od pierwszego dnia realizacji projektu (okresy, za jakie składane będą oba wnioski nakładają się terminami). Blok Projekt, pole Wnioskowana kwota, w tym: Zaliczka Refundacja Wskazanie zaliczki w wysokości, która nie jest zgodna z zatwierdzonym harmonogramem płatności; Wskazanie refundacji we wnioskach innych niż końcowy wniosek o płatność.

14 Blok Postęp rzeczowy, zakładka Postęp rzeczowy realizacja projektuZbyt ogólnikowe opisy realizacji poszczególnych zadań projektowych. Minimalny zakres informacji, które należy uwzględnić w tej części wniosku zawarto w Podręczniku Beneficjenta SL2014. Blok Postęp rzeczowy, zakładki Wskaźniki produktu i rezultatu Dane są niespójne z danymi zawartymi w zakładce Monitorowanie uczestników Przed przesłaniem wniosku o płatność do IP RPO WL obowiązkowo należy dokonać weryfikacji danych przy wykorzystaniu aplikacji ADU_EFS. Nieprawidłowo wypełnione dane przy wskaźnikach rezultatu, w stosunku do uczestników, którzy nie zakończyli udziału w projekcie (załącznik nr 2 do WLWK).

15

16

17 Wartość narastająco (K) Wartość narastająco (M) Lp Kod wskaźnika Nazwa wskaźnika Wartość bieżąca (K) Wartość bieżąca (M) Wartość bieżąca (O) Wartość narastająco (K) Wartość narastająco (M) Wartość narastająco (O) 1 WLWK-001 Liczba osób bezrobotnych, w tym długotrwale bezrobotnych, objętych wsparciem w programie 11 29 2 31 WLWK-002 Liczba osób długotrwale bezrobotnych objętych wsparciem w programie 8 15 16 3 WLWK-018 Liczba osób biernych zawodowo objętych wsparciem w programie 4 WLWK-019 Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie 5 WLWK-023 Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu 6 WLWK-024 Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu 7 WLWK-068 Liczba osób o niskich kwalifikacjach objętych wsparciem w programie 10 24 26 WLWK-069 Liczba osób w wieku 50 lat i więcej objętych wsparciem w programie

18 Blok Postęp rzeczowy, zakładka Problemy napotkane w trakcie realizacji projektuPozostawianie niewypełnionego pola we wniosku; Wskazano problem, ale nie odniesiono się do działań podjętych w celu zminimalizowania negatywnych skutków np. opóźnień oraz innych problemów uniemożliwiających realizację wszystkich założeń projektu. Blok Postęp rzeczowy, zakładka Planowany przebieg realizacji Zbyt ogólnikowe opisy realizacji poszczególnych zadań projektowych. Minimalny zakres informacji, które należy uwzględnić w tej części wniosku zawarto w Podręczniku Beneficjenta SL2014.

19 Blok Postęp finansowy, zakładka Zestawienie dokumentówW wierszu nr NIP wystawcy/PESEL zaznaczona opcja „nie dotyczy”, podczas gdy podmiot wystawiający dokument posiada nr NIP/PESEL. W wierszach Data wystawienia i Data zapłaty, wskazane daty niezgodne z załączonymi dokumentami finansowymi/wyciągami bankowymi. Niewskazywanie w wierszu Nazwa towaru lub usługi dat refundacji wydatków. Nieprawidłowo wypełniony wiersz Kategoria podlegająca limitom oraz wiersz Wydatki w ramach limitu, w sytuacji gdy dany wydatek podlega limitom zgodnie z Wnioskiem o dofinansowanie. W wierszu Nazwa towaru lub usługi wskazywane są bardzo ogólnikowe informacje, które uniemożliwiają weryfikację wydatku. Nieprawidłowo wypełnione wiersze Wydatki Kwalifikowalne oraz Dofinansowanie, w przypadku rozliczania wydatków z wkładu własnego. Wykazywanie we wniosku wydatków, które nie dotyczą okresu rozliczeniowego np. okresów przyszłych. Nieprawidłowe przypisywanie wydatków do poszczególnych zadań, niezgodnie z zatwierdzonym wnioskiem o dofinansowanie.

20 Blok Postęp finansowy, zakładka Wydatki rozliczane ryczałtowoKoszty pośrednie liczone od Dofinansowania Ogółem, a nie od Wydatków kwalifikowalnych. Blok Postęp finansowy, zakładka Zwroty/korekty W danej zakładce nie umieszcza się faktur korygujących wydatki. W przypadku wydatków stanowiących nieprawidłowość finansową wykrytych w trakcie kontroli, należy umieścić je w przedmiotowej tabeli. Jeśli IP RPO WL dokonała korekty wniosku o płatność w tym zakresie nie wypełniaj ponownie tej tabeli. Jeżeli we wcześniej złożonych wnioskach błędnie przypisano wydatek do zadania, kategorii kosztów, kategorii podlegającej limitom lub błędnie przypisano kwotę wydatku, należy dokonać odpowiedniej korekty w wartościach narastająco.

21 Blok Postęp finansowy, zakładka Źródła finansowaniaNieprawidłowy montaż wydatków. Wiersze Środki wspólnotowe i Krajowe środki publiczne należy wyliczyć w oparciu o proporcję wskazaną w umowie o dofinansowanie projektu. Blok Postęp finansowy, zakładka Rozliczenie zaliczek Nieprawidłowo wypełniany wiersz Kwota zaliczek rozliczanych bieżącym wnioskiem o płatność. Łączna wysokość rozliczanych zaliczek, nie powinna przekraczać wysokości otrzymanych zaliczek na ostatni dzień okresu rozliczeniowego. W przypadku gdy suma wydatków kwalifikowalnych do rozliczenia w danym wniosku o płatność jest wyższa niż wartość zaliczek do rozliczenia, Beneficjent może rozliczyć zaliczkę do maksymalnej jej wysokości natomiast pozostałą część wydatków kwalifikowalnych powinien uwzględnić w kolejnym wniosku o płatność.

22 Blok Załączniki Dokumenty do pogłębionej analizy powinny zostać przekazane odrębnie dla każdej pozycji (wszystkie dokumenty dotyczące danej pozycji zeskanowane w jednym pliku o nazwie odpowiadającej pozycji, której dotyczą). Jeżeli wystąpi konieczność skompresowania dokumentów, czynności tej należy dokonać za pomocą programu kompresującego posiadającego rozszerzenie .zip, przy czym należy uwzględnić maksymalną wielkość przesyłanej wiadomości tj. 20 MB. Wyciągi bankowe/historie z rachunku projektowego należy opisać, przyporządkowując do poszczególnych operacji numer pozycji z wniosku o płatność. W przypadku operacji dotyczących więcej niż jednej pozycji z wniosku o płatność należy wskazać numery wszystkich pozycji oraz kwotę, która ich dotyczy (w szczególności dotyczy składek do ZUS i podatku do US). Przy płatnościach gotówkowych należy przesłać poświadczone za zgodność z oryginałem kopie raportów kasowych (bez załączników) lub podpisane przez Beneficjenta zestawienia płatności gotówkowych objętych wnioskiem o płatność.

23 Blok Monitorowanie uczestnikówNiewypełnione pola, które należy uzupełniać m.in. dot. danych teleadresowych ( , nr telefonu), rodzaj wsparcia, status uczestnika. Pamiętaj, iż nowotworzony formularz inicjuje się każdorazowo danymi z poprzednio przesłanego formularza z najpóźniejszą datą w polu „Wniosek za okres do”. Musisz pamiętać, że jeśli w formularzu z datą za wcześniejszy okres dokonywałeś poprawy w związku z weryfikacją przez instytucję, to zmiany te musisz także nanieść na kolejny formularz – przed przekazaniem go do instytucji. Wpisując dane w bloku Monitorowanie uczestników każdorazowo należy korzystać z zapisów Podręcznika Beneficjenta SL2014.

24 Blok Baza personelu Wypełniając bazę personelu należy korzystać z zapisów Podręcznika Beneficjenta SL2014 Wprowadzaj tylko dane personelu rozliczanego w ramach kosztów bezpośrednich, które nie są rozliczane ryczałtowo. Nie wprowadzaj tu danych osób rozliczanych w ramach kosztów pośrednich, kwot ryczałtowych i stawek jednostkowych. Dane dotyczące Planowanego czasu pracy i Protokołów odbioru należy uzupełnić i przesłać do IP RPO WL, najpóźniej przed złożeniem wniosku o płatność rozliczającego wydatek związany z danym członkiem personelu projektu. Nie wykazuj kilku przedziałów godzinowych dla jednego dnia (np.: jeżeli personel pracuje kilka godzin rano i po południu) – połącz je, aby odpowiadały ogólnej liczbie godzin i uzupełnij pole Uwagi (np.: dla pracy w godzinach 9-11 oraz 17-19, wskaż godziny 9-13; w polu Uwagi wprowadź rzeczywiste godziny pracy na danym stanowisku). Tzw. godziny lekcyjne przelicz na godziny zegarowe, nie wliczając przerw kawowych i obiadowych.

25 W przypadku formy zaangażowania można wybrać z listy rozwijalnej:Inna forma zaangażowania; Kontrakt Oddelegowanie Stosunek pracy Samozatrudnienie Umowa o dzieło Umowa zlecenie UWAGA: Dodatek do wynagrodzenia jest możliwym wydatkiem kwalifikowalnym związanym z wynagrodzeniem personelu (nie jest formą zaangażowania). W takim przypadku należy wybrać stosunek pracy.

26 SL2014, w przypadku gdy jesteś do tego zobligowany.Blok Zamówienia publiczne wypełnij zgodnie z zapisami Podręcznika Beneficjenta SL2014, w przypadku gdy jesteś do tego zobligowany.

27 Kryterium Efektywności zatrudnieniowejWskaźnik rezultatu bezpośredniego dot. osób, które podjęły zatrudnienie

28 Kryterium efektywności zatrudnieniowejInformacja o wykonaniu wskaźnika efektywności zatrudnieniowej dla naboru nr RPLU IP /15* Wskaźniki efektywności zatrudnieniowej dla: Wartość docelowa (%)** Liczba osób, które zakończyły udział w projekcie*** Liczba osób, które podjęły zatrudnienie**** Osiągnięta wartość wskaźnika efektywności zatrudnieniowej w ramach projektu (%) Stopień realizacji wskaźnika (%) K M O 1 2 3 4=2+3 5 6 7=5+6 8=(5/2)*100 9=(6/3)*100 10=(7/4)*100 11=(10/1)*100 - osób w wieku 50 lat i więcej 33% - kobiet 39% - osób z niepełnosprawnościami - osób długotrwale bezrobotnych 30% - osób o niskich kwalifikacjach (do ISCED 3) 38% * Zgodnie z zapisami Umowy o dofinansowanie projektu w ramach RPO WL na lata Beneficjent zobowiązany jest do przedkładania w formie elektronicznej za pośrednictwem SL2014 wraz z wnioskiem o płatność informacji o wykonaniu wskaźnika efektywności zatrudnieniowej. Powyższe wynika ponadto z brzmienia kryterium formalnego specyficznego nr 12. ** Minimalne poziomy efektywności zatrudnieniowej wskazane w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z dnia r. (obecnie Ministerstwo Rozwoju) *** W niniejszej kolumnie należy uwzględnić wszystkich uczestników, którzy zakończyli projekt zgodnie z zaplanowaną ścieżką oraz osoby, które przerwały udział w projekcie wyłącznie z powodu podjęcia zatrudnienia (nie wliczamy osób, które przerwały udział w projekcie z innego powodu niż zatrudnienie). ****Zgodnie z definicją oraz metodologią wskazaną w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata , Rozdział 3, Podrozdział 3.2.

29 Monitorowanie kryterium efektywności zatrudnieniowej zostało opisane w Wytycznych zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata , rozdział 3, podrozdział 3.2 Sposób pomiaru kryterium efektywności zatrudnieniowej w projekcie.

30 W ramach Działania 9.1 efektywność zatrudnieniowa jest mierzona wyłącznie wśród tych uczestników projektu, którzy w momencie rozpoczęcia udziału w projekcie byli osobami bezrobotnymi lub osobami biernymi zawodowo, z wyłączeniem osób, które w ramach projektu lub po zakończeniu jego realizacji podjęły naukę w formach szkolnych lub otrzymały środki na podjęcie działalności gospodarczej z EFS. Efektywność zatrudnieniowa jest mierzona wśród uczestników projektu, którzy: i. zakończyli udział w projekcie; zakończenie udziału w projekcie to zakończenie uczestnictwa w formie lub formach wsparcia przewidzianych dla danego uczestnika w ramach projektu EFS; ii. przerwali udział w projekcie wcześniej, niż uprzednio było to planowane z powodu podjęcia pracy spełniającej warunki opisane w lit. h - j; iii. podjęli pracę, jednak jednocześnie kontynuowali udział w projekcie;

31 Przy czym 3 miesiące to co najmniej 90 dni kalendarzowych. Kryterium efektywności zatrudnieniowej odnosi się do odsetka osób, które podjęły pracę w okresie do trzech miesięcy od zakończenia udziału w projekcie. Przy czym 3 miesiące to co najmniej 90 dni kalendarzowych. Za wyjątkiem sytuacji gdy pomiar jest dokonywany w okresie luty-kwiecień w roku nieprzestępnym. Wówczas za 3 miesiące kalendarzowe należy rozumieć okres co najmniej 89 dni kalendarzowych.

32 Podczas pomiaru spełnienia kryterium efektywności zatrudnieniowej, uczestników projektu należy wykazywać w momencie podjęcia pracy, ale nie później niż po upływie trzech miesięcy od zakończenia udziału w projekcie. W przypadku niepodjęcia pracy przez uczestnika projektu, jest on uwzględniany (w mianowniku wskaźnika efektywności zatrudnieniowej) nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy, następujących po dniu zakończenia udziału w projekcie. W przypadku uczestników projektu, którzy podjęli działalność gospodarczą, okres prowadzenia działalności gospodarczej nie podlega monitorowaniu, jednak działalność powinna zostać podjęta w okresie trzech miesięcy od zakończenia udziału w projekcie. Uczestnik projektu jest wykazywany we właściwym wskaźniku dotyczącym efektywności zatrudnieniowej w momencie podjęcia działalności gospodarczej.

33 Kryterium efektywności zatrudnieniowej w przypadku stosunku pracy należy uznać za spełnione jeżeli uczestnik projektu zostanie zatrudniony na nieprzerwany okres (tj. okres zatrudnienia musi być ciągły, bez przerw – wyjątek stanowią dni świąteczne, które nie są traktowane jako przerwy w zatrudnieniu) co najmniej trzech miesięcy, przynajmniej na ½ etatu. Istotna jest data rozpoczęcia pracy wskazana w dokumencie stanowiącym podstawę nawiązania stosunku pracy.

34 W przypadku umowy cywilnoprawnej, warunkiem uwzględnienia osoby w liczbie uczestników projektu, którzy podjęli pracę po zakończeniu wsparcia jest spełnienie dwóch przesłanek: umowa cywilnoprawna jest zawarta na minimum trzy miesiące, a w przypadku kilku umów cywilnoprawnych łączny okres ich trwania wynosi nieprzerwanie minimum trzy miesiące oraz wartość umowy lub łączna wartość umów jest równa lub wyższa od trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, natomiast stawka za godzinę pracy nie może być niższa od minimalnej stawki godzinowej ustalonej na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

35 W przypadku umowy o dzieło, w której nie określono czasu trwania, wartość umowy musi być równa lub wyższa od trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę; Warunkiem uwzględnienia w liczbie osób pracujących uczestnika projektu, który po zakończeniu udziału w projekcie podjął działalność gospodarczą, jest dostarczenie dokumentu potwierdzającego fakt założenia działalności gospodarczej w okresie trzech miesięcy od zakończenia udziału w projekcie (np. dowód opłacenia należnych składek na ubezpieczenia społeczne lub zaświadczenie wydane przez upoważniony organ – np. ZUS, Urząd Skarbowy, urząd miasta lub gminy, wpis KRS). Dokumentem potwierdzającym fakt założenia działalności gospodarczej może być również wyciąg z wpisu do CEIDG wydrukowany przez beneficjenta lub uczestnika projektu i dostarczony do beneficjenta;

36 Z kryterium efektywności zatrudnieniowej są wyłączone osoby, które podjęły działalność gospodarczą, w wyniku otrzymania w ramach projektu współfinansowanego z EFS (zarówno w danym projekcie realizowanym przez beneficjenta, jak i w innych projektach EFS) zwrotnych lub bezzwrotnych środków na ten cel. Zatrudnienie subsydiowane jest uwzględniane w kryterium efektywności zatrudnieniowej wyłącznie w przypadku realizacji tej formy wsparcia poza projektami współfinansowanymi ze środków EFS. W liczbie pracujących nie uwzględnia się zatem osoby, która została zatrudniona (zatrudnienie subsydiowane) w ramach projektu współfinansowanego z EFS. Niemniej w kryterium efektywności zatrudnieniowej uwzględniane są osoby, które po zakończeniu okresu refundacji kosztów zatrudnienia współfinansowanych ze środków EFS zostały zatrudnione na okres co najmniej trzech miesięcy i przynajmniej na ½ etatu lub podjęły pracę w formie i na warunkach określonych powyżej;

37 Kryterium efektywności zatrudnieniowej jest mierzone w odniesieniu do grup docelowych (np. osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niepełnosprawnościami). Jeżeli jeden uczestnik projektu kwalifikuje się do kilku grup docelowych wówczas jest on wykazywany we wszystkich kategoriach, do których należy (np. długotrwałe bezrobocie, niepełnosprawność);

38 Wskaźniki rezultatu bezpośredniego monitorowane w ramach Działania 9Liczba osób, które po opuszczeniu programu podjęły pracę lub kontynuowały zatrudnienie [osoby]; - Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu (C) [osoby] Definicje zawarte w zał. nr 2 do WLWK; Mierzone są do 4 tygodni od zakończenia przez uczestnika udziału w projekcie;

39 Wskaźnik rezultatu: Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu (C) [osoby]Kogo ujmujemy: osoby, które otrzymały wsparcie Europejskiego Funduszu Społecznego i uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu projektu. - Kiedy: do czterech tygodni od zakończenia przez uczestnika udziału w projekcie

40 Kwalifikacja to określony zestaw efektów uczenia się (kompetencji), których osiągnięcie zostało formalnie potwierdzone przez upoważnioną do tego instytucję zgodnie z ustalonymi standardami. Nadanie kwalifikacji następuje w wyniku walidacji i certyfikacji. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju przedstawionym w dokumencie „Podstawowe informacje dotyczące uzyskiwania kwalifikacji w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego” poprzez właściwy organ uprawniony do formalnego potwierdzenia uzyskania kwalifikacji należy rozumieć instytucje zapewniające odpowiedni proces walidacji i certyfikowania uzyskania kwalifikacji. Instytucjami certyfikującymi mogą być np.: uczelnie, okręgowe komisje egzaminacyjne, instytucje szkoleniowe, stowarzyszenia zawodowe, organy administracji publicznej.

41 Certyfikaty i inne dokumenty potwierdzające uzyskanie kwalifikacji powinny być rozpoznawalne i uznawane w danym środowisku, sektorze lub branży. Docelowym katalogiem określającym możliwe do uzyskania kwalifikacje w Polsce powinny być kwalifikacje ujęte w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. Należy wykazywać wyłącznie kwalifikacje, których jakość gwarantują odpowiednie procedury i nadzór sprawowany przez konkretny podmiot (np. egzaminy czeladnicze i mistrzowskie w różnych zawodach przeprowadzane są przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych). Zapewnienie jakości procesu walidacji efektów uczenia się jest kluczowe, jeśli wydany dokument ma stanowić wiarygodne poświadczenie uzyskanych kwalifikacji.

42 Kwalifikacje ze szkolnictwa zawodowegoNp. Kwalifikacje ze szkolnictwa zawodowego INSTYTUCJA WALIDUJĄCA INSTYTUCJA CERTYFIKUJĄCA (Okręgowe Komisje Egzaminacyjne) (Okręgowe Komisje Egzaminacyjne) Kwalifikacje rzemieślnicze INSTYTUCJA WALIDUJĄCA INSTYTUCJA CERTYFIKUJĄCA (Komisje egzaminacyjne (Izby rzemieślnicze) przy izbach rzemieślniczych)

43 Harmonogram płatności - Pamiętaj - że wysokość transzy zaliczki na dany okres nie może przekraczać środków niezbędnych dla prawidłowej realizacji danego etapu projektu, a harmonogram płatności powinien być odzwierciedleniem harmonogramu realizacji projektu oraz zaplanowanych wydatków; - zmiana harmonogramu płatności dotyczyć może jedynie kolejnych okresów rozliczeniowych, nie zaś okresu, za jaki składany jest wniosek o płatność; - kolumna „miesiąc” w przedmiotowym dokumencie nie odzwierciedla okresu rozliczeniowego, za jaki składany będzie wniosek o płatność, ale okres w którym beneficjent złoży wniosek o płatność; - w Harmonogramie płatności uwzględniona jest całkowita wartość projektu (100%), w związku z tym równolegle należy przedłożyć załącznik do harmonogramu (zgodny z zał. nr 3 do umowy o dofinansowanie) z wyszczególnieniem kwoty dofinansowania. Dodatkowo w tym zał. należy uwzględnić cały okres realizacji projektu.

44

45 Beneficjent sporządza harmonogram płatności, w porozumieniu z Instytucją Pośredniczącą, uwzględniając przy tym, że wysokość transzy zaliczki na dany okres nie przekracza środków niezbędnych dla prawidłowej realizacji danego etapu projektu, a następnie niezwłocznie przekazuje go za pośrednictwem SL2014. Oznacza to, że przy podejmowaniu decyzji o wypłacie kolejnej transzy dla beneficjenta IP ma obowiązek wziąć pod uwagę stan faktyczny na dzień zatwierdzenia wniosku o płatność, tzn. uwzględnić jako otrzymane transze przekazane po okresie rozliczeniowym, za który składany jest wniosek oraz wystawione, a niezrealizowane dyspozycje płatności. Decyzja o wypłacie kolejnej transzy jest rozpatrywana na podstawie konkretnej sytuacji danego Beneficjenta.

46 Reguła proporcjonalnościdotyczy rozliczenia projektu pod względem finansowym adekwatnie do stopnia osiągnięcia założeń merytorycznych określonych we wniosku o dofinansowanie projektu na zakończenie realizacji projektu, tj. na etapie weryfikacji końcowego wniosku o płatność. Zgodnie z regułą proporcjonalności IP RPO WL: w przypadku niespełnienia kryterium zatwierdzonego przez komitet monitorujący RPO – właściwa instytucja będąca stroną umowy może uznać wszystkie lub odpowiednią część wydatków dotychczas rozliczonych w ramach projektu za niekwalifikowalne; w przypadku nieosiągnięcia celu projektu – właściwa instytucja będąca stroną umowy może uznać wszystkie lub odpowiednią część wydatków dotychczas rozliczonych w ramach projektu za niekwalifikowalne; wysokość wydatków niekwalifikowalnych uzależniona jest od stopnia niezrealizowania celu projektu; wydatki niekwalifikowalne obejmują wydatki związane z tym zadaniem merytorycznym (zadaniami merytorycznymi), którego założenia nie zostały osiągnięte i kosztów pośrednich; stopień nieosiągnięcia założeń projektu określany jest przez właściwą instytucję będącą stroną umowy

47 Zastosowanie reguły proporcjonalności ma miejsce pod warunkiem, że niespełnienie założeń projektu wynika z przyczyn leżących po stronie Beneficjenta. IP może odstąpić od rozliczenia projektu zgodnie z regułą proporcjonalności lub obniżyć wysokość środków podlegających tej regule, jeśli Beneficjent o to wnioskuje i należycie uzasadni przyczyny nieosiągnięcia założeń, w szczególności wykaże swoje starania zmierzające do osiągnięcia założeń projektu.

48 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie ulDZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie ul. Obywatelska 4