Województwo lubuskie na tle kraju – wyniki badań porównawczych przeprowadzonych przez Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet „BABA”

1 Województwo lubuskie na tle kraju – wyniki badań porówn...
Author: Daria Maja Borowska
0 downloads 2 Views

1 Województwo lubuskie na tle kraju – wyniki badań porównawczych przeprowadzonych przez Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet „BABA”

2 PRZESTUDIOWANE PROGRAMY Miasta Zielona Góra Gminy Świebodzin Gminy Słubice Gminy Cybinka Gminy Rzepin Gminy Drezdenko Gminy Szprotawa Gminy Skwierzyna Gminy Bobrowice Gminy Słońsk Gminy Zwierzyn Gminy Zabór Województwa lubuskiego Powiatu nowosolskiego Powiatu sulęcińskiego Powiatu strzelecko-drezdeneckiego Powiatu żagańskiego Powiatu żarskiego Powiatu gorzowskiego Powiatu zielonogórskiego Łącznie w Polsce przebadano 318 programów: 16 wojewódzkich 81 powiatowych 221 gminnych.

3 Czy program definiuje poszczególne rodzaje przemocy?

4 W województwie lubuskim jedynie 40% programów definiowało każdy z wymienionych rodzajów przemocy, a w ogólnopolskim raporcie zbiorczym większość programów zawierała takie definicje. Aż 40% nie definiowało żadnego zjawiska przemocy. Jak można przeciwdziałać czemuś, jeżeli nie określimy problemu? Czy program definiuje poszczególne rodzaje przemocy?

5 Czy program definiuje następujące rodzaje przemocy z uwzględnieniem kategorii płci?

6 Czy program zawiera informację, że osobami doświadczającymi przemocy domowej są najczęściej kobiety? Dostrzegając to można planować działania skierowane wyłącznie do kobiet, jako do grupy, która najczęściej doświadcza przemocy w rodzinie. Zwiększyłaby się przez to skuteczność podejmowanych przedsięwzięć. Zajmujemy pierwsze miejsce wśród wszystkich województw!

7 Odwołanie się do konkretnych danych dotyczących przemocy w rodzinie (z terenu, którego dotyczy program) Liczba ofiar przemocy w rodzinie. 71,4% 25,2% programów podających te dane uwzględnia podział na płeć.

8 Odwołanie się do konkretnych danych dotyczących przemocy w rodzinie (z terenu, którego dotyczy program) Liczba sprawców przemocy w rodzinie. 75% 75,7% programów podających te dane uwzględnia podział na płeć.

9 Dane dotyczące interwencji policji w sprawach związanych z przemocą w rodzinie Częste braki analizy zjawiska przemocy w programach gminnych.

10 Dane dotyczące liczby zakładanych Niebieskich Kart Dane w podziale na płeć: 10% 39% W odniesieniu do osób doznających i stosujących przemoc – 1 program. Wyłącznie do osób doznających przemocy – 1 program. Często w województwie lubuskim nie poruszały tej kwestii programy gminne.

11 Zawieranie danych dotyczących ofiar przemocy, które skorzystały ze wsparcia odpowiednich ośrodków pomocy społecznej. Programy gminne zwykle nie zawierały takich informacji.

12 Dane z uwzględnieniem podziału na inne cechy (wiek, miejsce zamieszkania, niepełnosprawność, status społeczno-ekonomiczny) Głównie łączenie z: Alkoholizmem Bezrobociem Programy gminne przeważnie nie uwzględniają innych cech. 25% do pojedynczych danych LUBUSKIE

13 Czy program odnosi się do problemów związanych z płcią społeczno-kulturową? stereotypów płciowych; dyskryminacji; uprzedzeń wobec kobiet; społecznego przyzwolenia na agresję mężczyzn; PIERWSZE MIEJSCE W SKALI KRAJU

14 Stereotypy do których odwołują się programy „Wciąż pokutuje w społeczeństwie przekonanie, że ofiary przemocy akceptują swoją sytuację, co może wpływać na obojętność wobec przypadków przemocy w rodzinie obserwowanych w otoczeniu. Częste jest zrzucanie na ofiary odpowiedzialności za doświadczaną przemoc. (…) Stosowanie przemocy bardzo często identyfikuje się z mitem, że „przemoc w związkach to sprawa prywatna”.” „Kobiety i dzieci, najczęściej padają ofiarą przemocy w rodzinie, bowiem ciągle jeszcze uznawane są za własność, zaś mężowie i rodzice – za osoby mogące dyscyplinować innych członków rodziny. (…) Akceptacja dla hierarchicznej struktury społeczeństwa powoduje, że w ramach tej struktury funkcjonują osoby, które wierzą, że mają prawo stosować przemoc wobec pozostałych członków swojej rodziny.” Przemoc nas nie dotyczy i zdarza się rzadko, dotyczy tylko niektórych: marginesu społecznego, innej kultury, innej warstwy społecznej; Bita kobieta może bez problemu odejść od maltretującego ją partnera;

15 Zwracanie uwagi na potrzeby kobiet, jako osób doświadczających przemocy Alarmująco wysoki procent! Pomimo tego, że dostrzegano stereotypy związane z płcią, to z tego spostrzeżenia nie wyciągnięto wniosków. Wypadałoby podjąć dalsze kroki w postaci sprecyzowania potrzeb konkretnej grupy docelowej i odpowiedzi na nie.

16 Program odnosi sią do poprawy sytuacji grup konkretnych osób czy wyłącznie rodzin? Programy powinny ujmować nie tylko rodziny w całości, ale zwracać uwagę na indywidualne potrzeby np.: grupy osób doświadczających przemocy, najlepiej przy uwzględnieniu ich wieku i płci.

17 Czy program zakłada współpracę z organizacjami pozarządowymi w procesie jego realizacji? 25% programów lubuskich zakłada współpracę zarówno z instytucjami działającymi na rzecz kobiet jak i katolickimi. Specjalizującymi się w działaniach skierowanych do kobiet lub równościowych. 33,3% 5,7% Pozostałe o charakterze katolickim.

18 Czy w ramach zaplanowanych działań pojawiają się działania skierowane wyłącznie do kobiet/mężczyzn? W naszym województwie tylko program miasta Zielona Góra planuje konkretne działania skierowane wyłącznie zarówno do kobiet jak i mężczyzn.

19 Czy program zawiera informacje na temat sposobu monitorowania postępów w jego realizacji? Jeżeli nie wiemy jak sprawdzać postępy przebiegu założeń programu, to nie możemy orzec czy jest on skuteczny i powziąć odpowiednich działań, aby go ulepszyć.

20 Czy zawierają konkretne wskaźniki postępu (rezultatu) w ich realizacji? Bez wskaźników nie znamy kryteriów według jakich możemy ocenić intratność i skalę podjętych w ramach programu działań. Wskaźniki przypisane każdemu działaniu 15% 34,2%

21 Czy podana jest konkretna wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację programu? Żaden z analizowanych programów nie podaje konkretnej sumy pieniędzy. Podobna sytuacja ma miejsce w całym kraju, najczęściej są to bardzo ogólne informacje. Ciężko jest planować jakiekolwiek działania a w szczególności jakieś konkretne przedsięwzięcia, gdy nie wiemy jakie środki możemy na to przeznaczyć. Blokuje to kreowanie większych inicjatyw profilaktycznych jaki i działań w celu pomocy osobom uwikłanym w przemoc w rodzinie.

22 Czy program odnosi się do wniosków wynikających ze sprawozdań z realizacji poprzednich programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie? W naszym regionie ani jeden program nie odniósł się do tej kwestii, która jest niezmiernie istotna. Niewiele lepiej sytuacja przedstawia się na terenie całego kraju pomimo faktu, iż 58,5% analizowanych programów zakładało bieżące sprawozdawanie się z jego realizacji. Analiza skuteczności poprzednich działań mogłaby ustrzec przed popełnianiem tych samych błędów, usprawnić pomoc oraz zapobieganie przemocy w rodzinie.

23 Czy program przewiduje bieżące sprawozdawanie się z jego realizacji? Wystarczy lekki wysiłek podjęty w tym celu, a przełożyłoby się to na możliwość dopracowania działań, korekty ewentualnych błędów i ogólną poprawę wydajności przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

24 PODSUMOWANIE Programy zróżnicowane jakościowo; Programy gminne pisane w oparciu o powiatowe; Programy gminne nie podawały lokalnych danych dotyczących zjawiska przemocy (jeżeli nie wiemy jaka jest skala zjawiska, nie możemy podjąć adekwatnych działań); Kwestia przemocy wobec kobiet potraktowana wymijająco; Dominujący podział na ofiary i sprawców przemocy, bez zaznaczenia płci danych grup; Wyniki województwa lubuskiego na tle ogólnopolskim wypadają dosyć dobrze, jednak wciąż jest wiele kwestii nad którymi warto byłoby popracować.

25 Źródła: Programy przeciwdziałania przemocy w rodzinie (wymienione na slajdzie 3) Kwestionariusz do analizy programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie Ogólnopolskie raporty analizy programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie Strony internetowe:  Stowarzyszenia BABA  Fundacji Feminoteka  Uniwersytetu Zielonogórskiego DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!