1 Wprowadzenie do Scratch’a Scenariusz zajęć komputerowych w klasie II Małgorzata Tkacz-Rutkowska Szkoła Podstawowa nr 212 im. Krystyny Krahelskiej w Warszawie
2 Cele lekcji: Uczniowie po zajęciach znają: ikonę programu Scratch; główne elementy programu: scenę, duszka; podstawowe bloczki sterujące duszkiem. Uczniowie po zajęciach potrafią: uruchomić program; uruchomić skrypty duszka; wyszukać właściwy bloczek; przyspieszyć/zwolnić ruch duszka; ustalić ruch duszka „prawo-lewo”; napisać prostą procedurę sterującą duszkiem; zmodyfikować wcześniej stworzoną procedurę, zmienić tło.
3 Tok zajęć dydaktycznych: Zabawa ruchowa „Jesteśmy robotami” Wykonywanie poleceń nauczyciela; Zabawa w parach – jedno dziecko jest robotem, drugie jest programistą Metody: Pogadanka połączona z burzą mózgów, ćwiczenia sterujące w parach, samodzielna praca przy komputerze
4 Przedstawienie uczniom nowego programu: Poznanie Kota Scratch’a i ikony programu Omówienie przycisków. Uruchomienie programu; Poznanie elementów ekranu; Uruchomienie i Zatrzymanie skryptów; Maksymalizacja sceny;
5 Burza mózgów „Jak poruszyć kota?” Swobodne wypowiedzi uczniów; Odszukanie właściwego bloczka; Przesuniecie bloku z zasobnika i sprawdzenie działania; Zabawa ze zmianą liczby kroków;
6 Burza mózgów „Jak poruszyć kota?” Dodanie kolejnych bloczków Wprowadzenie bloku „jeżeli na brzegu, odbij się”
7 Burza mózgów „Jak poruszyć kota?” Co się dzieje? Kot chodzi na głowie! Ustalenie stylu obrotu
8 Uruchomienie procedury sterującej Burza mózgów „Jak uruchomić program duszka na pełnej scenie?” Odszukanie i dodanie bloczka rozpoczęcia procedury
9 Zabawy z bloczkami Bloczki KONTROLIDodanie bloczka ZAWSZE
10 Zabawy z bloczkami Bloczki WYGLĄDU Dodanie bloczka POWIEDZ …
11 Zabawy z bloczkami Burza mózgów „Co zrobić, żeby kot mówił, co kilka kroków?”
12 Zabawy z bloczkami Dodawanie kolejnych wypowiedzi
13 Zmiana wyglądu sceny i duszka Dodanie tłaZmiana wielkości duszka
14 Zmiana wyglądu sceny i duszka
15 Podsumowanie lekcji Jak uruchomić program Scratch? Jak w programie nazywamy kotka? Gdzie porusza się kotek? Jakie bloczki poznaliśmy i jak działają? Jak tworzymy skrypt kota, który chodzi i mówi?
16 Grupa zaawansowana Dodawanie dźwiękuDodawanie drugiego duszka