1 WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY
2 Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowania, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.
3 „Czytanie łączy” Dobra i pięknie wydana książka dla dzieci,którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.
4 Po co nam czytanie? Bez umiejętności czytania nie jest możliwefunkcjonowanie we współczesnym świecie.
5 Podstawowa umiejętność współczesnego człowieka to umiejętność uczenia się przez całe życie
6 Czytanie ze zrozumieniem jest nieodzowne do efektywnego korzystania z nowych technologii.
7 Książka pomaga rozwijać język i słownictwoKsiążka pomaga rozwijać język i słownictwo. Uczy wyrażać myśli i rozumieć innych.
8 Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
9 Książka spełnia nasze marzenia o dalekich podróżach, o wędrówkach w przeszłość i przyszłość.
10 Książka nie tylko dostarcza wiedzy , ale rozwija myślenieKsiążka nie tylko dostarcza wiedzy , ale rozwija myślenie. Rozszerza naszą świadomość i nasz świat. Rozwija kreatywność.
11 Książka rozwija uczucia i zdolność do empatiiKsiążka rozwija uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w dziecku umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
12 Książka pomaga zrozumieć siebie, umacnia poczucie własnej wartościKsiążka pomaga zrozumieć siebie, umacnia poczucie własnej wartości . Poprzez porównanie z bohaterem literackim dziecko odkrywa, że są inni, którzy myślą podobnie, że ma prawo do swoich odczuć i reakcji. Odkrywa, że pytanie może mieć więcej niż jedną odpowiedź i że na problem da się spojrzeć z różnych stron.
13 Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza rozrywki i emocjiKsiążka dodaje sił i zapału. Dostarcza rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić, ale też wskazać nowe możliwości.
14 Książka pomaga zrozumieć innychKsiążka pomaga zrozumieć innych. Lektura pisarzy z innej epoki, innego świata i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom. Książka często stawia pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń i poszukiwań
15 Książka uczy etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe. Pomaga zrozumieć rzeczywistość i jej zawiłe zależności. Dziecko uczy się na „cudzych błędach”
16 Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowegoKsiążka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.
17 Książka jest świetnym towarzyszem w samotnościKsiążka jest świetnym towarzyszem w samotności. Kto polubi czytanie – nigdy nie będzie się nudził.
18 Dzieci, które czytają, potrafią mądrzej myśleć, mają większą wiedzę, podejmują lepsze decyzje, zwykle lepiej sobie radzą w życiu, w szkole i w późniejszej pracy.
19 W proces inicjacji i edukacji czytelniczej powinno być zaangażowane całe środowisko dziecka – nie tylko szkoła.
20 Wspólnie wyrabiajmy w dzieciach nawyk czytania
21 JAK TO ZREALIZOWAĆ ? • zachęcajcie dziecko dowypożyczania i czytania książeczek • zauważajcie i chwalcie często Jego postępy w coraz lepszym czytaniu • czytajcie głośno dziecku lub razem z nim, np. na zmianę po jednej linijce
22 JAK TO ZREALIZOWAĆ ? • ustalcie stałą porę dnia(np. po posiłku lub przed snem) i czas (15 min) codziennego czytania • jeżeli dziecko lubi, pozwólcie mu czytać cicho, ale porozmawiajcie potem o Jego wrażeniach z lektury
23 Prezentację zrealizowała: Bogusława Jankowska /bibliotekarz SP 5/ Wykorzystałam materiały: Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom oraz dr Doroty Grabowskiej IINiSB UW
24 Zdjęcia i plakaty pochodzą z różnych imprez czytelniczych organizowanych w Szkole Podstawowej Nr 5.