Wpływ gospodarki odpadami na jakość środowiska i zdrowie

1 Wpływ gospodarki odpadami na jakość środowiska i zdrowi...
Author: Sylwia Olejnik
0 downloads 0 Views

1 Wpływ gospodarki odpadami na jakość środowiska i zdrowie

2 Spis Treści: 1. Skutki zanieczyszczenia powietrza dla zdrowia ludzi2. Wpływ gospodarki odpadami na faunę, florę oraz przyrodę nieożywioną. 3. Wpływ gospodarki odpadami na zdrowie człowieka 4. Jak oceniasz wpływ turystyki na jakość środowiska w Twojej Gminie

3 1. Skutki zanieczyszczenia powietrza dla zdrowia ludziJedną z najważniejszych czynności życiowych jest oddychanie. Bez tlenu nasz organizm nie mógłby funkcjonować. Na co dzień nie zastanawiamy się nad składem powietrza ,ale po przez narząd zmysłu i otoczenie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dane otoczenie jest bardzo zanieczyszczone. Odczuwamy wilgoć zawartą w powietrzu, duchotę związaną z nadmiarem dwutlenku węgla oraz specyficzne gazy pobudzające nasz zmysł węchu. Skład powietrza Powietrze w 99,9 % składa się z tylko trzech gazów: z azotu który stanowi 75,5 % z tlenu 23,2 % Z argonu 1,2 % Gdy normy te są zakłócone, mówimy wówczas o zanieczyszczeniu powietrza, czyli wprowadzeniu do litosfery niekorzystnych substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka, klimat, przyrodę żywą, glebę, wodę itp.

4

5 Zanieczyszczanie powietrza możemy podzielić na dwie grupy: sztuczne i naturalne.Sztuczne (po przez działalność człowieka) są to: spalanie paliw, przemysłowe procesy technologiczne, zanieczyszczenia komunikacyjne, składanie odpadów. Naturalne (pochodzenia naturalnego) są to: wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi, pożary, huragany erozja gleb oraz skał, procesy gnilne na terenach bagiennych. Skutki zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego: - Kwaśne deszcze (opady atmosferyczne, zawierające tlenki siarki i tlenki azotu. Kwaśność deszczu określamy w pH) Dziura ozonowa (zjawisko polegające na zmniejszeniu się ilości ozonu w atmosferze ziemskiej) Efekt Cieplarniany (podwyższenie temperatury ziemskiej w wyniku zatrzymywania energii słonecznej przez gazy cieplarniane. Smog (rodzaj dymnej mgły, powstaje w wyniku łączenia się pary wodnej i dymu)

6 Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka zależy od wielu czynników np: wiek osoby, odporność organizmu, stężenie i czas oddziaływania zanieczyszczeń i klimat. W wyniku określonych badań, stwierdzono że pewne choroby, dolegliwości mogą być związane z zanieczyszczonym powietrzem. Do chorób takich należą: Choroby układu oddechowego (nowotwór płuc, zapalenie błony śluzowej jamy nosowej, gardła, oskrzeli) Zaburzenia centralnego układu nerwowego (bezsenność, bóle głowy, złe samopoczucie) Choroby oczu (zapalenie spojówek oka) Zaburzenie w układzie krążenia (choroby serca)

7 2. Wpływ gospodarki odpadami na faunę, florę oraz przyrodę nieożywionąNieustający rozwój człowieka powoduje coraz większy jego wpływ na otoczenie, prowadzi to do zagospodarowywania coraz to nowych i większych terenów na naszej planecie. Sprawia to, że wymierają słabsze gatunki roślin i zwierząt, jednocześnie przez postęp cywilizacyjny stale niszczone jest środowisko naturalne. Szczególnie negatywny wpływ na otaczające nas środowisko ma:  - rozwój przemysłu;  - budowa kopalń odkrywkowych;  - zastępowanie ekosystemów naturalnych sztucznymi;  - chemizacja rolnictwa;  - budowa dróg i autostrad;  - niekontrolowane łowiectwo i zbieractwo. Gatunki znikają z powierzchni Ziemi w alarmującym tempie Ekstynkcja, czyli wymarcie gatunku następuje z chwilą śmierci jego ostatniego przedstawiciela. Ekstynkcja jest nieodwracalną stratą, ponieważ gatunek, który zginął, nigdy się już nie odrodzi. Biologiczne wymieranie gatunków jest zjawiskiem naturalnym, spotykającym w końcu każdy gatunek, tak jak śmierć spotyka ostatecznie każdego osobnika.

8 3. Wpływ gospodarki odpadami na zdrowie człowiekaGospodarcza działalność człowieka oraz jego funkcjonowanie biologiczne skutkują wprowadzeniem do środowiska poza produktem planowym, większej lub mniejszej ilości odpadów. W miarę wzrostu poziomu życia człowieka, a także rozwoju technologii, sukcesywnie rośnie ilość wytwarzanych odpadów. Odpady stały się obecnie poważnym problem dla środowiska życia i pracy człowieka. Prawo UE i polskie reguluje zasady gospodarki odpadami i nakłada konkretne obowiązki na ich wytwórców celem ochrony środowiska. Prawidłowa gospodarka odpadami ma bardzo istotne znaczenia dla ochrony zdrowia ludzkiego. Szczególne znaczenie ma gospodarka tzw. odpadami medycznymi. Obowiązki w zakresie gospodarowania odpadami spoczywają także na pracodawcach, a pracownicy bywają narażeni na kontakt i szkodliwe oddziaływanie odpadów. Szczególnie narażeni na ekspozycję są m.in. pracownicy ochrony zdrowia. Państwo za pomocą instrumentów prawnych stara się ograniczać, a także niwelować zagrożenia dla zdrowia ludzkiego związane z odpadami. Jednakże w praktyce największy wpływ na ochronę zdrowia w środowisku pracy mają pracodawcy, którzy powinni realizować treść norm prawnych i stwarzać odpowiednie warunki organizacyjno-techniczne. Ponadto istotne zadania w procesie gospodarki odpadami szczególnie medycznymi mają sami pracownicy. Przedmiotem artykułu jest przybliżenie podstawowych regulacji prawnych w zakresie odpadów.

9 4. Jak oceniasz wpływ turystyki na jakość środowiska w Twojej GminieMieszkam na terenie pięknego Przemyśla i mogę stwierdzić, że jest to czyste, zadbane, ekologiczne miasto. Turystyka w mieście jest przeróżna. Mimo wielu atrakcji miasto jest zadbane i uwielbiane. Coraz więcej mieszkańców segreguje odpady. Częściej występują akcje charytatywne na rzecz ekologii. Młodzi ludzie starają się dbać o okolice oraz odpowiedni klimat miasta. Sądzę że jest to jedno z najpiękniejszych i najczystszych miast Europy.

10 Doceńmy! Pomagajmy! Dbajmy!

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20 Źródła http://www.national-geographic.pl/Literatura: -„Biologia 8” Barbara Klimuszko -„Biologia” Solomon, Berg, Martin, Villee  - strony WWW -„Biologia” Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne

21 DZIĘKUJE ZA UWAGĘ Julia Duda Kl II A Gimnazjum nr. 5 w Przemyślu