1
2 Wraz z wstąpieniem do Unii Europejskiej, w Polsce coraz więcej dotacji jest przeznaczanych na szkolnictwo. Te pieniądze są wykorzystywane m.in. na zakup tablic multimedialnych, tabletów oraz laptopów, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Są to tak zwane technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK). Ułatwiają one prowadzenie lekcji, zapewniają nowe metody nauczania oraz dają łatwiejszy dostęp do informacji o dziecku dla rodziców. Jednak prócz zalet, posiadają też wady, które są na tyle poważne, że warto się nad nimi zastanowić.
3 Zanik tradycyjnych metod nauczania Już niedługo ludzie będą się uczyć, siedząc przed komputerem, a zeszyty i notatki zastąpią tablety wraz z prezentacjami.
4 Chyba wszyscy wiedzą, jak szkodliwe jest długotrwałe siedzenie przed ekranem komputera czy smartfona. Jeśli owe sprzęty zastąpią tradycyjne zeszyty, to za jakiś czas wszyscy będą potrzebowali okularów.
5 Je ś li sprz ę t jest sprawny, to z prowadzeniem lekcji nie ma problemu. Ale co zrobi ć, kiedy co ś nie zadzia ł a?
6 Zanik sztuki pisania Coraz mniej ludzi pisze listy, a w szkołach powoli rezygnuje się z dyktand. Edytory tekstu automatycznie poprawiają błędy, więc cały problem z głowy. Tak więc, wraz z rozwojem TIK-u, sztuka ręcznego pisania umiera.
7 W dzisiejszych czasach tworzenie prac pisemnych w większości przypadków ogranicza się do ściągnięcia odpowiedniego wzorca z internetu. Ludzka wyobraźnia przestaje się rozwijać, bo nad chęcią myślenia wygrywa lenistwo.
8 Im więcej czasu spędzamy przed komputerem czy tabletem, tym bardziej wydaje nam on się niezbędny do życia. Czy za 20 lat będzie istniał ktoś zdolny do funkcjonowania bez elektroniki?
9 Podsumowanie Podsumowanie Korzystanie z TIK-u niesie za sobą bardzo dużo konsekwencji. Ta prezentacja skupia się głównie na tych negatywnych, jednak nie należy również zapominać o tych pozytywnych. Głównym zadaniem człowieka jest znalezienie złotego środka, który byłby w stanie zrównoważyć obie strony i dać szkolnictwu skuteczny system, który mimo swej nowoczesności nie zapomina o zaletach tradycji.