WRZESIEŃ września Instytut odwiedziła delegacja Szkoły Głównej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej (m. Warszawa): prorektor, pierwszy zastępca.

1 2 ...
Author: Władysława Kowal
0 downloads 0 Views

1

2 WRZESIEŃ 2015 16 września Instytut odwiedziła delegacja Szkoły Głównej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej (m. Warszawa): prorektor, pierwszy zastępca rektora z nauki I edukacji, profesor, Ph.D., płk Andrzej Mizerski (szef delegacji); zastępca dziekana wydziału bezpieczeństwa pożarowego, Ph.D., płk Wojciech Jarosz; naczelnik katedry bezpieczeństwa państwowego I międzynarodowego Bezpieczeństwa wydziału bezpieczeństwa cywilnego Oksana Halyarovycz; specjalista stosunków międzynarodowych, zastępca koordynatora programu "Erasmus +" Maria Tsehlinska. Przedstawiciele misji międzynarodowej zapoznali się z zasobami edukacyjnymi i materialami Instytutu, salami lekcyjnymi, bibliotekami, pożarowo-ratowniczą częścią szkoleniwą i służbą przeciw gazu i dymu. Także oni odwiedzili muzeum i kościół-kaplicę instytucji. 17 września w Instytucie polskie gości wzięli udział w uroczystościach do profesjonalnego święta – Dznia ratownika.

3 Od 10 do 30 września, kierowca laboratorium badawczego metrologicznych prób niebezpiecznych ekologicznie Czerkaskiego Instytutu bezpieczeństwa pożarowego imienia Bohaterów Czornobyla major s.c.z.. Witalij Nuyanzin był w Rzeczypospolitej Polskiej. W ciągu dwóch tygodni W. Nuyanzin oznajmował się z cechami prowadzenia kempingu sąsiadów-ratowników dla studentów 1 roku i brał udział w specjalnie-taktycznych ćwiczeniach «The Fire Basein Zamczysko Nowe». Zbieranie odbywało się w podmiejskiej bazie "Zamszysko", znajdujecej w parku narodowym Kampinowskiego za 40 km od Warszawy. W tym roku zostało zorganizowane dla 90 pierwszaków, którzy pomyślnie przeszły wszystkie etapy testów.

4 PAŹDZIERNIK 2015: Od 26 do 30 października delegacja Instytutu, składająca się kierownika karedry działań przeciwpożarowych płk s.c.z. Serhaja Cwirkuna i docenta katedry psychologii i pedagogiki płk s.c.z. Andrija Snisarenka zaczęła staż w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Polsce. Przedstawiciele Instytutu spotkali się z kierownictwem uczelni, zapoznali się z organizacyjnym, metodycznym, naukowym i technicznym wsparciem procesu edukacyjnego w szkole, uczestniczyli w szeregu badań przeprowadzonych przez czołowych nauczycieli szkoły oraz prowadzili wykłady dla przedstawicieli straży pożarnej Szkoły Głównej. Także delegacja CzIBP zapoznała się ze specyfiką techniczną, specjalistycznym oprogramowaniem, zabezpieczeniem laboratoriów badawczych i kompleksów szkoły, aktywnymi metodami i praktycznymi seminariami. Delegacja Instytutu zapoznała się z osobliwościami działalnosci profesjonalnej szkoleniowej pożarowo-ratowniczej cięści szkoły oraz awarijno-ratowniczej cięści №15 w Warszawie, specjalizująca się w sytuacjach kryzysowych związanych z huraganem, trzęsieniem ziemi, osuwiskiem, selem I t.d.. Ta część bierze udział w międzynarodowych akcjach poszukiwawczych i ratowniczych.

5 Znaczna liczba uczonych, nauczycielów, przedstawicielów służb ratownictwa podrozdziałów praktycznych operacyjno-ratowniczej służby ochrony cywilnej zaangażowane w badaniach podstawowych i stosowanych na aktualnych kwestii bezpieczeństwa pożarowego i ochrony ludności i terytoriów, z technogennych wypadków i katastrof naturalnych, gromadzą sie na międzynarodowych konferencjach naukowych. Listopad 2015: Pracownicy Czerkaskiego Instytutu bezpieczeństwa pożarowego imenia Bohaterów Czornobyla NUOC Ukrainy professor, dr. Hab. Nauk technicznych, główny naukowiec Serhij Pozdeyev i adjunct katedry konstrukcji budowlanych, podpułkownik służby ochrony cywilnej Stanisław Sydney wzięli udział w konferencji «TECHNICAL SAFETY- 2015", która odbyła się na bazie Szkole Głównej Służby Pożarniczej w m. Warszawa. Podczas podróży za granicą Pozdeyev S. i S. Sidney stali uczestnikami i dopowiadaczami naukowo-praktycznej konferencji na temat wymiany doświadczeń odporności ogniowej konstrukcji i ratowania ludzi z pojazdów z powodu wypadków. 19 i 20 maja w Czerkaskim Instytucie bezpieczeństwa pożarowego imienia Bohaterów Czornobyla NUOC Ukrainy odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Teoria i praktyka straży pożarnej i reagowania kryzysowego". W konferencji wzięli udział przedstawiciele Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej, Polska.

6 KWIECIEŃ 2016: Przedstawiciele Czerkaskiego Instytutu Bezpieczeństwa pożarowego imenia Bohaterów Czornobyla: naczelnik Instytutu k.t.n., prof. Alexander Tyszczenko, professor katedry nauk humanistycznych i języków obcych d.I.n., prof. Tatiana Czubina, wicenaczelnik wydziału technologii k.t.n., docent pułkownik służby obrony cywilnej Siergiej Staś wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu, które odbyło się 14 kwietnia w Szkole Głównej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej (m. Warszawa). Cel spotkania – współpraca naukowa, omówienie i przygotowywanie wspólnych projektów międzynarodowych, zintensyfikowanie współpracy badawczej. Program okrągłego stołu w sprawie współpracy naukowej wiodących instytucji edukacyjnych Polski (HSHPS), Litwy ( Szkoła ratowników przeciwpożarowych, Centrum przeciwpożarowych badań departamentu bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ratownictwa w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Litwy), Łotwy (College bezpieczeństwa pożarowego i Ochrony Cywilnej, Politechnika w Rydze), Białoruś (Zespółowo-inżynierski Instytut Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Białorusi) i Ukrainy (Czerkaski Instytut bezpieczeństwa pożarowego imienia Bohaterów Czornobyla i Lwowski Państwowy Uniwersytet bezpieczeństwa życia). 15 kwietnia profesorowie Instytutu prowadzily wykłady, prezentacje, poświęcone katastrofie w Czornobylu, a także film o tradycji uczczenia pamięci Bohaterów Czornobyla w Czerkaskim Instytucie Bezpieczeństwa pożarowego imienia Bohaterów Czornobyla; również organizowano I przeprowadzono wystawę fotograficzną "Katastrofa w Czornobylu: 30 lat później. Spojrzenie przez obiektyw". Ta wyjątkowa wystawa obejmuje szereg prac, wykonanych w strefie zamkniętej.

7 CZERWIEC 2016: Od 02 do 9 czerwca przedstawiciele instytutu (oficer i czterech uczniów) wraz z przedstawicielami Białorusi, Estonii, Francji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Rumunii, USA i studentami trzeciego roku Szkoły Głównej Straży Pożarnej wzięli udział w XIII Międzynarodowych ćwiczeniach taktycznych i specjalnych «Fenix 2016 ", które odbyły się na Bazie Szkoleniowej Zamczysko w parku narodowym Kampinoskiego. Prowadzenie corocznych ćwiczeń taktycznych i specjalnych demonstruje, że takie wydarzenia – to dobra okazja do wymiany wiedzy i doświadczenia, także pozwalają uczestnikom na zastosowanie wiedzy o poprawie reagowania kryzysowego oraz ulepszenie umiejętności gaszenia pożaru w warunkach zbliżonych do rzeczywistości. W tym roku szkolenia odbyły się w czterech etapach: samoratownictwo; likwidacja skutków awarii; wypadek katastrofy chemicznej; gaszenie pożaru (dymokamera). Uczestnicy ćwiczenia pracowali z najnowszym sprzętem, stosowali nowoczesne techniki, praktykowali umiejętności z linami ratunkowymi, urządzeniem ratowniczym i t.d..

8 CZERWIEC-LIPIEC 2016: UKRAINSKO-POLSKI STUDENCKI LETNI CAMPING Od 27 czerwca do 3 lipca 2016 roku w Instytucie po raz pierwszy odbył Ukraińsko-polski studencki letni camping. Uczestnikami zmiany campingowej zostały 9 studenci trzeciego roku Szkoły Głównej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej (m. Warszawa). Celem stworzenia campingu jest intensyfikacja współpracy międzynarodowej między institutem I Szkołą Główną Straży Pożarnej (m. Warszawa) (SzGSP), oparcie i stymulacja intelektualnie i twórczo uzdolnionych kadetów I studentów, edukacja patriotyczna, badanie historii (m.i. nowoczesnej historii Ukrainy – droga Ukrainy od Rewolucji godności do europejskiego dzisiaj), tradycje I kulturę Ukrainy oraz Polski, propaganda kultury, tradycje narodowych, zapoznanie się przez uczestników projektu historii, z pomnikami historycznymi oraz kulturowymi Ukrainy I Polski. Popularyzacja pomników historii I kultury polskiej, znajdujących się na terytorium Ukrainy; prowadzenie ćwiczeń praktycznych I wydarzeń sportywnych oraz rekreacyjnych (wydarzenia sportowe, wycieczki, twórcze wieczory I t.d.). W programie prowadzenia zmiany campingowej przewidziano szereg praktycznych ćwiczeń na strzelnice psychologicznego szkolenia instytutu, stacji wodnej Czerkaskigo Regionalnego Stowarzyszenia CCA Ukrainy; przeprowadzanie wydarzeń sportowych i zawodów sportowych i rozrywkowych; znajomość z tradycjami narodowymi; wycieczeki nie tylko do jednostek praktycznych PSSN Ukrainy, ale także zwiedzanie zabytków. Wydarzenie sprzyjało wymianie doświadczeń i edukacji patriotycznej kadetów I studentów; kierownictwo i uczestnicy zmiany campingowej – przedstawiciele SzGSP zauważyli wysoki poziom wszystkich działań i podziękowali za gościnność

9

10 WRZESIEŃ 2016 16-17.09.2016 r. Dziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego bryg. dr inż. Waldemar Jaskółowski na zaproszenie Czerkaskiego Instytutu Bezpieczeństwa Pożarowego im. Bohaterów Czarnobyla. Pierwszego dnia spotkał się z delegacją Instytutu na czele z Rektorem Panem Aleksandrem Tiszczenką. W dniu 17.09.2016 bryg. dr inż. Waldemar Jaskółowski wziął udział w uroczystościach Dnia Ratownika. Oprócz niego, delegację zagraniczną stanowili przedstawiciele Akademii Pożarniczej z Holandii.

11