1 Współczesny rynek pracyIMIĘ I NAZWISKO TRENERA
2 Współczesny rynek pracyCele Część 1: Zmiany na rynku pracy Część 2: Niezbędne umiejętności pracownika Część 3: Koncepcja rozwoju ścieżki kariery Wytłumacz słuchaczom, że to jest 3 godzinny interaktywny wykład z ćwiczeniami. Powiedz, że wykład składa się z 3 części: Część 1 Zmiany na rynku pracy – ze szczególnym uwzględnieniem: trendy na rynku pracy w odniesieniu do różnic w popycie i podaży, zmian technologicznych , międzynarodowej mobilności i pojawieniem się nowych ścieżek kariery. Część 2 Niezbędne umiejętności pracownika. Niektórzy pracodawcy mogą myśleć bardzo sztywno i nieelastycznie. Aby wypaść korzystnie kandydaci powinni podkreślić swoje umiejętności interpersonalne i odróżnić się od konkurencji. Pomogą w tym dwa ćwiczenia, które pokażą jak rekrutację z perspektywy pracodawcy. Część 3 przybliża Koncepcję rozwoju ścieżki kariery . Ze szczególnym uwzględnieniem planowania, elastyczności, umiejętności ciężkiej pracy i innowacyjnego sposobu myślenia . Dwa ćwiczenia pozwolą na zrozumienie samego siebie, umiejętności intensyfikacji swoich mocnych stron i łagodzenia słabości. Studium przypadku przedstawia szereg krótkich filmów o pracownikach z różnych sektorów gospodarki przedstawiających ich scieżkę kariery .
3 Część 1 Zmiany na rynku pracy
4 Część 1 Zmiany na rynku pracyTrendy rynku pracy – różnice w popycie i podaży Zmiany w strukturze popytu Popyt może wzrastać, a następnie osłabić się Zwyczajowa różnica pomiędzy popytem a podażą Zjawisko wykwalifikowanych pracowników fizycznych (często absolwentów uczelni ) oraz rosnącego wykluczenia społeczno-gospodarczego niewykwalifikowanych i niedostatecznie wykształconych osób Wielu pracodawców niedocenianie potencjału swoich pracowników Zaangażuj grupę w zdefiniowanie znanych im niedopasowań popytu i podaży na rynku pracy. Podkreśl, że zmiany w strukturze popytu odbywają się w niektórych sektorach w szybkim tempie (np .: usługi finansowe) i niektórych krajach (np .: w Wielkiej Brytanii). Dodaj, że jest to trudne do zdefiniowania i różnice w popycie nie zawsze się utrzymują. Przykład; rynek budowlany czy bańka "Dotcom" z 2000/2001. Edukatorzy/ szkoły muszą przystosować się do zmian na rynku pracy ale to wymaga czasu. Zmiany te powodują konsekwencje społeczne, z których niektóre nie zostały jeszcze ujawnione i zrozumiane: z jednej strony rosnące niezadowolenie wśród zatrudnionych poniżej swoich kwalifikacji wysoko wykwalifikowanych absolwentów, z drugiej wykluczenie społeczne niewykwalifikowanych niedostatecznie wykształconych osób. Wszystko to dodatkowo komplikuje tendencja wśród wielu pracodawców nie doceniania wartości swoich pracowników.
5 Część 1 Zmiany na rynku pracyRynek pracy - Tendencje zmian technologicznych Przełomowe zmiany technologiczne: media (dziennikarstwo obywatelskie); druk; sprzedaż; reklama Wszechobecność bezpłatnych informacji poważnie dewaluuje wartość wysokiej jakości treści Pojawienie się nowych gałęzi i sektorów gospodarki w UE Zwróć się do grupy z prośbą o podanie przykładów nowych technologii i modeli biznesowych, które zastąpiły dochodowe produkty i usługi. Przykłady, które możesz podać to Airbnb i Uber. Możesz powiedzieć, że Internet przyczynił się do dewaluacji własności intelektualnej - internauci oczekują wysokiej jakości informacji, które chcieliby otrzymywać za darmo. Podaj przykłady sektorów w UE, które zostały przeszły zmiany: Lifestyle / usługi osobiste; usługi biomedyczne; rolno-spożywcze; odnawialne źródła energii; ICT; turystyka i wypoczynek.
6 Część 1 Zmiany na rynku pracyTrendy rynku pracy - mobilność międzynarodowa W UE swobodny przepływ siły roboczej prowadzi do dużych zmian w populacji młodych, coraz częstsze jest że bardzo dobrze wykształceni pracownicy z regionów o niskich płacach przenoszą się tam gdzie są lepiej opłaceni - to wpłynęło na zmianę oczekiwań pracodawców w niektórych sektorach; drenażu umiejętności w biedniejszych regionach i nadmiernej podaży w regionach bogatszych. Łatwość przemieszczania się (podróży lotniczych) i komunikacji (Internet; telefonia mobilna) zmienia sposób prowadzenia firm. Rywalizacja o miejsca pracy w niektórych sektorach, w niektórych regionach wzrosła Rozpocznij dyskusję o tym jak emigracja wpływa na wasz region – czy wykwalifikowani pracownicy wyjeżdżają czy przyjeżdżają w poszukiwaniu pracy. Konkurencja na rynku pracy sprawia, że osoby szukające pracy muszą być bardziej konkurencyjne. Ważne jest żeby wiedzieć jak działają nowe systemy zawierania transakcji gospodarczych (takie jak e-commerce, e-marketing, social media).
7 Część 1 Zmiany na rynku pracy kontynuacja Nowe struktury kariery:wielozadaniowość- praca w więcej niż jednym miejscu w tym samym czasie i oczekiwanie na nowe oferty w przyszłości Pojawienie nieodpłatnych staży i umów wolontariackich Doradztwo zawodowe w szkołach - Szkoły mogą być sfokusowane na ocenach i nie podążają za trendami na rynku pracy i potrzebami pracodawców Mała elastyczność systemu edukacyjnego w reagowaniu na zmiany na rynku pracy Komunikat wysyłany do młodzieży: że każdy może być tym, kim chce Malo konstruktywne wyzwania dzieci / młodzieży w szkole, w stosunku do tego, co mogą zrobić w przyszłości Podkreśl fakt, że mało kto w dzisiejszym świecie może spodziewać się tego, ze będzie pracował w jednym miejscu przez całe życie. Raczej zauważa się trend pracy u jednego pracodawcy przez okresie dłuższy niż kilka lat. Trzeba być przygotowanym na zmiany kierunku, czy chwilowe okresy zastoju. W niektórych krajach wyzwaniem stają się bezpłatne staże i umowy wolontariackie, które są istotnym punktem kariery. Punktem, który należy uwypuklić jest to, że system edukacji; pedagodzy i szkoły powoli się przystosowują. Pedagodzy tendencję do zbyt małego koncentrowania się na potrzebach uczniów i rynku pracy, a zbytniego na ocenach. Tematem dyskusji może być może to , co uważają na temat hasła że każdy może być, tym kim chce i realizować swoje marzenia. Jak w tym kontekście oceniają system edukacji i wymagania wobec dzieci i młodzieży. Czy są one wartościowe i przygotowują do dorosłego życia? Czy to możliwe, że promując hasło "każdy może być zwycięzcą" nie przygotowujemy młodych do darwinowskich realiów panujących dzisiaj na rynku pracy w UE?
8 Umiejętności, których potrzebują pracodawcyCzęść 2 Umiejętności, których potrzebują pracodawcy W tej części postaramy się aby grupa poznała perspektywę pracodawcy. To, że pracodawcy są jak kupujący i mają wiele możliwości wyboru. Co chcą kupić? Poprzez zrozumienie potrzeb potencjalnego pracodawcy, pracownicy mogą zwiększyć swoje szanse na uzyskanie „tej pracy”
9 Umiejętności, których oczekuje pracodawcaZnaczenie przedmiotów ścisłych (Technologia, Inżynieria, MatematykaTechnology) – wysokie zapotrzebowanie, wysokie zarobki Pracodawcy zazwyczaj wiedza czego chcą. Ale równie często pracodawcy mogą oczekiwać zbyt wiele w krótkim czasie Kilka ogólnych tematów: - Zapotrzebowanie jest większe, ale również zarobki są wyższe dla osób z wykształceniem ścisłym – Fizyka, Technologie, Inżynieria, Matematyka - Pracodawcy wydają się być bardzo precyzyjni w swoich oczekiwaniach, , ale często ich oczekiwania są zbyt duże
10 Umiejętności, których potrzebuje pracodawcaCzęść 2 Umiejętności, których potrzebuje pracodawca „Idealny” Kandydat? Umiejętności interpersonalne Zaufanie (ale nie spufalanie się) Zrozumienie praw rynku:np. że deadline to deadline, ze wzystkimi łącznei fiannsowymi konsekwencjami Znajomość etykiety zawodowej Umiejętność posułgiwania się językiem w piśmie i mowie Podstawy matemtatyki Umiejętność oceny sytuacji, zdolność do podjęcia inicjatywy, zdolności do samodzielnego myślenia Umiejętność współpracy w grupie i wypełnianie instrukcji Znajdź z grupą odpowiedź na pytanie "co sprawia że jesteśmy idealnymi kandydatami do pracy?" Następnie poproś żeby zastanowili się nad poszczególnymi punktami: Znaczenie umiejętności interpersonalnych i wyrażanie zaufania; Dowody potwierdzające kompetencje; Przykłady podejmowania dobrych ocen, wykazywanie się zdrowym rozsądkiem; Przykłady obrazujące umiejętność pracy indywidualnej i wykazywanie własnej inicjatywy oraz jako część grupy, pod okiem supervisora.
11 Umiejętności, których potrzebuje pracodawcaCzęść 2 Umiejętności, których potrzebuje pracodawca Absolweci często nie potrafią się „sprzedać” dlatego że nie rozumieją potrzeb pracodawcy Rozmowa kwalifikacyjna: pokazanie że kandydaci wiedzą czego poszukuje pracodawca; Pokazać, że zrobili rozeznanie o pracodawcy i wykonywanym stanowisku; Pokazanie swoich umiejętności i kompetnecji na stanowisko Zapytaj grupę co oni uważają o stwierdzeniu, że absolwenci często sprzedają się słabo na rozmowach o pracę. Następnie przeprowadź ich przez kluczowe cechy dobrej rozmowy kwalifikacyjnej. Upewnij się że rozumieją perspektywę pracodawcy i to że kandydaci mają wiedzę o stanowisku, o które się ubiegają i o jej charakterze…
12 Umiejętności, których potrzebuje pracodawcaCzęść 2 Umiejętności, których potrzebuje pracodawca Ćwiczenie : Zidentyfukuj i oszacuj umiejętności, którhych potrzebuje pracodawca na różne stanowiska pracy (10 minut) Maarektingowiec Badacz Administrator dopisz Jest to szybkie 10 minutowe ćwiczenie – zwróć się do uczestników, aby zidentyfikowali i ocenili umiejętności, jakich pracodawcy wymagają dla trzech różnych stanowisk pracy. Użyj flipcharta. Jest to ćwiczenie interaktywne. Celem tego ćwiczenia jest wzmocnienie zrozumienia przez uczestników szkolenia punktu widzenia pracodawcy.
13 Umiejętności, których potrzebuje pracodawcaCzęść 2 Umiejętności, których potrzebuje pracodawca Ćwiczenie: Opisz stanowisko pracy z puntku widzenia pracodawcy (20 minut) Jeśli masz jeszcze czas, to wykonaj to ćwiczenie: poproś każdego uczestnika o przygotowanie "opisu stanowiska pracy " z punktu widzenia pracodawcy. Na ćwiczenie potrzebne jest około 20 minut.
14 Część 3 Ścieżka Kariery Ostatnia część 3 przedstawia praktyczne "co" i "jak" w odniesieniu do przygotowania uczestników do świadomego kształtowania swojej ścieżki kariery. Z podkreśleniem tego, że ścieżka ta to szereg różnych kierunków, a nie prosta droga. Dzisiejsi absolwenci muszą się z tym liczyć i być przygotowanym na tę podróż z wyzwaniami i zmianami kierunku.
15 Część 3 Ścieżka Kariery Zbyt często uczniowie / studenci dokonują wyborów bez wyraźnego uzasadnienia Zarówno w procesie podejmowania decyzji w odniesieniu do zatrudnienia jak i decyzji życiowych Humaniści aby rozwinąć swoją karierę na dzisiejszym rynku pracy będą musieli wykazać się dużą innowacyjnością. Wprowadzeniem do tego slajdu niech będzie dyskusja o tym, że zbyt często wybory, które doprowadziły absolwentów wydziałów humanistycznych do punktu w którym są dzisiaj nie zostały przemyślane. Takie podejście nie może być rozwiązaniem, jeśli chce się zdobyć satysfakcjonującą pracę pod względem zarobków i możliwości rozwoju. Rynek pracy w UE jest trudny dla absolwentów kierunków humanistycznych i oni bardziej niż każda inna grupa muszą być innowacyjni w swoim podejściu.
16 Twoja kariera zaczyna się dzisiajPodkreśl, że kariera zaczyna się dzisiaj.
17 Odpowiedzialność za wyznaczenie na mapie trasy leży w twoich rękach.To twoja odpowiedzialność……… Odpowiedzialność za wyznaczenie na mapie trasy leży w twoich rękach.
18 Rzeczy, o których trzeba pamiętać …..
19 Jest praca! Można zrobić karierę!Podkreśl, że często uproszcza się rzeczywistość i mówi że nie ma żadnych ofert pracy – praca jest właściwie wszędzie, trzeba tylko poszukać. Często oczywiście nie jest to praca marzeń, która spełniłaby oczekiwania absolwentów po ukończeniu studiów. Ale ścieżka kariery polega na procesie progresji, może się zdarzyć, że zaczyna się od mniej atrakcyjnych miejsc. Ważną rzeczą dla absolwentów, którzy konkurują na ograniczonym rynku pracy jest to, aby wykazali się gotowością do ciężkiej pracy i elastycznością .
20 Wejście SIŁA ROBOCZA EmeryturaNawet w sektorach, które wydaje się że nie rozwijają się występuje rotacja kadr, czy to przez rezygnowanie obecnych pracowników z pracy czy przechodzeniu na emeryturę. Te miejsca muszą być zapełnione. Pracodawcy mogą jednak nie ogłaszać się na zewnątrz z ofertą pracy. Zatem składanie CV do pracodawcy, który nie ma akurat ogłoszeń, też może być dobrym podejściem. Dajemy pracodawcy znać że istniejmy i jesteśmy chętni do pracy. Poszukujący pracy absolwenci powinni złożyć swoje CV do agencji pośrednictwa pracy, ponieważ są one coraz częściej wykorzystywane przez pracodawców jako źródło personelu. Wejście SIŁA ROBOCZA Emerytura
21 Ważne jest żeby pokazać, że pracujesz dobrze z innymi ludźmi.Ważne są zainteresowania i hobby (sport; wolontariat;etc.) Podkreśl, że poza kwalifikacjami jakie posiadasz to "prawdziwy ty", prawdziwa osoba dostanie pracę. Powiedz uczestnikom, że zapewne będą konkurować z innymi osobami o podobnych kwalifikacjach, zatem warto się wyróżnić , pokazać cechy, które będą kluczowe, że ktoś cię zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną.
22 Praca zawodowa jest jak podróż – potrzebuje dobrego planu…Życie zawodowe wymaga planowania. Użyj analogi podróży z jednego miejsca do drugiego. Postaw pytanie czy woleli by wybrać się w podróż nie wiedząc, czy celem jest północ czy południe. Zapytaj ich, czy nie chcieliby podjąć decyzji o środku transportu, noclegach, kosztach itd Tak samo jest z planowaniem kariery.
23 Czy zmierzasz w dobrym kierunku?Zapytaj publiczność czy wiedza w jakim kierunku zmierzają, i zadali sobie pytanie, czy uważają, że ten kierunek jest słuszny… Czy zmierzasz w dobrym kierunku?
24 Mogą być różne sposoby osiągnięcia celu. Pomyśl dokąd chcesz dojść i w jaki sposób Nawet jeśli wiesz dokąd chcesz dojść, możesz tam dojść na wiele sposobów, część z nich spowoduje spowolnienia i trudności.
25 Nawet jeśli niektóre podróże wiążą się z kłoptamiPowiedz uczestnikom, że powinni być przygotowani do pokonywania przeszkód – zatorów i barier. Jest to normalna kolej rzeczy w tworzeniu współczesnej ścieżki kariery. Podróż szczęśliwa jest bardziej prawdopodobna
26 Psychologowie zidentyfikowali czynniki, które sprawiają ze niektórzy szybko podnoszą się po porażce, jedną z nich jest pozytywne nastawienie, zrozumienie własnej postawy, umiejętność traktowania porażki jako rodzaju wskaówki na przyszłóśc. Do tego aby każdy mógł w tym hiper konkurencyjnym świecie stworzyć sobie satysfakcjonujące życie potrzeba jest sprężystość. Odczytaj zdanie na slajdzie – ma ono wielkie znaczenie. Podkreśl znaczenie pozytywnego nastawienia i wyciągania nauki z porażki. Jeśli ktoś ponosi porażkę – to z jakiegoś powodu - spróbuj określić przyczynę/(y)
27 Zrozum, ze niektóre okoliczności nie pozwalają na realizację zadań zgodnie z planem.Bycie elastycznym oznacza, że akceptujesz fakt, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, np. zły wynik egzaminu, nie dostałeś wymarzonej pracy. Jeśli umiesz pójść alternatywną drogą – ciągle możesz osiągnąć CEL Bycie elastycznym, bycie przygotowywanym do zmiany jest również istotne.
28 „Im ciężej pracujesz, tym masz więcej szczęścia”PRACA I DOŚWIADCZENIE „Im ciężej pracujesz, tym masz więcej szczęścia” Podaj przykłady ze swojego doświadczenia, które zilustrują zdanie: ‘Im ciężej pracujesz, tym masz więcej szczęścia – bardzo wiele osób, które dzisiaj są na szczycie mierzyło się z porażkami, nieprzyjemnościami ze strony innych, ale nie poddali się i próbowali dalej!
29 Umiejętność radzenia sobie z porażką Elastyczność Ciężka pracaPamietaj o: Umiejętność radzenia sobie z porażką Elastyczność Ciężka praca Pochyl się nad trzema zasadniczymi czynnikami, które sprawiają, że odróżniają ludzi samospełnionych od nieszczęśliwych – sprężystość – umiejętność radzenia sobie z porażką, elastyczność i ciężka praca.
30 Część 3 Ścieżka Kariery „myślenia innowatora” Zrozum siebiePozytywne nastawienie - patrz na porażkę jako formę pomocnych informacji zwrotnych; bądź przygotowany na negatywne emocje Elastyczność – bądż przygotowany na zmiany Sprężystość Szukanie możliwości Analizowanie Decydowanie Działanie To jest Twój punkt „i co z tego" – umiejętność nie przejmowania się osiągniemy wtedy jeśli przyjmiemy sposób "myślenia innowatora" czyli zrozumienie samego siebie, pozytywne nastawienie, elastyczność i sprężystość- umiejętność szybkiego podnoszenia się z porażki. Umiejętność szukania nowych możliwości, podejmowania decyzji, wyjaśnienie swoich możliwości decyzyjne, analiza krytyczna sytuacji i podejmowanie działania. Niezdecydowanie często zabija ambicje.
31 Część 3 Ścieżka Kariery "myślenie innowatora„Widzenie wartości bardziej w działaniu niż nie robinieu niczego - sport, wolontariat, praca w niepełnym wymiarze godzin,- wszystkie te doświadczenia możemy traktowac jako wartość; Badaj Słuchaj Słuchaj porad - w miarę możliwości współpracuj Wszystko zależu od ciebie Czas jest cennym zasobem - nie trać go na niepotrzebne działania Podkreśl, że wszystko, co robimy w życiu może mieć znaczenie dla rekrutrów. Zawsze lepiej jest być postrzeganym jako ktoś, kto robi, a nie ktoś, kto nic nie robi. Podkreśl znaczenie faktu, ze nie tylko sami poszukujemy, ale także słuchamy punktu widzenia innych i jesteśmy otwarci na współpracę z innymi. Zapytaj czy ktoś , w ostatnim czasie pracował nad projektem z grupą. Zakończ omawianie slajdu tym, że czas to nie jest nieskończony zasób - "Zwlekanie jest złodziejem czasu".
32 Część 3 Ścieżka Kariery Ćwiczenie: zmapuj mnie
33 „Zmapuj mnie" to bardzo energetyczne ćwiczenie, które pomaga w zrozumieniu siebie - głównym twierdzeniem jest to, że samoświadomość jest pierwszym krokiem na drodze do spełnienia i sukcesu. Ćwiczenie może potrwać 30 minut . Jeśli nie ma wystarczająco czasu, uczestnicy mogą zakończyć ćwiczenie w domu. Jest to ćwiczenie bardzo intymne, prywatne. Zasugeruj uczestnikom żeby zatrzymali swoje mapy i wrócili do nich za kilka lat.
34 Część 3 Ścieżka Kariery Ćwiczenie: porównaj jakie wyobrażenia o swojej karierze miałeś mając 12, 18 lat i teraz. (20 minut)
35 Część 3 Ścieżka Kariery STUDIUM PRZYPADKU: Różne ścieżki rkariery (co za sobą niosą; jak pracownicy dotarli tam, gdzie są?) Innym przydatnym ćwiczeniem jest spisanie marzeń o karierze gdy mieli 12, 18 lat. Kim chcą być teraz? Czy plany mocno się zmieniły?. Powiedz uczestnikom, że ścieżka kariery do ciągłe dostosowywanie się. Jeśli będą tego świadomi nie spowoduje to u nich szoku czy destabilizacji.