1 WYBITNI ASTRONOMOWIE
2 MIKOŁAJ KOPERNIK Wstrzymał Słońce ruszył Ziemię
3 URODZIŁ SIĘ W TORUNIU 19 LUTEGO 1473 ROKUDOM MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU
4 MATEMATYK, LEKARZ, PRAWNIK, TŁUMACZ POEZJI WŁOSKIEJEKONOMISTA, ASTRONOM, TŁUMACZ POEZJI WŁOSKIEJ
5 DO OBSERWACJI PLANET UŻYWAŁ INSTUMENTÓW,KTÓRE SAM WYKONAŁ, CZYLI:
6 KWADRANT SŁONECZNY –SŁUŻYŁ DO OBLICZANIASZEROKOŚCI GEOGRAFICZNEJ MIEJSCA OBSERWACJI
7 STREFĘ ARMILARNĄ (ASTROLABIUM)-PRZYRZĄD TEN SŁUŻYŁ DO WYZNACZANIA KĄTÓW WSPÓŁRZĘDNYCH PLANETY REKONSTRUKCJA
8 TRIQUETRUM ( NARZĘDZIE PARALAKTYCZNE )- SŁUŻYŁODO OBSERWACJI KSIĘŻYCA
9 NOTATKI KOPERNIKA Z TRZECH ZAĆMIEŃ SŁOŃCA 1539-1544ZASTOSOWAŁ METODĘ ZWANĄ EKRANOWĄ, STANOWIĄCĄ PROTOTYP KAMETY FOTOGRAFICZNEJ. PRZEWIDZIAŁ FAZY WENUS I MERKUREGO, CO POTEM POTWIERDZIŁ GALILEUSZ.
10 Tak wygląda model geocentryczny, stworzony przez Ptolemeusza
11 Teoria heliocentrycznaHelios z greckiego znaczy Słońce MIKOŁAJ KOPERNIK
12 TEORIA KOPERNIKA ZOSTAŁA OPUBLIKOWANAW 1543 ROKU W KSIĘDZE De revolutionibus orbium coelestium („O obrotach sfer niebieskich”) .
13
14 ZAPISKI KOPERNIKA
15 BŁĘDNE ZAŁOŻENIA W TEORII KOPERNIKAPLANETY NIE PORUSZAJĄ SIĘ PO 0RBITACH KOŁOWYCH TYLKO ELIPTYCZNYCH.
16 SŁOŃCE NIE JEST W CENTRUM WSZECHŚWIATA, LECZ JEST JEDNĄ Z WIELU GWIAZD ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W JEDNYM Z RAMION GALAKTYKI SPIRALNEJ ZWANEJ DROGĄ MLECZNĄ.
17 WIDOK DROGI MLECZNEJ
18 PODPIS MIKOŁAJA KOPERNIKA
19 ŚMIERĆ MIKOŁAJA KOPERNIKA
20 ZMARŁ 24 MAJA 1543 WE FROMBORKUREKONSTRUKCJA TWARZY 20
21 JEGO IMIĘ NOSI: Krater na Księżycu 107km średnicyDuży krater na Marsie 292km średnicy satelita radziecko-polski do badania promieniowania Słońca i jonosfery, działał w roku 1973 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk (CAMK) w Toruniu znajduje się Dom Kopernika będący muzeum poświęconym astronomowi
22 GDZIE MOŻNA ZOBACZYĆ MIKOŁAJA DZISIAJ ?Chorzów FROMBORK Olsztyn Toruń 1982 rok
23 Astronom Mikołaj Kopernik czyli rozmowa z Bogiem 1873r.DZIEŁO AUTORSTWA JANA MATEJKI SZKIC OLEJNY DO OBRAZU : Astronom Mikołaj Kopernik czyli rozmowa z Bogiem 1873r.
24 GALILEUSZ „Eppur si muove” – „A jednak się kręci” (1564-1642)GALILEO GALILEI ( ) „Eppur si muove” – „A jednak się kręci”
25 WŁOSKI FIZYK, ASTRONOM I FILOZOF400 LAT TEMU JAKO PIERWSZY UŻYŁ LUNETY DO OBSERWACJI NIEBA ZAPOCZĄTKOWAŁ BADANIA WSZECHŚWIATA ODKRYŁ MIĘDZY INNYMI GÓRY I KRATERY NA KSIĘŻYCU, CZTERY SATELITY JOWISZA, FAZY WENUS I PLAMY NA SŁOŃCU
26 GALILEUSZOWE OBSERWACJE NIEBA A WSPÓŁCZESNOŚĆ
27 W 1609 roku skonstruował pierwszą lunetę ( nie był wynalazcą-pomysł ten zrodził się w Holandii)
28 SŁOŃCE Jako jeden z pierwszych obserwował plamy na Słońcu.
29 SŁOŃCE – 400 lat później
30 SZKICE NASZEGO NATURALNEGO SATELITY , CZYLI KSIĘŻYCA WYKONANE PRZEZ GALILEUSZA
31 NASZ KSIĘŻYC - 400 lat później
32 GALILEUSZ OBECNE OBSERWACJE 4 3 2 1 1 - KRATER TYCHO 3 - MORZE SPOKOJU2 - KRATER KOPERNIK MORZE PRZESILEŃ
33 WENUS W 1610 roku obserwował Wenus i zauważył, że planeta tazachowuje się podobnie jak Księżyc – ma różne fazy. Był to jeden z dowodów na słuszność teorii kopernikowskiej.
34 WENUS- 400lat później
35 KSIĘŻYCE JOWISZA Widok z Galileuszowego teleskopu w 1610 roku .(Ori. oznacza Orient, czyli wschód, Occ. Occident, czyli Zachód).
36 KSIĘŻYCE JOWISZA - 400 lat późniejIO JOWISZ JOWISZ EUROPA GANIMEDES WIELKA CZERWONA PLAMA KALLISTO
37 SATURN Pierwszy raz, gdy na niego spojrzał zobaczył dużą planetę sąsiadującą z dwoma małymi, które prawie się z nią nie stykały. szkic
38 SATURN -szkic Galileusza z 1616r.Galileusz określił to, co zobaczył jako planetę z uszami.
39 SATURN- 400 lat później
40 Galileusz zmarł 8 stycznia 1642 roku(we Włoszech)
41 (Źródło zdjęcia: JPL/NASA)ZAĆMIENIE SŁOŃCA PRZEZ SATURNA Zostało ono wykonane przez sondę Cassini, gdy znalazła się ona po nieoświetlonej stronie planety. (Źródło zdjęcia: JPL/NASA)
42 Warto znać te nazwiska
43 Tomasz Kwiatkowski UAM PoznańAgnieszka Kryszczyńska UAM Poznań Mirosław Hermaszewski Aleksander Wolszczan
44 KOŁO ASTRONOMICZNE „Antares”DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ KOŁO ASTRONOMICZNE „Antares”