Wybór patrona. Wstępne przygotowania do badań eksperymentalnych z chemii i fizyki odbyła w laboratorium przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie.

1 Wybór patrona ...
Author: Ryszard Czyż
0 downloads 0 Views

1 Wybór patrona

2 Wstępne przygotowania do badań eksperymentalnych z chemii i fizyki odbyła w laboratorium przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. W latach 1891-95 roku studiowała na Wydziale Matematyczno- Przyrodniczym w Sorbonie, otrzymując licencjaty nauk fizycznych i matematycznych. W domu prof. Kowalskiego poznała Piotra Curie, z którym wzięła ślub w 1895 r. i przyjęła obywatelstwo francuskie. Maria Curie-Skłodowska urodziła się w Warszawie 7 listopada 1867 r. Była córką nauczyciela fizyki w gimnazjum. Ukończyła szkołę średnią w Warszawie ze złotym medalem, po czym przez osiem lat była nauczycielką.

3 Maria Curie – Skłodowska została dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Nobla: W dziedzinie fizyki w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Becquerelem za prace nad promieniotwórczością. W dziedzinie chemii 1911 r. za rozwój chemii dzięki odkryciu polonu i radu oraz za zbadanie metalicznego radu i jego związków chemicznych.

4

5

6 Pierre Curie (ur. 15 maja 1859, zm. 10 kwietnia 1906r.) Francuski fizyk, wykładowca na Uniwersytecie Paryskim, laureat Nagrody Nobla. Mąż, Marii Skłodowskiej Curie, ojciec Eve Curie i Irene Joliot - Curie.

7

8 Ève Curie Labouisse (ur. 6 grudnia 1904 w Paryżu, zm.22 Października 2007 roku w Nowym Jorku) – francusko-amerykańska pisarka, dziennikarka, pianistka i polityk. Córka Polki Marii Skłodowskiej Curie i Francuza Pierre Curie, młodsza siostra Irene Joliot – Curie szwagierka Frederika Joliot. Autorka biografii swojej matki Maria Curie i reportażu wojennego podróż wśród wojowników. Od lat 60. XX wieku czynnie zaangażowana w pracę UNICEF – organizacji pomocy na rzecz dzieci.

9

10 Irène Joliot-Curie (ur. 12września 1897 w Paryżu zm.17 marca 1956) –francuska fizykochemiczka, laureatka Nagrody Nobla. Córka Polki Marii Skłodowskiej Curie i Francuza Pierre’a Curie. W 1934 roku wraz z mężem, Frederikiem Joliot, wykonała zdjęcie komory mgłowej, na którym uwieczniła zjawisko tworzenia się par elektron z fotonów. W 1935 r. otrzymała wraz z mężem Nagrodę nobla z chemii w uznaniu za odkrycie sztucznej promieniotwórczości – syntezy nowych nuklidów promieniotwórczych.

11

12 Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934 r. w wieku 67 lat. Była jedyną kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie. Przyczyną jej śmierci była złośliwa anemia o przebiegu piorunującym, poprzedzona chorobą popromienną. Polska uczona zajęła się promieniowaniem radiacyjnym wkrótce po tym jak 2 marca 1896 r. fizyk francuski Henri Becquerel ogłosił na posiedzeniu Akademii Nauk, że minerał zawierający uran emituje nowe, nieznane promieniowanie bez uprzedniego naświetlania.

13