1 „Ptasia stołówka”-dokarmianie ptaków zimą (opracowanie – grupa internacka)
2 Wybrane ptaki zimujące w PolsceJemiołuszka Sikorka Gil
3 Ptaki w zimie - dokarmiać czy nie?
4 Zima to trudny czas dla ptakówZima to trudny czas dla ptaków. Gdy wszystko zasypie śnieg trudno znaleźć im coś do jedzenia. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków - niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać. Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się "darmowej stołówki". Jeśli już zdecydujemy się na zimowe dokarmianie ptaków - róbmy to regularnie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.
5
6 Kiedy rozpocząć dokarmianie ptaków?
7 Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy. Początkowo wykładamy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł.
8 Karmniki dla ptaków
9 Przykładowe rodzaje karmnikówKarmnik tubowy Karmnik klasyczny Karmnik siatkowy
10 Czym karmić ptaki?
11 Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów - nie przetworzonych przez człowieka! W sklepach bez trudu zdobędziemy kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy - tzw. zimowe kule. Pamiętajmy jednak, aby słonina nie wisiała zbyt długo (ok tyg), gdy zjełczeje zaszkodzi ptakom.
12 Przykładowe rodzaje pokarmuMieszanki nasion Zimowa kula - połączenie tłuszczu, nasion oraz orzechów Słonina
13 Dokarmianie ptaków należy stopniowo kończyć wczesną wiosną, kiedy wiele gatunków zmienia dietę z roślinnej na zwierzęcą i zaczyna żerować na pojawiających się wówczas owadach.
14 Dziękujemy za uwagę