Wykład 1 Prawo bankowe.

1 Wykład 1 Prawo bankowe ...
Author: Antonina Borowska
0 downloads 3 Views

1 Wykład 1 Prawo bankowe

2 System bankowy i źródła prawa bankowegoOdejście od modelu centralnego sterowania i uwolnienie rynku w Polsce na przełomie lat 80. i 90. XX w. doprowadziło do znaczących przeobrażeń gospodarczych. Zmiany polegające przede wszystkim na komercjalizacji banków działających w formie banków państwowych, a następnie na ich prywatyzacji nie ominęły także systemu bankowego. Zniesiony został dotychczasowy podział na banki, które specjalizowały się w obsłudze określonych przez państwo segmentów rynku, np. w poprzednim systemie bankowym Powszechna Kasa Oszczędności obsługiwała tylko rachunki w złotych osób fizycznych, Polska Kasa Opieki SA prowadziła rachunki walutowe osób fizycznych, Bank Gospodarki Żywnościowej obsługiwał sektor rolniczy, Bank Handlowy w Warszawie SA był monopolistą na rynku obsługi przedsiębiorstw handlu zagranicznego i prowadził rozliczenia zagraniczne państwa

3 System bankowy i źródła prawa bankowegoPolski system bankowy jest systemem dwupoziomowym (dwuszczeblowym). Podstawowym kryterium klasyfikacji banków jest kryterium funkcji spełnianych przez banki. Według niego wyróżnia się bank centralny państwa i banki komercyjne. Jest to klasyczny model systemu bankowego w gospodarce rynkowej. Proces kształtowania dwupoziomowego modelu sytemu bankowego rozpoczęto w 1987 r., gdy wyodrębniono ze struktury Narodowego Banku Polskiego (NBP) Powszechną Kasę Oszczędności, a następnie na bazie oddziałów wojewódzkich NBP utworzono dziewięć banków komercyjnych.

4 Prawo bankowe -pojęciePrzez prawo bankowe rozumie się normy prawne regulujące funkcjonowanie systemu bankowego. Przedmiotem jego regulacji są przepisy ustrojowe dotyczące tworzenia, działania, likwidacji i upadłości banków, stosunków zobowiązaniowych powstających na podstawie umów o czynności bankowe oraz administracyjnego wkraczania w działalność banków przez organy nadzoru państwowego. Swoim obszarem prawo bankowe obejmuje tak że normy dotyczące ustroju, kompetencji oraz działania banku centralnego i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w systemie bankowym. Istotą jest skonstruowanie norm zapewniających bezpieczeństwo działalności banków. Prawo bankowe zawiera rozwiązania gwarantujące uczestnikom rynku bankowego bezpieczeństwo szczególne, stanowiące wzmocnienie istniejących norm wchodzących w skład innych dziedzin prawa.

5 Prawo bankowe -pojęciePrawo bankowe sensu stricto – ogół norm prawnych, które są adresowane do podmiotów posiadających formalny status banku albo instytucji kredytowych. Prawo bankowe sensu largo – Prawo bankowe obejmuje także te normy, które mogą mieć szerszy zasięg zastosowania, ale które w działalności banków mają szczególne znaczenie.

6 Prawo bankowe dzieli się na część:Prawo bankowe -pojęcie Prawo bankowe dzieli się na część: publicznoprawną - Stosunek banków do szeroko pojmowanego aparatu państwowego, w tym UE, np. wchodzą tu takie kwestie jak zezwolenie na utworzenie banku, komisje nadzoru bankowego i finansowego, funkcje NBP prywatnoprawną - Reguluje stosunki banków z ich klientami. Formą są zwykle umowy, a więc to prawo umów zawieranych z udziałem banków.

7 System prawa bankowegoSystem prawa bankowego to zbiór wielu aktów prawnych o różnej randze prawnej, odnoszący się do różnych aspektów tworzenia i funkcjonowania banków, który powinien być wewnętrznie uporządkowany i spójny. Jego cechą charakterystyczną są ewolucyjne zmiany ukierunkowane na stworzenie warunków umożliwiających dokończenie procesu transformacji polskiego sektora bankowego, a przede wszystkim: jego unowocześnienie, poprawę stanu bezpieczeństwa, przygotowanie na powtarzające się w XXI wieku kryzysy ekonomiczno-gospodarcze oraz zacieśnienie współpracy w ramach jednolitego rynku usług finansowych w Unii Europejskiej.

8 System prawa bankowegoObowiązująca od dnia 1 stycznia 1998 r. ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe jest podstawowym aktem prawnym regulującym zasady prowadzenia działalności bankowej, tworzenia i organizacji banków, oddziałów i przedstawicielstw banków zagranicznych, a także oddziałów instytucji kredytowych oraz zasady sprawowania nadzoru bankowego, postępowania naprawczego, likwidacji i upadłości banków. Nie normuje jednak w sposób wyczerpujący wszystkich tych kwestii. Obok tego aktu obowiązuje ponad 20 innych ustaw, które regulują różne szczegółowe zagadnienia, np. związane z funkcjonowaniem Narodowego Banku Polskiego jako centralnego banku Rzeczypospolitej Polskiej, banków spółdzielczych lub banków hipotecznych, stosowaniem elektronicznych instrumentów płatniczych. Ustawa - Prawo bankowe nie może być traktowana jako swoisty kodeks bankowy, lecz co najwyżej jako akt prawny zawierający pewne uniwersalne reguły odnoszone do każdego typu banku tworzonego i funkcjonującego w Polsce. Była ona wielokrotnie nowelizowana (prawie 80 razy), a celem kolejnych zmian było dostosowywanie poszczególnych jej rozwiązań do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej. Nasilenie zmian w ustawie - Prawo bankowe miało miejsce w dwóch okresach, tzn. w czasie bezpośrednio poprzedzającym akcesję Rzeczypospolitej Polskiej do struktur unijnych (obejmującym lata ) oraz od momentu zaistnienia zjawisk kryzysowych na europejskich i światowych rynkach finansowych (okres ten został zapoczątkowany w 2009 r. i w zasadzie trwa do dziś).

9 System prawa bankowegoUstawa charakteryzuje się swoistym dualizmem regulacyjnym - zawiera bowiem postanowienia o charakterze publicznoprawnym oraz prywatnoprawnym. Taka jednak jest charakterystyczna cecha współczesnych banków. Z jednej strony są to podmioty będące instytucjami zaufania publicznego, poddane nadzorowi wyspecjalizowanego organu działającego w imieniu państwa, natomiast z drugiej strony są to przedsiębiorstwa, których cele działania to maksymalizacja zysków, podejmowanie ryzyka i poszerzanie oferty kierowanej do klientów z wykorzystaniem instytucji prawa prywatnego. Komentowanie rozwiązań prawa bankowego wymaga zatem uwzględniania tej specyfiki, a jednocześnie stosowania licznych odesłań do innych szczegółowych dyscyplin prawa, np. administracyjnego, handlowego, cywilnego, spółdzielczego, upadłościowego.

10 System prawa bankowegoW przepisach ustawy zamieszczono regulacje z zakresu zarówno publicznego, jak i prywatnego prawa bankowego. Do regulacji o charakterze publicznoprawnym należy przede wszystkim zaliczyć przepisy prawne zawierające władcze ustalenia ustawodawcy dotyczące zasad tworzenia, organizacji i finansowania banków, zarządzania nimi oraz sprawowania nad nimi nadzoru. Charakterystyczne przy tym jest korzystanie z rozwiązań administracyjno-prawnych odpowiednio dostosowanych do potrzeb systemu bankowego1 , np. wydawanie decyzji przez Komisję Nadzoru Finansowego lub przez Prezesa NBP i procedury ich ewentualnej weryfikacji, administracyjna egzekucja należności z tytułu wpłat na finansowanie kosztów nadzoru nad bankami oraz kar pieniężnych nakładanych przez Komisję Nadzoru Finansowego na członków zarządu banku.

11 System prawa bankowegoRegulacje o charakterze prywatnoprawnym odnoszą się przede wszystkim do czynności bankowych i związanych z nimi umów zawieranych dobrowolnie przez banki z ich kontrahentami, np. umowy rachunku bankowego, umowy pożyczki, umowy o kredyt, umowy poręczenia lub umowy gwarancji. Prawo bankowe nie zawiera przy tym regulacji wyczerpujących i zachodzi w związku z tym potrzeba stosowania odpowiednich postanowień ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jest to rozwiązanie właściwe i spełniające kryteria określone w § 4 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" , zgodnie z którymi ustawa nie może powtarzać przepisów zamieszczonych w innych ustawach. Byłoby to powtórzenie normatywnie zbędne, ponieważ powtarzany przepis już obowiązuje.

12 System prawa bankowegoPublicznoprawne i prywatnoprawne regulacje zamieszczone w prawie bankowym wzajemnie się uzupełniają. Celem tych pierwszych jest przede wszystkim tworzenie warunków do bezpiecznego (w aspekcie ekonomiczno-finansowym) i zgodnego z prawem funkcjonowania banków. Zawierane przez banki umowy z ich kontrahentami, przy zachowaniu takich warunków, mogą być przez strony wykonywane w sposób niezakłócony, co ma istotny wpływ na kształtowanie wizerunku konkretnego banku jako instytucji zaufania publicznego oraz całego systemu bankowego, do którego zaliczane są wszystkie banki prowadzące działalność w danym czasie i na określonym obszarze, np. terytorium państwa.

13 System prawa bankowegoRóżne, szczegółowe aspekty funkcjonowania banków uregulowano w kilkudziesięciu odrębnych ustawach, np. w: - ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim, w której unormowano status prawny centralnego banku państwa, jego organy i organizację, zadania, reguły współpracy z władzami państwowymi, instrumenty polityki pieniężnej stosowane przez bank centralny, podstawy gospodarki finansowej, zasady emitowania znaków pieniężnych będących prawnym środkiem płatniczym w Rzeczypospolitej Polskiej, zasady prowadzenia szczególnych kategorii rachunków bankowych (np. w celu bankowej obsługi budżetu państwa, dla Bankowego Funduszu Gwarancyjnego lub Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej), zakres działalności dewizowej banku centralnego, zasady gospodarki finansowej banku centralnego oraz szczególne uprawnienia i obowiązki tego banku; - ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych, w której określono zasady emisji, zbywania, nabywania, wykupu i zabezpieczenia listów zastawnych oraz zasady tworzenia, organizacji, działalności i szczególnego nadzoru nad bankami hipotecznymi; - ustawie z dnia 14 marca 2003 r. o Banku Gospodarstwa Krajowego, w której określono zadania, zakres działalności oraz organizację Banku Gospodarstwa Krajowego;

14 System prawa bankowegoRóżne, szczegółowe aspekty funkcjonowania banków uregulowano w kilkudziesięciu odrębnych ustawach, np. w: - ustawie z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających, w której określono zasady organizacji, działalności oraz zrzeszania się banków spółdzielczych, a także działalności oraz zrzeszania się banków zrzeszających banki spółdzielcze; - ustawie z dnia 14 czerwca 1996 r. o łączeniu i grupowaniu niektórych banków w formie spółki akcyjnej, w której określono zasady grupowania i łączenia się niektórych banków w formie spółki akcyjnej, tj. banków, których kapitał akcyjny należy w całości do: Skarbu Państwa, banku państwowego, przedsiębiorstwa państwowego, spółki akcyjnej, której kapitał akcyjny należy do Skarbu Państwa; - ustawie z dnia 3 lutego 1993 r. o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków oraz o zmianie niektórych ustaw, w której uregulowano bankowe postępowanie ugodowe, publiczną sprzedaż wierzytelności bankowych, przekazywanie środków na powiększenie funduszy własnych banków państwowych oraz banków, w których Skarb Państwa posiada więcej niż 50% akcji lub udziałów;

15 System prawa bankowegoRóżne, szczegółowe aspekty funkcjonowania banków uregulowano w kilkudziesięciu odrębnych ustawach, np. w: - ustawie z dnia 28 grudnia 1989 r. o uporządkowaniu stosunków kredytowych, w której uchylono nałożone na banki obowiązki dotyczące zapewnienia preferencji w zakresie: dostępu do kredytów, oprocentowania kredytów i warunków ich spłaty, postanowień umów kredytowych ustalających oprocentowanie kredytów według stawek stałych i preferencyjnych; - ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, w której uregulowano zasady i tryb zawierania umów o kredyt konsumencki; obowiązki kredytodawcy i pośrednika kredytowego w zakresie informacji udzielanych przed zawarciem umowy o kredyt konsumencki oraz obowiązki konsumenta, kredytodawcy i pośrednika kredytowego w związku z zawartą umową o kredyt konsumencki; obowiązki kredytodawcy i pośrednika kredytowego w zakresie informacji udzielanych przed zawarciem umowy o kredyt zabezpieczony hipoteką oraz obowiązki w zakresie informacji zawartych w umowie o kredyt zabezpieczony hipoteką; skutki uchybienia obowiązkom kredytodawcy; - ustawie z dnia 12 lutego 2009 r. o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym (Dz. U. Nr 39, poz. 308 z późn. zm.), w której określono formy, warunki i tryb udzielania przez Skarb Państwa instytucjom finansowym wsparcia przeznaczonego na przedsięwzięcia mające na celu utrzymanie płynności płatniczej, w tym w związku z rozwojem akcji kredytowej banku krajowego;

16 System prawa bankowegoRóżne, szczegółowe aspekty funkcjonowania banków uregulowano w kilkudziesięciu odrębnych ustawach, np. w: - ustawie z dnia 12 lutego 2010 r. o rekapitalizacji niektórych instytucji finansowych, w której określono zasady, warunki i tryb rekapitalizacji niektórych instytucji finansowych polegającej na: udzielaniu przez Skarb Państwa gwarancji zwiększania funduszy własnych instytucji finansowych oraz przejmowaniu przez Skarb Państwa instytucji finansowych; jej przepisy stosowane są m.in. do banków krajowych w rozumieniu przepisów prawa bankowego; - ustawie z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym, w której uregulowano m.in. zasady wykonywania nadzoru bankowego; - ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, w której uregulowano cel działalności, zadania oraz organizację Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, zwanego dalej "Funduszem"; zasady funkcjonowania obowiązkowego systemu gwarantowania depozytów; zasady umorzenia lub konwersji instrumentów kapitałowych; zasady przygotowywania i przeprowadzania przymusowej restrukturyzacji; zasady gromadzenia i wykorzystywania informacji w celu realizacji zadań Funduszu.

17 System prawa bankowegoRóżne, szczegółowe aspekty funkcjonowania banków uregulowano w kilkudziesięciu odrębnych ustawach, np. w: - ustawie z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym, w którym uregulowano zasady i tryb zawierania umowy odwróconego kredytu hipotecznego , prawa i obowiązki stron oraz zasady rozliczenia zobowiązań z niej wynikających. - Ustawie z dnia … o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami – w trakcie prac legislacyjnych, 24 II 2017 r. uchwalił Sejm i ustawa trafiła do Senatu. Ustawa wprowadza takie rozwiązania jak: udzielanie kredytów tylko przez banki i SKOK-i - nie będą mogły ich udzielać np. firmy pożyczkowe; udzielanie kredytów w walucie, w której klient uzyskuje większość dochodów; zakaz uzależniania udzielenia kredytu od zakupu przez konsumenta innego produktu finansowego. Ponadto w ustawie znalazły się regulacje zabezpieczające klientów przed reklamami kredytów hipotecznych, które mogłyby wprowadzać w błąd lub budzić oczekiwania dotyczące ich dostępności lub kosztu, które nie zostaną spełnione w rzeczywistości.Wykład ma na celu przedstawienie zakresu szeroko rozumianego prawa bankowego. Koncentruje się na zagadnieniach publiczno-prawnych.

18 System prawa bankowegoW każdej z wyżej wymienionych ustaw następuje odesłanie do przepisów ustawy - Prawo bankowe, nakazujące stosowanie albo wprost, albo odpowiednio określonych jej przepisów, np. w art. 42 ust. 7 ustawy o NBP nakazano stosowanie ustawy - Prawo bankowe do umowy o kredyt refinansowy; w art. 55 ustawy o NBP zobowiązano pracowników NBP oraz członków Rady Polityki Pieniężnej i organów opiniodawczo-doradczych przy Zarządzie NBP do nieujawniania osobom nieupoważnionym informacji, z którymi zapoznali się oni w trakcie wykonywania swoich obowiązków, w tym informacji objętych tajemnicą bankową na podstawie ustawy - Prawo bankowe; w art. 10 u.l.z.b.h. przyjęto, że do zasad tworzenia, organizacji i działania banków hipotecznych nieuregulowanych w tej ustawie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy - Prawo bankowe oraz przepisy o NBP; w art. 3 ustawy o BGK przyjęto, że jeżeli przepisy prawa nie stanowią inaczej, do działalności BGK stosuje się przepisy prawa bankowego; w art. 19 u.f.b.s. uregulowano, że bank zrzeszający wykonuje czynności bankowe oraz inne czynności określone w ustawie - Prawo bankowe lub w innych ustawach, w zakresie ustalonym w statucie banku; w art. 5 u.u.s.p.w. ustalono, że Skarb Państwa może udzielić gwarancji spłaty kredytów oraz linii kredytowych przyznanych przez bank krajowy, bank zagraniczny lub instytucję kredytową innemu bankowi krajowemu w celu utrzymania przez ten bank odpowiednich wymogów wynikających z norm płynności płatniczej określonych w przepisach ustawy - Prawo bankowe; według art. 1 ust. 2 u.n.r.f. sprawowanie nadzoru bankowego następuje zgodnie z przepisami prawa bankowego.

19 System prawa bankowegoPodane przykłady pozwalają stwierdzić, że z jednej strony prawo bankowe nie jest aktem prawnym regulującym w sposób wyczerpujący i kompleksowy wszystkie aspekty związane z tworzeniem i funkcjonowaniem banków, natomiast z drugiej strony jego uniwersalne i sformułowane na określonym poziomie ogólności reguły umożliwiają ich zastosowanie do różnych form wyspecjalizowanej działalności banków o szczególnym statusie prawnym, np. banków hipotecznych, banku centralnego, banków spółdzielczych.

20 Zakres przedmiotowy prawa bankowegoW art. 1 pr. bank. wyznaczono granice przedmiotowe regulacji ustawy, stanowiąc, że określa ona zasady prowadzenia działalności bankowej, tworzenia i organizacji banków, oddziałów i przedstawicielstw banków zagranicznych, a także oddziałów instytucji kredytowych oraz zasady sprawowania nadzoru bankowego, postępowania naprawczego, likwidacji i upadłości banków.

21 Zakres przedmiotowy prawa bankowegoJednym z podstawowych terminów, użytym w treści art. 1 pr. bank. i kilkakrotnie powtórzonym w innych przepisach tej ustawy, jest "działalność bankowa". Nie został on jednak zdefiniowany ani w komentowanej ustawie, ani w pozostałych ustawach z zakresu ustawodawstwa bankowego. Z całą pewnością działalność bankowa powinna być kojarzona z pojęciami "banku" oraz "czynności bankowych". Jest odmianą działalności gospodarczej, definiowanej w sposób ogólny w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Jest to podstawowa definicja dla całego systemu prawa, zarówno publicznego, jak i prywatnego. Pojęcie "działalności gospodarczej" opiera się na trzech kryteriach: ekonomicznej klasyfikacji działalności, jej zarobkowych celach oraz wykonywaniu w sposób zorganizowany i ciągły. Każda z tych cech występuje również przy prowadzeniu działalności bankowej.

22 Zakres przedmiotowy prawa bankowegoSzczególne warunki podejmowania i prowadzenia działalności bankowej wymagają zastosowania odrębnych i bardziej rygorystycznych regulacji. Jest to wyrazem innego, przedmiotowego ujęcia działalności bankowej. Prawo bankowe w tym zakresie stanowi także akt prawny o charakterze lex specialis w stosunku do przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, której przepisy znajdują również w odpowiednim zakresie zastosowanie do działalności bankowej. Nie jest przy tym konieczne, aby w prawie bankowym zastrzegano, że przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stosuje się do działalności bankowej w zakresie nieuregulowanym w ustawie szczegółowej.

23 Zakres przedmiotowy prawa bankowegowszędzie tam, gdzie pojęcie "działalności bankowej" jest użyte w przepisie, który dotyczy kwestii nie będących charakterystycznymi wyłącznie dla działalności depozytowo-kredytowej (np. ochrony danych osobowych) może być ono rozumiane szeroko, jako wszelka "działalność banku", a więc obejmująca również działalność wskazaną w art. 6 pr. bank. Tak też należy rozumieć pojęcie "działalności bankowej", użyte w regulacji art. 6a i nast. pr. bank. Outsourcing jest to przecież powszechnie stosowany w działalności gospodarczej sposób na powierzanie podmiotom zewnętrznym zadań przedsiębiorców. Szeroko również należy interpretować działalność bankową, o której stanowi art. 1 pr. bank. - ustawa Prawo bankowe reguluje działalność banków w ogóle, a nie tylko ich działalność depozytowo-kredytową. Nie mniej jednak, wszędzie tam, gdzie z wykładni celowościowej i systemowej wynika, że pojęcie "działalności bankowej" występuje w przepisie dotyczącym działalności depozytowo-kredytowej, pojęcie to powinno być interpretowane wąsko.