WYKŁAD dr Krystyna Kmiotek

1 WYKŁAD dr Krystyna KmiotekELEMENTY PROCESU KADROWEGO. P...
Author: Monika Marta Grabowska
0 downloads 1 Views

1 WYKŁAD dr Krystyna KmiotekELEMENTY PROCESU KADROWEGO. PROCEDURY KADROWE.

2 Zadania realizowane w ramach zarządzania zasobami ludzkimi:Formułowanie potrzeb zatrudnienia, Dobór i utrzymanie personelu, Kształtowanie zasobów ludzkich (ilość, jakość, motywacja) zgodnie ze strategią rozwoju firmy, Obsługa administracyjna kadr.

3 Procedury kadrowe przyjęty w przedsiębiorstwie sposób postępowania w określonym obszarze decyzyjności. Procedury kadrowe dotyczą: Pozyskiwania pracowników (rekrutacja, selekcja), Rozwoju pracowników, Ocen pracowniczych, Wynagradzania, Zwolnień.

4 Procedura pozyskiwania pracownikówzespół działań mających na celu pozyskiwanie odpowiednich ludzi do organizacji i doprowadzenie do właściwej obsady wolnych stanowisk pracy tak, aby zapewnić ciągłe i sprawne funkcjonowanie organizacji (dobór pracowników w ujęciu szerszym)

5 Znaczenie pozyskiwanie pracownikówpoprzez zatrudnienie ludzi o odpowiednich kompetencjach unika się problemów z motywacją (nie należy zatrudniać ludzi „zbyt dobrych” ani „zbyt słabych”) właściwie przeprowadzony proces doboru ogranicza „nieprzewidywalność” zasobów ludzkich w firmie i obniża poziom niepewności ograniczenie kosztów działalności kadrowej, bowiem poprzez właściwy dobór zmniejsza się płynność (fluktuacja) kadr, a więc nakłady na kampanie rekrutacyjne, koszty odpraw, programów szkoleniowych, administracji zwolnień, zatrudniania nowych pracowników unika się tzw. kosztów odroczonych będących skutkiem zatrudnienia nieodpowiednich pracowników na określonych stanowiskach (np. słabe efekty sprzedaży, niska jakość, marnotrawstwo materiałów i narzędzi, niepełnego wykorzystania czasu pracy, absencji)

6 Istotnym zadaniem w procesie doboru jest znalezienie takiego kandydata do pracy, którego kwalifikacje (umiejętności interpersonalne, techniczne i koncepcyjne) będą w jak największym stopniu dopasowane do wymagań stanowiska pracy. Profil kwalifikacyjny (kompetencyjny) pracownika na danym stanowisku można określić w drodze analizy pracy, który polega na zbieraniu i gromadzeniu informacji o pracy i pozwala wskazać co i jak pracownik wykonuje na stanowisku pracy, z jakich narzędzi, środków, metod i technik korzysta i w jakich warunkach pracuje.

7 Problemy terminologiczne:dobór: w ujęciu szerszym = pozyskiwaniu pracowników, na który składa się rekrutacja, selekcja i wprowadzanie do pracy, w ujęciu węższym dobór = selekcja i oznacza wybór kandydatów do pracy nabór = rekrutacja (w naszym ujęciu)

8 Elementy procedury pozyskiwania pracowników:1. Ustalenie potrzeb kadrowych 2. Ustalenie wymagań kwalifikacyjnych 3. Zasady rekrutacji 4. Zasady selekcji (etapy, narzędzia, podmioty) 5. Warunki zatrudnienia (forma prawna)

9 Procedura rozwoju pracownikówCzego dotyczy rozwój pracowników? Na indywidualny potencjał pracy składają się: zdolności, zdrowie, wiedza ogólna i zawodowa pracownika, umiejętności praktyczne, poziom rozwoju moralnego oraz motywacja. Natomiast wszyscy zatrudnieni tworzą potencjał pracy (zasoby ludzkie) firmy.

10 Rozwój zasobów ludzkich (potencjału pracy) – wszelkie przedsięwzięcia, które prowadzą do wzrostu efektywności zasobów ludzkich oraz do podniesienia ich wartości rynkowej (w wymiarze nie adaptacji, ale ekspansji, polepszania zdolności do działania). Celem rozwoju potencjału pracy jest ciągłe doskonalenie poszczególnych elementów potencjału pracy indywidualnych pracowników lub określonych grup, aby dostosować je do zachodzących i przewidywanych zmian w organizacji i jej otoczeniu (trzy poziomy analizy problemu rozwoju potencjału społecznego: organizacji, grup, pracownika).

11 W tradycyjnym podejściu do rozwoju pracowników, jeżeli:Przygotowanie pracownika > wymagań stanowiska → awans lub rozszerzenie zakresu obowiązków Przygotowanie pracownika < wymagań stanowiska pracy → zatrudnienie nowego pracownika lub dokształcenie W nowoczesnym podejściu, zgodnym z duchem zasobów ludzkich, istotne znaczenie inwestowania w kapitał ludzki wynika z założenia, że zasoby ludzkie stanowią składnik aktywów firmy i źródło jej konkurencyjności.

12 Dlaczego należy rozwijać (kształcić, doskonalić umiejętności) pracowników? Aby…..Dostosować kompetencje pracowników do zmieniających się warunków pracy Poprawić wyniki (ilość i jakość), Poprawić sprawności w wykonywaniu zadań przez pracowników, co ułatwia kierownikowi pracę (kontrola, poprawa błędów) Kształtować właściwe postawy i zachowania pracowników (akceptacja kluczowych wartości firmy, lepsze zrozumienie misji i celów, zaangażowanie pracowników) Dać pracownikom możliwość nabycia umiejętności niezbędnych przy wprowadzaniu zmian i radzeniem sobie na określonym stanowisku po ich wdrożeniu Poprawić stan zdrowia i bezpieczeństwa w pracy pracowników Obniżyć poziom fluktuacji kadr, a tym samym koszty związane ze zwolnieniami i rekrutacją Motywować, ponieważ wielu pracowników ceni sobie w pracy możliwość rozwoju

13 Elementy procedury rozwoju pracowników:Ustalanie potrzeb szkoleniowych Zasady wyboru pracowników do szkoleń Zasady wyboru metody i podmiotu szkolącego Zasady ewaluacji szkoleń Zasady prowadzenia coachingu

14 DZIEKUJĘ ZA UWAGĘ cdn…..