Zaakceptowana przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej szkoły.

1 Zaakceptowana przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i ...
Author: Kacper Morawski
0 downloads 0 Views

1 Zaakceptowana przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej szkoły

2 Szkoła dawniej Budowa szkoły -1929

3 Szkoła obecnie Nasza szkoła to nie tylko piękne klasy, nowoczesna biblioteka, przestronna świetlica i stołówką z dobrze wyposażoną kuchnią, sala gimnastyczna, pracownie komputerowe, szatnia, wielofunkcyjne boiska, ale przede wszystkim uczniowie, kompetentni i innowacyjni nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice i środowisko, w którym funkcjonuje. W ostatnich latach przeprowadzono w szkole wiele znaczących remontów, szkoła brała udział w wielu akcjach i programach, zdobyła tytuły: Szkoły z klasą, Szkoła odkrywców talentów 2013/2014, Szkoły w Ruchu 2013/2014 uczniowie osiągają liczne sukcesy sportowe, artystyczne i naukowe na szczeblu powiatu, województwa i kraju. W szkole działa Samorząd Uczniowski, promuje się akcje charytatywne i wolontariat. Uczniowie szkoły osiągają dobre wyniki w zewnętrznym sprawdzianie szóstoklasisty. 503 uczniów 40 nauczycieli 15 pracowników administracji obsługi

4 Misja szkoły Jesteśmy szkołą stwarzającą warunki do harmonijnego rozwoju uczniów oraz przygotowującą ich do sprostania wyzwaniom przyszłości.

5 Wizja Uczniowie naszej szkoły są przygotowani do brania odpowiedzialności za swoje zachowanie i naukę. Absolwenci naszej szkoły są prawymi ludźmi i dobrymi uczniami na wyższych etapach kształcenia oraz przygotowani do życia w zjednoczonej Europie.

6 Sylwetka absolwenta naszej szkoły 1. Zna historię szkoły. 2. Zna wybitnych absolwentów swojej szkoły i wie, że mogą być dla niego wzorem do naśladowania. 3. Dobrze zna sylwetkę patrona swojej szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 4. Zna historię swojego miasta. 5. Jest prawy i rozróżnia dobre i złe uczynki. W swoim zachowaniu wykonuje dobre intencje. 6. Ma odpowiedni zasób wiedzy umożliwiający mu kontynuowanie nauki w gimnazjum. 7. Potrafi korzystać z różnych źródeł informacji. 8. Podejmuje próby komunikacji w zakresie jednego języka obcego. 9. W sytuacji, gdy problem dotyczący nauki jak również jego życia jest zbyt złożony wie, że może szukać pomocy w swojej szkole. 10. Jest tolerancyjny. Rozumie, że różnice między ludźmi są czymś normalnym i pożądanym. Stara się każdego dnia zrozumieć i dostrzec w nim coś dobrego. 11. Jest rozważny. Zna zagrożenia występujące w jego środowisku; modyfikuje swoje zachowanie w ich przewidywaniu. Potrafi zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. Postępuje zgodnie z zasadami higieny. 12. Jest punktualny. Dotrzymuje terminów. Ma poczucie czasu i umie zaplanować swoje zajęcia. Szanuje czas swój i innych ludzi. 13. Jest odpowiedzialny. Stara się przewidzieć skutki swoich działań, wykorzystuje wcześniejsze doświadczenia i gotów jest ponosić konsekwencje swoich czynów. Cieszy się z sukcesów. Akceptuje porażki, ale jeśli jest w stanie wytrwale i konsekwentnie szuka innych rozwiązań. Napotykając na problem, stara się go rozwiązać. Działając w grupie, poczuwa się do współodpowiedzialności. 14. Jest otwarty. Chętnie i skutecznie nawiązuje kontakty, prezentując swój punkt widzenia i rozważając poglądy innych. Łatwo nawiązuje współpracę z innymi ludźmi. W grupie potrafi działać zgodnie z obowiązującymi w niej zasadami. 15. Jest aktywny. Lubi ruch i chętnie uprawia sport w najróżniejszych jego odmianach. Chętnie podejmuje próby ekspresji artystycznej na miarę swoich możliwości śpiewa, gra, rysuje i maluje; ma swoje upodobania jako twórca i odbiorca sztuki.

7

8 Działalność dydaktyczna Umożliwienie uczniom wszechstronnego rozwoju poprzez dostosowanie programów nauczania do możliwości i potrzeb uczniów, stosowanie różnorodnych metod i form pracy oraz prowadzenie szerokiej gamy zajęć pozalekcyjnych. Wprowadzanie nowatorskich rozwiązań programowych. Stosowanie różnorodnych sposobów wspierania i motywowania uczniów. Zwiększanie szans edukacyjnych uczniów przez indywidualizację procesu nauczania. Badanie osiągnięć edukacyjnych uczniów i podejmowanie działań przyczyniających się do poprawy wyników nauczania. Analizowanie wyników sprawdzianu klas VI. Formułowanie i wdrażanie otrzymanych wniosków. Przygotowanie uczniów do nowej formuły sprawdzianu 2015. Organizowanie i realizacja procesu edukacyjnego w oparciu o współpracę między nauczycielami. Propagowanie zdrowego stylu życia poprzez działania sportowe oraz realizację programów promujących zdrowie. Zapoznawanie rodziców i uczniów z ważnymi dokumentami szkoły. Promowanie uczniów osiągających sukcesy w różnych dziedzinach nauki, sztuki i sportu.

9 Działalność wychowawcza i opiekuńcza Wdrażanie do samorządności poprzez działania samorządu uczniowskiego. Diagnoza sytuacji i potrzeb wychowawczych. Organizacja i udzielanie pomocy pedagogicznej, psychologicznej i logopedycznej uczniom. Rozpoznawanie i reagowanie na przejawy agresji wśród dzieci. Monitoring realizacji obowiązku szkolnego. Organizacja opieki w czasie wolnym (świetlica, kółka, zajęcia sportowe, wyjścia edukacyjne, wycieczki). Zwiększenie godzin opieki świetlicowej. Prowadzenie kółek zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych. Organizacja udziału dzieci w konkursach pozaszkolnych. Realizacja działań wynikających z programu wychowawczego i profilaktyki szkoły. Realizacja działań z zakresu profilaktyki zdrowia. Realizacja Programów Rządowych „Szklanka mleka” oraz „Owoce w szkole”.

10

11 Baza materialna W najbliższym czasie, moim zdaniem, konieczne będzie przeprowadzenie remontów: Przebudowa ogrodzenia frontowego. Ogrodzenie parku szkolnego od strony torów kolejowych. Dokończenie robót tynkowo- malarskich II piętra (boczny korytarz). Bieżące remonty klas. W drugiej kolejności: Utworzenie tzw. „zielonych klas” i ścieżki zdrowia w parku szkolnym. Ponadto istotne jest też doposażenie pracowni dydaktycznych w pomoce naukowe pozwalające realizować podstawę programową i wzbogacanie księgozbioru biblioteki szkolnej.

12 Bezpieczeństwo uczniów Aby poprawić bezpieczeństwo uczniów przebywających w szkole konieczne jest podejmowanie działań: monitorowanie wejść do szkoły, przypominanie uczniom Regulaminu bezpiecznego pobytu ucznia w szkole i innych regulaminów obowiązujących w szkole, organizacja spotkań ze strażakiem, policjantem, ratownikiem, próbna ewakuacja szkoły, Szkolenia zmierzające do zdobycia Karty rowerowej.

13

14 Kierowanie szkołą, zarządzanie Wspieranie pracy zespołów udzielających uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Podnoszenie kompetencji nauczycieli, na różnych płaszczyznach działania szkoły. Kontynuacja i poszerzenie współpracy z organizacjami i instytucjami działającymi na rzecz oświaty i wychowania. Organizacja nadzoru pedagogicznego i ewaluacji wewnętrznej. Pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych na inwestycje. Wzbogacanie bazy szkoły o nowe meble, pomoce dydaktyczne i sprzęt sportowy.