Zabytki i atrakcje turystyczne Lubelszczyzny

1 Zabytki i atrakcje turystyczne Lubelszczyzny ...
Author: Daniel Jastrzębski
0 downloads 2 Views

1 Zabytki i atrakcje turystyczne Lubelszczyzny

2 Rynek w Zamościu Rynek Wielki w Zamościu – kwadratowy plac w centrum Starego Miasta w Zamościu, zarazem jego główne miejsce. Wymiary Rynku Wielkiego wynoszą 100 na 100 metrów. Po każdej stronie tego rynku znajdują się zabytkowe kamienice z podcieniami oraz ratusz, główny obiekt tego placu. Nie jest on położony w jego centrum, jak w większości rynków, m.in. z okresu średniowiecza, lecz w jego północnej pierzei, po stronie zachodniej (na zachód od ulicy Solnej biegnącej na północ od rynku) i nieznacznie wysunięty do środka Rynku Wielkiego. Wiąże się to z wolą założyciela miasta, Jana Zamoyskiego, dla którego najważniejszym obiektem w jego mieście był pałac, dla jakiego ratusz miał nie stanowić konkurencji wśród najokazalszych budowli. Posiada 52-metrową wieżę zegarową oraz szerokie, wachlarzowe schody dobudowane w XVIII wieku.

3 Roztoczański Park NarodowyRoztoczański Park Narodowy –położony w środkowo-wschodniej części Polski, na Roztoczu, w województwie lubelskim. Został utworzony 10 maja Dyrekcja parku ma swoją siedzibę w Pałacu Plenipotenta w Zwierzyńcu. Symbolem parku jest konik polski. Roztoczański Park Narodowy obejmuje najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza. Aktualna jego powierzchnia wynosi 8483 ha, z czego lasy zajmują 8102 ha (95,5%). Ochroną ścisłą objęto 806 ha (9,5%). Park obejmuje część Roztocza Środkowego, które tworzą głównie skały kredowe. W jego strefie krawędziowej występują twory trzeciorzędowe, a w dolinach piaski czwartorzędowe. Maksymalna wysokość na terenie parku wynosi 350 m n.p.m.

4 Rynek w Kazimierzu DolnymRynek, główny punkt miasta, składa się z dwóch części - starszej, położonej wyżej, przy Farze, i młodszej, położonej niższej i o wiele większej. Po kilku pożarach, które zniszczyły zabudowę w XVI wieku, przy rynku zaczęto wznosić kamienice murowane z miejscowej opoki. Na środku rynku znajduje się studnia będąca symbolem Kazimierza, w XIX wieku "zdrój uliczny nr 1". Dzisiejszy wygląd zawdzięcza pracy Jana Koszczyc - Witkiewicza w W tym samym czasie artysta zaprojektował tez obudowę drugiej, nie tak słynnej studni, która "chowa się" w narożniku rynku przy ul. Lubelskiej.

5 Zamek w Lublinie Zamek w Lublinie – zamek królewski w Lublinie, pierwotnie zbudowany w XII wieku, wielokrotnie przebudowywany, w latach 1831–1954 wykorzystywany jako więzienie, od 1957 siedziba Muzeum Lubelskiego. W XIII wieku do zamku dobudowano romański donżon (wieżę mieszkalno-obronną). XIV-wieczna Kaplica Trójcy Świętej, wybudowana jako fundacja Kazimierza Wielkiego, pokryta rusko-bizantyńskimi freskami z 1418, powstałymi na zamówienie Władysława Jagiełły, jest jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce.

6 Muzeum na Majdanku Konzentrationslager Lublin, Vernichtungslager Lublin, Kriegsgefangenenlager Maydanek, KL Majdanek – niemiecki obóz koncentracyjny oraz jeniecki w Lublinie, funkcjonujący w latach Nazwa właściwa obozu brzmiała KL Lublin i tak obóz był nazywany oficjalnie od 1943 roku. Potoczna nazwa „Majdanek” (hebr. מיידנק) pochodzi od nazwy dzielnicy Lublina (Majdan Tatarski) i powstała pośród mieszkańców Generalnej Guberni. Nazwy „Majdanek” używali niekiedy w oficjalnych dokumentach również i sami Niemcy. W 1947 r. utworzono Państwowe Muzeum na Majdanku, w 1969 r. odsłonięto Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku.

7 Pałac Czartoryskich w PuławachPałac Czartoryskich w Puławach – pałac w Puławach, którego początki sięgają II połowy XVII wieku i związane są z dziejami rodów magnackich: Lubomirskich, Sieniawskich i Czartoryskich. Pierwszy barokowy pałac o charakterze półobronnym wzniósł w Puławach w latach marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski. Pałac zaprojektował holenderski architekt Tylman z Gameren. Budowla miała kształt prostokąta z czterema alkierzami w narożach, przygotowana była do pełnienia funkcji obronnych. Z tej fazy obiektu zachowała się, w stanie zbliżonym do pierwotnego, siedemnastowieczna barokowa sień wejściowa z zachowaną oryginalną kolumnadą oraz formą i wystrojem sklepienia. Powstał wówczas także pierwszy ogród, o którym wiadomo, że poniżej skarpy znajdowały się alejki i regularne partery dywanowe. W 1706 r., kiedy Puławy stały się własnością rodu Sieniawskich, wojska szwedzkie podczas wojny północnej zniszczyły pałac i jego otoczenie.

8 Muzeum Wsi Lubelskiej Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie gromadzi zabytki architektury drewnianej, murowanej i zbiory etnograficzne z rejonu dawnego województwa lubelskiego; wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. W 1960 r. utworzony został w Muzeum Okręgowym w Lublinie Oddział Budownictwa Ludowego. 1 stycznia 1970 r. oddział został przekształcony w autonomiczne Muzeum Wsi Lubelskiej. Pierwotnie skansen miał być usytuowany w dzielnicy Kalinowszczyzna na obszarze o powierzchni 12 ha. Jednak ze względu na różne trudności z przejęciem terenu do zagospodarowania w 1975 r. muzeum otrzymało nowe tereny o powierzchni ok. 27 ha w dzielnicy Sławin przy trasie Lublin - Warszawa. W maju 1976r. rozpoczęte zostały prace przy wiatraku z Zygmuntowa - pierwszym obiekcie przeniesionym na teren muzeum. Otwarcie pierwszego sektora, Wyżyny Lubelskiej, nastąpiło 27 września 1979 r.

9 Sanktuarium w Chełmie Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – zbudowana jako chełmska katedra unicka, obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny. Powstała w połowie XVIII wieku. Budynek o cechach późnobarokowych, typu bazylikowego. Początkowo w miejscu obecnej bazyliki znajdowała się cerkiew prawosławna pod tym samym wezwaniem, której fundatorem był ok r. król Rusi Daniel Romanowicz. Po tym, gdy prawosławny biskup chełmski Dionizy Zbirujski podpisał w 1596 r. akt unii brzeskiej, przechodząc na katolicyzm obrządku wschodniego razem z całą diecezją, świątynia została katedrą unicką. W latach została przebudowana z inicjatywy biskupa Metodego Terleckiego, podczas odbudowy po zniszczeniach powstałych wskutek pożaru.

10 Park Zdrojowy w NałęczowiePark Zdrojowy w Nałęczowie – zabytkowy park pełniący funkcję uzdrowiskową, położony w centrum Nałęczowa pomiędzy ulicami Michała Górskiego od południa, Leśną, Lipową i Chopina od wschodu, Armatniej Góry od północy, zamknięty rzeką Bystrą od strony zachodniej. Ma powierzchnię 25 ha. Założony w połowie XVIII wieku.

11 Cerkiew w SzczebrzeszynieCerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Szczebrzeszynie – Należy do parafii św. Mikołaja w Zamościu, w dekanacie Zamość diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Budynek został w obecnej postaci wzniesiony w XVI w., na fundamentach starszej świątyni. Prawdopodobnie wcześniejsza świątynia to pierwszy katolicki kościół św. Mikołaja, który ufundował ok r. Dymitr z Goraja ówczesny właściciel Szczebrzeszyna. Andrzej Górka prawdopodobnie przejął od katolików kościół i przekształcił go na zbór kalwiński. Następnie obiekt Górkowie przekazali wyznawcom prawosławia i jednocześnie przekazali fundusze na przebudowę świątyni. Przez pierwsze kilka dziesięcioleci funkcjonowania była to cerkiew prawosławna, po 1596 r. przyjęła unię. W jurysdykcji diecezji chełmskiej pozostawała do jej likwidacji, przeprowadzonej przez władze carskie w W okresie, gdy cerkiew w Szczebrzeszynie należała do unitów, została kilkakrotnie wyremontowana i przebudowana, przez co zatraciła cechy wschodniochrześcijańskiej architektury sakralnej. Na przełomie XVIII i XIX w. do wnętrza świątyni wstawiono wzorowane na łacińskich ołtarze główny i boczne, które usunięto w czasie przebudowy w latach 1867–1870.

12 Lubelskie szlaki turystyczneWojewództwo lubelskie to jeden z krajowych liderów turystyki aktywnej, oferujący turystom ponad 3200 km znakowanych szlaków pieszych. Do najczęściej odwiedzanych należą dobrze zagospodarowane szlaki na Roztoczu, w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej, a także w przepięknych krajobrazowo dolinach Wisły i Bugu. Tam też poprowadzone zostały regionalne szlaki rowerowe, których sieć liczy już blisko 1000 km, a uzupełnia ją około 40 tras lokalnych. Wiele gmin i gospodarstw agroturystycznych prowadzi wypożyczalnie rowerów. Najciekawszym szlakiem rowerowym regionu jest Centralny Szlak Rowerowy Roztocza o długości 269 km, z Kraśnika do Lwowa (Produkt Roku 2004 w konkursie POT). Wiedzie przez całe Roztocze w Polsce i na Ukrainie, w tym przez dwa parki narodowe - Roztoczański i Jaworowski. Centralnym punktem szlaku jest Zwierzyniec z hodowlą leśnych koników będących potomkami wymarłych tarpanów. Region oferuje też znakomite tereny dla turystyki w siodle. Nic dziwnego, że tu powstała jedna z najdłuższych w kraju tras - Poleski Szlak Konny. Liczy 280 km i wiedzie przez Polesie Lubelskie i Wołyńskie, w tym chronione tereny Poleskiego Parku Narodowego, trzech parków krajobrazowych - Chełmskiego, Sobiborskiego i Poleskiego oraz licznych rezerwatów. Opiekę nad szlakiem sprawuje ośrodek jeździecki „Żurawiejka”, specjalizujący się w hodowli koni huculskich.

13 Kolejnym, bardzo dynamicznym trendem w turystyce aktywnej regionu lubelskiego jest kajakarstwo. Od wielu lat kluby wodniackie organizują cykliczne spływy po: Wieprzu, Tanwi, Krznie, Włodawce, Uherce, Chodelce, Kurówce oraz Wisłą na trasie Solec (woj. mazowieckie) - Kazimierz Dolny - Puławy - Dęblin. W ostatnich latach, dzięki transgranicznej współpracy naszego regionu z obwodami wołyńskim i lwowskim w Zachodniej Ukrainie, stały się możliwe coroczne imprezy kajakowe na granicznym Bugu.    Nowością jest miejski szlak kajakowy po Bystrzycy i Zalewie Zemborzyckim w Lublinie, natomiast pierwszym szlakiem kajakowym w regionie jest trasa po roztoczańskim odcinku Wieprza - z Obroczy przez Zwierzyniec i Szczebrzeszyn do Nielisza, gdzie znajduje się największy w województwie zalew (około 900 ha).

14 Ośrodki kultury regionalnejCentrum kulturalnym regionu jest Lublin. Do ważniejszych ośrodków należą również Biała Podlaska, Puławy, Chełm i Zamość. Działalność prowadzi tu kilkanaście teatrów, w tym: Teatr im. J. Osterwy, Teatr Muzyczny oraz Teatr im. Ch. Andersena. Po wielu latach niebytności na kulturalnej mapie Lublina, w 2012 r. swoją działalność wznowił Teatr Stary. Od lat działają też, znane na całym świecie, teatry alternatywne: Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Scena Plastyczna KUL, Teatr Provisorium czy Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN. Lublin jest gospodarzem teatralnych imprez - Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne i Międzynarodowych Lubelskich Spotkań Teatrów Tańca, Gardzienice zapraszają na Akademię Praktyk Teatralnych, w Puławach odbywają się Ogólnopolskie Spotkania Lalkarzy, a w Zamościu Lato Teatralne.

15 Prezentację wykonała w oparciu o dostępne informacje internetowe Aleksandra Wierzyńska kl.2at