1 Zasady funkcjonowania Kontraktu Terytorialnego w latach 2014-2020 30 października 2012 r.
2
3 Kontrakt Terytorialny instrument poprawy efektywności działań rozwojowych (głównie inwestycyjnych) ukierunkowanych terytorialnie, realizowanych przez różne podmioty publiczne i ustalonych w procesie negocjacji pomiędzy nimi wprowadzony przez KSRR (z 13.07.2010 r.) zawierany między stroną rządową i samorządem województwa
4 Kontrakt Terytorialny – struktura - stanowi punkt odniesienia dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w realizację kontraktów (ogólne przepisy i zasady dotyczące wszystkich umawiających się stron) - ustala: strategię osiągania celów europejskich (Europa 2020) i krajowych (KPZK, SRK, strategie horyzontalne), źródła finansowania, wartości wskaźników do osiągnięcia do 2020 r. Kontrakt Terytorialny część ogólna część szczegółowa = + - określa szczegółowy zakres interwencji na danym obszarze (zindywidualizowane zapisy dla każdego województwa)
5 I etap – opracowanie części ogólnej Kontraktu II etap – formułowanie stanowisk na szczeblu rządowym i samorządowym: - przygotowanie mandatu negocjacyjnego rządu - przygotowanie mandatów negocjacyjnych samorządu Przyjęcie mandatu negocjacyjnego samorządu przez Zarząd Województwa oraz mandatu negocjacyjnego rządu przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów rozpoczyna proces negocjacji. Kontrakt Terytorialny – procedura przygotowania i negocjacji (1)
6 Za koordynację procesu po stronie rządowej odpowiada Minister Rozwoju Regionalnego. Za koordynację procesu po stronie samorządowej odpowiada Marszałek Województwa (poprzez wyznaczonego przez niego koordynatora). Efektem negocjacji jest opracowanie przez Ministra Rozwoju Regionalnego dla każdego województwa projektu części szczegółowej Kontraktu, która wraz z opracowaną częścią ogólną Kontraktu zostanie zweryfikowana po ostatecznych wynikach negocjacji programów operacyjnych w ramach nowej perspektywy finansowej. Kontrakt Terytorialny – procedura przygotowania i negocjacji (2)
7 Minister Rozwoju Regionalnego przedstawia Radzie Ministrów końcowe uzgodnienia z negocjacji wnioskując o zgodę na podpisanie Kontraktu. Marszałek Województwa przedstawia Zarządowi Województwa uzgodnienia z negocjacji wnioskując o zgodę na podpisanie Kontraktu. Po uzyskaniu zgody strony podpisują Kontrakt. Kontrakt Terytorialny – zatwierdzenie
8 Rządowy mandat negocjacyjny będzie określał elementy wizji rozwoju poszczególnych województw, istotne z punktu widzenia strategii rozwoju kraju i uwzględniające indywidualne, terytorialne potencjały rozwojowe poszczególnych województw. Kontrakt Terytorialny – mandat negocjacyjny Przy opracowywaniu mandatu negocjacyjnego, w zakresie określenia listy przedsięwzięć priorytetowych, samorządy województw powinny współpracować z partnerami, których udział będzie istotny w związku z: realizacją planowanych przedsięwzięć priorytetowych, powierzeniem im zarządzania/wdrażania części RPO (np. części związanej z realizacją polityki miejskiej).
9 Kontrakt Terytorialny – zawartość mandatu negocjacyjnego Mandat negocjacyjny wizerunek województwa wskaźniki kierunki działań przedsięwzięcia priorytetowe wycena przedsięwzięć ramy negocjacyjne OSI
10 Wizerunek województwa w tym: analiza potencjałów i barier rozwojowych istotnych z punktu widzenia rozwoju kraju i danego województwa rekomendowane działania prorozwojowe w ujęciu tematycznym
11 Wskaźniki Ocena zdolności danego województwa do osiągania wskaźników wynikających z dokumentów europejskich i rządowych do osiągnięcia w perspektywie do roku 2020 na poziomie regionalnym i obszarach strategicznej interwencji.
12 Kierunki działań Propozycja kierunków działań i obszarów tematycznych do realizacji w województwie.
13 Przedsięwzięcia priorytetowe Oczekiwania i propozycje przedsięwzięć priorytetowych do realizacji w województwie z punktu widzenia rządu.
14 Wycena przedsięwzięć Wstępna wycena wartości przedsięwzięć proponowanych na poziomie regionu, realizujących poszczególne cele tematyczne.
15 Obszary strategicznej interwencji Warunki realizacji przedsięwzięć priorytetowych w obszarach strategicznej interwencji (OSI) (tematycznych i geograficznych): wybór instrumentu, w ramach którego dane przedsięwzięcie będzie realizowane: - program finansowany ze środków UE z udziałem krajowego wkładu publicznego zarządzany na poziomie samorządowym czy z poziomu rządowego - instrumenty rozwojowe wspierane środkami budżetu państwa – np. w ramach programów rozwoju, dotacji celowych decyzja o realizacji przedsięwzięcia w ramach instrumentów rozwoju terytorialnego w ramach WRS zaangażowanie środków krajowych po stronie rządowej, których wydatkowanie uzależnione jest od decyzji ministerstw właściwych (lub instytucji im podległych) zasady koordynacji realizacji konkretnych projektów na poziomie krajowym i regionalnym, programów operacyjnych, programów rozwoju wstępne zasady podziału środków Krajowej Rezerwy Wykonania
16 Ramy negocjacyjne tj. ustalenia w zakresie sposobu prowadzenia negocjacji, w tym margines negocjacyjny – minimalne i maksymalne warunki, jakie zespół negocjacyjny może zaakceptować w odniesieniu do przedmiotu negocjacji, w tym zakres swobody we wprowadzaniu zmian na liście przedsięwzięć priorytetowych.
17 Kontrakt będzie w głównej mierze realizowany za pomocą środków europejskich w ramach Wspólnych Ram Strategicznych, tj: zasilających zarówno programy operacyjne zarządzane na poziomie krajowym, jak i na poziomie regionalnym. Szacunkowe ustalenie wysokości środków na realizację Kontraktów Terytorialnych zostanie określone na etapie przygotowania jego części ogólnej. W części szczegółowej zostanie dokonany szczegółowy podział środków na realizację Kontraktów na poziomie poszczególnych programów operacyjnych, zarówno krajowych, jak i regionalnych, w oparciu o wynikające z Umowy Partnerstwa wskaźniki. Kontrakt Terytorialny – finansowanie (1)
18 Ustalone w toku negocjacji zapisy Kontraktu Terytorialnego będą realizowane za pośrednictwem: programów operacyjnych lub ich części (priorytetów i działań) finansowanych ze środków funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w ramach polityki spójności UE; programów operacyjnych lub ich części, które są finansowane ze środków unijnych w ramach, innych niż polityka spójności, polityk unijnych (np. EFRROW, EFR); programów rozwoju przygotowywanych przez różnych ministrów resortowych dla realizacji celów strategii rozwoju przygotowywanych dla danej polityki; innych instrumentów finansowanych ze środków krajowych lub innych, niż fundusze unijne, środków zagranicznych uzgodnionych w trakcie negocjacji kontraktów (które nie mieszczą się w ww. kategoriach). Kontrakt Terytorialny – finansowanie (2)
19 Departament Planowania Regionalnego Wydział Planowania Strategicznego [email protected]