1 Zasady ogólne postępowania administracyjnegomgr Iga Jaworska Zakład Postępowania Administracyjnego i Sądownictwa Administracyjnego
2 Zasada praworządnościArt. 6. Organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa
3 Zasada kontroli i nadzoru w postępowaniuArt. 7. W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności
4 Zasada prawdy obiektywnejArt.7. W toku postępowania organy administracji publicznej z urzędu lub na wniosek podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego
5 Zasada uwzględniania interesu społecznego i słusznego interesu obywateliArt. 7 in fine W toku postępowania organy administracji publicznej podejmują wszelkie kroki niezbędne do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.
6 Zasada pogłębiania zaufania uczestników postepowania do władzy publicznejArt. 8. Organy administracji publicznej prowadzą postępowanie w sposób budzący zaufanie do jego uczestników.
7 Zasada obowiązku organów udzielania informacji faktycznej i prawnejArt. 9. Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.
8 Zasada czynnego udziału strony w postępowaniuArt. 10. Organy administracji publicznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.
9 Zasada przekonywania Art. 11. Organy administracji publicznej powinny wyjaśniać stronom zasadność przesłanek, którymi kierują się przy załatwieniu sprawy, aby w ten sposób w miarę możliwości doprowadzić do wykonania przez strony decyzji bez potrzeby stosowania środków przymusu.
10 Zasada szybkości postępowaniaArt. 12. § 1. Organy administracji publicznej powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia. § 2. Sprawy, które nie wymagają zbierania dowodów, informacji lub wyjaśnień, powinny być załatwione niezwłocznie.
11 Zasada ugodowego załatwiania spraw administracyjnychArt. 13. § 1. Sprawy, w których uczestniczą strony o spornych interesach, mogą być załatwiane w drodze ugody sporządzonej przed organem administracji publicznej (ugoda administracyjna). § 2. Organ administracji publicznej, przed którym toczy się postępowanie w sprawie, powinien w tych przypadkach podejmować czynności skłaniające strony do zawarcia ugody.
12 Zasada pisemności Art. 14. § 1. Sprawy należy załatwiać w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, doręczanego środkami komunikacji elektronicznej. § 2. Sprawy mogą być załatwiane ustnie, gdy przemawia za tym interes strony, a przepis prawny nie stoi temu na przeszkodzie. Treść oraz istotne motywy takiego załatwienia powinny być utrwalone w aktach w formie protokołu lub podpisanej przez stronę adnotacji.
13 Zasada dwuinstancyjnościArt. 15. Postępowanie administracyjne jest dwuinstancyjne.
14 Zasada trwałości ostatecznych decyzji administracyjnychArt. 16. § 1. Decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne. Uchylenie lub zmiana takich decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub ustawach szczególnych.
15 Zasada prawa skargi na decyzje administracyjne do sądu administracyjnegoArt. 16. § 2. Decyzje mogą być zaskarżalne do sądu administracyjnego z powodu ich niezgodności z prawem, na zasadach i trybie określonych w odrębnych ustawach.