1 Zawody przyszłości
2 RYNEK PRACY Dziś rynek pracy ulega dynamicznym zmianom, pojawiają się coraz to nowsze profesje, które wychodzą naprzeciw potrzebom zmieniającego się świata. Klasyczne zawody stają się mniej potrzebne i część z nich przetrwa wyłącznie w ograniczonej formie, ulegnie modyfikacji lub zniknie całkowicie.
3 Przewidywania Informacje o przewidywanych trendach na rynku pracy są szczególnie istotne w kontekście zmian demograficznych jakie nas czekają w ciągu najbliższych lat. Jak pisze profesor Irena Kotowska ze Szkoły Głównej Handlowej, w Polsce ulegnie przyspieszeniu proces starzenia społeczeństwa. Według prognoz w latach 2010–2030 nastąpi silny spadek liczby osób aktywnych zawodowo, a wzrośnie aż o 3,2 mln liczba osób w wieku emerytalnym. Taki stan rynku pracy oraz starzejące się społeczeństwo będą wymagać od obecnych pracowników stałego uzupełniania wiedzy, podnoszenie kompetencji i przede wszystkim umiejętności przekwalifikowania się.
4 Zawody przyszłości Zawody związane z Internetem: specjalista ds. e-marketingu, informatyk, ekspert sieciowy, specjalizujący się w projektowaniu, wdrażaniu i administrowaniu sieci komputerowych copywriter, projektant witryn internetowych, analityk ruchu na stronach www, channel specialist czyli osoba odpowiedzialna za opracowywanie strategii firmy, dotyczącej komunikacji za pomocą poczty elektronicznej
5 Zawody przyszłości Zawody związane z turystyką:obsługa hoteli, pracownicy gastronomii, obsłucha ruchu turystycznego, przewodnicy.
6 Zawody przyszłości lingwistaUkończenie filologii nie zawsze musi wiązać się z wiecznym udzielaniem korepetycji z zakresu danego języka obcego lub posadą nauczyciela w szkole. Wiele zagranicznych i krajowych firm prowadzi procesy rekrutacyjne, w których głównym wymogiem jest znajomość niszowego języka obcego. Jeśli znacie biegle język szwedzki, norweski, arabski lub chiński to ze znalezieniem pracy nie będziecie mieć żadnych problemów. Współcześni pracodawcy wychodzą z założenia, iż prościej i łatwiej jest nauczyć pracownika zawodu niż konkretnego języka obcego.
7 Zawody przyszłości Opieka zdrowotna lekarzDroga do bycia lekarzem jest bardzo długa. Najpierw należy ukończyć studia medyczne 6-letnie i odbywać praktyki oraz staże w szpitalach. Dopiero po studiach wybiera się konkretną specjalizację i uzyskuje uprawnienia do leczenia w danym zakresie. Choć uzyskanie tytułu lekarza wymaga dużo pracy jest to zawód, na który zawsze będzie zapotrzebowanie. Nie istnieje bezrobocie w tej grupie zawodowej.
8 Zawody przyszłości dietetykDietetyk jest specjalistą posiadającym obszerną wiedzę nie tylko z zakresu żywienia człowieka, ale również anatomii, biochemii, medycyny oraz psychologii. Zasadniczym celem jego pracy jest prowadzenie terapii dietetycznej, zachęcanie do zmiany nawyków żywieniowych, propagowanie wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej oraz wspomaganie leczenia. Dziś ludzie coraz bardziej dbają o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie, dieta jest jednym z elementów nowoczesnego stylu życia.
9 Zawody przyszłości fizjoterapeuta pielęgniarka/pielęgniarzwykwalifikowani opiekunowie osób starszych asystenci osób niepełnosprawnych personel domów opieki, hospicjów specjaliści geriatrii specjaliści medycyny estetycznej.
10 Zawody przyszłości Ochrona środowiskapracownicy sektora odnawialnych źródeł energii, biopaliw, rolnictwa ekologicznego. Inne: weterynarz trener fitness nauczyciele kształcenia zawodowego scenarzysta gier komputerowych programista agenci ubezpieczeniowi.
11 Zawody przyszłości biotechnolog Zawód biotechnologa cieszy się rosnącą popularnością na terenie USA oraz państw Europy Zachodniej, ale w Polsce dopiero czekamy na jego dynamiczny rozwój. Jeśli jednak myślicie nad pracą w laboratorium i chcecie mieć istotny wpływ na rozwój wielu gałęzi współczesnej gospodarki, to najpierw musicie ukończyć specjalistyczne studia z zakresu biotechnologii.
12 Powodzenia! Praca zawodowa to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim ogrom czasu, który pochłania. Ponieważ w pracy spędzisz ponad połowę swojego dnia pamiętaj, żeby robić to co naprawdę lubisz. pedagog szkolny