Zespół Szkół Ekonomicznych nr 2 w Krakowie. (ur. 26 października 1866 w Zbarażu, zm. 31 października 1936 w Bystrej Śląskiej koło Bielska) – polski polityk.

1 Zespół Szkół Ekonomicznych nr 2 w Krakowie ...
Author: Jakub Mazur
0 downloads 2 Views

1 Zespół Szkół Ekonomicznych nr 2 w Krakowie

2 (ur. 26 października 1866 w Zbarażu, zm. 31 października 1936 w Bystrej Śląskiej koło Bielska) – polski polityk socjalistyczny, premier rządu lubelskiego w 1918, publicysta, współzałożyciel PPSD (Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej), później PPS, w 1929 jeden z założycieli Centrolewu. W czasie przewrotu majowego w 1926 poparł Józefa Piłsudskiego, później jednak przeszedł do opozycji. Marszałek Sejmu w latach 1928–1930.

3 Pochodził z Podola. Urodził się w patriotycznie nastawionej, średnio zamożnej szlacheckiej rodzinie. Jego ojcem był Ferdynand Daszyński (1816–1875) urzędnik starostwa, a matką Kamila z Mierzeńskich (1834–1895). W czasie powstania styczniowego ojciec Ignacego zmuszony był (jako urzędnik austriacki) kontrolować okoliczne zabudowania, poszukując ukrytej broni i powstańców. Jednakże działająca w porozumieniu z Ferdynandem matka Ignacego Daszyńskiego odwiedzała te miejsca przed planowaną rewizją i ostrzegała ukrytych bojowników. Ignacy Daszyński pochodził z wielodzietnej rodziny. Jego ojciec żenił się dwukrotnie. Z drugiego małżeństwa, poza Ignacym miał Tomasza, Piotra, Feliksa i Zofię. Jak pisał sam Daszyński, dzieci z pierwszego małżeństwa były już dorosłe i nie utrzymywały kontaktu ze swoim przyrodnim rodzeństwem. W 1872 Ignacy Daszyński rozpoczął swą edukację w szkole oo. Bernardynów w Zbarażu. Był bardzo dobrym uczniem, ponieważ przychodząc do szkoły, potrafił już czytać i pisać. W ten sposób posiadał już przewagę nad pozostałymi uczniami. W tym czasie znał już także kilka języków, ponieważ wychowywał się w wielokulturowym środowisku. Już jako dziecko mógł porozumiewać się w języku ukraińskim, jidysz, jak również – słabiej – po niemiecku.

4 2 maja 1902 Daszyński został radnym Krakowa. Podczas swej działalności w Radzie Miejskiej skupił się na walce ze środowiskami konserwatywnymi i lojalistycznymi. Na pierwszym posiedzeniu Rady zwrócił się do swoich przeciwników politycznych słowami: Towarzystwo akcyjne hien wyborczych! Skończyły się drzemki! Daszyński zajmował się również sprawami socjalnymi i związanymi z krakowską infrastrukturą. Był członkiem miejskich komisji przemysłowej, węglowej i kanałów spławowych. Po wybuchu rewolucji w 1905 brał udział w demonstracji na Rynku w Krakowie, która odbyła się 2 lutego 1905. W jej czasie Daszyński spalił portret cara. Próbującej rozpędzić demonstrację policji nie udało się schwytać radnego. W 1907 parlament uchwalił nową ordynację wyborczą. Odtąd w wyborach do Rady Państwa głosować mogli wszyscy mężczyźni powyżej 24 roku życia. W maju tegoż roku socjaliści odnieśli spory sukces wyborczy. Znacznie zmniejszyła się za to reprezentacja parlamentarna konserwatystów.

5 1950/51 - Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego podejmuje decyzję o przekształceniu dotychczasowych liceów administracyjno-gospodarczych w szkoły resortowe. W budynku przy ulicy Kapucyńskiej powstaje 2-letnie Liceum Statystyczne po 9 klasach liceum ogólnokształcącego. Pierwszym dyrektorem nowej szkoły jest dr Tadeusz Wroniewicz - wykładowca Akademii Handlowej w Krakowie. 1951/52- W wyniku reorganizacji szkolnictwa zawodowego powstaje 3-letnie Technikum Statystyczne jako szkoła resortowa Głównego Urzędu Statystycznego. Opuszczają szkołę pierwsi absolwenci Liceum Statystycznego. Dyrektorem szkoły zostaje mgr Stanisław Bednarski. 1952/53 - Szkoła liczy 5 oddziałów i 205 uczniów. Wygasa Liceum Statystyczne, które wykształciło 76 absolwentów. Dyrektorem Technikum Statystycznego zostaje mgr Władysław Tomecki. Do klasy I przyjmowana jest młodzież po ukończeniu 7-letniej szkoły podstawowej. 1953/54 - Dotychczasowe 3-letnie Technikum Statystyczne zostaje przekształcone, z uwagi na niepełnoletniość jego absolwentów w czteroletnie. Szkoła liczy 8 oddziałów, pracuje w niej 23 nauczycieli. Nauka odbywa się w 3 własnych salach oraz pomieszczeniach wypożyczonych od Technikum Finansowego - gospodarza budynku przy ul. Kapucyńskiej 2. Szkoła gromadzi pierwsze pomoce naukowe, powstaje zalążek biblioteki szkolnej. Kończą szkołę pierwsi absolwenci Technikum Statystycznego.

6 1954/55 - Liczba oddziałów wzrosła do 9 - uczy się w nich 340 uczniów. Znacznie pogarszają się warunki lokalowe. Nauka odbywa się według nowych, rozszerzonych programów nauczania. 1955/56- Szkoła powiększa się liczebnie, zachodzi konieczność organizowania nauki w dwóch budynkach: przy ul. Kapucyńskiej 2 i ul. Podbrzezie 10. Wzbogaca się baza materialna szkoły, powstają pozalekcyjne zespoły zainteresowań. Młodzież występuje na akademiach w zakładach pracy. 1957/58- Siedzibą szkoły staje się budynek przy ul. Podbrzezie 10, w którym gospodarzem jest VIII Liceum Ogólnokształcące. Sale lekcyjne, gabinet dyrektora i pokój nauczycielski użytkowane są wspólnie przez obie szkoły. Zmienia się profil szkoły - obok Technikum Statystycznego, które stopniowo wygasa, powstaje 5-letnie Technikum Ekonomiczne. Skupienie w jednym budynku sprzyja rozwojowi działalności zespołów pozalekcyjnych i organizacji uczniowskich - powstaje pierwsza Spółdzielnia Uczniowska licząca 105 członków, ożywia się praca drużyn ZHP i samorządu uczniowskiego. Poprawia się baza dydaktyczna szkoły. 1958/59 - Następuje przeprowadzka szkoły do budynku przy Al. Mickiewicza 54, gdzie do wyłącznego użytkowania przez uczniów i nauczycieli oddane zostają po kapitalnym remoncie sale lekcyjne i pierwsze specjalistyczne pracownie: fizyki i towaroznawstwa, a w późniejszym okresie chemiczna i pisania na maszynie. Szkoła liczy 7 oddziałów i 264 uczniów. Wyraźnie ożywia się działalność szkoły na rzecz środowiska, czemu sprzyja pomoc Dzielnicowej Rady Narodowej Zwierzyniec - zakładu opiekuńczego szkoły. 1959/60- Przełomowy rok w historii szkoły - z inicjatywy władz miasta szkoła przeniesiona zostaje do Nowej Huty, aby kształcić kadry dla rozwijającej się gospodarki najmłodszej dzielnicy Krakowa. Otrzymuje samodzielne nowe pomieszczenia w budynku na os. Szkolnym, w którym ma siedzibę również Technikum Hutniczo-Mechaniczne. Znajduje tu wspaniałe warunki do nauki 9 oddziałów Technikum Ekonomicznego oraz nowo utworzony Wydział dla Pracujących (5 oddziałów i ponad 200 słuchaczy).

7 1960/61 - Rozwijający się szybko nowohucki handel potrzebuje wykwalifikowanych sprzedawców. Powstaje Zasadnicza Szkoła Handlowa, liczba oddziałów szkoły wzrasta do 18. Uczy się teraz w trzech typach szkół blisko 850 uczniów. Nauka odbywa się systemem klasowym, młodzież ma do dyspozycji specjalistyczne gabinety i pracownie przedmiotowe, pod kierunkiem nauczycieli wykonuje wiele pomocy naukowych. 1961/62 - Następuje niespotykany dotąd rozwój szkoły, który wyraża się we wzroście liczby oddziałów do 27 oraz w zróżnicowaniu specjalności i zawodów. Praca szkoły wspierana jest przez zakłady opiekuńcze: Przedsiębiorstwo Instalacji Przemysłowych, Miejski Handel Detaliczny i PSS "Społem". 1962/63 - Funkcję dyrektora szkoły obejmuje dr Edward Serwa. Szkoła powiększa się liczebnie - liczy 36 oddziałów i blisko 1400 uczniów. Prace Rady Pedagogicznej koncentrują się na podniesieniu poziomu nauczania i wychowania. Powstaje Rada Wychowawców, której prace zmierzają do zwiększenia efektywności procesu wychowawczego w ścisłym współdziałaniu z domem rodzicielskim i organizacjami młodzieżowymi. 1964/65 - Szkoła dysponuje 21 gabinetami przedmiotowymi, w których uczy się prawie 1500 uczniów. Młodzież pracuje przy ich urządzaniu i wyposażaniu, wykonuje na rzecz dzielnicy wiele prac użytecznych z okazji świąt i rocznic państwowych. Z inicjatywy nauczycieli zorganizowana zostaje wystawa "Rozwój Ziemi Krakowskiej w 20-leciu 1944-64". Szkoła obchodzi Jubileusz 15-lecia. 1966/67 - Jubileusz 1000-lecia państwa polskiego świętuje szkoła okolicznościową wystawą oraz cyklem sesji naukowych stanowiących przegląd dziejów i dorobku naszej Ojczyzny. Młodzież obejmuje opieką Dworek Jana Matejki w Krzesławicach. Samorząd Uczniowski funduje książeczkę mieszkaniową dla Jasia Lizonia z Domu Dziecka. Rozwija się działalność szkolnych zespołów zainteresowań, prezentują one swój dorobek w czasie obchodów Dni Młodości. 1967/68 - Po raz pierwszy rozpoczęto nabór do klas I czteroletniego Liceum Ekonomicznego, pięcioletnie Technikum Ekonomiczne ulega stopniowej likwidacji. Na wyjeździe szkoleniowym dla młodzieży w Zawoi powstaje Zespół Taneczno-Wokalny.

8 1970/71 - Szkoła otrzymuje samodzielny budynek na os. Kalinowym 18. Znajduje w nim znakomite warunki do nauki 1220 uczniów uczących się w 32 oddziałach. Młodzież ma do dyspozycji świetlicę, w której pracują zespoły artystyczne oraz piękne obiekty sportowe. Rozwija się sport szkolny i turystyka. Szkolne rajdy stają się stałą formą spędzania czasu wolnego przez uczniów i nauczycieli. Przy szkole działa szczep ZHP "Iskra", młodzież zdobywa II miejsce w "Korowodzie Młodości" w czasie Dni Nowej Huty. Szkolny Zespół Pieśni i Tańca przyjmuje nazwę "Kalinka". 1971/72 - Szkoła nosi nazwę: II Liceum Ekonomiczne i Zasadnicza Szkoła Handlowa Nr 2 w Krakowie-Nowej Hucie i świętuje jubileusz 20-lecia. Szkołę opuszcza absolwent z numerem 3000. Jedna z drużyn harcerskich otrzymuje imię bułgarskiego poety Nikoły Wapcarowa, nawiązuje ona bliskie kontakty z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Bułgarskiej, co zaowocuje później wymianą ze szkołą ekonomiczną w Bułgarii. Dużą pomoc świadczy szkole w urządzaniu pracowni i obiektów sportowych zakład opiekuńczy - Przedsiębiorstwo Konstrukcji Stalowych "Mostostal". 1972/73 - Decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania w Krakowie istniejące typy szkół zostają połączone w Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 2, a jego dyrektorem zostaje mgr Tomasz Majewski. W Zespole Szkół powołane zostaje 4-letnie Liceum Zawodowe i 2-letnie Policealne Studium Zawodowe. 1974/75 - Szkołę opuszczają pierwsi absolwenci PSZ. Słuchacze Studium tworzą kabarecik szkolny, którego występy stanowią piękną oprawę uroczystości szkolnych. Szczep ZHP "Iskra" otrzymuje sztandar ufundowany przez Towarzystwo Przyjaciół ZHP. 1975/76 - W związku z brakiem miejsc dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej zapada decyzja o przeniesieniu szkoły na os. Spółdzielcze 6. Młodzież i rodzice przenoszą sprzęt i pomoce dydaktyczne do zaadaptowanego do potrzeb szkoły średniej budynku. 1976/77 - Szkoła obchodzi uroczyście w Teatrze Ludowym jubileusz 25-lecia. Słuchacze Wydziału dla Pracujących fundują szkole nowy, piękny sztandar. 1977/78 - Wieloletnia działalność szkoły na rzecz środowiska lokalnego zostaje nagrodzona przez Ministra Oświaty w Konkursie "Otwartych Szkół". 1979/80 - Poprawia się baza szkoły dzięki opiece przedsiębiorstw handlowych, które podpisują umowy patronackie ze szkołą. Wyposażają one kolejne pracownie - szkoła zyskuje nowe meble i sprzęt audiowizualny. W wojewódzkim konkursie prac dyplomowych uczennica Liceum zajmuje I miejsce.

9 1980/81 - Pracując w centrum dzielnicy szkoła rozrasta się liczebnie, w jej murach kształci się blisko 1600 uczniów i słuchaczy. Po przejściu na 5-dniowy tydzień pracy nauka odbywa się na dwie pełne zmiany. Spółdzielnia Uczniowska zajmuje I miejsce w konkursie wojewódzkim na najlepszą spółdzielnię. Uczniowie szkoły zajmują V, VI i VII miejsca w ogólnopolskim Konkursie Pisania na Maszynie. 1981/82 - Wprowadzenie stanu wojennego przerywa normalny rytm pracy szkoły. Nauczyciele solidaryzują się ze strajkiem hutników. Na lekcjach wychowawczych omawiany jest dekret o stanie wojennym. W szkole panuje wzmożona dyscyplina. Kryzys działalności przeżywają organizacje młodzieżowe, następuje masowy odpływ ich członków. Nowy regulamin klasyfikowania i promowania wprowadza w miejsce egzaminów poprawkowych egzaminy sprawdzające. Bez rozgłosu i oficjalnych gości szkoła świętuje jubileusz 30-lecia. 1982/83 - Szeroką działalność prowadzi świetlica szkolna, odbywają się lekcje umuzykalniające prowadzone przez artystów Filharmonii Krakowskiej, młodzież obejmuje opieką Osiedlowy Klub Seniora, Zespół Pieśni i Tańca występuje na imprezach szkolnych i środowiskowych. Wygasa Policealne Studium Zawodowe. 1983/84 - Rada Pedagogiczna przyjmuje dokument "Uprawnienia wychowawcy klasy", zgodnie z którym wychowawca jest koordynatorem pracy dydaktycznej i wychowawczej nauczycieli uczących w klasie. Szeroką działalność rozwija Szkolna Komenda OHP - w śródrocznych i wakacyjnych hufcach pracy bierze udział około 300 uczniów. Szkoła otrzymuje liczne podziękowania za wzorową pracę uczniów. 1985/86 - Szkoła liczy 54 odziały i ponad 1600 uczniów i słuchaczy. Dominującą szkołą w Zespole jest Zasadnicza Szkoła Handlowa: 31 oddziałów i ponad 900 uczniów. Komenda Szkolna OHP uzyskuje I miejsce w województwie krakowskim, jest laureatem we współzawodnictwie ogólnopolskim. Nawiązane zostają pierwsze kontakty zagraniczne. Dzięki współpracy z Domem Przyjaźni Polsko-Bułgarskiej szkoła zawiera umowę o wymianie uczniów i nauczycieli ze Szkołą Ekonomiczną w Swisztow. W szkole odbywa się lektorat języka bułgarskiego. Zespół Pieśni i Tańca daje 27 występów na imprezach szkolnych i środowiskowych, a w przeglądzie zespołów regionalnych otrzymuje nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania. Szkoła podpisuje umowę patronacką z Akademią Ekonomiczną w Krakowie. Spółdzielnia Uczniowska zostaje mistrzem gospodarności w województwie krakowskim. Za wyniki w Olimpiadzie Wiedzy Prawniczej szkoła zdobywa puchar pamiątkowy.

10 1986/87 - Rada Pedagogiczna podejmuje decyzję o zgłoszeniu szkoły do Klubu Przodujących Szkół NCPS w Warszawie. Szkołę wizytują władze klubu. Szkoła przygotowuje się do obchodów 35-lecia i nadania imienia szkole. Młodzież poznaje życie i działalność Ignacego Daszyńskiego, odwiedza miejsca związane z Patronem szkoły. Przy Komitecie Rodzicielskim powstaje Klub Absolwentów. Nawiązane zostają kontakty ze Szkołą Ekonomiczno-Gastronomiczną w Nyireghaza na Węgrzech. Wymiana ze szkołą bułgarską i węgierską obejmuje też wakacyjne hufce pracy. Powstaje Zespół tańca nowoczesnego "Alfa", który zdobywa puchar na ogólnopolskim przeglądzie zespołów tanecznych. Puchar Kuratora Oświaty i Wychowania otrzymuje I Dzielnicowy Przegląd Dorobku Zespołów Pozalekcyjnych Szkół Zawodowych Nowej Huty. 1987/88 - Dnia 3 grudnia na Sesji Klubu Przodujących Szkół szkoła zostaje jednogłośnie - w uznaniu dla poziomu pracy dydaktycznej i wychowawczej - przyjęta do Klubu. 14 grudnia odbywa się uroczyste plenarne zebranie Rady Pedagogicznej poświęcone podsumowaniu dorobku szkoły w 35-leciu jej pracy. Wręczono kolicznościowe medale, listy gratulacyjne i nagrody dla nauczycieli szkoły. 15 grudnia ma miejsce uroczystość nadania imienia Ignacego Daszyńskiego. Obecni są przedstawiciele władz miasta i dzielnicy, Kurator Oświaty, Rektor Akademii Ekonomicznej, dyrektorzy 10 zakładów patronackich, szkół zagranicznych i wielu innych dostojnych gości. Odsłonięta zostaje tablica z wizerunkiem Patrona. Prezes Klubu Przodujących Szkół wręcza akt przyjęcia szkoły do Klubu. W Wojewódzkim Konkursie Wiedzy z Rachunkowości i Finansów uczennice szkoły uzyskują I, II i III miejsce oraz 4 wyróżnienia. Szkołę dotykają pierwsze oszczędności na oświacie - drastycznemu zmniejszeniu ulega wymiar godzin przedmiotów zawodowych. Za porozumieniem z zakładami pracy część programu nauczania jest realizowana podczas praktycznej nauki zawodu. Szkoła jest organizatorem II Dzielnicowego Przeglądu Dorobku Zespołów Pozalekcyjnych Szkół Zawodowych Nowej Huty w NCK. 1988/89 - Szkoła otrzymuje z Ministerstwa Oświaty i Wychowania pierwszą pracownię komputerową wyposażoną w 10 komputerów "Spectrum". Kursy obsługi komputerów prowadzi dla uczniów i nauczycieli Akademia Ekonomiczna. Dnia 3 marca zebranie Rady Pedagogicznej odbywa się w auli Akademii Ekonomicznej. Rektor Akademii informuje Radę o możliwości przeprowadzenia egzaminu wstępnego na studia połączonego z egzaminem dojrzałości - zdaje go w maju 1989 roku 14 abiturientów. Uczniowie zdobywają I i IX miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Pisania na Maszynie, w wojewódzkim Konkursie Wiedzy z Rachunkowości i Finansów pierwsze cztery miejsca. Z inicjatywy szkoły zorganizowany zostaje Wojewódzki Przegląd Dorobku Zespołów Pozalekcyjnych Szkół Zawodowych - Zespół Pieśni i Tańca oraz Zespół "Alfa" otrzymują puchary Kuratora Oświaty i Wychowania. 1989/90 - Pogarsza się kondycja finansowa szkoły. Z pomocą szkole przychodzą rodzice, deklarując dodatkowe wpłaty na rzecz szkoły. Naukę w 19 oddziałach klas pierwszych rozpoczyna 665 uczniów. Egzamin dojrzałości połączony z egzaminem wstępnym na AE zdaje 13 abiturientów. Szkoła zajmuje III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Statystycznym. Nowym partnerem zagranicznym szkoły staje się Technikum Bankowości we Lwowie. Rada Pedagogiczna żegna odchodzącego na emeryturę po 45 latach pracy pedagogicznej dyrektora mgr Tomasza Majewskiego. W uroczystym pożegnaniu uczestniczy Kurator Oświaty i Wychowania, Rektor Akademii Ekonomicznej, dyrektorzy firm handlowych. Dyrektorem szkoły zostaje mgr Anna Gomoliszewska.

11 1990/91 - Nauczyciele przedmiotów ekonomicznych podejmują intensywną pracę nad modernizacją programów nauczania i dostosowaniem ich do nowej sytuacji gospodarczej. Dezaktualizują się podręczniki - podstawowym źródłem wiedzy jest wykład nauczyciela. Odnowione zostaje z nowymi władzami Akademii Ekonomicznej porozumienie patronackie - nauczyciele mają dostęp do najnowszej wiedzy ekonomicznej. Opracowana zostaje w szkole autorska dokumentacja programowa dla Liceum Administracji - zawód: technik prac biurowych. Młodzież ZSH odbywa praktyczną naukę zawodu w kilkudziesięciu nowo powstałych firmach prywatnych. Z inicjatywy nauczycieli powstaje Fundusz "Dar Serca" przeznaczony na pomoc materialną dla uczniów. Szkoła użycza swoich pomieszczeń dla Klubu Seniora. Młodzież przygotowuje dla seniorów 2 razy w miesiącu okolicznościowe programy i poczęstunek. Nawiązana zostaje współpraca ze szkołą ekonomiczną w Struer (Dania). 1991/92 - Powstaje Liceum Administracji wg autorskiej dokumentacji programowej zatwierdzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Urząd Rady Ministrów oraz Liceum Handlowe kształcące w zawodzie technik handlowiec.Utworzona zostaje pracownia informatyczna wyposażona w komputery IBM. Szkoła nawiązuje kontakty z drugą szkołą ekonomiczną w Danii w mieście Fredericia. 1992/93 - W Liceum Ekonomicznym realizowany jest program wdrożeniowy. Stopniowej likwidacji ulega Liceum Zawodowe. Reaktywowane zostaje po blisko 10-letniej przerwie PSZ. Szkoła przystępuje do Ogólnopolskiego Klubu Szkół Handlowych. Jubileusz 40-lecia odbywa się skromnie w murach szkoły - uczestniczą w nim wierni sojusznicy szkoły: władze Akademii Ekonomicznej i PSS "Społem" Nowa Huta. Rektor AE prof. dr hab. Jerzy Mikułowski-Pomorski i prezes "Społem" mgr Danuta Bogda otrzymują Honorowe Odznaczenia "Za Zasługi dla Oświaty" przyznane na wniosek szkoły przez Ministra Edukacji Narodowej. Pogarsza się sytuacja finansowa szkoły i nauczycieli. Rozpoczynają oni akcję strajkową, matura odbywa się z opóźnieniem dopiero 21 i 22 maja. Uczniowie szkoły zakwalifikowali się do Zawodów Centralnych Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

12 1993/94 - Wiodącą szkołą w Zespole staje się 4-letnie Liceum liczące 27 oddziałów. Przeprowadzono po raz pierwszy nabór do Liceum Handlowego dla Dorosłych. Liceum Ekonomiczne dla Pracujących ulega stopniowej likwidacji. Dużą pomoc szkole świadczą rodzice i słuchacze Liceum dla Dorosłych - z ich środków prowadzone są remonty pomieszczeń i zakupy pomocy naukowych. Baza wychowania fizycznego zostaje wzbogacona o urządzenia do ćwiczeń siłowych. Utworzono pracownie języków obcych. Szkoła nawiązuje kontakty ze szkołą ekonomiczno-gastronomiczną w Turnitz (Austria) - następuje wymiana uczniów i nauczycieli. Szkoła zajmuje I miejsce w Konkursie "Bez uzależnień w XXI wiek" organizowanym przez Krakowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole. We współpracy z Akademią Ekonomiczną szkoła organizuje ogólnopolskie seminarium dla nauczycieli marketingu ze szkół handlowych. 1994/95 - Szkołę opuszczają pierwsi absolwenci Liceum Administracji i Liceum Handlowego, a Liceum Ekonomiczne absolwent z numerem 5000. Szkoła otrzymuje z MEN nowoczesną pracownię komputerową, pracownie językowe wyposażone zostają w nowe telewizory i magnetowidy. Młodzież szkoły występuje w Teatrze Ludowym w spektaklu "Już ją widzieli idącą" wystawionym z okazji Święta Niepodległości oraz w programach poetyckich w Dworku Matejki. Zespół Taneczno-Wokalny daje liczne koncerty, występuje też na deskach Opery Lwowskiej z okazji Jubileuszu 55-lecia bratniej szkoły ekonomicznej. Laureatami Ogólnopolskiego Konkursu zawodoznawczego Klubu Szkół Handlowych zostaje 3 uczniów Liceum Handlowego. Uczniowie szkoły biorą udział w wielu konkursach i zawodach sportowych, w których osiągają znaczne sukcesy, między innymi wyróżnienie w konkursie małych form teatralnych, II miejsce w biegach przełajowych szkół krakowskich. Wymiana zagraniczna poszerza się o Szkołę Zawodową w Słowacji i Liceum w Niemczech. 1995/96 - Szkoła jest popularna w środowisku - liczba kandydatów do szkoły przekracza 2-krotnie ilość miejsc. Opuszczają mury szkoły pierwsi absolwenci Liceum Ekonomicznego nowych specjalności: finanse i rachunkowość oraz organizacja i ekonomika przedsiębiorstw, a także pierwsi absolwenci Liceum Handlowego dla Dorosłych. Szkoła odnotowuje dalsze sukcesy w konkursach: I i IX miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pisania na Maszynie V, VI i VIII miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich I i II miejsce w Wojewódzkim Konkursie "Moja szkoła - szkołą przedsiębiorczości" Uczniowie szkoły stanowią najliczniejszą publiczność oglądającą spektakle w Teatrze Ludowym - zostają wyróżnieni za aktywność i dojrzałość poglądów w "Talk show" prowadzonym przez dyrektora Teatru Ludowego. Od 1 I 1996 r. Organem prowadzącym szkołę jest Urząd Miasta Krakowa, następuje znaczna poprawa kondycji finansowej szkoły.

13 1996/97 - Szkoła liczy 59 oddziałów i 1990 uczniów. Pracuje 101 nauczycieli. W listopadzie szkoła obchodzi uroczyście Jubileusz 45-lecia swej pracy. W przygotowaniu i obchodach jubileuszowych wspomagają grono pedagogiczne absolwenci, którzy utworzyli Towarzystwo Przyjaciół Szkoły. Jego trzon stanowią rodzice, którzy są absolwentami szkoły. Honorowym przewodniczącym TPS zostaje absolwent Liceum Ekonomicznego prof. dr hab. Tadeusz Grabiński - Rektor Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Centralne uroczystości, poprzedzone Mszą Świętą w Kościele Matki Bożej Królowej Polski w Bieńczycach odbywają się w Nowohuckim Centrum Kultury. Uczestniczą w nich przedstawiciele władz Miasta Krakowa z Prezydentem Jerzym Lassotą, Kuratorium Oświaty z Kuratorem Jerzym Lackowskim, Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej UMK z Dyrektorem Tadeuszem Matuszem. Są obecni dyrektorzy partnerskich szkół ze Lwowa i Svitu, przedstawiciele Klubu Przodujących Szkół i Klubu Szkół Handlowych, dyrektorzy szkół nowohuckich, przedstawiciele firm i instytucji współpracujących ze szkołą, rodzice i absolwenci. Centralnym punktem uroczystości jest ślubowanie 483 uczniów klas I. Nauczyciele szkoły otrzymują wysokie odznaczenia państwowe i resortowe oraz nagrody. Honorowe tytuły "Przyjaciela Szkoły" przyznane przez Radę Pedagogiczną otrzymują: Tadeusz Grabiński - rektor AE, Danuta Bogda - prezes PSS "Społem" Nowa Huta, Bogdan Bogusz - przewodniczący Rady Rodziców. Oprawę artystyczną uroczystości stanowiły występy Szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca prowadzonego przez nauczycieli szkoły: Barbarę Brzezińską, Małgorzatę i Barbarę Szczepaniak. Po uroczystości w NCK następuje w szkole uroczyste otwarcie nowych pracowni: ekonomicznej (firmy symulacyjnej), reklamy i marketingu oraz czytelni. W jubileuszowym roku swej pracy szkoła była organizatorem ogólnopolskiego seminarium nauczycieli języków obcych oraz zawodów okręgowych I Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo- Menedżerskich. W grudniu zostaje podpisana nowa umowa patronacka z władzami AE. Powstaje Klub Nauczyciela-Seniora zrzeszający 14 byłych nauczycieli szkoły.

14 1997/98 - W szkołach kończących się maturą (LE, LH, LA, LHD) naukę pobiera 1243 uczniów i słuchaczy. Nauczyciele języka polskiego, matematyki i historii uczestniczą w pracach zespołu "Nowa Matura" Regionalnej Komisji Egzaminów Szkolnych. Powstaje Szkolny Klub Europejski, którego założycielem jest Pani Maria Strumidło. Wdrożony zostaje szkolny program edukacji europejskiej. We współpracy z Fundacją Przedsiębiorczości im. Stefana Batorego wprowadzone zostają dodatkowe zajęcia z przedmiotu "Przedsiębiorczość". Nauczyciele przedmiotów ekonomicznych i wychowawcy klas realizują autorski program "Wejście absolwenta na rynek pracy". Częstymi gośćmi w szkole są prezesi firm i instytucji oraz przedstawiciele Rejonowego Urzędu Pracy. Zainicjowany przez polonistkę Panią Stanisławę Rokitę program "Potyczki z ortografią" przynosi efekty - uczeń Tomasz Olejnik uzyskuje VII miejsce w ogólnopolskim Konkursie Ortograficznym. Uczennice szkoły: Agata Ledecka i Ewa Bochen zostają wyróżnione w konkursie "8 wspaniałych", któremu patronuje Prezydent Miasta Krakowa. Uczeń kl. III Grzegorz Wałęga zajmuje III miejsce w finale Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, a uczennica Renata Sobczyk II miejsce w konkursie Eurosong'98. W Mistrzostwach Polski Szkół Handlowych drużyna koszykarek zdobywa tytuł wicemistrza. III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pisania na Maszynie uzyskuje uczennica Liceum Administracji Aneta Oraczewska. Powstaje Szkolne Biuro Maklerskie. Szkoła organizuje ogólnopolskie seminarium dla wicedyrektorów i pedagogów ze szkół zrzeszonych w Klubie Szkół Handlowych poświęcone profilaktyce uzależnień. Gośćmi seminarium są przedstawiciele szkół zawodowych z terenu Nowej Huty. 1998/99 - Szkoła staje się prawdziwą "szkołą ćwiczeń" dla studentów wyższych uczelni Krakowa. Obok kilkudziesięciu studentów AE praktyki pedagogiczne odbywają przyszli poloniści, geografowie, historycy, matematycy i rusycyści studiujący w UJ i AP. We współpracy z Fundacją im. S. Batorego wprowadzone zostają dodatkowe zajęcia z przedmiotu "Ekonomia stosowana". Modernizuje się baza dydaktyczna: dwie pracownie komputerowe zostają połączone w sieć, powstaje nowa pracownia matematyczna wyposażona w komputer i wideoprojektor. 5 klas wyjeżdża na zieloną szkołę dzięki dofinansowaniu UMK. W klasach ZSH realizowany jest autorski program profilaktyki uzależnień. W 23 kołach przedmiotowych i zespołach zainteresowań uczestniczy blisko 500 uczniów, ponad 250 z nich bierze udział w szkolnych i międzyszkolnych konkursach osiągając w nich znaczące sukcesy: w Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej II m. Grzegorz Wałęga i XII m. Krzysztof Szlachta w Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich III m. Krzysztof Kotowicz i IV m. Grzegorz Wałęga w Konkursie Prac Dyplomowych I m. Marta Sukiennik i Marek Podskarbi. Wszyscy laureaci otrzymują indeksy szkół wyższych. Po laury sięgają też zespoły sportowe zdobywając III m. w koszykówce chłopców i II m. w piłce nożnej podczas Mistrzostw Polski Szkół Handlowych, II m. w Konkursie Marynistycznym i III m. w Ogólnopolskim Biegu Patrolowym. Zespół kl. II c zajmuje I m. w Konkursie Przedstawień Wigilijnych, a uczennica Elżbieta Mazur wiele nagród i wyróżnień w konkursach recytatorskich i teatralnych. Szkolny Klub Europejski bierze udział w debacie "Okrągłego Stołu" w Sejmie, organizuje sesję "Polska droga do Unii Europejskiej", konkurs Wiedzy o Unii i "Targi Europejskie". Ożywioną działalność prowadzi Szkolne Koło PCK; organizuje Tydzień PCK, udział uczniów w koncercie na rzecz PCK, bierze udział w wyjazdach szkoleniowych i organizuje szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy dla uczniów, sprawuje opiekę nad ludźmi chorymi i samotnymi.

15 1999/2000 - Rekrutacja do szkoły odbywa się na podstawie wyników badania kompetencji w kl. VIII SP. 216 uczniów rozpoczyna naukę w 5-letnim Liceum Ekonomicznym i Handlowym. Znacznemu zwiększeniu ulega w tych szkołach liczba godzin przedmiotów ogólnokształcących, do planów nauczania powraca chemia i fizyka. Nowe programy nauczania przygotowują lepiej uczniów do Nowej Matury. Tyle samo pierwszoklasistów uczyć będzie się w ZSH wg nowego programu. W planie nauczania są nowe i niezbędne do nowoczesnego przygotowania sprzedawcy przedmioty: promocja, komputer w sklepie. Powstaje nowa pracownia fizyczno-chemiczna. Długo oczekiwana sala plenerowa poprawi trudne warunki nauki. Szkoła zyskuje nowych partnerów zagranicznych. Na naszą propozycję współpracy odpowiedziały dwie szkoły ekonomiczne w Budapeszcie. W maju delegacja szkoły bierze udział w uroczystości 60-lecia partnerskiej szkoły we Lwowie. Lwowski College bankowości stał się Instytutem - mamy zatem wśród partnerów szkołę wyższą. Uczeń Grzegorz Magier zajmuje II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich, a ucz. Agnieszka Szybowska jest laureatem zawodów centralnych Zachodniopomorskiej Olimpiady Europejskiej. W grudniu w Sali Obrad UMK odbiera nagrodę z rąk Prezydenta Miasta Krakowa absolwent LE Grzegorz Wałęga. Jest wśród 8 najlepszych uczniów Krakowa. Szkoła zajmuje XIII m. w Polsce w Konkursie Statystycznym ze "Znajomości Małego Rocznika Statystycznego".

16 2000/2001 - Jest to rok Jubileuszu 50-lecia istnienia szkoły. Główne uroczystości odbywają się 26 i 27 października 2000r. Rozpoczyna je Msza św. w Kościele Matki Bożej Królowej Polski. W pierwszym dniu odbywają się konkursy "Wiedzy o Szkole", "Wiedzy o Patronie Szkoły", "Złoty bieg Ekonomika" oraz Apel pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego. Uroczystości centralne odbywają się 27 października w Nowohuckim Centrum Kultury. Biorą w nich udział: Wiceprezydent Miasta Krakowa - Teresa Starmach, Małopolski Kurator Oświaty - Jerzy Lackowski, J.M. Rektor Akademii Ekonomicznej w Krakowie- Tadeusz Grabiński, goście zaprzyjaźnionych szkół z Węgier, Słowacji i Ukrainy. Obchodom towarzyszą rozmaite imprezy: sesja Klubu Szkół Handlowych, Konkurs Wiedzy Europejskiej dla Średnich Szkół zawodowych, sesja naukowa dla uczniów krakowskich szkół e ekonomicznych, Zawody Okręgowe VI Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo Menedżerskich, Ogólnopolski Konkurs "Najlepszy w zawodzie sprzedawca". W jubileuszowym roku szkołę opuszczają kolejni absolwenci liceum w liczbie 318 oraz 164 absolwentów ZSH. Tegoroczna matura wypada znakomicie. Ponad 80% absolwentów deklaruje chęć podjęcia dalszej nauki w różnych uczelniach, najwięcej w Akademii Ekonomicznej. Wśród absolwentów jest 24 złotych laureatów, którzy osiągnęli średnią ocen na świadectwie powyżej 4,75. Znaczące sukcesy odnosimy w międzyszkolnych konkursach i turniejach: Małgorzata Gołda zdobywa V miejsce w finale Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej i indeks Akademii Ekonomicznej (w nagrodę pojedzie na praktykę do wybranego banku w Londynie); Tomasz Nowak jest laureatem III miejsca w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo Menedżerskich (otrzymuje indeks Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie); Elżbieta Mazur ma na swym koncie wiele różnorodnych sukcesów w konkursach recytatorskich, poetyckich i aktorskich, m.in. nagrodę główną w międzyszkolnym konkursie na wiersz o Krakowie, wyróżnienie w V edycji konkursu recytatorskiego "Między patosem a groteską", wyróżnienie aktorskie w X Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych, dyplom za udział w XLV Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Uczniowie odnoszą również sukcesy sportowe: IV miejsce - Mistrzostwa Polski Szkół Handlowych w Cieszynie oraz III miejsce w Memoriale im. J. Kaczkowskiego w koszykówce dziewcząt; IV miejsce w Turnieju Wielkanocnym o Puchar Dyrektora XIII LO (uczennica Karolina Olszewska zostaje Najwszechstronniejszą Zawodniczką Turnieju); III miejsce w I Lidze Licealiady w siatkówce dziewcząt. Odwiedzają nas uczniowie i nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół z Niemiec w Mainburgu, Görlitz, z Austrii (Türnitz), Węgier (Budapeszt) i Słowacji (Svit). Uczniowie i Nauczyciele odwzajemniają wizyty zagranicznych gości. Aktywną działalność prowadzi Szkolny Klub Europejski "Elita", którego pracę inspiruje mgr Maria Strumidło. Do stypendium Premiera RP zostają wytypowani Dominika Maślanka - uczennica Liceum Handlowego i Tomasz Czekaj - uczeń Liceum Ekonomicznego.

17 2001/2002 - W związku z reformą systemu oświaty (powstanie trzyletnich gimnazjów) w szkole nie dokonano rekrutacji. Szkolny Klub Europejski "Elita", którego opiekunem jest mgr Danuta Czaja bierze czynny udział w konferencjach, debatach i spotkaniach organizowanych przez Komitet Integracji Europejskiej. 10 uczniów wstępuje do Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego. Uczestniczymy w projekcie językowym Unii Europejskiej "Sokrates Comenius" wraz ze szkołą partnerską w Mainburgu. Pierwszy etap odbywa się w Niemczech (uczniowie prezentują elementy kultury i folkloru krakowskiego). W drugiej części projektu uczniowie przygotowują wspólnie sztukę napisaną na potrzeby przedsięwzięcia - "Wehikuł czasu". Spektakl jest wystawiony w DK im. A. Bursy "Rzeźnia", stanowi uwieńczenie projektu. W tym roku szkolnym wyróżniono w konkursie "Pupilpower" organizowanym przez The British Council stronę internetową szkoły w języku angielskim. Strona ta została zaprezentowana podczas konferencji finalistów (do projektu przystąpiło 90 szkół). Opiekunem uczestników jest mgr Lidia Marciniak-Kijora. Spółdzielnia "Rockefeller" zostaje wyróżniona w konkursie o puchar Ministra Edukacji Narodowej na najlepiej pracującą spółdzielnię uczniowską w kraju. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach na szczeblu międzyszkolnym i centralnym: Tomasz Czekaj zajmuje II miejsce w etapie centralnym Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo Menedżerskich; 7 osób jest nominowanych do Samorządowego Konkursu Nastolatków "8 Wspaniałych"; Szkolne Koło PCK organizuje zabawę mikołajkową w Domu Dziecka, w szkole gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Sukcesy odnoszą koszykarki: III miejsce w Mistrzostwach Polski Szkół Handlowych w Cieszynie oraz III miejsce w Memoriale J. Kaczkowskiego. Siatkarki zajmują III miejsce w Memoriale W. Obuchowicza, a koszykarze V miejsce w Mistrzostwach Polski Szkół Handlowych w Elblągu. Szkoła podpisuje umowę o objęciu jej patronatem przez Lwowski Instytut Bankowości (do roku 2001 Lwowski College Bankowości - partner zagraniczny szkoły). Do stypendium Ministra Edukacji Narodowej zostaje zgłoszona absolwentka szkoły - Aurelia Ziomek, z najwyższą średnią w szkole. Do stypendium Prezesa Rady Ministrów zostają wytypowane uczennice: Sylwia Gajda i Dominika Maślanka.

18 2002/2003 - Następują zmiany w kierownictwie szkoły. Na emeryturę odchodzą wieloletni, zasłużeni wicedyrektorzy: mgr Tadeusz Krzyżek i mgr Wiktor Małczyk. Ich miejsca zajmują mgr Danuta Walerjan i mgr Danuta Okręglicka. Kierownikiem szkolenia praktycznego zostaje mgr Małgorzata Szpar. Szkoła modernizuje się, powstają nowe oddziały: Liceum profilowane (3-letnie) o profilu ekonomiczno- administracyjnym i zarządzanie informacją; Technikum Ekonomiczno- Handlowe (4-letnie) kształcące w zawodach: technik ekonomista i technik handlowiec; Zasadnicza Szkoła Zawodowa (2-letnia) w zawodzie- sprzedawca. Funkcję Rektora Akademii Ekonomicznej w Krakowie obejmuje Prof. dr hab. Ryszard Borowiecki, który podpisuje z Dyrektorem Szkoły mgr Anną Gomoliszewską kolejną umowę o patronacie naukowym Uczelni nad Szkołą. Młodzież klas trzecich bierze udział w projekcie profilaktycznym "Przeciw agresji". Warsztaty prowadzą trenerzy Polskiego Towarzystwa Psychologów Praktyków. W ramach obchodów Dni Ziemi uczniowie uczestniczą w seminarium "Przyroda wokół nas" a następnie składają wizytę w ambasadzie Francuskiej. Dyrekcja Szkoły bierze udział w obchodach 100-lecia istnienia zaprzyjaźnionego gimnazjum w Görlitz. Realizujemy projekt "Zielona klasa" z inicjatywy mgr M. Nawracaj i mgr M. Belcarza. Pomysł na zagospodarowanie terenu zawiera elementy wielu rozwiązań uczniów. Partnerami projektu są m.in.: Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Klub Ekologiczny, Rada Dzielnicy XVIII, Stowarzyszenie Pomocy Szkole. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem mgr Renatą Figurą podejmuje akcję Banku Żywności i uczestniczy w zbiórce żywności w hipermarketach. W cyklicznie organizowanych konkursach młodzież odnosi kolejne sukcesy: VII miejsce w XXXI Konkursie ze Znajomości Małego Rocznika Statystycznego; I miejsce (kl. I TB) w konkursie "Z klasy do kasy" organizowanym przez spółkę "Agora" S.A. Oddział Kraków; Jadwiga Baran i Aneta Baran zajmują I miejsce w zawodach okręgowych "Konkursu Wiedzy o Rachunkowości i Finansach Jednostek Gospodarczych"; szkolna gazetka "Kabelek" zajmuje III miejsce w konkursie na gazetkę szkolną o recyklingu organizowanym przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. Od tego roku gazetka pojawia się również w wersji internetowej. III miejsce (Krystian Kania) w V Wojewódzkim Konkursie na najlepszą wymowę w języku angielskim; IV miejsce w koszykówce I Ligi Dziewcząt; I miejsce w VII Turnieju Wielkanocnym o Puchar Dyrektora XIII LO (koszykówka dziewcząt); IV miejsce w Memoriale W. Obuchowicza (siatkówka dziewcząt)..

19 2003/2004 - Rok szkolny rozpoczyna się ślubowaniem klas pierwszych na Wawelu, po raz pierwszy jest to wspólna uroczystość trzech krakowskich szkól ekonomicznych. Mszę świętą celebruje J.E. ks. kard. Franciszek Macharski. Uczniowie otrzymują pamiątkowe certyfikaty z rąk Małopolskiego Kuratora Oświaty Pani Elżbiety Lęcznarowicz. Sukcesem szkoły jest wzorowa działalność Spółdzielni Uczniowskiej "Rockefeller", która zajmuje II miejsce w kraju w działalności spółdzielni uczniowskich. "Rockefeller" wspiera działalność dydaktyczną szkoły, bierze udział w akcjach charytatywnych. Jest najlepiej pracującą Spółdzielnią Uczniowską w Małopolsce. List gratulacyjny do spółdzielców wystosował Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski. W ramach działalności Klubu Europejskiego "Elita" uczniowie biorą udział w II Konwencie Chrześcijan organizowanym przez Wyższą Akademię Umiejętności, współpracują z Instytutem Studiów Strategicznych i Urzędem Miasta Krakowa. Wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej towarzyszą liczne imprezy organizowane przez Klub. 1 maja obok flagi państwowej na maszcie powiewa flaga zjednoczonej Europy. Członkowie Szkolnego Koła PCK uczestniczą w Marszu Amazonek, Światowym Dniu "AIDS", akcji "Pomóż pomagać" oraz "Miasto miastu" ( na rzecz irańskiego Bam po trzęsieniu ziemi), wspierają chorych na raka poprzez działalność w akcji "Pola nadziei". Włączamy się do "Europejskiego Tygodnia Mobilności". Nauczyciele i uczniowie spotykają się z Wiceprezydentem Tadeuszem Trzmielem, któremu odczytują apel dotyczący budowy ścieżek rowerowych i realizacji zagospodarowania łąk nowohuckich. Szkoła zostaje wyróżniona w programie "Szkoły dla Ekorozwoju" za tworzenie aktywnego środowiska wychowawczego dla młodzieży przez wdrażanie modelowych inwestycji ekologicznych. Przedsięwzięcia proekologiczne inicjuje Szkolny Klub Ekologiczny pod opieką mgr Małgorzaty Nawracaj. Rozpoczynamy współpracę z Centrum Edukacji przez Sztukę prowadzonym przez Annę Grechutę-Różycką. Młodzież uczestniczy w programie poznawania Krakowa poprzez korespondencję sztuk (malarstwo, architekturę, rzeźbę, literaturę i filozofię). Uczniowie szkoły biorą udział w licznych konkursach i odnoszą w nich sukcesy: sześć uczennic z klasy I LA (członkinie Szkolnego Koła PCK) otrzymuje wyróżnienie w Samorządowym Konkursie Nastolatków "8 Wspaniałychr" 11 laureatów zawodów okręgowych i 1 finalista Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo Menedżerskich: drużyna siatkówki dziewcząt zajmuje III miejsce w Memoriale W. Obuchowicza, a drużyna koszykówki chłopców VI miejsce w Mistrzostwach Polski Szkół Handlowych w Kielcach. Po raz pierwszy zewnętrzny egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie sprzedawca zdaje 36 absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W szkole jest utworzony Ośrodek Egzaminacyjny, w którym zdają egzamin również absolwenci szkół z Niepołomic i Krzeszowic. Rada Pedagogiczna i Samorząd Uczniowski typują do stypendium Premiera RP Annę Grodowską - uczennicę LE, Krzysztofa Kubika - ucznia LH, Agnieszkę Żmudzką - uczennicę LP oraz Romana Pokorniaka - ucznia TEH. Wśród "złotej dziesiątki" absolwentów Akademii Ekonomicznej w Krakowie nagrodzonych przez Rektora AE znajduje się Grzegorz Wałęga (nasz absolwent z 1999 r.) - dwukrotny laureat Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, który obejmuje w Uczelni funkcję asystenta w Katedrze Mikroekonomii. Wśród 10 najlepszych absolwentów AE jest również Krzysztof Kotowicz (nasz absolwent z 1999r) - laureat II miejsca w IV Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich, prezes Szkolnego klubu Europejskiego "Elita" w latach 1997-1999.

20 2004/2005 - Święto Szkoły obchodzimy w Sali widowiskowo- sportowej Akademii Ekonomicznej. Od 19 lat uczelnia sprawuje patronat naukowy nad Zespołem Szkół Ekonomicznych Nr 2. W programie znajduje się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych, wręczenie nagród Dyrektora oraz Dyplomów Prymusa 2004 stypendystom Prezesa RP. Życzenia i gratulacje uczniom oraz nauczycielom składa J.M. Rektor Akademii Ekonomicznej Prof. dr hab. Ryszard Borowiecki. Spółdzielnia Uczniowska "Rockefeller" zostaje uznana za najlepszą spółdzielnię w Polsce (pokonując 348 spółdzielni). W nagrodę uczniowie otrzymują Puchar Ministra Edukacji Narodowej. Agencja Rozwoju Spółdzielczości, z którą "Rockefeller" współpracuje, uruchamia projekt "Spółdzielnie uczniowskie i spółdzielnie pracy w procesie walki z bezrobociem wśród absolwentów". Chętni absolwenci (spółdzielcy) mogą liczyć na pomoc w tworzeniu własnych spółdzielni. Jako jedyna szkoła w Krakowie bierzemy udział w programie unijnym "Leonardo da Vinci", polegającym na stworzeniu kompendium wiedzy na temat uwarunkowań finansowych, biznesowych i kulturowych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Ma ono służyć pomocą we wzajemnych kontaktach na płaszczyźnie gospodarczej Wspólnoty. W projekcie biorą udział placówki dydaktyczne i instytucje z Węgier, Holandii, Francji i Szwecji. Projekt składa się z kilku modułów. Najpierw powstaje słownik finansów, handlu i prawa biznesowego, potem przewodnik po międzynarodowym prawie ekonomicznym, na koniec publikacja dotycząca uwarunkowań kulturowych Polski. Nad projektem pracuje 14 nauczycieli z naszej szkoły. Uroczyście obchodzony jest jubileusz 15-lecia współpracy ze szkołą bankową we Lwowie. Koncert dla studentów Lwowskiego Instytutu Bankowości we Lwowie daje szkolny zespół wokalno-taneczny. Honorowym gościem jubileuszowego spotkania jest Konsul RP we Lwowie. Włączamy się do modlitw za zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II, uroczysta Msza święta zostaje odprawiona w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Wielu uczniów i nauczycieli wyrusza w Białym Marszu i bierze udział w Mszy świętej na krakowskich Błoniach. Przysłonięta kirem na znak żałoby jest gablota z błogosławieństwem Ojca Świętego, jakim obdarzył Szkołę z okazji 50-lecia. Wiele sukcesów sportowych odnosi mgr Beata Wójcik: I miejsce w X Marszobiegu Niepodległości; II miejsce w Mistrzostwach Małopolski w strzelaniu z broni kulowej dla nauczycieli PO; III miejsce w X Memoriałowym Biegu im. Bogdana Włosika; IV miejsce w XIX mistrzostwach Polski Nauczycieli w biegu na 2000m. w ramach XLI Crossu Ostrzeszowskiego (kat. członkinie "Solidarności" Kończy szkołę 213 ostatnich absolwentów 5-letniego Liceum Ekonomicznego i Liceum Handlowego. Wszyscy składają egzamin dojrzałości ze średnią oceną 4,35. Po raz pierwszy w szkole odbywa się nowy egzamin maturalny, zdaje go 86 absolwentów Liceum Profilowanego. Jego wyniki napawają satysfakcją nauczycieli - złożyło egzamin 88,4% absolwentów (przy średniej w Małopolsce dla liceów profilowanych 73,7%). 42 absolwentów ZSZ przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie sprzedawca. Egzamin składa 95,2% zdających (średnia w kraju 83%). Kandydatami do stypendium Premiera RP zostają: Patrycja Gierasińska (LP) oraz Ewelina Łącz (TEH).

21 2005/2006 - W Jubileuszowym 55-tym roku pracy szkoły w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych Nr 2 wchodzą: V Liceum Profilowane (profil ekonomiczno-administracyjny i zarządzanie informacją) - 8 oddziałów; Technikum Ekonomiczno-Handlowe Nr 5 (zawód: technik ekonomista i technik handlowiec) - 21 oddziałów; Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 4 (zawód sprzedawca) - 2 oddziały; Technikum Uzupełniające dla Dorosłych nr 4 (zawód technik handlowiec) - 4 oddziały; Liceum Handlowe dla Dorosłych (zawód technik handlowiec - wygasające) - 4 oddziały. W 37 oddziałach uczy się ponad 1200 uczniów i słuchaczy. W szkole zatrudnionych jest 89 nauczycieli, 47 z nich to nauczyciele dyplomowani. W 8 klasach maturalnych, których uczniowie składać będą zewnętrzny egzamin maturalny uczy się 269 uczniów. 148 uczniów kl. IV Technikum Ekonomiczno-Handlowego przystąpi w czerwcu do zewnętrznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik ekonomista i technik handlowiec. To nowe wyzwanie dla uczniów, nauczycieli i uczniów, wszyscy wierzą, że mu sprostają i osiągną sukces. Partnerami zagranicznymi szkoły są nadal szkoły w 5 krajach europejskich. Corocznie następuje obustronna wymiana uczniów i nauczycieli, w której bierze udział kilkadziesiąt osób. Szkoła uroczyście świętuje swój Jubileusz. Odbywają się uroczyste lekcje wychowawcze poświęcone historii Szkoły i sylwetce Patrona. Uczestniczą w nich absolwenci: rodzice i nauczyciele (6 nauczycieli to absolwenci Szkoły). Odbywa się Rajd Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego z okazji Jubileuszu, którego komandorem jest prof. Andrzej Sarota - wieloletni opiekun Koła. Przy dopingu setki uczniów rozgrywają mecz o puchar 55-lecia drużyny koszykarzy - uczniów i absolwentów Szkoły prowadzone przez mgr Adama Gradka. Szkolną Mszę Świętą w Kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa celebrują księża katecheci. Centralna uroczystość z udziałem dostojnych gości odbywa się w Nowohuckim Centrum Kultury, bo właśnie w Nowej Hucie Szkoła pracuje już 45 lat. Wśród jej mieszkańców jest powszechnie znana i wciąż popularna. Kształci kolejne pokolenia, do Szkoły uczęszczają już nie tylko dzieci, ale i wnuki absolwentów. Łączna ich liczba w 55-leciu wynosi 19 639.

22