ZESPÓŁ SZKÓŁ W BIELICACH

1 ZESPÓŁ SZKÓŁ W BIELICACHCZY SZKOŁA ZAPEWNIA BEZPIECZEŃS...
Author: Maksymilian Feliks Kwiecień
0 downloads 1 Views

1 ZESPÓŁ SZKÓŁ W BIELICACHCZY SZKOŁA ZAPEWNIA BEZPIECZEŃSTWO FIZYCZNE I PSYCHICZNE WSZYSTKIM UCZNIOM ORAZ PRACOWNIKOM ? CO NALEŻAŁOBY USPRAWNIĆ, ZMIENIĆ W TYM OBSZARZE DZIAŁAŃ SZKOŁY.

2 PRZEDMIOT I CELE EWALUACJIPrzedmiotem ewaluacji jest zidentyfikowanie i zdiagnozowanie zagrożeń i niebezpieczeństw występujących lub mogących wystąpić w sferze psychicznej i fizycznej uczniów i pracowników szkoły . CELE PROJEKTU : Uzyskanie informacji, czy i jakim stopniu szkoła zapewnia bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne uczniom i pracownikom szkoły. Zidentyfikowanie zagrożeń i obszarów sprzyjających naruszaniu bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego uczniów i pracowników szkoły. Wyeliminowanie czynników, które powodują wzrost zagrożeń i nie sprzyjają wzmacniania bezpieczeństwa w szkole. Podniesienie poczucia bezpieczeństwa w szkole poprzez wdrażanie wniosków uzyskanych w przeprowadzonej ewaluacji.

3 ODBIORCY PRZEPROWADZONYCH BADAŃUCZNIOWIE RODZICE DYREKCJA SZKOŁY ORGAN PROWADZĄCY RADA PEDAGOGICZNA RADA SZKOŁY PRACOWNICY NIEPEDAGICZNI SZKOŁY

4 HARMONOGRAM PRZEPROWADZENIA EWALUACJI

5 PYTANIA KLUCZOWE Czy szkoła zapewnia bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne uczniom oraz pracownikom? Czy w szkole respektowane są zasady bezpiecznego zachowania i normy społeczne wśród uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkoły ? Jakie jest źródło i skala bezpieczeństwa lub jej braku wśród uczniów nauczycieli i personelu szkoły, i jakich dotyczy zachowań ? W jaki sposób szkoła zapewnia bezpieczne i przyjazne warunki do nauki i pracy uczniom i pracownikom szkoły ? Czy szkoła posiada i upowszechnia dokumenty regulujące system zachowań i norm społecznych ? Czy podejmowane przez szkołę działania są efektywne i wpływają na zmniejszanie/ eliminowanie zagrożeń oraz wzmacnianie właściwych zachowań?

6 Analiza dokumentów Badania ankietowe Rozmowy i wywiad ObserwacjaMETODY BADAWCZE Analiza dokumentów Badania ankietowe Rozmowy i wywiad Obserwacja

7 Metody badań: Analiza zapisów na temat bezpieczeństwa w Statucie, dziennikach i innych dokumentach szkolnych. Analiza dokumentacji wypadkowej szkoły w roku 2015/2016.. Analiza Raportu z przeglądu i oceny stanu bezpieczeństwa . Analiza ważniejszych przedsięwzięć i projektów szkolnych mających na celu podnoszenie poziomu bezpieczeństwa społeczności szkolnej. Kontrola regulaminów pracowni. Kontrola ewakuacji. Ankieta wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Obserwacja zachowań uczniów .

8 ANALIZA DOKUMENTACJI I ZNAJDUJĄCYCH SIE TAM ZAPISÓW POŚWIĘCONYCH BEZPIECZEŃSTWUUwzględnione dokumenty: STATUT ZESPOŁU SZKÓŁ MISJA ZESPOŁU SZKÓŁ W BIELICACH PROGRAM WYCHOWAWCZY ZESPOŁU SZKÓŁ W BIELICACH SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI RAPORT Z PRZEGLĄDU I OCENY STANU BEZPIECZEŃSTWA POLITYKA OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM W SZKOLE ZESTAWIENIE ZDARZEŃ WYPADKOWYCH DZIENNIKI LEKCYJNE

9 STATUT ZESPOŁU SZKÓŁ ROZDZIAŁ IV CELE I ZADANIA SZKOŁY § a) systematyczne diagnozowanie i monitorowanie zachowań uczniów, § Wykonywanie zadań opiekuńczych polega w szczególności na: 1) ścisłym respektowaniu obowiązujących w szkołach ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy § 33 Nauczyciel prowadzi pracę dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą oraz jest odpowiedzialny, za jakość tej pracy i bezpieczeństwo powierzonych jego opiece uczniów. § nauczyciel jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę tj. podczas zajęć, imprez i wycieczek organizowanych przez szkołę poza jej terenem. § Uczeń ma prawo do opieki wychowawczej i bezpiecznych warunków w czasie pobytu w szkole, ochrony przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej oraz ochrony i poszanowania jego godności. § Uczeń ma obowiązek dbać o własne życie, zdrowie, higienę i bezpieczeństwo

10 MISJA ZESPOŁU SZKÓŁ W BIELICACHDziałamy po to, aby : Zapewnić bezpieczeństwo uczniom i nauczycielom podczas realizacji każdej z form działalności szkoły. Promować wśród młodego pokolenia model zdrowego stylu życia. Uczyć młodzież komunikacji i współpracy w grupie. Zapewnić naszym uczniom wysoką jakość nauczania, wychowania i opieki, klimat życzliwości, profesjonalizm, bogatą ofertę zajęć pozaszkolnych, dobrą organizację pracy.

11 CELE I ZADANIA DO REALIZACJI W ZESPOL SZKÓŁP R O G R A M W Y C H O W A W C Z Y ZESPOŁU SZKÓŁ W BIELICACH CELE I ZADANIA DO REALIZACJI W ZESPOL SZKÓŁ Poznajemy siebie – własna tożsamość i samoakceptacja Agresja w nas i wokół nas, umiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami Moje zdrowie, moje życie – muszę je chronić. Troska o zdrowie własne (higiena osobista, zapobieganie wypadkom, pierwsza pomoc przedlekarska) . Zapobieganie przejawom uzależnień i patologii Przeciwdziałanie zachowaniom agresywnym. Informacja dotycząca instytucji pomocowych (telefony, adresy). Uwrażliwienie na pomoc innym ludziom, wzbudzanie wrażliwości uczniów na problemy i  potrzeby innych, kreowanie zachowañ empatycznych. Skuteczne rozwiązywanie powstających w środowisku szkoły konfliktów i sytuacji kryzysowych Profilaktyka uzależnieñ i  walka z ich skutkami.

12 SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKICELE SZKOLNEJ PROFILAKTYKI: Wspomaganie wszechstronnego rozwoju uczniów, optymalizacja warunków sprzyjających dbałości o zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne; przeciwdziałanie pojawieniu się zachowań ryzykownych związanych z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych przez uczniów i wychowanków, charakteryzujących się nieprzestrzeganiem przyjętych dla danego wieku zwyczajowych norm i wymagań, niosących ryzyko negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego ucznia lub wychowanka oraz jego otoczenia społecznego. Ograniczanie i eliminowanie zachowań problemowych występujących wśród młodzieży, takich jak: agresja, przemoc, wagary, wczesna inicjacja seksualna; Promocja zdrowia i rozwijanie zdolności do prowadzenia zdrowego trybu życia , zapobieganie podejmowaniu zachowań ryzykownych

13 RAPORT Z PRZEGLĄDU I OCENY STANU BEZPIECZEŃSTWACelem cyklicznie dokonywanego przeglądu jest uzyskanie informacji o stanie bezpieczeństwa uczniów na terenie szkoły i podjętych działaniach profilaktycznych. Na podstawie ankiet i wywiadu rada pedagogiczna, uczniowie i rodzice identyfikują zagrożenia w kategorii zachowań uczniów wobec siebie oraz wobec nauczycieli i pracowników szkoły. Raport wskazuje wydarzenia zgłoszone do organów ścigania, prowadzone przez szkołę działania i programy profilaktyczne oraz prowadzoną przez szkołę współpracę z innymi instytucjami w zakresie poprawy bezpieczeństwa i ograniczenia zjawisk patologicznych. Z analizy raportu wynika, że najczęstszym zagrożeniem są przypadki agresji słownej( wulgaryzmy, przezywanie, obmawianie), niszczenie mienia i palenie papierosów. W/g respondentów bardzo rzadko lub nigdy nie występują zagrożenia – izolowanie, zastraszanie, bójki, wymuszenia, przemoc fizyczna. Z raportu wynika, że 7 wydarzeń zostało zgłoszonych do organów ścigania ( 2 zjawiska patologiczne (alkohol, narkotyki), 5 to przejawy demoralizacji- głównie wagary)

14 POLITYKA OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM W SZKOLEDokument zawiera procedury związane z ochroną uczniów przed krzywdzeniem. Przesłaniem dokumentu jest działanie dla dobra dziecka rozumiane jako troska o bezpieczeństwo i wszechstronny rozwój Dokument zawiera procedury postępowania w przypadku: - podejrzeń oraz podejmowania interwencji w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony osób obcych, członków rodziny oraz personelu placówki, - naruszania danych osobowych dziecka oraz wskazuje zasady ich ochrony, - naruszania wizerunku dziecka oraz wskazuje zasady ochrony, Dokument zawiera zasady dostępu dzieci do Internetu oraz ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami.

15 ZESTAWIENIE ZDARZEŃ WYPADKOWYCH UCZNIÓW - ANALIZA DOKUMENTACJI WYPADKOWEJW roku 2015/16 w Zespole Szkół w Bielicach odnotowano 13 wypadków z udziałem uczniów, co w przypadku tak dużego zespołu szkół jest znikomym procentem. W Gimnazjum odnotowano 8 wypadków, a w Liceum Ogólnokształcącym 5. Prawie wszystkie wypadki odbyły się na sali gimnastycznej podczas lekcji wychowania fizycznego, tylko jeden miał miejsce na korytarzu szkolnym w czasie wychodzenia ucznia z sali lekcyjnej. Większość urazów była spowodowana słabym zaangażowaniem uczniów podczas rozgrzewki, co prowadziło do braku przygotowania ciała do konkretnego wysiłku fizycznego, a tym samym większej podatności na kontuzje. Drugą z przyczyn jest ignorowanie przez uczniów poleceń wydawanych przez nauczycieli uczących.

16 Czy Państwa dziecko chętnie chodzi do szkoły?ANALIZA WYPOWIEDZI RODZICÓW Badaniem ankietowym objętych zostało 63 rodziców uczniów klas II Zespołu Szkół w Bielicach. Czy Państwa dziecko chętnie chodzi do szkoły? Zdecydowana większość ankietowanych rodziców uważa, iż ich dziecko często chętnie chodzi do szkoły.

17 Z tego 36 % rozmawia o szkole bardzo chętnie.Czy Państwa dziecko dzieli się spostrzeżeniami dotyczącymi pobytu w szkole? 90 % uczniów dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pobytu w szkole. Z tego 36 % rozmawia o szkole bardzo chętnie.

18 Czy Państwa zdaniem dziecko czuje się w szkole bezpiecznie?Wyraźnie zdecydowana większość rodziców uważa, iż ich dziecko czuje się w szkole bezpiecznie.

19 Czy Państwa dziecko jest dobrze traktowane przez kolegów i koleżanki?100 % ankietowanych rodziców odpowiedziało uważając , że ich dziecko jest dobrze traktowane poprzez swoich rówieśników. Czy Państwa dziecko zgłaszało jakieś niepokojące sytuacje: - wymuszanie pieniędzy 1 osoba - kradzież 2 osoby - pobicie 5 osób - inne (jakie?) Czy dziecko było zmuszane do: - palenia papierosów 1 osoba - picia alkoholu 1 osoba - inne (jakie?) 1 osoba Czy zgłaszaliście Państwo w/w sytuacji dyrektorowi szkoły lub wychowawcy? 52 ankietowanych rodziców odpowiedziało, iż nie zgłaszało ponieważ takiej sytuacji nie było. 5 rodziców zgłosiło i sytuacja się poprawiła, natomiast 6 rodziców nie udzieliło odpowiedzi na zadane pytanie.

20 Czy są lekcje , których Państwa dziecko bardzo się boi ?Większość rodziców uważa, iż nie ma takich lekcji , których ich dziecko bardzo się boi.

21 Czy zostali Państwo zapoznani z dokumentami określającymi zasady bezpieczeństwa oraz normy zachowań w szkole? Ankietowani rodzice zostali w większości zapoznani z dokumentami określającymi zasady bezpieczeństwa w szkole, 18 rodziców nie pamięta .

22 ANALIZA WYPOWIEDZI UCZNIÓW Badaniem ankietowym objętych zostało 99 uczniów klas II Zespołu Szkół w Bielicach. Czy chętnie chodzisz do szkoły? Najliczniejszą grupę respondentów stanowili uczniowie, którzy czasami lubią chodzić do szkoły. Zdecydowanie przecząco odpowiedziały 22 osoby, uczniów jednocześnie lubiących chodzić do szkoły było 22. Czy czujesz się bezpiecznie w szkole? Zdecydowana większość uczniów deklaruje, iż czuje się bezpiecznie w szkole. Odsetek osób niezdecydowanych wynosi 4, a 8% badanych uważa, iż szkoła stanowi dla nich miejsce zagrożenia.

23 Czy na terenie szkoły są miejsca, w których czujesz się szczególnie niebezpiecznie?Zdecydowana większość uczniów aż 90 osób odpowiedziała, iż nie ma takich miejsc w szkole, w których czuje się niebezpiecznie. 9 osób uznało, iż miejscem niebezpiecznym w szkole jest korytarz dolny przy szafkach.

24 Czy jesteś dobrze traktowany przez kolegów i koleżanki ?89 ankietowanych uczniów uważa , iż jest dobrze traktowana wśród swoich rówieśników, 10 uczniów natomiast twierdzi przecząco.

25 Czy zdarzyło się w szkole, że byłeś:zastraszany – 11 osób wyśmiewany – 35 osób poniżany – 13 osób 36 osób odpowiedziało , iż nie zdarzyła mu się żadna z wyżej wymienionych sytuacji. Czy byłeś świadkiem lub ofiarą: - wymuszania pieniędzy- 9 osób - kradzieży- 5 osób - pobicia- 35 osób - nie znalazłem się ww. sytuacjach – 31 19 osób nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie.

26 51 uczniów uznało, iż nie było zmuszanych Czy byłeś zmuszany do:palenia papierosów, picia alkoholu ewentualnie innych (jakich sytuacji). 51 uczniów uznało, iż nie było zmuszanych do żadnych z wymienionych wyżej sytuacji na terenie szkoły. Natomiast 38 uczniów nie odpowiedziało na zadane pytanie. Czy zgłaszałeś zaistnienie ww sytuacji dyrektorowi szkoły lub wychowawcy? Większość ankietowanych 62 uczniów nie zgłaszała w/w sytuacji dyrektorowi lub wychowawcy ponieważ takowej nie było. 14 uczniów uznało, iż nie jest to problem, 9 uczniów zgłosiło i sytuacja poprawiła się natomiast 7 uczniów uważa , iż pomimo zgłoszenia sytuacja nie poprawiła się. Również 7 uczniów nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie

27 Czy są lekcje, których się boisz?Czy zostałeś(-aś) zapoznany(a) z dokumentami określającymi zasady bezpieczeństwa oraz normy zachowań w szkole? 59 ankietowanych zadeklarowało, iż zostało zapoznanych z dokumentami określającymi zasady bezpieczeństwa w szkole, 30 uczniów nie pamięta, natomiast 10 uczniów odpowiedziało przecząco. Czy są lekcje, których się boisz? Zdecydowana większość uczniów 80 osób twierdzi, iż nie ma takich lekcji, których by się bardzo bała. 11 osób twierdzi, że są takie lekcje, ale nie zostały przez nich wskazane przedmioty. 8 osób natomiast boi się biologii, fizyki, w-f, informatyki, j.polskiego, historii, wychowania do życia w rodzinie.

28 ANALIZA WYPOWIEDZI NAUCZYCIELI Badaniem ankietowym objętych zostało 21 nauczycieli Zespołu Szkół w Bielicach. Jakie działania służą zapewnieniu bezpieczeństwa w naszej szkole? Nauczyciele wskazali na: - dyżury nauczycieli na korytarzach, - monitoring, - obecność pedagogów, psychologa, rozmowy z uczniami na bieżąco, - kontrola absencji uczniów, - pogadanki prowadzone przez pedagogów, policję, - oznakowanie i zapoznanie uczniów z drogą ewakuacyjną w szkole - próbna ewakuacja przeciwpożarowa, - szkolenia BHP, - rozmowy z rodzicami, - lekcje wychowawcze, - zakaz opuszczania budynku szkoły w czasie lekcji, - zakaz przebywania osób spoza szkoły, - praca pielęgniarki szkolnej

29 Proszę wymienić szczególnie negatywne zachowania uczniów, które wymagają modyfikacji, w celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa całej społeczności szkolnej. Nauczyciele wskazali na: - wulgaryzmy, agresja słowna, - prowokacyjne zachowania uczniów w stosunku do kolegów i niekiedy nauczycieli, - niszczenie mienia szkoły, - spóźnianie na lekcje, - samowolne opuszczanie budynku i terenu szkoły w czasie przerw, - palenie papierosów za ogrodzeniem szkoły, - utrata i skracanie dystansu nauczyciel-uczeń - nieostrożna i brawurowa jazda pojazdami uczniów na parkingu szkolnym i przy wjeździe do szkoły.

30 Które z wymienionych przez Ciebie działań funkcjonują najsłabiej, wymagają modyfikacji. Podaj przykładyrozwiązań. - konsekwentne reagowanie na każdy przejaw agresji, - dyżury nauczycielskie – nie wszyscy nauczyciele realizują obowiązek dyżurowania, kontrola nauczycieli na dyżurach, - objęcie monitorowaniem wszystkich miejsc na korytarzach, - większa ilość godzin pielęgniarki szkolnej, Czy szkoła zapewnia Ci poczucie bezpieczeństwa? Większość ankietowanych nauczycieli zadeklarowała, iż szkoła zapewnia im poczucie bezpieczeństwa jako miejsce pracy, natomiast trzy osoby odpowiedziały przecząco wyjaśniając, iż sytuacja w oświacie jest niepewna i stąd taki wniosek.

31 WYWIAD Z PRACOWNIKAMI OBSŁUGI I ADMINISTRACJIPracownicy obsługi: panie sprzątaczki, woźny oraz panie pracujące w sekretariacie zwracają uwagę na następujące aspekty nieprawidłowego zachowania uczniów w szkole: - stosowanie wulgaryzmów głównie w stosunku do rówieśników. - palenie papierosów za bramą szkoły . - niszczenie mienia szkoły. Pracownicy obsługi i administracji nie zauważają drastycznych przejawów przemocy fizycznej, ani psychicznej występującej wśród uczniów. Na szkolnych korytarzach zdarzają się przepychanki , poszturchiwania, które niekiedy stwarzają niebezpieczeństwo dla innych uczniów. Uważają, iż w większości uczniowie naszej szkoły potrafią zachować się kulturalnie.

32 WYWIAD Z PIELĘGNIARKĄ SZKOLNĄW roku szkolnym 2016/2017 udzielono 231 porad doraźnych, u 45 uczniów wykonano 90 badań przesiewowych, u 124 uczniów 496 testów do badań bilansowych. Gabinet pielęgniarki czynny jest trzy razy w tygodniu . Uczniowie i pracownicy szkoły mogą i często korzystają z porad i pomocy pielęgniarki szkolnej. Szkoła bierze udział w programie: „Szkoła promująca zdrowie” i „Akademia dojrzewania” WYWIAD Z PIELĘGNIARKĄ SZKOLNĄ

33 Raport z przeglądu wyposażenia wzmacniającego bezpieczeństwo w pomieszczeniach szkolnych33 -pokój nauczycielski świetlica SG – sala gimnastyczna – pracownia chemiczna 26 – sekretariat ,54 - pracownie komputerowe KORYTARZE SZKOLNE - 3 hydranty, 6 gaśnic, piktogramy, znaki ewakuacyjne. Przy wejściu głównym do szkoły znajduje się instrukcja alarmowa. WNIOSKI : Pomieszczenia w których potencjalnie występuje większe zagrożenie (sala gimnastyczna, pracownia chemiczna) są prawidłowo wyposażone. Prawidłowo wyposażony jest również sekretariat szkoły. Na 25 badanych pomieszczeń 10 nie posiada planów ewakuacji. W 15 pomieszczeniach plany ewakuacji są prawidłowo wyeksponowane. Na korytarzach gaśnice są równomiernie rozmieszczone, widoczne. Wyjścia ewakuacyjne I kierunki ewakuacji prawidłowo oznaczone. Apteczki są prawidłowo wyposażone i znajduje się na nich wykaz osób upoważnionych do udzielania pierwszej pomocy.

34 PROGRAMY PROFILAKTYCZNE I WSPÓŁPRACA Z INSTYTUCJAMI W ZAKRESIE POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA I OGRANICZENIA ZJAWISK PATOLOGICZNYCH DZIAŁANIA I PROGRAMY PROFILAKTYCZNE - Znajdź właściwe rozwiązanie - ARS, czyli jaj dbać o miłość - Żyj w zgodzie z sobą i innymi - Szkoła Promująca Zdrowie - Jak radzić sobie z agresją własną i innych - Trzymaj Formę WSPÓŁPRACA Z INSTYTUCJAMI - KPP w Nowym Mieście Lubawskim - Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w NML - PCRE w Nowym Mieście Lubawskim - PCPR w Nowym Mieście Lubawskim - Ośrodek Zdrowia w Biskupcu - GOPS w Biskupcu - Zespół Interdyscyplinarny

35 FUNKCJONUJĄCE W SZKOLE DZIAŁANIA MAJĄCE NA CELU POPRAWĘ BEZPIECZEŃSTWA WSZYSTKICH JEJ UCZESTNIKÓWMonitoring korytarzy szkoły oraz obejścia wokół niej, zakaz opuszczania budynku szkoły w trakcie trwania zajęć oraz przerw, dyżury nauczycielskie na przerwach, Stosowanie przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych identyfikatorów, dziennik elektroniczny, za pomocą którego rodzice i uczniowie na bieżąco mogą monitorować stopnie, frekwencję, uwagi, wiadomości i ogłoszenia, organizowanie próbnej ewakuacji, zapewnienie opieki pedagogiczno-psychologicznej uczniom i ich rodzinom, lekcje wychowawcze dotyczące bezpieczeństwa , organizowanie wycieczek i imprez edukacyjno – integracyjnych, organizowanie konkursów, imprez kulturalnych i rozrywkowych, pedagogizacja rodziców dotycząca bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego, prowadzone na zajęciach technicznych lekcje poświęcone bezpiecznej drodze do szkoły, bezpiecznym zachowaniom w szkole, warsztacie i gospodarstwie domowym, pogadanki z wychowawcami dotyczące bezpieczeństwa po rozpoczęciu roku szkolnego, przed feriami zimowymi i wakacjami.

36 WNIOSKI Stan bezpieczeństwa w szkole należy ocenić jako pozytywny. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły czują się w niej bezpiecznie i uważają ją za przyjazną. Szkoła prowadzi liczne, skuteczne działania przeciwdziałające zagrożeniom. Nauczyciele natychmiast reagują na wszelkie zgłoszenia zagrożeń, przemocy, agresji. Nie zawsze, nie dość skutecznie i niekonsekwentnie reagują na agresję słowną, obrażanie, wulgaryzmy i drobniejsze przewinienia (wyśmiewanie, popychanie, zaczepki słowne itp.). Dość często występują przypadki niszczenia mienia i brak dbałości o wyposażenie szkoły ( łazienki, szafki uczniowskie, ławki, krzesła) Zdarzenia dotyczące kontaktu ze środkami psychotropowymi, alkoholem, paleniem papierosów. bójek i kradzieży mają charakter incydentalny. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych na przerwach przebywają przed bramą szkoły, palą tam papierosy i są poza dostateczną kontrolą, stwarzając potencjalne zagrożenie dla siebie i innych. Potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa występuje także na parkingu i w jego okolicy gdzie uczniowie czasami brawurowo poruszają cię swoimi pojazdami. Szkoła realizuje różnorakie działania oraz realizuje obowiązki i wytyczne zawarte w dokumentach szkoły. Przynoszą one widoczne i pozytywne efekty. Uczniowie o zagrożeniach mogą porozmawiać z wychowawcami, nauczycielami i pedagogami, z rodzicami. Szkoła ma wypracowane i skuteczne metody współpracy z właściwymi organami w celu eliminowania przemocy i podniesienia poziomu bezpieczeństwa. W szkole rzadko mają miejsce nieszczęśliwe wypadki (skręcenia, zwichnięcia, złamania kończyn, stłuczenia), najczęściej na zajęciach wychowania fizycznego. Szkoła jest dobrze przygotowana do udzielenia pierwszej pomocy i przeprowadzenia ewentualnej ewakuacji.

37 REKOMENDACJE Zabiegać o patrole policji w okolicy bramy głównej szkoły. Zainstalować progi zwalniające w okolicy parkingu i wejścia do szkoły. Kontrolować i egzekwować pożądane zachowania wśród uczniów, respektować opracowane procedury i regulaminy Na bieżąco informować wychowawców i rodziców o negatywnych zachowaniach ich dzieci, zachęcać do współpracy ze szkołą w celu modyfikacji i pozytywnego modelowania właściwych postaw i zachowań. Reagować na przejawy agresji i doznawanie krzywdy przez uczniów, w razie konieczności informować odpowiednie służby Promować przedsięwzięcia, działania i hasła związane z przyjazną i bezpieczną szkołą. Uzupełnić plany ewakuacji w pomieszczeniach, w których nie zostały umieszczone. Umieścić raport na stronie internetowej szkoły.

38 Ewaluację przeprowadził i raport przygotował zespół w składzie :Andrzej Bukowski – koordynator Karol Bączkowski Zuzanna Kotewicz Anna Bekter Tomasz Lewsza