Zioła.

1 Zioła ...
Author: Lech Stasiak
0 downloads 4 Views

1 Zioła

2 Magiczna moc krwawnikaWedług magicznych przyporządkowań krwawnik jest rośliną rodzaju żeńskiego, więc możemy go użyć do zaklęć związanych z miłością, wiernością, przyjaźnią, pięknem i młodością. Noszenie przy sobie krwawnika przyciąga do nas miłość, a także przyjaźń i osoby, z którymi bardzo pragniesz nawiązać kontakt. Krwawnik zapewnia też ochronę i można stosować go jako dodatek podczas rytuałów oczyszczania z negatywnych energii i złych wibracji. Trzymając w dłoni ziele krwawnika oddala on od nas wszelkie lęki i obdarza odwagą.

3 Magiczna moc jarzębinyDlaczego ludzie wielu krajów w jarzębinie upatrywali zbawiennej mocy? Być może zwracała uwagę swym pięknem nie tylko wiosną, kiedy kwitnie, latem, kiedy czerwienieje, ale i zimą, gdy zmrożone, pokryte szronem owoce błyszczą o świcie. Tak więc jarzębinowe drewno, gałązki wkładano do stajni, by zło nie ukradło mleka z wymion krowich, patyki wszywano w ubranka dzieci, by szatan ich nie opętał i nie kazał zboczyć z utartej ścieżki, drewno jarzębinowe chowano do kieszeni w czasie wędrówki i już można było podróżować bezpiecznie nawet nocą. Spokojny, głęboki sen? – gałązka jarzębiny u wezgłowia łóżka. Bezpieczne miejsce? – rozsypane wokół korale jarzębiny. Te i inne zwyczaje można znaleźć w starych pismach. Ludzie wiedzieli, że jarzębina daje zdrowie, ale ona dawała im też spokój życia, bo zło nie dostało się do domu, w którym gałązkę jarzębiny gospodarz powiesił nad drzwiami.

4 Magiczna moc lawendy Lawenda musi być prawdziwym darem dla ludzkości, skoro można wykorzystać ją na tyle różnych sposobów. Piękna, aromatyczna i łatwa w hodowaniu, jest smaczna, ma właściwości lecznicze oraz działa uspokajająco. O tym cudownym fioletowym zielu nie można powiedzieć złego słowa. Od dawien dawna lawenda była używana do pielęgnacji i kojenia zapachem zarówno wprost na skórze, jak i we wnętrzach domów. Jej relaksujące i przeciwgrzybiczne właściwości sprawiły, że w średniowieczu uważaną ją za roślinę niemal magiczną. W XV wieku, w czasie panowania epidemii czarnej śmierci, grabarze zażywali kąpieli z octem lawendowym, aby oczyścić się po ciężkiej pracy. Dzięki temu większość z nich uniknęła zarażenia. Oczywiście istnieje także wiele znacznie bardziej przyjemnych sposobów, na które my - współcześni, możemy wykorzystać cudowne właściwości lawendy, np. bezsenność, aromaterapia, oparzenia, gotowanie.

5 Magiczna moc macierzanki piaskowejMacierzanka piaskowa – ta malutka krzewinka, jako zioło znana była od najdawniejszych czasów. Nazwa macierzanki piaskowej serpyllum pochodzi od greckiego słowa herpyllas, które oznacza „płożący się”. W starożytności jej lecznicze właściwości docenił Dioskorides – grecki lekarz i botanik. Ze względu na bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości olejek z macierzanki służył do balsamowania zwłok. https://zojalitwin.wordpress.com/2012/05/05/macierzanka-piaskowa/

6 Magiczna moc żeń-szeniaŻeń-szeń stosuje się w Chinach od tysięcy lat jako środek usprawniający prace ciała i umysłu. Aktywne substancje (ginsenozydy) znajdują się w korzeniu tej rośliny i to on właśnie jest podstawą wszelkich ekstraktów z żeń-szenia. Obecnie popularne w użyciu są dwa typy żeń-szenia: koreański (Panax ginseng) oraz amerykański (Panax quinquefolius). Amerykański żeń-szeń jest uważany za słabszy w działaniu, ponieważ zawiera on mniej ginsenozydów. Uważa się jednak, iż to amerykańska wersja tego korzenia działa skuteczniej

7 Magiczna moc maku Mak podobno pomagał stać się niewidzialnym. W tym celu jego nasiona należało moczyć w winie przez 15 dni, a następnie przez kolejnych 5 dni pić wyłącznie to wino. Nie wolno jednak przedawkować makowych eliksirów. Mak ma zastosowanie także jako amulet przeciwko duchom, upiorom i innym mieszkańcom zaświatów. Kojarzony ze śmiercią, był nieodłącznym składnikiem potraw podawanych na stypie, zanoszono go na groby w ofierze zmarłym, jako dar dla błąkających się dusz. Miał sprawić, że trzymały się one z dala od żyjących https://pl.wikipedia.org/wiki/Mak

8 Magiczna moc lilii świętego JózefaLilia to oczywiście czystość, niewinność, dziewictwo. W końcu to kwiat Maryi oraz świętych, którzy zasłużyli się skromnością i pobożnością. W świecie starożytnym natomiast lilie były symbolem Afrodyty i Wenus, a więc zmysłowego piękna. Potem, już w XI wieku, stały się znakiem monarchicznej potęgi. To właśnie wtedy powstała słynna figura heraldyczna fleur-de-lys (kwiat lilii), która wieki później była używana przez absolutnych władców Francji.

9 Magiczna moc czosnku niedźwiedziegoCzosnek niedźwiedzi, inaczej czosnek cygański lub cebula czarownic, to roślina, której właściwości odkryli już starożytni Germanie. Traktowali oni czosnek niedźwiedzi jako uniwersalny lek. Starogermańska legenda głosi, że był on pierwszym posiłkiem niedźwiedzi po przebudzeniu się z snu zimowego (stąd nazwa rośliny). Doszli więc do wniosku, że skoro czosnek wzmacnia niedźwiedzia, to jest w stanie wzmocnić również człowieka. Należy jednak zaznaczyć, że czosnek niedźwiedzi w niczym nie przypomina tradycyjnego czosnku. Nie ma on formy ząbków, lecz liści, które zawierają najwięcej prozdrowotnych właściwości i są jego najczęściej jadaną częścią

10 Magiczna moc przestępu białegoLiście, owoce i korzenie przęstępu są silnie trujące. Zawierają trujące glikozydy i saponiny, wywołujące ciężkie zapalenie układu pokarmowego objawiające się wymiotami i biegunką, oraz silnymi podrażnienia skóry. W dużych ilościach może spowodować nawet zatrzymanie oddechu. Zgrubiały, silnie rozgałęziony w kształcie ludzkiej postaci, żółty korzeń dawniej był noszony jako amulet na podobieństwo korzenia mandragory, co miało chronić przed czarami.

11 Magiczna moc kaliny krzewu boskiegoRodzaj kalina obejmuje wiele gatunków, znacznie różniących się wyglądem. Część z nich uchodzi za rośliny lekko trujące i... lecznicze. Zazwyczaj są to krzewy osiągające do kilku metrów wysokości o niewielkich wymaganiach. Uprawia się je w pojedynczo w wyeksponowanych miejscach w ogrodzie lub na luźne żywopłoty. Dobrze komponują się z innymi gatunkami krzewów. https://www.wymarzonyogrod.pl/kwiaty-i-rosliny-na-rabaty/roslinne-kompozycje/kaliny-popularne-gatunki-do-ogrodu-wymagania-i-uprawa-k

12 Magiczna moc peruniki Tak zwany dziki irys – czyli Rozkownik, a inaczej Perunika, lub Kosaciec. Dlaczego rozkownik? Bo, tak jak Perun swoim pierwszym wiosennym uderzeniem otwiera ziemię i zmusza ją by weszła na Ścieżkę Sporzenia i Rozmnożenia, nakładając na nią niejako jarzmo/obowiązek donoszenia ku szczęśliwemu rozwiązaniu płodu, tak Rozkownik rozkuwa Matkę Ziemię z owych pęt – wydaje ona od tej chwili aż do końca jesieni plony i płody, ku pożytkowi Zerywanów – ludzi i Zwierzorów – zwierzyny oraz samych Zrustów – roślin.

13 Magiczna moc korzenia mandragoryTe szczególne właściwości: praktyczna zdolność uśmierzania bólu i sprowadzania snu, a więc stanu, który jest metonimią śmierci, a także budząca lęk antropomorficzna postać korzenia każą traktować tę roślinę ze szczególną atencją. Powiązanie ze strefą śmierci, z mocami demonicznymi i bóstwami chtonicznymi widoczne jest w znanych od średniowiecza legendach na temat pochodzenia mandragory-pokrzyku.

14 Magiczna moc lubczyku O znakomitym działaniu lubczyku zdawali sobie sprawę już nasi starożytni przodkowie. Ziele to cenione było przede wszystkim ze względu na przypisywane mu magiczne działanie. Dziś lubczyk stanowi jedną z najpopularniejszych w Europie przypraw - dodany do wielu potraw nadaje im niepowtarzalnego smaku oraz aromatu. Oprócz tego roślina skutecznie niweluje liczne dolegliwości zdrowotne.