1
2
3 ZIT – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, tj. instrument rozwoju terytorialnego, o którym mowa w art. 36 rozporządzenia ogólnego, który realizuje politykę rozwoju współpracy i integracji na obszarach funkcjonalnych największych miast, stanowiących ośrodki o największym potencjale społeczno–gospodarczym Dolnego Śląska, pełniących istotną rolę pod względem ekonomicznym i geograficznym oraz mających wyraźny wpływ na rozwój regionu. Instrument ZIT w Województwie Dolnośląskim realizowany będzie na Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym oraz na obszarach funkcjonalnych głównych miast województwa, tj.: Wałbrzycha oraz Jeleniej Góry.
4 Wsparcie w ramach konkursu adresowane jest do obszarów Dolnego Śląska, które są objęte mechanizmem ZIT WrOF, tj.: Gmina Wrocław. Gmina Jelcz-Laskowice, Miasto i Gmina Kąty Wrocławskie, Gmina Siechnice, Gmina Trzebnica, Miasto i Gmina Sobótka, Miasto Oleśnica, Gmina Długołęka, Gmina Czernica, Gmina Kobierzyce, Gmina Miękinia, Gmina Oleśnica, Gmina Wisznia Mała, Gmina Żórawina, Gmina Oborniki Śląskie. Wsparciem w ramach ZIT WROF objęty jest w całości powiat Miasto Wrocław.
5 Wsparcie w ramach konkursu adresowane jest do obszarów Dolnego Śląska, które są objęte mechanizmem ZIT AJ, tj.: Miasto Jelenia Góra. Gmina Janowice Wielkie, Gmina Jeżów Sudecki Miasto Karpacz, Miasto Kowary, Gmina Mysłakowice Miasto Piechowice, Gmina Podgórzyn, Gmina Stara Kamienica, Miasto Szklarska Poręba, Gmina i Miasto Gryfów Śląski, Gmina i Miasto Lubomierz, Miasto i Gmina Mirsk, Miasto i Gmina Wleń, Gmina Pielgrzymka, Miasto i Gmina Świerzawa, Miasto Wojcieszów, Miasto Złotoryja. Wsparciem w ramach ZIT AJ objęte są w całości powiaty: jeleniogórski oraz Jelenia Góra Miasto.
6 Wsparcie w ramach konkursu adresowane jest do obszarów Dolnego Śląska, które są objęte mechanizmem ZIT AW, tj.: Gmina Boguszów-Gorce, Gmina Czarny Bór, Gmina Dobromierz, Gmina Głuszyca, Gmina Jaworzyna Śląska, Gmina Jedlina Zdrój, Gmina Miejska Kamienna Góra, Gmina Kamienna Góra, Gmina Lubawka, Gmina Marcinowice, Gmina Mieroszów, Gmina Miejska Nowa Ruda, Gmina Nowa Ruda, Gmina Stare Bogaczowice, Gmina Strzegom, Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój, Gmina Miasto Świdnica, Gmina Świdnica, Gmina Świebodzice, Gmina Walim, Gmina Wałbrzych, Gmina Żarów. Wsparciem w ramach ZIT AW objęte są w całości powiaty: świdnicki, wałbrzyski, Wałbrzych Miasto oraz częściowo powiaty kamiennogórski i kłodzki.
7 Alokacja (wartość dofinansowania) na konkurs wynosi: Alokacja może zostać zwiększona między innymi w celu dofinansowania projektów wyłonionych w procedurze odwoławczej. w ramach Działania 10.4.2 – ZIT WrOF 6 082 919 PLN w ramach Działania 10.4.3 – ZIT AJ 2 869 301 PLN w ramach Działania 10.4.4 – ZIT AW 3 902 250 PLN
8 Wnioski o dofinansowanie powinny być wypełnione za pomocą generatora wniosków o dofinansowanie EFS dostępnego pod adresem (http://www.gwnd.dolnyslask.pl) System umożliwia tworzenie, edycję oraz wydruk wniosków o dofinansowanie, a także zapewnia możliwość ich złożenia i przekazania za pomocą ePUAP Wnioskodawcy przysługuje prawo do wycofania złożonego wniosku na każdym etapie oceny. Dopuszcza się jedynie formę pisemną.
9 Wnioski w ramach konkursów przyjmowane będą od 29.02.2016 r. od godziny 8.00 do 16.05.2016 r. do godziny 15.00
10 placówki kształcenia ustawicznego oraz praktycznego, a także ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły i placówki, prowadzące kształcenie zawodowe instytucje rynku pracy, o których mowa w art. 6 ustawy w dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, prowadzące działalność edukacyjno–szkoleniową podmioty prowadzące działalność oświatową, o której mowa w art. 83a ust. 2 Ustawy o systemie oświaty Jednostki organizacyjne jst jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia
11 Partnerzy w projekcie to podmioty wnoszące do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe, realizujące projekt wspólnie z Wnioskodawcą. Beneficjent pełni rolę partnera wiodącego oraz, niezależnie od podziału zadań w projekcie, ponosi odpowiedzialność za prawidłową realizację projektu. Dla przejrzystości finansowej w projekcie, wymagane jest utworzenie odrębnych rachunków bankowych poszczególnych członków partnerstwa. Utworzenie lub zainicjowanie partnerstwa musi nastąpić przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Nie jest to jednak równoznaczne z wymogiem zawarcia porozumienia lub umowy o partnerstwie pomiędzy Wnioskodawcą a partnerami przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Stroną porozumienia oraz umowy o partnerstwie nie może być podmiot wykluczony z możliwości otrzymania dofinansowania.
12 Maksymalny poziom całkowitego dofinansowania wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu (środki UE + współfinansowanie z budżetu państwa) wynosi 95% Dofinansowanie Minimalny udział wkładu własnego Wnioskodawcy w ramach konkursu wynosi 5% wydatków kwalifikowalnych projektu Wkład własny
13 Koszty projektu przedstawiane są we wniosku o dofinansowanie w formie budżetu zadaniowego. Oznacza to przedstawienie kosztów kwalifikowalnych projektu w podziale na: Zadania merytoryczne (realizowane w ramach kosztów bezpośrednich) Koszty rzeczywiście poniesioneKwoty ryczałtowe Koszty pośrednie (koszty administracyjne, związane z obsługą projektu) Ryczałt 10% - 25% kosztów bezpośrednich
14 W przypadku projektów, w których wartość wkładu publicznego (środków publicznych) przekracza wyrażoną w PLN równowartość 100.000 EUR (424 000 PLN) Na podstawie rzeczywiście poniesionych wydatków W przypadku projektów, w których wartość wkładu publicznego (środków publicznych) nie przekracza wyrażonej w PLN równowartości 100.000 EUR (424 000 PLN) Na podstawie kwot ryczałtowych
15 Koszty pośrednie rozliczane są wyłącznie z wykorzystaniem następujących stawek ryczałtowych: 25% kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości do 1 mln PLN włącznie; 20% kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości powyżej 1 mln PLN do 2 mln PLN włącznie; 15% kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości powyżej 2 mln PLN do 5 mln PLN włącznie; 10% kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości przekraczającej 5 mln PLN.
16 W przypadku projektów rozliczanych kwotami ryczałtowymi, jedno zadanie powinno być rozliczane zawsze jedną kwotą ryczałtową. Dla każdej z tych kwot należy wskazać twarde i mierzalne wskaźniki produktów. Nie ma możliwości łączenia w jednym projekcie zadań rozliczanych za pomocą kwot ryczałtowych oraz zadań rozliczanych na podstawie rzeczywiście poniesionych wydatków.
17 Wydatki rozliczone uproszczoną metodą traktowane są jako wydatki poniesione. Beneficjent nie ma obowiązku gromadzenia i opisywania dokumentów księgowych. W przypadku kwot ryczałtowych, weryfikacja wydatków polega na sprawdzeniu, czy działania zadeklarowane przez Wnioskodawcę zostały zrealizowane, a określone w umowie o dofinansowanie wskaźniki produktu lub rezultatu osiągnięte. W przypadku nieosiągnięcia wskaźników, założonych w ramach danej kwoty ryczałtowej, uznaje się, iż Beneficjent nie wykonał zadania prawidłowo oraz nie rozliczył przyznanej kwoty ryczałtowej. Wydatki, które Beneficjent poniósł na zadanie objęte kwotą ryczałtową, która nie została uznana za rozliczoną, uznaje się za niekwalifikowalne.
18 Cross–financing może dotyczyć wyłącznie takich kategorii wydatków, bez których realizacja projektu nie byłaby możliwa, w szczególności, w związku z zapewnieniem realizacji zasady równości szans, a zwłaszcza potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Cross–financing powinien być bezpośrednio powiązany z głównymi zadaniami realizowanymi w ramach danego projektu. Cross–financing nie może dotyczyć kosztów pośrednich. Rodzaje wydatków objętych cross–financingiem: Zakup nieruchomości, Zakup infrastruktury (tj. elementów nieprzenośnych, na stałe przytwierdzonych do nieruchomości), Zakup środków trwałych, przeznaczonych na dostosowanie lub adaptację budynków i pomieszczeń.
19 Wartość wydatków poniesionych na zakup środków trwałych o wartości jednostkowej równej i wyższej niż 350 PLN netto, w ramach kosztów bezpośrednich projektu oraz wydatków w ramach cross–financingu, nie może przekroczyć łącznie 10% wydatków projektu. Wydatki ponoszone na zakup środków trwałych oraz cross– financing powyżej dopuszczalnej kwoty, określonej w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie projektu, są niekwalifikowalne, z wyjątkiem doposażenia szkół i placówek kształcenia zawodowego w sprzęt niezbędny do realizacji kształcenia zawodowego, gdzie łączny limit wydatków związanych z zakupem sprzętu nie przekroczy 20% wartości projektu (włączając cross–financing).
20 Zakup środków trwałych, za wyjątkiem zakupu nieruchomości, infrastruktury oraz środków trwałych, przeznaczonych na dostosowanie lub adaptację budynków i pomieszczeń, nie stanowi wydatku w ramach cross–financingu.
21 Weryfikacja techniczna wniosku Ocena zgodności projektu ze strategią ZIT Ocena formalno – merytoryczna (w tym negocjacje) Podpisanie umowy o dofinansowanie
22 Planowane terminy rozstrzygnięcia konkursu: wrzesień 2016 roku – w przypadku, gdy ocenie formalno- merytorycznej podlegać będzie do 80 wniosków, październik 2016 roku – w przypadku, gdy ocenie formalno- merytorycznej podlegać będzie od 81 do 150 wniosków, listopad 2016 roku – w przypadku, gdy ocenie formalno- merytorycznej podlegać będzie powyżej 150 wniosków.
23 W razie stwierdzonych, podczas weryfikacji technicznej, braków formalnych i oczywistych omyłek we wniosku o dofinansowanie, IOK wzywa Wnioskodawcę do ich uzupełnienia lub korekty pod warunkiem, że korekta ta nie będzie prowadziła do istotnej modyfikacji wniosku o dofinansowanie. Przykładowa lista braków formalnych, które mogą podlegać jednorazowej korekcie lub uzupełnieniu: brak wypełnienia punktu E. wniosku, zgodnie z wymogami określonymi w instrukcji wypełniania wniosku; brak wymaganych załączników; brak podpisu osoby uprawnionej, wymienionej w pkt. B.1.1.10. wniosku; podpisanie wniosku przez inną osobę niż wymieniona w pkt. B.1.1.10.
24 Możliwość dokonania jednokrotnego uzupełnienia wniosku o dofinansowanie dokonywana jest w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia otrzymania pisma informującego. Po uzupełnieniu/korekcie wniosku, pracownik IOK dokonuje ponownej weryfikacji wniosku. Poprawnie uzupełniony lub skorygowany wniosek kierowany jest do oceny zgodności projektu ze strategią ZIT, dokonywanej w ramach KOP.
25 Niedokonanie poprawy w wyznaczonym terminie lub niepoprawienie wszystkich wskazanych w piśmie braków i omyłek lub wprowadzenie zmian, niewynikających z pisma oraz powodujących znaczącą modyfikację wniosku spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia. W związku z tym, że wymogi formalne w odniesieniu do wniosku o dofinansowanie nie są kryteriami, Wnioskodawcy, w przypadku pozostawienia jego wniosku o dofinansowanie bez rozpatrzenia, nie przysługuje protest w rozumieniu rozdziału 15 ustawy wdrożeniowej.
26 Ocenie podlegają kryteria obligatoryjne i punktowe Ocena w ramach Komisji Oceny Projektów ds. strategii ZIT (pracownicy ZIT oraz eksperci) Możliwość złożenia protestu
27 Ocena przeprowadzana w ramach etapu oceny formalno–merytorycznej, dokonywanej przez Komisję Oceny Projektów (złożonej z pracowników IZ RPO WD oraz ekspertów) Obejmuje sprawdzenie, czy wniosek spełnia ogólne kryteria formalne oraz kryteria dostępu W przypadku odrzucenia wniosku z powodu niespełnienia co najmniej jednego z ogólnych kryteriów formalnych lub kryteriów dostępu, IOK niezwłocznie przekazuje Wnioskodawcy pisemną informację o zakończeniu oceny jego projektu oraz negatywnej ocenie projektu wraz z pouczeniem o możliwości wniesienia protestu
28 Ocena przeprowadzana w ramach etapu oceny formalno–merytorycznej, dokonywanej przez Komisję Oceny Projektów (złożonej z pracowników IZ RPO WD oraz ekspertów) Obejmuje sprawdzenie, czy wniosek spełnia ogólne kryteria horyzontalne i ogólne kryteria merytoryczne Oceniający może przyznać bezwarunkową lub warunkową liczbę punktów za spełnienie danego kryterium merytorycznego W przypadku bezwarunkowego przyznania za spełnienie danego kryterium merytorycznego mniejszej niż maksymalna liczby punktów, Oceniający uzasadnia swoją ocenę Oceniający może również warunkowo przyznać określoną liczbę punktów za spełnienie danego kryterium merytorycznego – w takim przypadku projekt zostaje skierowany do negocjacji
29 Negocjacjom będą podlegały te projekty, które otrzymają co najmniej 50 punktów ogółem (za spełnienie kryteriów zgodności projektu ze strategią ZIT i ogólnych kryteriów merytorycznych) oraz co najmniej 50% punktów w każdej części oceny merytorycznej, wyliczanej ze średniej arytmetycznej punktów przyznanych bezwarunkowo przez obu Oceniających. Negocjacje prowadzone są do wyczerpania kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w konkursie – poczynając od projektu, który uzyskałby najlepszą ocenę, gdyby spełnienie przez niego kryteriów nie zostało zweryfikowane warunkowo. Negocjacje obejmują wszystkie kwestie wskazane przez Oceniających w wypełnionych przez nich kartach oceny. Negocjacje projektów przeprowadzane są w formie pisemnej (w tym z wykorzystaniem elektronicznych kanałów komunikacji) lub ustnej (spotkanie obu stron negocjacji). Wnioskodawca zobowiązany jest do podjęcia negocjacji najpóźniej w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia otrzymania pisma informującego o możliwości podjęcia negocjacji (termin ten obejmuje również poprawę wniosku o dofinansowanie). Negatywny wynik negocjacji oznacza uznanie warunkowo uznanych za spełnione kryteriów za niespełnione lub przyznanie mniejszej, wskazanej przez Oceniających w kartach oceny, liczby punktów.
30 Średnia arytmetyczna punktów ogółem z dwóch ocen wniosku za spełnienie kryteriów zgodności ze strategią odpowiedniego ZIT max. 50 pkt. Średnia arytmetyczna punktów ogółem z dwóch ocen wniosku za spełnienie ogólnych kryteriów merytorycznych przyznanych bezwarunkowo i warunkowo (w przypadku przeprowadzania negocjacji) max. 50 pkt. Projekt, który uzyskał w trakcie oceny zgodności ze strategią ZIT oraz oceny merytorycznej maksymalną liczbę punktów za spełnienie wszystkich kryteriów max. 100 pkt. Dofinansowanie może otrzymać jedynie projekt, który spełnia wszystkie kryteria obligatoryjne oraz otrzymał co najmniej 50 punktów ogółem oraz 50% punktów w każdej części oceny merytorycznej, wyliczonych na podstawie średniej arytmetycznej z ocen dwóch Oceniających
31 O kolejności projektów na liście decyduje liczba punktów przyznana danemu projektowi bezwarunkowo albo liczba punktów przyznana danemu projektowi w wyniku negocjacji. Lista uszeregowana jest w kolejności malejącej liczby uzyskanych punktów. IZ RPO WD oraz IP ZIT rozstrzyga konkurs, zatwierdzając listę ocenionych projektów. Zgodnie z art. 46 ustawy, po rozstrzygnięciu konkursu, IOK zamieszcza na swojej stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl, na stronie odpowiedniego ZIT oraz na portalu Funduszy Europejskich (nie później niż w terminie 7 dni od dnia rozstrzygnięcia konkursu) listę projektów, które uzyskały wymaganą liczbę punktów, z wyróżnieniem projektów wybranych do dofinansowania.www.rpo.dolnyslask.pl Po zatwierdzeniu listy projektów przez IOK, do Wnioskodawcy przekazywana jest niezwłocznie pisemna informacja o zakończeniu oceny jego projektu oraz: a) pozytywnej ocenie projektu i wybraniu go do dofinansowania, wraz z prośbą o złożenie załączników, niezbędnych do podpisania umowy albo b) negatywnej ocenie projektu i niewybraniu go do dofinansowania, wraz ze zgodnym z art. 46 ust. 5 Ustawy pouczeniem o możliwości wniesienia protestu, o którym mowa w art. 53 ust. 1 Ustawy. W przypadku negatywnej oceny, ww. informacja zawiera dodatkowo pouczenie o możliwości wniesienia środka odwoławczego do właściwej instytucji.
32 Zgodnie z art. 55 Ustawy, protest rozpatrywany jest przez IZ RPO WD i wnoszony przez Wnioskodawcę w formie pisemnej w terminie 14 dni od dnia doręczenia informacji o negatywnym wyniku oceny za pośrednictwem IOK, która dokonała oceny wniosku o dofinansowanie, tj. za pośrednictwem: ZIT (po zakończeniu oceny zgodności ze Strategią odpowiedniego ZIT), w przypadku protestu od wyników negatywnej oceny zgodności ze Strategią ZIT, IZ RPO WD (po zakończeniu oceny formalnej lub merytorycznej), w przypadku protestu od wyników negatywnej oceny formalno–merytorycznej. Protest może dotyczyć każdego etapu oceny, skutkującego możliwością odrzucenia wniosku, a także sposobu dokonania oceny (w zakresie ewentualnych naruszeń proceduralnych). W przypadku protestu wniesionego za pośrednictwem ZIT od negatywnego wyniku oceny zgodności ze Strategią odpowiedniego ZIT, ZIT, w terminie 21 dni od dnia otrzymania protestu, weryfikuje wyniki dokonanej przez siebie oceny projektu (efekt: skierowanie wniosku do kolejnego etapu oceny lub skierowanie protestu do IZ RPO WD), IZ RPO WD rozpatruje protest w terminie nie dłuższym niż 30 dni, licząc od dnia jego otrzymania. W uzasadnionych przypadkach, w szczególności, gdy w trakcie rozpatrywania protestu konieczne jest skorzystanie z pomocy ekspertów, termin rozpatrzenia protestu może być przedłużony o kolejne 30 dni (maksymalny termin rozpatrzenia protestu nie może jednak przekroczyć łącznie 60 dni).
33 W przypadku uwzględnienia protestu przez IZ RPO WD, IOK może skierować wniosek do kolejnego etapu oceny lub umieścić go na liście projektów wybranych do dofinansowania, w wyniku przeprowadzenia procedury odwoławczej. Prawo do wniesienia skargi do sądu administracyjnego przysługuje Wnioskodawcy w przypadkach określonych w art. 61 Ustawy. Skarga wnoszona jest w terminie 14 dni od dnia otrzymania odpowiedniej informacji o nieuwzględnieniu protestu lub pozostawieniu protestu bez rozpatrzenia lub negatywnej ponownej ocenie projektu oraz informacji o wyniku procedury odwoławczej.
34 OCENA FORMALNA (W RAMACH ETAPU OCENY FORMALNO–MERYTORYCZNEJ)
35 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Opis znaczenia kryterium 1 Poprawność wypełnienia wniosku Wniosek o dofinansowanie został sporządzony w języku polskim oraz został podpisany zgodnie z prawem reprezentacji Kryterium weryfikowane na podstawie zapisów wniosku o dofinansowanie lub załączników Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku) 2 Wskaźniki obligatoryjne dla danego typu projektu Wniosek o dofinansowanie projektu zawiera wszystkie wskaźniki obligatoryjne dla danego typu projektu (w tym wskaźniki z ram wykonania, jeśli są takie, które odpowiadają zakresowi projektu) z przypisaną wartością docelową większą od zera Kryterium nie dotyczy konkursów dla poddziałań objętych mechanizmem ZIT Tak/Nie/Nie dotyczy (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku)
36 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Opis znaczenia kryterium 3 Kwalifikowalność typu projektu Projekt jest zgodny z typem projektów dopuszczonych do dofinansowania w regulaminie konkursu Kryterium weryfikowane na podstawie zapisów wniosku o dofinansowanie Szczegółowe informacje w Regulaminie konkursu Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku) A. Organizacja praktycznych form nauczania – staże, praktyki zawodowe; B. Uruchamianie i dostosowywanie kształcenia i szkolenia w zawodach, na które występuje potwierdzone zapotrzebowanie rynku; C. Działania przyczyniające się do zwiększonego i pełnego udziału młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych, poprzez pomoc stypendialną dla uczniów lub słuchaczy szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych; D. Doradztwo edukacyjno–zawodowe, uwzględniające potrzeby uczniów i dorosłych, uczących się na różnych poziomach edukacyjnych i w różnych typach szkół i placówek; E. Przygotowanie szkół i placówek, prowadzących kształcenie zawodowe, do pełnienia funkcji wyspecjalizowanych ośrodków kształcenia i szkolenia oraz wsparcie ich w zakresie poradnictwa i informacji zawodowej pod potrzeby regionalnego i lokalnego rynku pracy; H. Szkolenia, doradztwo oraz inne formy podwyższania kwalifikacji dla nauczycieli zawodu oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu we współpracy z uczelniami i rynkiem pracy (np. staże nauczycieli w przedsiębiorstwach); I. Szkolenia, doradztwo oraz inne formy podwyższania kwalifikacji dla nauczycieli zawodu oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu pod kątem kształcenia umiejętności interpersonalnych i społecznych, korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno–komunikacyjnych, wykorzystania metod eksperymentu naukowego w edukacji, a także zapewnienie metod zindywidualizowanego podejścia do ucznia.
37 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Opis znaczenia kryterium 4 Kwalifikowalność Wnioskodawcy Wnioskodawca jest uprawniony do ubiegania się o wsparcie, zgodnie z zapisami regulaminu konkursu Kryterium weryfikowane na podstawie zapisów wniosku o dofinansowanie Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku)
38 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Opis znaczenia kryterium 5 Prawidłowość wyboru partnerów w projekcie Wybór partnerów został dokonany w sposób prawidłowy, to znaczy: Wnioskodawca oraz partner/partnerzy nie stanowią podmiotów powiązanych w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r., uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1); w przypadku, gdy Wnioskodawca jest podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907, z późn. zm.), wybór partnerów spoza sektora finansów publicznych został dokonany z zachowaniem zasady przejrzystości i równego traktowania podmiotów; wybór partnerów spoza sektora finansów publicznych został dokonany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu partnerskiego. Kryterium weryfikowane na podstawie podpisanego oświadczenia Wnioskodawcy Kryterium nie dotyczy projektów realizowanych bez udziału partnerów Tak/Nie/Nie dotyczy (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku)
39 Lp.Nazwa kryterium Definicja kryterium Opis znaczenia kryterium 6 Niepodleganie wykluczeniu z możliwości otrzymania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej Wnioskodawca oraz partnerzy (jeśli dotyczy) nie podlegają wykluczeniu z możliwości otrzymania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej na podstawie: art. 207 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity: Dz.U.2013 r. 885 ze zm.); art.12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym, wbrew przepisom, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2012 r. poz. 769); art. 9 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (tekst jednolity: Dz. U. 2014 r. poz. 1417) Kryterium weryfikowane na podstawie podpisanego oświadczenia Wnioskodawcy Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku)
40 Lp.Nazwa kryteriumDefinicja kryterium Opis znaczenia kryterium 7 Zgodność z przepisami art. 65 ust. 6 i art. 125 ust. 3 lit. e) i f) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. Wnioskodawca złożył oświadczenie, że: projekt nie został zakończony w rozumieniu art. 65 ust. 6; nie rozpoczął realizacji projektu przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, lub jeśli dotyczy projekt nie obejmuje przedsięwzięć, będących częścią operacji, które zostały objęte lub powinny były zostać objęte procedurą odzyskiwania środków, zgodnie z art. 71 (trwałość operacji), w następstwie przeniesienia działalności produkcyjnej poza obszar objęty programem Kryterium weryfikowane na podstawie podpisanych oświadczeń Wnioskodawcy Przez projekt ukończony/zrealizowany należy rozumieć projekt, w ramach którego przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie zrealizowano całość założonych w projekcie działań merytorycznych i dla którego przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie nastąpił odbiór ostatnich robót, dostaw lub usług Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku)
41 Lp.Nazwa kryteriumDefinicja kryterium Opis znaczenia kryterium 8 Zakaz podwójnego finansowania W wyniku otrzymania przez projekt dofinansowania we wnioskowanej wysokości, na określone wydatki kwalifikowalne, w projekcie nie dojdzie do podwójnego dofinansowania Kryterium weryfikowane na podstawie podpisanego oświadczenia Wnioskodawcy we wniosku o dofinansowanie Tak/Nie (niespełnien ie kryterium oznacza odrzucenie wniosku) 9 Minimalna/ maksymalna wartość projektu Wartość projektu nie przekracza poziomów określonych w regulaminie konkursu Kryterium weryfikowane na podstawie zapisów budżetu projektu minimalna wartość projektu – 50 tys. złotych, maksymalnej nie określono Tak/Nie/Nie dotyczy (niespełnien ie kryterium oznacza odrzucenie wniosku)
42 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Opis znaczenia kryterium 10Wkład własny Wnioskodawca zapewnił odpowiedni poziom wkładu własnego, określony w regulaminie konkursu W ramach tego kryterium sprawdzane jest, czy Wnioskodawca przewidział w projekcie odpowiedni procent wkładu własnego, który określany jest w regulaminie konkursu (5%) Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku) 11 Poprawność zakwalifikowa nia projektu jako objętego/ nieobjętego pomocą publiczną/ pomocą de minimis Czy prawidłowo zakwalifikowano projekt pod kątem występowania pomocy publicznej/ pomocy de minimis Kryterium weryfikowane pod kątem prawidłowego zidentyfikowania przez Wnioskodawcę występowania pomocy publicznej/ pomocy de minimis, tj. czy zaznaczono w nim wydatki, objęte pomocą publiczną/pomocą de minimis Kryterium nie dotyczy projektów, w których nie występuje pomoc publiczna lub pomoc de minimis Tak/Nie/Nie dotyczy (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku)
43 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Opis znaczenia kryterium 12 Okres realizacji projektu Okres realizacji projektu jest zgodny z podanym w regulaminie konkursu Kryterium weryfikowane na podstawie zapisów wniosku o dofinansowanie (w części L – okres realizacji) Najpóźniejszy termin złożenia ostatniego wniosku o płatność to grudzień 2018 r., w związku z czym projekt musi zakończyć się do listopada 2018 r. Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku) 13 Uproszczone metody rozliczania wydatków W projekcie, w którym wartość wkładu publicznego (środków publicznych) nie przekracza 100 000 EUR, zastosowano kwoty ryczałtowe, o których mowa w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w zakresie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 Kryterium weryfikowane na podstawie zapisów budżetu projektu i części X wniosku, obowiązujące w przypadku kwot ryczałtowych dla projektów, których wartość wkładu publicznego (środków publicznych) nie przekracza 100 000 EUR. Do przeliczenia ww. kwoty na PLN należy stosować miesięczny obrachunkowy kurs wymiany, stosowany przez KE, aktualny na dzień ogłoszenia konkursu Sytuacje, w których należy stosować inne uproszczone formy rozliczania wydatków, zostaną określone w regulaminie konkursu W konkursie nie przewiduje się stosowania stawek jednostkowych Tak/Nie/Nie dotyczy (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku)
44 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Opis znaczenia kryterium 14 Kryterium niezalegania z należnościami Czy Wnioskodawca nie zalega z uiszczaniem podatków, jak również z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub innych należności wymaganych odrębnymi przepisami prawa? Kryterium weryfikowane na podstawie podpisanego oświadczenia Wnioskodawcy we wniosku o dofinansowanie Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku)
45 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Opis znaczenia kryterium 1 Kryterium liczby wniosków Czy dany Wnioskodawca złożył w ramach konkursu nie więcej niż dwa wnioski o dofinansowanie projektu jako Wnioskodawca (partner wiodący lub samodzielnie) oraz nie więcej niż dwa wnioski jako partner? Zadaniem kryterium jest umożliwienie realizowania projektów przez większą liczbę Wnioskodawców Kryterium weryfikowane na podstawie rejestru, prowadzonego przez Instytucję Organizującą Konkurs W przypadku złożenia więcej niż dwóch wniosków przez jednego Wnioskodawcę oraz więcej niż dwóch wniosków jako partner, IOK odrzuca wszystkie złożone w odpowiedzi na konkurs wnioski, w związku z niespełnieniem przez Wnioskodawcę danego kryterium W przypadku wycofania wniosku o dofinansowanie, Wnioskodawca ma prawo złożyć kolejny wniosek Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku)
46 OCENA MERYTORYCZNA (W RAMACH ETAPU OCENY FORMALNO–MERYTORYCZNEJ)
47 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Opis znaczenia kryterium 1 Kryterium zgodności projektu z prawem Czy projekt jest zgodny z przepisami prawa krajowego i unijnego? W ramach weryfikacji kryterium oceniana będzie zgodność projektu między innymi z przepisami w zakresie pomocy publicznej, prawa pracy, kodeksu cywilnego oraz zamówień publicznych Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku) 2 Kryterium zgodności z właściwymi politykami i zasadami Czy projekt jest zgodny z zasadą zrównoważonego rozwoju? Kryterium weryfikowane na podstawie zapisów części H.3 – Zrównoważony rozwój wniosku Projekt musi być co najmniej neutralny Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku)
48 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Opis znaczenia kryterium 3 Kryterium zgodności z właściwymi politykami i zasadami Czy projekt jest zgodny z zasadą równości szans kobiet i mężczyzn? Kryterium oceniane według standardu minimum – wymagane są co najmniej 3 punkty Projekt musi być co najmniej neutralny IOK dopuszcza możliwość oceny warunkowej Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku) 4 Kryterium zgodności z właściwymi politykami i zasadami Czy projekt jest zgodny z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami? Kryterium weryfikowane na podstawie zapisów części H.2 – Zasada niedyskryminacji (w tym niedyskryminacji ze względu na niepełnosprawność) Projekt musi być co najmniej neutralny Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku)
49 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Skala punktowa 1 Kryterium adekwatności celu projektu i założonych do osiągnięcia rezultatów Czy projekt jest zgodny z właściwym celem szczegółowym RPO WD 2014- 2020 oraz w jaki sposób projekt przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego RPO WD 2014-2020? Weryfikacja m.in. adekwatności doboru wskaźników, trafności doboru celu głównego projektu oraz opisu, w jaki sposób projekt przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego RPO WD 2014-2020 Punkt F.1 – Cele projektu i ich zgodność z osią priorytetową, działaniem, poddziałaniem RPO WD 2014-2020 Czy potrzeba realizacji projektu jest wystarczająco uzasadniona i odpowiada na zdiagnozowany problem? Część N – Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu Czy zaplanowane w ramach projektu wartości wskaźników są adekwatne w stosunku do potrzeb i celów projektu, a założone do osiągnięcia wartości są realne? Ocenie podlegają jedynie te wskaźniki, które nie będą weryfikowane na etapie oceny zgodności projektu ze strategią ZIT Część O – Wskaźniki osiągnięcia celów projektu Dodatkowo, w przypadku projektów o wartości co najmniej 2 mln: Czy przedstawiono wystarczający opis ryzyka nieosiągnięcia założeń projektu oraz zaplanowanych w ramach projektu działań zaradczych? Skala punktowa od 0 do 10
50 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Skala punktowa 2 Kryterium doboru grupy docelowej Czy dobór grupy docelowej jest adekwatny do założeń projektu oraz RPO WD 2014-2020, w tym, czy zawiera wystarczający opis: grupy docelowej, jaka będzie wspierana w ramach projektu; potrzeb i oczekiwań uczestników projektu w kontekście wsparcia, które ma być udzielane w ramach projektu; barier, na które napotykają uczestnicy projektu; skali zainteresowania potencjalnych uczestników projektu; sposobu rekrutacji uczestników projektu, w tym kryteriów rekrutacji, a także zapewnienia dostępności rekrutacji dla osób z niepełnosprawnościami? Ocena adekwatności polega na weryfikacji, czy wskazana grupa docelowa wpisuje się w grupy docelowe, określone w SzOOP RPO WD 2014-2020 oraz czy wskazana grupa wpisuje się w diagnozę sytuacji problemowej, na którą odpowiedź stanowi projekt Część P – Grupa docelowa IOK dopuszcza możliwość oceny warunkowej Skala punktowa od 0 do 4
51 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Skala punktowa 3 Kryterium trafności działań i racjonalności harmonogramu Czy we wniosku o dofinansowanie projektu przedstawiono wystarczający opis: zadań realizowanych w ramach projektu; uzasadnienia potrzeby realizacji zadań w kontekście przedstawionej diagnozy; wartości wskaźników, które zostaną osiągnięte w ramach zadań (jeśli dotyczy); roli partnerów w realizacji poszczególnych zadań, jeśli przewidziano ich realizację w ramach partnerstwa wraz z uzasadnieniem (jeśli dotyczy); trwałości i wpływu rezultatów projektu (jeśli dotyczy)? Część R – Opis działań projektowych Czy przedstawiony harmonogram realizacji projektu jest racjonalny w stosunku do przedstawionego zakresu zadań w projekcie? Część S – Harmonogram rzeczowy IOK dopuszcza możliwość oceny warunkowej Skala punktowa od 0 do 10
52 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Skala punktowa 4 Kryterium adekwatności sposobu zarządzania oraz posiadanego potencjału Czy przedstawiony sposób zarządzania projektem jest adekwatny do zakresu projektu? Czy podmioty zaangażowane w realizację projektu posiadają odpowiedni potencjał (kadrowy, techniczny, finansowy) do realizacji projektu? Punkty U.2 – U.5 wniosku IOK dopuszcza możliwość oceny warunkowej Skala punktowa od 0 do 8
53 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Skala punktowa 5 Kryterium doświadczenia Czy Wnioskodawca lub partnerzy, w przypadku projektu realizowanego w partnerstwie, posiadają doświadczenie w realizacji przedsięwzięć, w tym przedsięwziąć finansowanych ze środków innych niż środki funduszu UE: w obszarze, w którym udzielane będzie wsparcie, przewidziane w ramach projektu, na rzecz grupy docelowej, do której kierowane będzie wsparcie, przewidziane w ramach projektu, na określonym terytorium, którego dotyczyć będzie realizacja projektu? Punkt U.1 wniosku IOK dopuszcza możliwość oceny warunkowej Skala punktowa od 0 do 8
54 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryteriumSkala punktowa 6 Kryterium budżetu projektu Czy wydatki są niezbędne do realizacji projektu i osiągnięcia jego celów? Czy budżet projektu został sporządzony w sposób prawidłowy? W ramach tego kryterium, weryfikacji podlega zgodność budżetu z wymogami zawartymi w wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków oraz zapisami instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie. Dodatkowo, w ramach kryterium, bada się prawidłowość stosowania kwot ryczałtowych oraz stawek jednostkowych, w przypadku projektów spełniających warunki ich stosowania Czy wysokość kosztów, przypadających na jednego uczestnika projektu, jest adekwatna do zakresu projektu oraz osiągniętych korzyści, a zaplanowane wydatki są racjonalne? IOK dopuszcza możliwość oceny warunkowej Skala punktowa od 0 do 10
55 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryteriumSkala punktowa 7 Kryterium zgodności ze standardem usług i katalogiem stawek Czy zaplanowane w ramach projektu zadania są zgodne z określonym minimalnym standardem usług oraz wydatki są zgodne z katalogiem stawek, określonym dla danego konkursu? Ocena zgodności z Załącznikiem nr 13 do Regulaminu IOK dopuszcza możliwość oceny warunkowej Tak/Nie/Nie dotyczy (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku) 8 Kryterium budżetu projektu Czy wszystkie wydatki są kwalifikowalne? W przypadku zidentyfikowania na etapie oceny projektu wydatków niekwalifikowalnych, wniosek uznaje się za niespełniający minimalnych wymagań, pozwalających na otrzymanie dofinansowania IOK dopuszcza możliwość oceny warunkowej Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku)
56 Lp. Nazwa kryterium Definicja kryterium Skala punktowa 9 Kryterium zgodności z SzOOP Czy projekt jest zgodny z zapisami SzOOP RPO WD 2014- 2020? Dofinansowania nie może otrzymać projekt, który zakłada realizację działań niezgodnych z zapisami SzOOP Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku) 10 Kryterium spełnienia minimalnych wymagań Czy wniosek otrzymał: wymagane minimum 50 punktów ogółem (łącznie za spełnienie kryteriów oceny merytorycznej oraz kryteriów oceny zgodności projektów ze Strategią ZIT) oraz co najmniej 50% punktów w poszczególnych kryteriach merytorycznych oraz pozytywną ocenę za spełnienie kryteriów nr 7, 8 i 9? Bierzemy pod uwagę średnią arytmetyczną z dwóch ocen Tak/Nie (niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku)
57 IOK udziela wyjaśnień w kwestiach dotyczących konkursu i odpowiedzi na zapytania indywidualne kierowane: na adres poczty elektronicznej: [email protected] [email protected] [email protected] [email protected] do ZIT WrOF (w zakresie oceny zgodności projektu ze Strategią ZIT WrOF) telefonicznie - pod nr tel.: 71/ 777 83 19 oraz 71/ 777 80 06 lub na adres poczty elektronicznej: [email protected]@um.wroc.pl do ZIT AJ (w zakresie oceny zgodności projektu ze Strategią ZIT AJ) telefonicznie - pod nr tel.: 75/ 75 46 249 oraz 75/ 75 46 288 lub na adres poczty elektronicznej: [email protected]@jeleniagora.pl do ZIT AW (w zakresie oceny zgodności projektu ze Strategią ZIT AW) telefonicznie - pod nr tel.: 74/ 64 88 559 lub na adres poczty elektronicznej: [email protected]@ipaw.walbrzych.eu
58 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ