Zmiany w przepisach prawa oświatowego

1 Zmiany w przepisach prawa oświatowegoKuratorium Oświaty...
Author: Przybysław Kołodziejczyk
0 downloads 0 Views

1 Zmiany w przepisach prawa oświatowegoKuratorium Oświaty w Opolu.

2 Kuratorium Oświaty w Opolu.Obowiązujące ustawy: Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59), Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60), Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz z późn. zm.) Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2017 r. poz. 1189) Kuratorium Oświaty w Opolu.

3 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 356) Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia: nową podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej stosuje się począwszy od roku szkolnego 2017/2018 w klasach I, IV, VII szkoły podstawowej; natomiast dotychczasową podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej stosuje się: w roku szkolnym 2017/2018 w klasach II, III, V, VI szkoły podstawowej; w roku szkolnym 2018/2019 w klasach III, VI szkoły podstawowej; w gimnazjum do czasu zakończenia kształcenia, stosuje się dotychczasowa podstawę programową kształcenia ogólnego dla gimnazjum; nową podstawę programową kształcenia ogólnego stosuje się od roku szkolnego 2017/ w: branżowej szkole I stopnia; szkole specjalnej przysposabiającej do pracy; semestrach I szkoły policealnej; w klasach dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowej szkole I stopnia, do czasu zakończenia kształcenia, stosuje się dotychczasową podstawę programową kształcenia ogólnego dla zasadniczej szkoły zawodowej. Kuratorium Oświaty w Opolu.

4 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 marca 2017 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2017 r. poz. 622) Data wejścia w życie: września 2017 r. Główne założenia: nową klasyfikację zawodów stosuje się począwszy od roku szkolnego 2017/2018 w: klasach I branżowej szkoły I stopnia; klasach I dotychczasowego czteroletniego technikum; semestrze pierwszym szkoły policealnej; dotychczasową klasyfikację zawodów stosuje się do czasu zakończenia kształcenia w: pozostałych klasach dotychczasowego czteroletniego technikum; pozostałych semestrach szkoły policealnej; klasach dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej; do dnia 31 grudnia 2019 r. kształcenie na kwalifikacyjnych kursach zawodowych odbywa się w oparciu o dotychczasową podstawę programową kształcenia w zawodach; od roku szkolnego 2018/2019 w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe nie prowadzi się rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej (na semestr pierwszy) w zawodzie technik farmaceutyczny. Kształcenie w tym zawodzie prowadzi się do zakończenia cyklu kształcenia; zawody wpisane do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego to zawody jednokwalifikacyjne i dwukwalifikacyjne, w których kwalifikacje oznaczono odpowiednio symbolami porządkowymi K1 i K2.; wśród zawodów, w których kształcenie jest prowadzone w technikum, dominują zawody dwukwalifikacyjne. W zawodach nauczanych w technikum pierwszą kwalifikacją (K1) jest w wielu przypadkach kwalifikacja ustalona dla zawodu nauczanego w branżowej szkole I stopnia, stanowiąca merytoryczną i programową podbudowę dla nabywania kolejnych – wyższych – kwalifikacji w zawodzie w ramach tego samego obszaru kształcenia. Kuratorium Oświaty w Opolu.

5 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2017 r. poz. 649). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia: należy pamiętać, iż na podstawie art. 364 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, przepisy dotychczasowego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół stosuje się do czasu zakończenia kształcenia w: dotychczasowym gimnazjum; trzyletnim liceum ogólnokształcącym; czteroletnim technikum; klasach dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowej szkole I stopnia; dotychczasowej szkole policealnej i szkole specjalnej przysposabiającej do pracy; dotychczasowych szkołach artystycznych.; wskazano  z jakich elementów powinna składać się nazwa szkoły i przedszkola, a także warunki i sposób używania nazwy przedszkola i szkoły na pieczęciach, tablicach urzędowych oraz sztandarze, a w przypadku szkoły również na świadectwie i legitymacji szkolnej; Kuratorium Oświaty w Opolu.

6 Kuratorium Oświaty w Opolu.wskazano  z jakich elementów powinna składać się nazwa szkoły i przedszkola, a także warunki i sposób używania nazwy przedszkola i szkoły na pieczęciach, tablicach urzędowych oraz sztandarze, a w przypadku szkoły również na świadectwie i legitymacji szkolnej; zezwolono na fakultatywne zawieranie w nazwie szkoły określeń wskazujących na funkcjonowanie w szkole oddziałów przedszkolnych, specjalnych, integracyjnych, sportowych, mistrzostwa sportowego oraz dwujęzycznych; dostosowano regulacje umożliwiające ujęcie w nazwie szkoły: języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego w szkołach, w których zajęcia edukacyjne są prowadzone w języku mniejszości narodowej, języku mniejszości etnicznej lub języku regionalnym lub gdy zajęcia edukacyjne są prowadzone w dwóch językach: polskim oraz języku mniejszości narodowej, języku mniejszości etnicznej lub języku regionalnym; doprecyzowano również tryb nadawania imienia szkole i przedszkolu. Wniosek w sprawie nadania imienia powinien uzasadniać wybór imienia, w tym kandydata na patrona szkoły lub przedszkola. Ma on także określać plan działań szkoły lub przedszkola, związanych z nadaniem imienia i przewidywany termin uroczystości; w rozporządzeniu zostały określone zadania internatu oraz standardy dotyczące pobytu uczniów w internacie i sprawowania opieki nad nimi. podpisane rozporządzenie określa terminy opracowania, opiniowania i zatwierdzania arkusza organizacji szkoły i przedszkola z uwzględnieniem przepisów art. 110 ustawy – Prawo oświatowe. Ponadto, rozszerzono wykaz treści, jakie powinien zawierać arkusz organizacji szkoły i przedszkola. Regulacja ta ma na celu ujednolicenie wymagań organu prowadzącego wobec dyrektora szkoły i przedszkola. Kuratorium Oświaty w Opolu.

7 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2017 r. w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego. (Dz. U. z 2017 r. poz. 671). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia: uregulowano zasady funkcjonowania oddziałów mistrzostwa sportowego; wprowadzono wymóg minimalnej liczby uczniów w oddziale sportowym (co najmniej uczniów) jedynie w pierwszym roku szkolenia; określono warunki działania szkoły mistrzostwa sportowego (co najmniej dwa oddziały mistrzostwa sportowego); wprowadzono obowiązek uczestniczenia uczniów w zawodach i konkursach sportowych; wprowadzono zapis, zgodnie z którym szkolenie sportowe w oddziałach sportowych, szkołach sportowych, oddziałach mistrzostwa sportowego oraz szkołach mistrzostwa sportowego będzie prowadzone w oparciu o programy szkolenia opracowane dla poszczególnych sportów przez polskie związki sportowe i zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej; wprowadzono obowiązek współpracy szkół mistrzostwa sportowego i szkół z oddziałami mistrzostwa sportowego z określonymi podmiotami związanymi z kulturą fizyczną i sportem przy realizowaniu programów szkolenia; etapy szkolenia sportowego (ukierunkowane i specjalistyczne) będą realizowane we wszystkich typach szkół; określono sytuację dotychczasowych szkół sportowych w okresie przejściowym. Kuratorium Oświaty w Opolu.

8 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe. (Dz. U. z 2017 r. poz. 691). Data wejścia w życie: 1 kwietnia 2017 r. Główne założenia (rozporządzenie określa): sposób przekazywania przez dyrektora szkoły podstawowej lub, szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz dyrektora szkoły podstawowej prowadzonej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną, jednostkom samorządu terytorialnego informacji niezbędnych dla ustalenia wysokości dotacji celowej, o której mowa w art. 22ae ust. 3 i 4 ustawy, oraz wzór formularza zawierającego te informacje; wzór wniosku o udzielenie dotacji celowej, o której mowa w art. 22ae ust. 4 ustawy, szkole podstawowej prowadzonej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną; sposób przekazywania przez jednostki samorządu terytorialnego wojewodom wniosku o udzielenie dotacji celowej, o której mowa w art. 22ae ust. 3 ustawy, oraz wzór wniosku o udzielenie tej dotacji; tryb i terminy udzielania oraz sposób rozliczania wykorzystania dotacji celowej, o której mowa w art. 22ae ust. 3 ustawy, oraz wzór formularza rozliczenia wykorzystania tej dotacji; sposób rozliczania wykorzystania dotacji celowej, o której mowa w art. 22ae ust. 4 ustawy, oraz wzór formularza rozliczenia wykorzystania tej dotacji; szerzej w tej materii wypowie się Pan Piotr Łaba – Zastępca Dyrektora Wydziału Organizacji i Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli. Kuratorium Oświaty w Opolu.

9 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. (Dz. U. z 2017 r. poz. 703). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia: nowe ramowe plany nauczania określają tygodniową liczbę godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą w poszczególnych klasach danego typu szkoły. Dyrektor szkoły, uwzględniając ramowy plan nauczania, opracuje tygodniowy (semestralny) rozkład zajęć; wskazano, że godziny do dyspozycji dyrektora szkoły, mogą być przeznaczone na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności zajęcia związane z kształtowaniem aktywności i kreatywności uczniów, a w przypadku: szkół prowadzących kształcenie zawodowe – również na zajęcia związane z kształtowaniem kompetencji zawodowych; liceum ogólnokształcącego dla dorosłych – również na realizację przedmiotów w zakresie rozszerzonym. organ prowadzący szkołę, na wniosek dyrektora szkoły, może przyznać nie więcej niż 3 godziny tygodniowo dla każdego oddziału (grupy międzyoddziałowej lub grupy międzyklasowej) w danym roku szkolnym. W przypadku szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich – od 6 do 12 godzin. Będzie to możliwe nie tylko – jak dotychczas – na okresowe lub roczne zwiększenie liczby godzin wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, realizację dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz realizację zajęć z języka migowego, ale również na realizację zajęć z geografii państwa, z którego obszarem kulturowym utożsamia się mniejszość narodowa; Kuratorium Oświaty w Opolu.

10 Kuratorium Oświaty w Opolu.w liceach ogólnokształcących dwujęzycznych, liceach ogólnokształcących z oddziałami dwujęzycznymi, technikach dwujęzycznych i technikach z oddziałami dwujęzycznymi, za zgodą organu prowadzącego, będzie mogło być prowadzone kształcenie w klasie wstępnej o rocznym okresie nauczania. To spełnienie postulatów, szczególnie liceów ogólnokształcących z oddziałami dwujęzycznymi, w których drugim językiem nauczania jest tzw. język „niszowy” – język rzadziej wybierany i mniej „dostępny” niż język angielski; w ramowym planie nauczania dla szkoły podstawowej specjalnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w klasach I–III wskazano nowe nazwy obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Dotychczasowe zajęcia „funkcjonowanie w środowisku”, „muzyka z rytmiką”, „plastyka” i „technika” zastąpiono zajęciami „funkcjonowanie osobiste i społeczne”, „zajęciami rozwijającymi kreatywność” i „zajęciami rozwijającymi komunikowanie się”. Z kolei w ramowym planie nauczania dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi wprowadzono nowy rodzaj zajęć „zajęcia rozwijające komunikowanie się”; dotychczasowe ramowe plany nauczania dla szkoły podstawowej stosuje się do: klas II, III, V, i VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2017/2018; klas III i VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2018/2019; gimnazjum; trzyletniego liceum ogólnokształcącego; czteroletniego technikum klas zasadniczych szkół zawodowych prowadzonych w branżowej szkole I stopnia; Kuratorium Oświaty w Opolu.

11 Kuratorium Oświaty w Opolu.nowe ramowe plany nauczania stosuje się począwszy od 2017/2018 roku w: klasie I, IV i VII szkoły podstawowej, a w latach następnych również w kolejnych klasach szkoły podstawowej; branżowej szkole I stopnia; szkole specjalnej przysposabiającej do pracy; semestrach I szkoły policealnej, a w latach następnych również w kolejnych semestrach szkoły policealnej; szkole podstawowej specjalnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym; w związku z ustawą z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 949) zostały wprowadzone zmiany w art. 291 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60). Wprowadzone zmiany umożliwiają stosowanie od 1 września 2017 r. we wszystkich klasach szkoły podstawowej specjalnej – ramowych planów nauczania uwzgledniających nową podstawę programową kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Kuratorium Oświaty w Opolu.

12 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 marca 2017 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach. (Dz. U. z 2017 r. poz. 860). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia: zachowano obszary kształcenia obejmujące zestawy zawodów pogrupowanych pod względem wspólnych lub zbliżonych kwalifikacji wymaganych do realizacji zadań zawodowych w obrębie danego zawodu; pozostawiono te same nazwy obszarów, jednak zmieniły się symbole; minimalną liczbę godzin kształcenia zawodowego wyznaczoną w podstawie programowej należy dostosować do wymiaru godzin określonego dla danego typu szkoły w ramowym planie nauczania; podstawa programowa kształcenia w zawodach opisuje zestaw oczekiwanych efektów kształcenia: wiedzy, umiejętności zawodowych oraz kompetencji personalnych i społecznych w poszczególnych zawodach pozwalających na samodzielne wykonywanie zadań zawodowych; zachowano dotychczasową konstrukcję podstawy programowej określoną w załączniku do rozporządzenia; efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zwodów oraz ich oznaczenia pozostały bez zmian; Kuratorium Oświaty w Opolu.

13 Kuratorium Oświaty w Opolu.oznaczenie efektów kształcenia wspólnych dla zwodów w ramach obszaru kształcenia pozostaje bez zmian; zmianie uległo oznaczenie efektów kształcenia właściwych dla kwalifikacji wyodrębnionych w zawodach – symbol kwalifikacji to wielkie litery alfabetu wskazujące na przyporządkowanie do obszaru kształcenia oraz kolejna liczba o charakterze porządkowym np. MS.19. w związku ze zmianami w podstawie programowej nauczyciele muszą zmodyfikować dotychczasowe programy nauczania oraz opracować nowe do nowych zawodów; nową podstawę programową kształcenia w zawodach stosuje się począwszy od roku szkolnego 2017/2018 w: klasach I branżowej szkoły I stopnia; klasach I dotychczasowego czteroletniego technikum; semestrze pierwszym szkoły policealnej; dotychczasową podstawę programowa kształcenia w zawodach stosuje się do czasu zakończenia kształcenia w: pozostałych klasach dotychczasowego czteroletniego technikum; pozostałych semestrach szkoły policealnej; klasach dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej; Kuratorium Oświaty w Opolu.

14 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 czerwca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1117). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia: nowelizacja rozporządzenia ma na celu dostosowanie sposobu realizacji zajęć „wychowanie do życia w rodzinie” do nowych typów szkół wprowadzonych ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz nowych ramowych planów nauczania; zajęcia „wychowanie do życia w rodzinie” są realizowane w szkole podstawowej w klasach IV –VIII, w branżowej szkole I stopnia, w klasach I-III liceum ogólnokształcącego oraz w klasach I-III technikum; dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w tym uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym nie przewiduje się organizacji takich zajęć, ponieważ uczniowie ci realizują odrębną podstawę programową kształcenia ogólnego, w której przewidziano treści związane z przygotowaniem do życia w rodzinie w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych; Kuratorium Oświaty w Opolu.

15 Kuratorium Oświaty w Opolu.rozporządzenie wprowadza także tzw. zmiany porządkujące, które obejmują: zastąpienie określenia „działania wychowawcze i profilaktyczne szkoły” nowym określeniem „zadania wychowawczo-profilaktyczne szkoły” zgodnie z terminologią stosowaną w nowej podstawie programowej; usunięcie określenia „szkolny plan nauczania”, gdyż określenie to nie występuje w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe ani w nowym rozporządzeniu w sprawie ramowych planów nauczania; usunięcie określenia „prawni opiekunowie”, ponieważ ilekroć w przepisach jest mowa o rodzicach, należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem; rozporządzenie wprowadza także regulację o charakterze przejściowym, która wskazuje, że w okresie wdrażania reformy systemu oświaty, w którym będą funkcjonować dotychczasowe gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne oraz klasy tych szkół prowadzone w szkołach innego typu, sposób nauczania zajęć „wychowanie do życia w rodzinie” w tych szkołach określają dotychczasowe przepisy. Kuratorium Oświaty w Opolu.

16 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 czerwca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1147). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia: zmiany wprowadzone w rozporządzeniu mają charakter dostosowujący i doprecyzowujący dotychczasowe przepisy; zmiany wprowadzone w § 1 pkt 1 mają na celu dostosowanie brzmienia dotychczasowego przepisu § 1 ust. 1 rozporządzenia do nowej struktury szkół, która obowiązuje od 1 września 2017 r.; jednocześnie w § 2 rozporządzenia przewiduje się przepis przejściowy dotyczący organizowania nauki religii i etyki w dotychczasowym gimnazjum oraz klasach dotychczasowego gimnazjum prowadzonych (w okresie przejściowym) w innych typach szkół oraz w szkołach ponadgimnazjalnych – do czasu zakończenia kształcenia w tych szkołach i klasach; w § 1 dodaje się nowy ust. 1a, zgodnie z którym zajęcia religii i etyki w przedszkolu powinny być uwzględniane w ramowym rozkładzie dnia, a zajęcia religii i etyki w szkole podstawowej i ponadpodstawowej – w tygodniowym rozkładzie zajęć; zmiany w § 1 pkt 2-5 rozporządzenia (dot. § 3 ust. 1, § 7 ust. 3, § 8 ust. 1 i § 9 ust. 1) mają charakter dostosowujący; zmiana § 10 ust. 1 i 2 wynika z konieczności doprecyzowania przepisów w zakresie organizacji pracy szkoły w dniach, w których odbywają się rekolekcje wielkopostne oraz umożliwienia zorganizowania rekolekcji dla uczniów także w innym terminie. Należy zaznaczyć, iż w ust. 3 doprecyzowano, na kościele i innym związku wyznaniowym, który jest organizatorem rekolekcji, ciąży obowiązek powiadomienia dyrektora szkoły o ich terminie. Kuratorium Oświaty w Opolu.

17 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 czerwca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu realizacji edukacji dla bezpieczeństwa. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1239). Data wejścia w życie: września 2017 r. Główne założenia zmiana rozporządzenia ma charakter dostosowujący i polega na uwzględnieniu w rozporządzeniu nowej struktury szkolnictwa, tj. wydłużonej nauki w szkole podstawowej z 6 do 8 lat oraz nowego typu szkoły – branżowej szkoły I stopnia; specjalistyczne obozy szkoleniowo – wypoczynkowe organizowane będą dla uczniów, którzy ukończą VIII klasę szkoły podstawowej, I klasę branżowej szkoły I stopnia, I klasę czteroletniego liceum ogólnokształcącego lub I klasę pięcioletniego technikum; rozporządzenie będzie miało zastosowanie do: 8 - letniej szkoły podstawowej i branżowej szkoły I stopnia - od roku szkolnego 2017/2018; 4 – letniego liceum ogólnokształcącego i 5 – letniego technikum - od roku szkolnego 2019/2020; Kuratorium Oświaty w Opolu.

18 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 czerwca 2017 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1322). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • dostosowanie przepisów rozporządzenia do nowych typów szkół i nowej podstawy programowej; • rozporządzenie określiło dopuszczalne formy realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego, mając w szczególności na względzie potrzeby zdrowotne uczniów, specyfikę ich zainteresowań sportowych, warunki realizacji zajęć wychowania fizycznego oraz tradycje sportowe danego środowiska lub szkoły; • zachowano większość dotychczasowych rozwiązań m.in. w zakresie podziału obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego na zajęcia klasowo-lekcyjne i zajęcia do wyboru przez ucznia. Zajęcia do wyboru przez ucznia mogą być realizowane w postaci zajęć sportowych, zajęć sprawnościowo – zdrowotnych, zajęć tanecznych lub aktywnej turystyki, w wymiarze maksymalnie 2 lekcji tygodniowo w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych; Kuratorium Oświaty w Opolu.

19 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 czerwca 2017 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1322). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia zachowano możliwość łączenia, w okresie nie dłuższym niż 4 tygodnie, godzin zajęć do wyboru przez uczniów, z zachowaniem liczby godzin przeznaczonych na te zajęcia; zdefiniowano sposoby realizacji zajęć do wyboru przez uczniów; jako dopuszczalne wskazano zajęcia prowadzone przez nauczyciela uczącego daną grupę w formie zajęć klasowo-lekcyjnych lub innego nauczyciela wychowania fizycznego; uściślono rodzaje możliwych grup ćwiczebnych i dopuszczono grupy: oddziałowe, międzyoddziałowe, międzyklasowe i w przypadku zespołów szkół – międzyszkolne; w przypadku zajęć tanecznych lub aktywnej turystyki w jednej grupie mogą znajdować się uczniowie w różnym wieku; określono, iż w sytuacji gdy inny nauczyciel prowadzi zajęcia klasowo-lekcyjne, a inny zajęcia do wyboru – osobą odpowiedzialną za śródroczne i roczne ocenianie uczniów z wychowania fizycznego jest nauczyciel prowadzący zajęcia klasowo-lekcyjne. Kuratorium Oświaty w Opolu.

20 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie procedury przyznawania danych dostępowych do bazy danych systemu informacji oświatowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1399). Weszło w życie: 24 lipca 2017 r. Główne założenia • System Informacji Oświatowej stanowi jedną bazę danych SIO, której administratorem jest MEN (dane przekazywane będą do SIO za pośrednictwem aplikacji internetowej); • dane indywidualne dotyczące np. pomocy psychologiczno – pedagogicznej będą zastąpione danymi zbiorczymi; • doprecyzowano kwestie dotyczące funkcjonowania klas łączonych, eksperymentu edukacyjnego, postępowania rekrutacyjnego do klas wyższych szkół sportowych, szkół branżowych II stopnia oraz przyjmowania do szkół uczniów przybywających z zagranicy w obecnym roku szkolnym; • uproszczono sposób wprowadzania danych. Kuratorium Oświaty w Opolu.

21 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 lipca 2017 r. w sprawie ramowych statutów: publicznej placówki kształcenia ustawicznego, publicznej placówki kształcenia praktycznego oraz publicznego ośrodka dokształcania i doskonalenia zawodowego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1451). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • rozporządzenie określiło ramowe statuty placówek publicznych (placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodka dokształcania i doskonalenia zawodowego) umożliwiających uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, uwzględniając w szczególności ogólne zasady organizacji placówki, a także zakresy spraw, które powinny być ustalone w statucie placówki; • zmiany mają charakter porządkujący, dotyczą odniesień do odpowiednich artykułów ustawy Prawo oświatowe. Rozporządzenie przewiduje dostosowanie statutów publicznych placówek kształcenia ustawicznego, placówek kształcenia praktycznego oraz ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego do wymogów rozporządzenia w terminie do dnia 30 listopada 2017 r.; Kuratorium Oświaty w Opolu.

22 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (Dz. U. z 2017 r. poz. 1512) Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • rozporządzenie w sposób szczegółowy reguluje przebieg egzaminu ósmoklasisty; • przepisy są podobne do trybu przeprowadzania egzaminu gimnazjalisty; • dyrektor szkoły, w której po raz pierwszy będzie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty, musi zgłosić szkołę do OKE nie później niż do dnia 30 września roku szkolnego, w którym ma być przeprowadzony egzamin ósmoklasisty (2018/2019); • zgłoszenie powinno zawierać numer szkoły z Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych.; • 1 dzień egzaminu (język polski ) minut ; • 2 dzień egzaminu (matematyka) minut; • 3 dzień egzaminu ( język obcy nowożytny (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski) - 90 minut i przedmiot do wyboru (biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia) - 90 minut. Kuratorium Oświaty w Opolu.

23 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1534). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • istotą nowego rozporządzenia jest dostosowanie przepisów rozporządzenia do nowej struktury szkół, wprowadzonej ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 z późn zm.); • dostosowano zapisy do aktualnie obowiązujących przepisów w sprawie nazw zajęć edukacyjnych wynikających z nowych ramowych planów nauczania; • w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe dodano zapisy dotyczące nauki języka migowego; • uzależniono zwolnienie ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego od zapisu w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub w orzeczeniu o potrzebie indywidualnego nauczania, o potrzebie zwolnienia ucznia z tego języka; • przy zasadach ustalania oceny z wychowania fizycznego uwzględniono przypadki, w których obowiązkowe zajęcia edukacyjne są realizowane także w formie zajęć do wyboru przez uczniów i prowadzenia tych zajęć przez innego nauczyciela niż nauczyciela prowadzącego zajęcia w formie klasowo-lekcyjnym; Kuratorium Oświaty w Opolu.

24 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1534). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • w odniesieniu do słuchacza, który został zwolniony w części z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu, zapewnienie warunków i określenia sposobu realizacji pozostałej części praktycznej nauki zawodu jest zadaniem dyrektora szkoły (dotychczas sposób i tryb uzupełnienia części praktycznej nauki zawodu określał statut szkoły); • ustalono, że egzaminy semestralne inne niż wymienione w § 23 ust. 1 – 3, przeprowadza się w formie ustnej (poprzednio było to określone w statucie szkoły (zgodnie z ustaleniami wewnątrzszkolnego oceniania); • dodano zapisy o warunkach nieklasyfikowania słuchacza oraz o dokonywaniu w tym zakresie stosowanych wpisów w dokumentacji przebiegu nauczania; Kuratorium Oświaty w Opolu.

25 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1534). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • zmienione zostały zapisy rozdziału 4 w ten sposób, że określono odpowiednie stosowanie przepisów nowego rozporządzenia w latach szkolnych 2017/ i 2018/2019 w odniesieniu do zajęć komputerowych i zajęć technicznych dla uczniów dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej; • zgodnie z art. 127 ust. 3 oraz art. 129 ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60 z późn. zm.) do dotychczasowych gimnazjów oraz klas dotychczasowego gimnazjum funkcjonujących w szkołach stosuje się przepisy dotychczasowe. Kuratorium Oświaty w Opolu.

26 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej lub szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej jednego typu do szkoły publicznej innego typu albo do szkoły publicznej tego samego typu (Dz. U. z 2017 r. poz. 1546) Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • rozporządzenie określa szczegółowe warunki i przypadki przechodzenia uczniów między szkołami różnych typów albo szkół tego samego typu, a także przypadki, w których: - uczeń nie otrzymał promocji do klasy programowo wyższej i może być przyjęty do klasy programowo wyższej odpowiedniego typu szkoły, - uczeń jest obowiązany uzupełnić różnice programowe z obowiązkowych zajęć edukacyjnych w oddziale szkoły, do której przechodzi na warunkach ustalonych przez nauczycieli prowadzących te zajęcia, - dyrektor zapewnia uczniowi warunki do zrealizowania do końca danego etapu edukacyjnego treści tych zajęć, których uczeń nie zrealizował w szkole, z której przechodzi, a które zakończyły się w szkole do której przyszedł, - należy przeprowadzić dla ucznia egzamin lub egzaminy klasyfikacyjne, w tym egzaminy z języka obcego nowożytnego; Kuratorium Oświaty w Opolu.

27 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej lub szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej jednego typu do szkoły publicznej innego typu albo do szkoły publicznej tego samego typu (Dz. U. z 2017 r. poz. 1546) Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • z dniem 31 sierpnia 2017 r. straciło moc wydane na podstawie art. 20zh ust. 4 ustawy o systemie oświaty rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 sierpnia r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej lub szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej jednego typu do szkoły publicznej innego typu albo do szkoły publicznej tego samego typu (Dz. U. poz. 1248); • w odniesieniu do uczniów gimnazjów i zasadniczych szkół zawodowych oraz klas gimnazjów i klas zasadniczych szkół zawodowych funkcjonujących w innych szkołach w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 mają zastosowanie przepisy dotychczasowego rozporządzenia. Kuratorium Oświaty w Opolu.

28 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1562) Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • dotychczasowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 lipca 2012 r. w sprawie przypadków, w jakich do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w jakich osoba, która ukończyła gimnazjum, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy zachowuje moc do czasu zakończenia kształcenia odpowiednio w dotychczasowym gimnazjum, trzyletnim liceum ogólnokształcącym, czteroletnim technikum, klasach dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowej szkole I stopnia; • rozporządzenie nie wprowadza zmian w stosunku do dotychczas obowiązujących przepisów, uwzględnia jedynie zmiany ustroju szkolnego, tj. likwidację gimnazjum oraz wprowadzenia ośmioletniej szkoły podstawowej. Kuratorium Oświaty w Opolu.

29 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki (Dz. U. z 2017 r poz. 1569). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • w odniesieniu do dotychczasowych szkół tj. gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, do czasu zakończenia kształcenia będą stosowane przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 19 grudnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki; • w rozporządzeniu zostały zachowane dotychczasowe rozwiązania dotyczące udzielania i organizowania indywidualnego programu i toku nauki; • dokonano zmian w zakresie czasu, na jaki udziela się zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki (dotychczas udzielane było na czas nie krótszy niż jeden rok szkolny). W rozporządzeniu wskazano, że zezwolenia udziela się na czas określony, bez wskazywania minimalnego okresu jego trwania. Kuratorium Oświaty w Opolu.

30 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • rozporządzenie wydano z potrzeby dostosowania wymagań kwalifikacyjnych wobec nauczycieli do: - zakresu kształcenia nauczycieli realizowanego w systemie szkolnictwa wyższego na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2012 r. poz. 131), - nowego ustroju szkolnego wprowadzanego od roku szkolnego 2017/2018 na mocy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.) i ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60), Kuratorium Oświaty w Opolu.

31 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • najistotniejszą zmianą w stosunku do poprzednio obowiązującego rozporządzenia jest dostosowanie wymagań kwalifikacyjnych wobec nauczycieli do zakresów kształcenia nauczycieli, realizowanych w trakcie studiów pierwszego i drugiego stopnia, określonych w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2012 r. poz. 131), • według przepisów rozporządzenia kształcenie na studiach pierwszego stopnia obejmuje wyłącznie przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela w przedszkolach i szkołach podstawowych, a na studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich – do pracy we wszystkich typach szkół i placówek, Kuratorium Oświaty w Opolu.

32 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • w rozporządzeniu zmieniono wymagania kwalifikacyjne w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w gimnazjach, szkołach branżowych I stopnia (zasadniczych szkołach zawodowych), placówkach wychowania pozaszkolnego, placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania oraz szkołach za granicą, a także w stosunku do wychowawców w szkolnych schroniskach młodzieżowych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych przeznaczonych dla nieletnich z niepełnosprawnością intelektualną (§ 3-5 i rozporządzenia), Kuratorium Oświaty w Opolu.

33 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • nauczyciele i wychowawcy zatrudnieni w tych szkołach i placówkach powinni legitymować się dyplomem ukończenia studiów magisterskich, a nie – jak dotąd legitymować się dyplomem co najmniej: - studiów pierwszego stopnia – w przypadku nauczycieli gimnazjów i zasadniczych szkół zawodowych, - zakładu kształcenia nauczycieli – w przypadku nauczycieli i wychowawców w przedszkolach i szkołach specjalnych oraz w przypadku wychowawców w szkolnych schroniskach młodzieżowych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych przeznaczonych dla nieletnich z niepełnosprawnością intelektualną, Kuratorium Oświaty w Opolu.

34 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia zgodnie z przepisami przejściowymi (§29 rozporządzenia) nauczycielami i wychowawcami w ww. szkołach i placówkach będą mogły być także osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia rozpoczęte na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. poz. 131) oraz spełniają pozostałe wymagania kwalifikacyjne, analogiczne zmiany w zakresie wymaganego poziomu wykształcenia odnoszą się do wymagań kwalifikacyjnych wobec nauczycieli języków obcych (§12 rozporządzenia), nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach i szkołach specjalnych (§15 rozporządzenia), nauczycieli pedagogów, nauczycieli logopedów, nauczycieli doradców zawodowych, nauczycieli-terapeutów pedagogicznych i nauczycieli wychowawców w świetlicach szkolnych i internatach (§19-22 i 24 rozporządzenia), Kuratorium Oświaty w Opolu.

35 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia w przypadku nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz nauczycieli praktycznej nauki zawodu nie sformułowano wymogu posiadania wykształcenia na poziomie studiów magisterskich, rozporządzenie dostosowuje ponadto wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli do nowej struktury szkolnictwa (ustrój szkolny systemu oświaty obejmuje:- 8-letnią szkołę podstawową, szkoły ponadpodstawowe (4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, 2-letnią branżową szkołę II stopnia, szkołę policealną), rozporządzenie ponadto wprowadza zmiany dotyczących wymagań kwalifikacyjnych do: nauczania religii (§ 8 rozporządzenia), prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego, innych niż obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego, rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów oraz zajęć sportowych obejmujących szkolenie sportowe w szkołach sportowych, oddziałach sportowych w szkołach ogólnodostępnych, oddziałach mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych oraz szkołach mistrzostwa sportowego (§9 rozporządzenia), Kuratorium Oświaty w Opolu.

36 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia zajmowania stanowiska nauczyciela lub prowadzenia zajęć w placówkach kształcenia ustawicznego, placówkach kształcenia praktycznego i ośrodkach dokształcania i doskonalenia zawodowego (§10 rozporządzenia), nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych, z uwzględnieniem możliwości kształcenia nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej w zakresie dwóch specjalności, w tym w zakresie języka obcego (§12 rozporządzenia), nauczania lub prowadzenia w szkołach, przedszkolach, grupach lub oddziałach zajęć umożliwiających uczniom należącym do mniejszości narodowych, mniejszości etnicznych lub społeczności posługujących się językiem regionalnym podtrzymywanie ich poczucia tożsamości narodowej, etnicznej lub językowej (§14 rozporządzenia),przez dostosowanie ich do aktualnych przepisów, Kuratorium Oświaty w Opolu.

37 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • rozporządzenie określa kwalifikacje do: zajmowania stanowiska nauczyciela-bibliotekarza w szkołach za granicą (§5 rozporządzenia), nauczania języków obcych przez nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku pedagogika w zakresie nauczania języka obcego w przedszkolach i klasach I- III szkół podstawowych, a także przez nauczycieli wychowania przedszkolnego lub edukacji wczesnoszkolnej, którzy posiadają wymagane świadectwo znajomości języka obcego i ukończyli studia wyższe filologiczne z przygotowaniem pedagogicznym (§12 rozporządzenia), zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach wchodzących w skład młodzieżowych ośrodków wychowawczych i nauczyciela wychowawcy w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, przeznaczonych dla nieletnich z niepełnosprawnością intelektualną (§16 rozporządzenia), Kuratorium Oświaty w Opolu.

38 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia zajmowania stanowiska nauczyciela i nauczyciela wychowawcy w zakładach poprawczych przeznaczonych dla nieletnich z niepełnosprawnością intelektualną (§17 rozporządzenia), zajmowania stanowiska nauczyciela psychologa, nauczyciela pedagoga i nauczyciela logopedy w przedszkolach (§ rozporządzenia), zajmowania stanowiska nauczyciela terapeuty pedagogicznego (§22rozporządzenia), prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych lub socjoterapeutycznych w przedszkolach, szkołach i placówkach ogólnodostępnych (§23 rozporządzenia); rozporządzenie wprowadza uzupełnienie do załącznika do rozporządzenia określającego wykaz świadectw potwierdzających wymaganą od nauczycieli znajomość języka obcego, Kuratorium Oświaty w Opolu.

39 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia porządkuje również terminologię zawartą w słowniczku (§ 2 rozporządzenia) przez: doprecyzowanie terminu „nauczyciel”, dostosowanie definicji „studiów pierwszego stopnia” i „studiów drugiego stopnia” do terminologii wynikającej z przepisów ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, dodanie definicji: „przedszkola”, dodanie i doprecyzowanie terminologii wynikającej z nowego ustroju szkolnego, zastąpienie terminów „oligofrenopedagogika” i „upośledzenie umysłowe” określeniem „niepełnosprawność intelektualna”, wskazanie, że ilekroć w przepisach jest mowa o studiach magisterskich, studiach pierwszego stopnia, studiach wyższych, studiach podyplomowych, zakładzie kształcenia nauczycieli lub kursie kwalifikacyjnym w zakresie nadającym kwalifikacje do prac dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną – należy przez to rozumieć także studia magisterskie, studia pierwszego stopnia, studia wyższe, studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie oligofrenopedagogiki lub zakład kształcenia nauczycieli w specjalności oligofrenopedagogika, Kuratorium Oświaty w Opolu.

40 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia zmiany wymagań kwalifikacyjnych nie dotyczą: nauczycieli zatrudnionych w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia rozpoczęte na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2012 r. poz. 131) oraz spełniają pozostałe wymagania kwalifikacyjne. Kuratorium Oświaty w Opolu.

41 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1578). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • rozporządzenie w większości przewiduje analogiczne rozwiązania jak w dotychczas obowiązujących przepisach, • wskazano w indywidualnym programie edukacyjno – terapeutycznym zajęć z zakresu doradztwa zawodowego oraz zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu realizowanych w ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej, • określono obowiązek wskazania w indywidualnym programie edukacyjno terapeutycznym rodzaju dostosowań warunków organizacji kształcenia specjalnego dziecka lub ucznia niepełnosprawnego, • uzupełniono zajęcia rewalidacyjne dla dzieci lub uczniów niesłyszących lub z afazją o wspomagające metody komunikacji, Kuratorium Oświaty w Opolu.

42 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1578). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • ustalono, że w skład zespołu opracowującego indywidualny program edukacyjno terapeutyczny wchodzić będą wychowawcy grup wychowawczych prowadzący zajęcia z wychowankiem w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku wychowawczym, specjalnym ośrodku szkolno wychowawczym i ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym. Zobowiązano także ten zespół do uwzględnienia w nim wyników diagnozy i wniosków sformułowanych na jej podstawie, • zobowiązano zespół nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem lub uczniem do spotkań nie rzadziej niż raz w semestrze, Kuratorium Oświaty w Opolu.

43 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1578). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • umożliwiono – za zgodą rodziców – udział innych podmiotów w dokonywaniu okresowej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka lub ucznia, • określono zadania nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej, • rozporządzenie zawiera przepis przejściowy, zgodnie z którym uczniowie z chorobami przewlekłymi, z zaburzeniami psychicznymi, z zaburzeniami zachowania i zagrożeniu uzależnieniem, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy przed 1 września 2011 r. rozpoczęli naukę w szkole podstawowej integracyjnej, oddziale integracyjnym w szkole podstawowej ogólnodostępnej, szkole podstawowej specjalnej lub oddziale specjalnym w szkole podstawowej ogólnodostępnej, mogą kontynuować naukę w takiej szkole lub oddziale do ukończenia danej szkoły. Kuratorium Oświaty w Opolu.

44 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. z 2017 r. poz. 1580). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia rozporządzenie wprowadza możliwość przeprowadzania olimpiad dla uczniów szkół podstawowych, umożliwiono – w okresie przejściowym – udział w olimpiadach organizowanych dla uczniów dotychczasowych gimnazjów, uczniom szkoły podstawowej, w szczególności posiadających tytuł laureata konkursu, którzy rekomendowani będą przez komisje konkursowe, udział w olimpiadach będą mogli wziąć również uczniowie realizujący indywidualny program lub tok nauki, kurator oświaty może dokonać zmian w regulaminie konkursów podczas roku szkolnego. Dotyczy to w szczególności terminów przeprowadzenia eliminacji na poszczególnych szczeblach konkursu, kryteriów kwalifikowania uczestników do kolejnych etapów konkursu oraz warunków uzyskiwania wyróżnień i tytułów laureata lub finalisty konkursu, Kuratorium Oświaty w Opolu.

45 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. z 2017 r. poz. 1580). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia Minister Edukacji Narodowej ma możliwość rozstrzygnięcia terminu przeprowadzenia danego etapu olimpiady lub turnieju, w przypadku pokrywających się terminów wskazanych przez organizatorów, w związku z tym, że zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i organizatorzy działań skierowanych do uczniów zdolnych, wykazują duże zainteresowanie uczestnictwem tych uczniów w zawodach wiedzy na każdym etapie (szkolnym, wojewódzkim, ogólnopolskim), istotą rozwiązań ujętych w rozporządzeniu jest stworzenie spójnej, drożnej struktury organizacji zawodów wiedzy na każdym etapie edukacyjnym, Kuratorium Oświaty w Opolu.

46 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. z 2017 r. poz. 1580). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia nowe przepisy obejmują uczniów każdego typu szkoły, realizującej kształcenie według odpowiedniej podstawy programowej dla danego typu szkoły, nowelizacja dostosowuje przepisy do nowej struktury szkół, przy założeniu, że należy zapewnić równe szanse każdemu uczniowi możliwości udziału we wszystkich dostępnych zawodach wiedzy. Dotyczy to zarówno dzieci z nowej, jak i starej struktury szkół, a tym samym możliwości uzyskiwania uprawnień obowiązujących w systemie egzaminacyjnym i postępowaniu rekrutacyjnym. Kuratorium Oświaty w Opolu.

47 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1587). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia rozporządzenie w większości przewiduje analogiczne rozwiązania jak w dotychczasowych przepisach, nowością jest rozszerzenie listy dokumentów, jakie powinien złożyć kandydat na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub publicznej placówki, kandydat będzie dodatkowo zobowiązany do złożenia: oświadczenia, że ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych (dotychczas obowiązek ten dotyczył wyłącznie osoby niebędącej nauczycielem), dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego, o którym mowa w ustawie o języku polskim, w przypadku cudzoziemca, Kuratorium Oświaty w Opolu.

48 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1587). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia • obowiązek przedstawienia powyższych dokumentów wiąże się z dodatkowymi wymaganiami wobec kandydatów na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki, które zostały przewidziane w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce; • zrezygnowano z obowiązku złożenia przez kandydata oświadczenia, że w celach przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych. Kuratorium Oświaty w Opolu.

49 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1591). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia W rozporządzeniu zostały zachowane dotychczasowe rozwiązania dotyczące organizowania i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zasadnicza zmiana, jaka zachodzi w jego treści w porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym, jest wskazanie, że pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w przedszkolu, szkole i placówce polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w przedszkolu, szkole i placówce. Kuratorium Oświaty w Opolu.

50 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz. U. z 2017 r. poz. 1597). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia W rozporządzeniu zostały uregulowane kwestie dotyczące wymagań do zajmowania stanowiska dyrektora oraz innych stanowisk kierowniczych w publicznych jednostkach organizacyjnych systemu oświaty przez cudzoziemców. Wprowadzono wymóg posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystania z pełni praw publicznych przez nauczycieli zajmujących stanowisko dyrektora, wicedyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, szkole i placówce (dotychczas wymaganie to dotyczyło wyłącznie osób niebędących nauczycielami). Kuratorium Oświaty w Opolu.

51 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz. U. z 2017 r. poz. 1597). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia W nowym rozporządzeniu zawężono listę jednostek organizacyjnych systemu oświaty, w których stanowisko dyrektora i wicedyrektora mogą zajmować nauczyciele, którzy nie posiadają odpowiednio wykształcenia na poziomie jednolitych studiów magisterskich albo studiów drugiego stopnia lub studiów pierwszego stopnia. Zgodnie z tą zmianą, osoby zajmujące stanowisko dyrektora w publicznym przedszkolu, szkole lub placówce oraz ich zespołach, a także stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub zespołu publicznych szkół przy przedstawicielstwie dyplomatycznym, urzędzie konsularnym lub przedstawicielstwie wojskowym RP, które nie spełniają wymagań określonych w tej regulacji, będą mogły pozostać na dotychczasowych stanowiskach nie dłużej niż do końca okresu, na jaki powierzono im to stanowisko lub na jaki zostały powołane. Kuratorium Oświaty w Opolu.

52 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz. U. z 2017 r. poz. 1597). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia Natomiast osoby zajmujące 1 września 2017 r. inne stanowiska kierownicze niż wymienione, które nie będą spełniać wymagań określonych w tym rozporządzeniu, będą mogły zajmować te stanowisko do końca okresu, na który nastąpiło powierzenie lub powołanie. W przypadku powierzenia tym osobą stanowiska lub powołania ich na to stanowisko czas nieokreślony lub na czas określony dłuższy niż pięć lat, będą one mogły pełnić swe funkcje przez okres pięciu lat od dnia wyjścia w życie rozporządzenia. Kuratorium Oświaty w Opolu.

53 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie powierzenia Ośrodkowi Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą sprawowania nadzoru pedagogicznego nad szkolnymi punktami konsultacyjnymi oraz szkołami i zespołami szkół w Polsce i za granicą, a także wykonywania w odniesieniu do nich zadań organu prowadzącego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1599). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia Wydanie rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 60 ust. 6 ustawy – Prawo oświatowe. Upoważnienie umożliwia ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania powierzenie Ośrodkowi Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą sprawowanie nadzoru pedagogicznego nad szkolnymi punktami konsultacyjnymi oraz szkołami i zespołami szkół w Polsce oraz przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych RP, a także wykonywanie w odniesieniu do nich zadań organu prowadzącego. Kuratorium Oświaty w Opolu.

54 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1603). Data wejście w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia Rozporządzenie dotyczy organizacji roku szkolnego, terminów rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktycznych w szkołach i placówkach, które funkcjonują na podstawie ustawy prawo oświatowe. Rozporządzenie reguluje także liczbę dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych pozostających do dyspozycji dyrektora dla poszczególnych typów szkół. Dyrektor szkoły lub placówki w dalszym ciągu będzie mógł ustalić w danym roku szkolnym dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, zmieniony został wykaz typów szkół oraz liczba takich dni. Kuratorium Oświaty w Opolu.

55 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1603). Data wejście w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia W związku z czym dla: - szkół podstawowych ustalono do 8 dni (było 6), z przeznaczeniem na egzamin ósmoklasisty – 3 dni, rekolekcje wielkopostne 3 dni i dodatkowe 2 dni; - liceów ogólnokształcących i techników – ustalono do 10 dni (bez zmian); - branżowych szkół I stopnia, branżowych szkół II stopnia – ustalono do 6 dni z przeznaczeniem na przeprowadzenie egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie i dla szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego – ustalono do 6 dni. Kuratorium Oświaty w Opolu.

56 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1606). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia Rozporządzenie w zdecydowanej większości przewiduje analogiczne rozwiązania jak przyjęte w dotychczasowych przepisach. Ze względu na zmiany dotyczące funkcjonowania specjalnych ośrodków wychowawczych w zakresie zatrudnienia psychologów i pedagogów wprowadzono przepis przejściowy wskazujący, że nowe regulacje w tym zakresie będą obowiązywać od 1 września 2018 r. Kuratorium Oświaty w Opolu.

57 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1606). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia Ponadto przewidziano, że arkusz organizacji placówki opracowany przez jej dyrektora do 30 kwietnia br. na podstawie rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 2 listopada 2015 r., organ prowadzący zatwierdzi, jeżeli arkusz ten będzie uwzględniać zakres spraw określony w omawianym rozporządzeniu. Z kolei w przypadku gdy w/w dokument nie spełni tego wymogu, dyrektor placówki będzie zobowiązany niezwłocznie przekazać organowi prowadzącemu arkusz organizacji placówki uwzględniający zakres spraw określony w nowym rozporządzeniu. Kuratorium Oświaty w Opolu.

58 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1607). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia W związku z reformą ustroju szkolnego, konieczna była nowelizacja rozporządzenia ze względu na wprowadzenie trzyletniej branżowej szkoły I stopnia oraz dwuletniej branżowej szkoły II stopnia. Znowelizowane rozporządzenie określa przede wszystkim warunki powoływania komisji egzaminacyjnych izb rzemieślniczych, warunki dopuszczania do egzaminu i sposób jego przeprowadzania, wysokość wynagrodzenia członków komisji, warunki i tryb wydawania oraz wzory świadectw czeladniczych, dyplomów mistrzowskich i innych dokumentów. Kuratorium Oświaty w Opolu.

59 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz. U. z 2017 r. poz. 1611). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia W rozporządzeniu zrezygnowano z podziału charakterystyk wymagań na poziomy podstawowy i wysoki, zapisując niezbędne działania szkół i placówek w jednej spójnej charakterystyce każdego z wymagań. Kuratorium Oświaty w Opolu.

60 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych gromadzonych w bazach danych oświatowych, zakresu danych identyfikujących podmioty prowadzące bazy danych oświatowych, terminów przekazywania danych między bazami danych oświatowych oraz wzorów wydruków zestawień zbiorczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1613). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia W związku z zmianą treści upoważnienia do wydania rozporządzenia wprowadzoną ustawą z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 949) zmieniającą ustawę z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1927, z późn. zm.) należy wydać nowe rozporządzenie. Kuratorium Oświaty w Opolu.

61 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych gromadzonych w bazach danych oświatowych, zakresu danych identyfikujących podmioty prowadzące bazy danych oświatowych, terminów przekazywania danych między bazami danych oświatowych oraz wzorów wydruków zestawień zbiorczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1613). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia Rozporządzenie zawiera regulacje dostosowujące do zmian w ustawie. Ponadto zmiana obecnego rozporządzenia jest konsekwencją zmian, które zostaną od 1 września 2017 r. wprowadzone w systemie oświaty ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59, z późn. zm.) oraz ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60, z późn. zm.). Rozporządzenie określa szczegółowy zakres danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminy przekazywania niektórych danych do bazy danych systemu informacji oświatowej. W związku ze zmianą ustawy o systemie informacji oświatowej w obecnym rozporządzeniu należy: Kuratorium Oświaty w Opolu.

62 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych gromadzonych w bazach danych oświatowych, zakresu danych identyfikujących podmioty prowadzące bazy danych oświatowych, terminów przekazywania danych między bazami danych oświatowych oraz wzorów wydruków zestawień zbiorczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1613). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia określić terminy przekazywania danych dotyczących wynagrodzeń nauczycieli (planuje się zbieranie danych dwa razy w roku), zmienić przepisy dotyczące gromadzenia danych o liczbie uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną oraz liczbie uczniów uczestniczących w zajęciach wychowania do życia w rodzinie (obecnie dane są gromadzone indywidualnie, po wejściu w życie ustawy będą gromadzone zbiorczo), zmienić przepisy dotyczące gromadzenia danych liczbie uczniów korzystających z pomocy materialnej o charakterze socjalnym (obecnie dane są gromadzone indywidualnie, po wejściu w życie ustawy będą gromadzone zbiorczo). Kuratorium Oświaty w Opolu.

63 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2017 r. poz. 1616). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia W rozporządzeniu zrezygnowano z możliwości organizowania odpowiednio indywidualnego obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego oraz indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży w przedszkolach w szkołach podstawowych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach, które rozpoczęły funkcjonowanie od 1 września 2017 r. w zreformowanej strukturze. Natomiast dotychczasowe przepisy rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 28 sierpnia 2014 r. w sprawie indywidualnego obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz.U. poz. 1157), będą nadal stosowane w przypadku: Kuratorium Oświaty w Opolu.

64 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2017 r. poz. 1616). Data wejścia w życie: 1 września 2017 r. Główne założenia gimnazjów i klas gimnazjów prowadzonych w szkołach innego typu, trzyletnich liceów ogólnokształcących, czteroletnich techników oraz klas tych szkół prowadzonych odpowiednio w czteroletnich liceach ogólnokształcących lub pięcioletnich technikach, klas zasadniczych szkół zawodowych prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia oraz w dotychczasowych szkołach policealnych - aż do czasu zakończenia kształcenia w tych szkołach i klasach. Kuratorium Oświaty w Opolu.

65 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1658). Wchodzi w życie z dniem 1 września 2017 r. Główne założenia Rozporządzenia przewiduje dodanie nowej formy nadzoru pedagogicznego, a mianowicie monitorowanie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej placówki oraz innej działalności statutowej szkoły lub placówki oraz określa nową definicję wspomagania. Kuratorium Oświaty w Opolu.

66 Kuratorium Oświaty w Opolu.W ostatnim czasie opublikowane zostały kolejne rozporządzenia i zmiany do rozporządzeń: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie przez osobę prawną lub osobę fizyczną szkoły lub placówki publicznej (Dz.U. z 2017 r. poz.1625) Założyciel składa wniosek o udzielenie zezwolenia na założenie szkoły lub placówki publicznej do jednostki samorządu terytorialnego, której zadaniem jest prowadzenie szkół publicznych danego typu lub placówek publicznych danego rodzaju. Utrzymano katalog elementów wniosku o udzielenie zezwolenia na założenie szkoły lub placówki oświatowej, poszerzając go o konieczność wskazania, czy szkoła przeznaczona jest dla młodzieży, wskazanie liczby klas objętych strukturą organizacyjnej szkoły podstawowej oraz wskazanie, czy w szkole podstawowej organizuje się oddziały przedszkolne oraz szkoły filialne. Kuratorium Oświaty w Opolu.

67 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 rRozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym (Dz. U. z 2017 r. z.1627). Warunkiem wstępnym podjęcia przez dyrektora szkoły działań w celu organizacji w szkole nauki języka mniejszości języka regionalnego oraz nauki własnej historii i kultury jest złożenie przez rodziców pisemnego wniosku w tej sprawie - wniosek będzie składany dyrektorowi szkoły do dnia 20 września danego roku szkolnego. Rodzice będą mogli wycofać złożony wniosek.

68 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 rRozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1628) Do specjalnych ośrodków wychowawczych będzie można przyjmować dzieci i młodzież posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym. Rozporządzenie precyzuje także, że wszyscy wychowawcy zatrudnieni w specjalnym ośrodku wychowawczym posiadają wykształcenie pedagogiczne pozwalające na wykonywanie zadań pedagoga.

69 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1632) Rozporządzenie uwzględnia zmiany ustroju szkolnego - wprowadzenie branżowej szkoły I i II stopnia, czteroletniego liceum ogólnokształcącego, ośmioletniej szkoły podstawowej oraz organizowanie kształcenia ustawicznego prowadzonego w formach pozaszkolnych uwzględniających nową podstawę programową kształcenia ogólnego i kształcenia w zawodach do nowych typów szkół. Kuratorium Oświaty w Opolu.

70 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1634) Przedszkola, szkoły i placówki publiczne mogą prowadzić zajęcia artystyczne lub inne dodatkowe zajęcia w ramach godzin, które na wniosek dyrektora może przyznać organ prowadzący. Szkoły i placówki mogą prowadzić ponadto naukę geografii państwa, z którego obszarem kulturowym utożsamia się mniejszość narodowa - także w ramach godzin, które na wniosek dyrektora szkoły może przyznać organ prowadzący. Przyjęto także, że do klasy VII i VIII oddziału dwujęzycznego w publicznej szkole podstawowej ogólnodostępnej oraz klasy wstępnej publicznej szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej uczniów przybywających z zagranicy przyjmuje się na wolne miejsca na podstawie dokumentów, a także pozytywnego wyniku sprawdzianu predyspozycji językowych. Kuratorium Oświaty w Opolu.

71 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1634). Szkoła zyskała możliwość tworzenia oddziału przygotowawczego dla osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, a także wymagających dostosowania procesu kształcenia do ich potrzeb edukacyjnych oraz formy organizacyjnej wspomagającej efektywność tego kształcenia. Kuratorium Oświaty w Opolu.

72 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. z 2017 r. poz. 1635) Wskazano, że działania podejmowane przez zespół mają na celu poprawę funkcjonowania dziecka i jego rodziny w życiu społecznym. Potrzeby dziecka obejmowanego tym rodzajem wsparcia rozpoznawane są w kontekście funkcjonowania dziecka i jego rodziny, ukierunkowane na rozwijanie aktywności i uczestnictwa dziecka w życiu społecznym oraz likwidowanie barier w środowisku ograniczających jego funkcjonowanie. Zespół nadal będzie szczegółowo dokumentował działania prowadzone w ramach indywidualnego programu wczesnego wspomagania. Tak jak do tej pory, zajęcia w ramach wczesnego wspomagania organizuje się w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu. Przyjęto, że miesięczny wymiar godzin zajęć wczesnego wspomagania ustala dyrektor odpowiednio przedszkola, szkoły, placówki. Kuratorium Oświaty w Opolu.

73 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej, jakie musi spełniać lokal, w którym są prowadzone oddział przedszkolny lub oddziały przedszkolne zorganizowane w szkole podstawowej albo jest prowadzone przedszkole utworzone w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkole podstawowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1642). Rozporządzenie zachowuje część rozwiązań w zakresie wymagań ochrony przeciwpożarowej, zawartych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2014 r. w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej, jakie musi spełniać lokal, w którym jest prowadzone przedszkole utworzone w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkole podstawowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 20), które zostało wydane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 827, z późn. zm. Kuratorium Oświaty w Opolu.

74 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1643). Po zmianach zajęcia: rozwijające uzdolnienia oraz zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze trwają po 45 minut, a nie pełną godzinę zegarową jak dotychczas. Jakich zajęć dotyczy zmiana? dydaktyczno-wyrównawczych, rozwijających uzdolnienia, specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym, związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej. Dopuszcza się prowadzenie ww. zajęć w czasie dłuższym lub krótszym niż 45 minut, z zachowaniem ustalonego dla ucznia łącznego tygodniowego czasu tych zajęć, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami ucznia. Zajęcia rewalidacyjne nadal trwają 60 min. Kuratorium Oświaty w Opolu.

75 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2017 r. poz. 1644). Rozporządzenie określa warunki i tryb organizowania praktycznej nauki zawodu w warsztatach szkolnych, pracowniach szkolnych, placówkach kształcenia ustawicznego, placówkach kształcenia praktycznego, u pracodawców i w indywidualnych gospodarstwach rolnych. W § rozporządzenia określono również szczegółowo, kto może prowadzić praktyczną naukę zawodu. Kuratorium Oświaty w Opolu.

76 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2017 r. poz. 1646). Poza zmianami porządkującymi wynikającymi z konieczności dostosowania terminologii do nowego ustroju szkolnego nowością jest przede wszystkim rozszerzenie procedury postępowania w przypadku zniszczenia dokumentacji nauczania na przypadki zniszczenia protokołów indywidualnych części ustnej egzaminu maturalnego z danych przedmiotów oraz protokołów dotychczasowych egzaminów dojrzałości. W przypadku ich zniszczenia dyrektor będzie musiał: powołać komisję w celu ustalenia zakresu zniszczeń oraz odtworzenia tej dokumentacji powołaniu komisji i wynikach jej pracy zawiadomić kuratora oświaty i organ prowadzący szkołę. Nadto uzupełniono katalog dokumentów gromadzonych w indywidualnych teczkach dzieci, uczniów, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, słuchaczy i wychowanków. W pozostałym zakresie utrzymano dotychczasowy stan prawny. Kuratorium Oświaty w Opolu.

77 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1647) Regulacje umożliwią uwzględnienie w działalności publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych zmian poprzez umożliwienie poradniom od 1 września 2017 r.: wydawania opinii, o których mowa w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe oraz aktach wykonawczych wydanych na podstawie tej ustawy, prowadzenia wspomagania przedszkoli, szkół i placówek, z uwzględnieniem obowiązującej ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, z uwzględnieniem rezygnacji ze wskazania analizy wyników sprawdzianu przeprowadzanego w ostatniej klasie szkoły podstawowej w związku ze zmianami wprowadzonymi w przepisach ustawy o systemie oświaty w tym zakresie , prowadzenia dokumentacji zgodnie z obowiązującymi od 1 września 2017 r. przepisami, wydanymi na podstawie w art. 47 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe . Kuratorium Oświaty w Opolu.

78 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz. U. z 2017 r. poz. 1648). Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą zachowuje moc do czasu zakończenia kształcenia m.in. w dotychczasowym gimnazjum i trzyletnim liceum ogólnokształcącym. Niniejsze rozporządzenie uwzględnia nową strukturę szkolną, która rozpocznie funkcjonowanie od dnia 1 września 2017 r., m.in. 8-letnia szkołę podstawową i 4-letnie liceum ogólnokształcące. W pozostałym zakresie przepisy zasadniczo powielają dotychczasowe rozwiązania. Kuratorium Oświaty w Opolu.

79 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1649). Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz. U. z 2014 r. poz. 454) stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943, 1954, 1985, 2169 oraz z 2017 r. poz. 60) w związku z art. 363 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60). Art. 363 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające – Prawo oświatowe stanowi, że dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 i 1a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty zachowują moc do czasu zakończenia kształcenia odpowiednio w dotychczasowym m.in. gimnazjum i trzyletnim liceum ogólnokształcącym, oraz mogą być zmieniane na podstawie tych przepisów. Kuratorium Oświaty w Opolu.

80 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1651). Niniejsze rozporządzenie będzie regulowało zasady oceniania, klasyfikowania i promowania w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Dostosowano również rodzaje zajęć, z których dyrektor szkoły może zwolnić ucznia oraz dostosowano rodzaje zajęć , z których przeprowadza się egzamin klasyfikacyjny, czy egzamin poprawkowy. W przypadku gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, do czasu zakończenia kształcenia, zachowane zostało stosowanie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, zgodnie z art. 336 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę-Prawo oświatowe. Kuratorium Oświaty w Opolu.

81 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1652). Przepisy rozporządzenia stosuje się także do klas gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej prowadzonych w szkołach innego typu oraz do dotychczasowych szkół artystycznych, o których mowa w art. 363 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60 i 949). Indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne opracowane dla uczniów przed dniem 1 września 2017 r. należy dostosować do wymogów określonych w rozporządzeniu zmienianym w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, w terminie do dnia 30 września 2017 r. Kuratorium Oświaty w Opolu.

82 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminów przekazywania niektórych danych do bazy danych systemu informacji oświatowej. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1653) Rozporządzenie zawiera regulacje dostosowujące przepisy rozporządzenia do zmian w systemie oświaty. Zmienia się terminy przekazywania danych dotyczących wynagrodzeń nauczycieli dane będą przekazywane dwa razy w roku rozporządzeniu zostaje określone, że dane te będą przekazywane 2 razy w roku, tj. w terminie do dnia 10 października każdego roku kalendarzowego według stanu za okres styczeń sierpień oraz w terminie do dnia 10 stycznia każdego roku kalendarzowego według stanu za poprzedni rok kalendarzowy. Dane dziedzinowe dotyczące liczby uczniów uczestniczących w zajęciach wychowania do życia w rodzinie przekazuje się w terminie do dnia 7 czerwca każdego roku kalendarzowego. Kuratorium Oświaty w Opolu.

83 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych w przedszkolach i szkołach specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1654). W rozporządzeniu wprowadza się następujące m.in. zmiany: wskazanie, że młodzieżowy ośrodek wychowawczy współpracuje z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, rozszerzenie zakresu zadań zapewnianych przez specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy i specjalny ośrodek wychowawczy , młodzieżowy ośrodek wychowawczy i młodzieżowy ośrodek socjoterapii zapewniają odpowiednie warunki umożliwiające wychowankom kontakt z osobami spoza ośrodka, z poszanowaniem ich prywatności , rezygnacja ze wskazania, że dzieci i młodzież są przyjmowani do specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego oraz specjalnego ośrodka wychowawczego na okres, na jaki wydano orzeczenie. Kuratorium Oświaty w Opolu.

84 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1655). W stosunku do obowiązującego stanu prawnego rozporządzenie wprowadza następujące zmiany: dostosowano typy szkół do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego w art. 18 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe poprzez usunięcie warunków i trybu przyjmowania do gimnazjum. W związku ze zmianą systemową wprowadzoną w ustawie w zakresie kształcenia dwujęzycznego określono warunki i tryb przyjmowania uczniów do klasy VII i VIII oddziału dwujęzycznego w publicznej szkole podstawowej ogólnodostępnej oraz klasy wstępnej w publicznej szkole ponadpodstawowej, o której mowa w art. 25 ust. 3 ustawy (§ 4 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 pkt 4 oraz § 6 ust. 4). Uczeń przybywający z zagranicy jest przyjmowany na wolne miejsca na podstawie dokumentów, a także pozytywnego wyniku sprawdzianu predyspozycji językowych. Dotychczasowe przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 września 2016 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw umożliwiały tworzenie oddziałów przygotowawczych tylko w szkołach publicznych. W trakcie prac legislacyjnych nad ustawą zdecydowano o przeniesieniu do ustawy części przepisów dotychczasowego rozporządzenia (§ 17 ust. 1 (częściowo), ust. 2, ust. 12 i ust. 13) wraz z rozszerzeniem możliwości tworzenia oddziałów przygotowawczych na szkoły niepubliczne. Kuratorium Oświaty w Opolu.

85 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1656). W rozporządzeniu wprowadza się następujące zmiany: W celu wzmocnienia współpracy szkoły z rodzicami ucznia objętego indywidualnym nauczaniem, w projekcie rozporządzenia wskazano, że dyrektor zasięga opinii odpowiednio rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia w zakresie czasu prowadzenia zajęć indywidualnego nauczania. Ponadto, w przepisach dotyczących możliwości odstąpienia od realizacji niektórych treści nauczania objętych obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi, stosownie do możliwości psychofizycznych ucznia oraz warunków w miejscu, w którym są organizowane zajęcia indywidualnego nauczania wskazano, że odstąpienie od niektórych treści będzie wymagało opinii rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia. Dodatkowo zaproponowano w przepisach, że wniosek do dyrektora nauczyciel prowadzący zajęcia indywidualnego nauczania w sprawie odstąpienia od realizacji niektórych treści będzie składany w formie papierowej lub elektronicznej. Kuratorium Oświaty w Opolu.

86 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1657). Rozporządzenie określa warunki tworzenia oraz zasady działania zarówno publicznych, jak i niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego. Zgodnie z wytyczną zawartą w upoważnieniu, uwzględnia konieczność dostosowania form wychowania przedszkolnego do sytuacji i potrzeb lokalnych, a także możliwość prowadzenia zajęć tylko w niektóre dni tygodnia. Minimalny dzienny wymiar godzin nauczania, wychowania i opieki, świadczonych przez te formy, został ustalony z uwzględnieniem liczby dzieci uczęszczających do tych form. Dookreślono wymagania przeciwpożarowe, jakie musi spełniać lokal zajmowany przez inna formę wychowania przedszkolnego, gwarantujące z jednej strony właściwą ochronę przeciwpożarową, z drugiej zaś bezpieczna ewakuację dzieci w przypadku pojawienia się zagrożenia. Kuratorium Oświaty w Opolu.

87 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1663). Zmiany w rozporządzeniu dotyczą: dodaniu informacji, do której części egzaminu zawodowego uczeń albo absolwent technikum zamierza przystąpić, uregulowaniu sposobu składania deklaracji przez absolwenta branżowej szkoły I stopnia, który nie zdał egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, uzupełnieniu przepisów w zakresie informacji o wynikach egzaminu zawodowego, którą (w przypadku zdającego w technikum) osoba otrzymuje po każdej części pisemnej lub po każdej części praktycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Dotychczasowe rozporządzenie MEN z 27 kwietnia 2015 r. stosuje się do czasu zakończenia kształcenia odpowiednio w klasach dotychczasowej: zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonej w branżowych szkołach I stopnia, szkole policealnej, 4-letnim technikum – w przypadku uczniów, którzy rozpoczęli kształcenie do 1 września 2017 r. Kuratorium Oświaty w Opolu.

88 Kuratorium Oświaty w Opolu.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu realizacji w szkołach środków towarzyszących o charakterze edukacyjnym, które służą prawidłowej realizacji programu dla szkół oraz upowszechniają wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1659). Kuratorium Oświaty w Opolu.