1 Zmiany w przepisach
2 USTAWA z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz. 668). USTAWA z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz. 668). Zmiany dotyczą: 1. likwidacji obowiązku realizowania przez nauczycieli w ramach 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy (nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze), w wymiarze określonym w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, tzw. „godzin karcianych"; 2. uregulowania na poziomie ustawy zasadniczych kwestii dotyczących postępowania dyscyplinarnego nauczycieli, usprawnienia tego postępowania oraz wprowadzenia centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych, w którym będą gromadzone dane o nauczycielach prawomocnie ukaranych karą wydalenia z zawodu nauczycielskiego lub karą zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania; 3. wprowadzenia przepisów o planowaniu środków w budżecie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania na wypłatę jednorazowej gratyfikacji pieniężnej dla nauczycieli, którym przyznano tytuł honorowy profesora oświaty;
3 4. rozszerzenia na wszystkich nauczycieli, bez względu na wymiar i miejsce zatrudnienia, przepisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz wymogu niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie lub umyślne przestępstwo skarbowe oraz nietoczenia się wobec nich postępowania karnego w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowania dyscyplinarnego przy nawiązaniu stosunku pracy oraz regulacji dotyczących wygaśnięcia stosunku pracy. Ustawa weszła w życie 31 maja 2016 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących czasu pracy nauczycieli, które weszły w życie z dniem 1 września 2016 r., przepisów dotyczących finansowania gratyfikacji pieniężnej dla nauczycieli, którym przyznano tytuł honorowy profesora oświaty i wynagrodzeń członków komisji dyscyplinarnych, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
4 Zmiany w zakresie postępowania dyscyplinarnego: 1. Doprecyzowanie i przeniesienie do Karty Nauczyciela regulacji dotyczących zasad powoływania członków, składów i właściwości komisji dyscyplinarnych oraz wymagania dla członków komisji dyscyplinarnych. 2. Uregulowanie możliwości odwołania od decyzji o zawieszeniu nauczyciela, w tym pełniącemu funkcję dyrektora. Odwołanie ma być składane pośrednictwem organu, który wydał taką decyzję, do komisji pierwszej instancji w ciągu 14 dni. Z kolei od orzeczenia tej komisji będzie można wnieść zażalenie w ciągu 7 dni do komisji odwoławczej. 3. Stworzenie możliwości zaskarżenia postanowienia rzecznika dyscyplinarnego o umorzeniu postępowania wyjaśniającego. Zażalenie będzie mógł złożyć nauczyciel, którego postępowanie dotyczy, dyrektor szkoły, a w przypadku nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora - także organ prowadzący. Zażalenie może być złożone do komisji pierwszej instancji w terminie 7 dni. Orzeczenie komisji będzie ostateczne. 4. Obowiązek wyłączenia jawności rozprawy ze względu na zakłócenie spokoju publicznego, obrazę dobrych obyczajów lub naruszenie ważnego interesu prywatnego. 5. Obrońca z urzędu dla nauczyciela, przeciwko któremu zostanie wniesiony wniosek o ukaranie najwyższą karą. W przeciwnym wypadku korzystanie z pomocy obrońcy zależy od uznania nauczyciela. 6. Określenie na poziomie Karty Nauczyciela regulacji dotyczących przedawnienia odpowiedzialności dyscyplinarnej. 7. Inne zmiany związane z obsługą komisji, przepisy szczególne dla niektórych placówek oświatowych.
5 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 25 maja 2016 r. w sprawie szczegółowego trybu prowadzenia postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec nauczycieli oraz wznawiania postępowania dyscyplinarnego (Dz. U. z 2016 r., poz.741).ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 25 maja 2016 r. w sprawie szczegółowego trybu prowadzenia postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec nauczycieli oraz wznawiania postępowania dyscyplinarnego (Dz. U. z 2016 r., poz.741). Potrzeba wydania rozporządzenia wynika z art. 85v ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191, z późn. zm.), który został wprowadzony ustawą z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz. 668). Rozporządzenie określa szczegółowy tryb prowadzenia postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego oraz wznawiania postępowania dyscyplinarnego. W szczególności rozporządzenie reguluje: - zadania rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli działającego przy komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji i odwoławczej komisji dyscyplinarnej, - przebieg postępowania wyjaśniającego, postępowania dyscyplinarnego w pierwszej instancji i postępowania odwoławczego, - sposób przeprowadzania dowodów w postępowaniu wyjaśniającym i dyscyplinarnym, - zakres informacji zawartych w postanowieniu o umorzeniu postępowania wyjaśniającego, - sposób rozpatrywania zażalenia na postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego, - zakres informacji zawartych we wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, - zakres informacji zawartych w orzeczeniu dyscyplinarnym, - szczegółowy tryb wznawiania postępowania dyscyplinarnego. Rozporządzenie weszło w życie 31 maja 2016 r.
6 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 lipca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2016 r., poz. 1029): określa wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego w złotych obowiązujących od dnia 1 września 2016 r. – bez zmian w stosunku do roku poprzedniego Obowiązuje od 1 września 2016 r.
7 USTAWA z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz. 35) - powraca do stanu prawnego, w którym obowiązkiem szkolnym były objęte dzieci od 7 roku życia; - określa zasady odraczania obowiązku szkolnego dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ( do 9 roku życia); - przesuwa na 1 września 2019 r. termin przekształcenia oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w przedszkola; - określa prawo dziecka 5-letniego do wychowania przedszkolnego i obowiązek przygotowania przedszkolnego 6-latków; - przywraca obowiązek: - uzyskiwania pozytywnej opinii organu nadzoru pedagogicznego w przypadku likwidacji szkoły lub placówki prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, - uzyskiwania pozytywnej opinii kuratora w przypadku udzielania przez jednostkę samorządu terytorialnego zezwolenia na założenie przez osobę fizyczna lub osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego publicznej szkoły lub placówki, - opiniowania przez kuratora oświaty planów pracy publicznych placówek doskonalenia nauczycieli; - powierza ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania kompetencje powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty. Weszła w życie: 23 stycznia 2016 r. z wyjątkami ( 1 września 2016 r., 1 września 2017 r., 1 września 2019 r.).
8 Od 1 września 2019r.: Ustalenie sieci, o której mowa w ust. 1 i 1a, następuje po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty o zgodności tej sieci z warunkami określonymi w ust. 2.” Art. 14a. 1. Rada gminy ustala sieć prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. 1a. W przypadkach uzasadnionych warunkami demograficznymi i geograficznymi rada gminy może uzupełnić sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych o inne formy wychowania przedszkolnego. Inne formy wychowania przedszkolnego organizuje się dla dzieci w miejscu zamieszkania lub w innym możliwie najbliższym miejscu. 2. Sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych wraz z publicznymi innymi formami wychowania przedszkolnego powinna zapewniać wszystkim dzieciom pięcioletnim zamieszkałym na obszarze gminy możliwość spełniania obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3. Droga dziecka pięcioletniego z domu do najbliższego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub do publicznej innej formy wychowania przedszkolnego nie powinna przekraczać 3 km. art. 14
9 USTAWA z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz. 1010). USTAWA z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz. 1010). Najważniejsze zmiany: 1. W roku szkolnym 2016/2017 zniesiony zostaje obowiązkowy sprawdzian szóstoklasisty. Od roku szkolnego 2017/2018 Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie udostępniać szkołom testy diagnostyczne, z których będą one mogły korzystać w celu wstępnej oceny poziomu wiedzy i umiejętności uczniów rozpoczynających kolejny etap edukacji (gimnazjum). 2. Począwszy od 2017 r. zdający będą mogli odwołać się od wyników części pisemnej egzaminów: maturalnego i potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie do niezależnego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, działającego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. 3. Już od roku szkolnego 2015/2016 osoby zadające egzamin maturalny i potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, a od roku szkolnego 2016/2017 także osoby zdające egzamin gimnazjalny – mogą sporządzać notatki i fotografować swoje prace egzaminacyjne podczas dokonywania wglądu. 4. Określenie obowiązku wyznaczenia przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej egzaminatora do przeprowadzenia weryfikacji sumy punktów innego niż ten, który sprawdzał i oceniał pracę egzaminacyjną.
10 5. Począwszy od 1 września 2016r. opiniowanie przez kuratora oświaty arkuszy organizacji publicznych szkół i placówek, z wyjątkiem szkół i placówek prowadzonych przez ministrów, w zakresie ich zgodności z przepisami, przedstawiane przez organy prowadzące szkoły i placówki przed zatwierdzeniem arkuszy. 6. Począwszy od 1 września 2016r. Zmiana składu komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora: 1) po trzech przedstawicieli: a) organu prowadzącego szkołę lub placówkę, b) organu sprawującego nadzór pedagogiczny, 2) po dwóch przedstawicieli: a) rady pedagogicznej, b) rady rodziców, 3) po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych będących jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych. 7.Począwszy od 1 września 2016r. jeżeli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący powierza to stanowisko ustalonemu, w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny, kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej.
11 8. Ze środków dotacji celowej przekazanej na kolejny rok szkolny refundowany będzie zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dla uczniów niepełnosprawnych, w sytuacji kiedy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego danego ucznia wpłynie do szkoły po 30 września. W przypadku uczniów niepełnosprawnych mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego możliwe będzie sfinansowanie ze środków dotacji celowej zakupu sprzętu lub oprogramowania umożliwiającego odczyt zakupionych podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w postaci elektronicznej. 9. W przypadku konieczności zapewnienia podręczników lub materiałów edukacyjnych do danego języka obcego nowożytnego – innych pod względem poziomu zaawansowania niż zakupione w latach poprzednich ze środków dotacji celowej – organ prowadzący szkołę podstawową lub gimnazjum będzie mógł zakupić brakujące podręczniki lub materiały edukacyjne do nauki języka obcego, umożliwiając uczniom jego naukę na odpowiednim poziomie zaawansowania. Koszt zakupu tych podręczników zostanie zrefundowany ze środków dotacji celowej przekazanej szkole na kolejny rok szkolny. Kwota refundacji nie będzie mogła przekroczyć 25 zł na jednego ucznia, w przypadku ucznia niepełnosprawnego zostanie powiększona o odpowiedni wskaźnik.
12 10. Terminy postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego na rok szkolny 2017/2018 i następne lata szkolne, a także terminy składania dokumentów do szkół i przedszkoli, będą ustalane przez organy prowadzące lub kuratora oświaty. 11. Od roku szkolnego 2016/2017 możliwe będzie dostosowanie form i metod kształcenia do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów mających trudności adaptacyjne i komunikacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą. 12. Doprecyzowanie oraz ujednolicenie zasad udzielania i rozliczania dotacji wypłacanych z budżetu samorządu przedszkolom, szkołom i innym placówkom oświatowym (wskazano m.in. sposób obliczania wysokości dotacji).
13 13. Doprecyzowanie kwestii związanych z dokonywaniem wpisów do ewidencji szkół niepublicznych i udzielaniem i rozliczaniem dotacji wypłacanych przedszkolem, szkołom i placówkom niepublicznym z budżetów jednostek samorządu terytorialnego. 14. Wygaszenie z dniem 1 września 2018 r. szkół pomaturalnych: bibliotekarskich i animatorów kultury. Ustawa weszła w życie 1 września 2016 r., z wyjątkami (12 lipca 2016 r. z mocą od dnia 15 stycznia 2016 r., 12 lipca 2016 r., 25 lipca 2016 r., 1 stycznia 2017 r., 1 września 2018 r.)
14 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz. U. z 2015 r., poz. 1872): - porządkuje katalog placówek systemu oświaty, do których stosuje się przepisy rozporządzenia; - określa zasady pracy wychowawczej, edukacyjnej i opiekuńczej z wychowankami; - określa standardy pracy i wyposażenia w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodkach wychowawczych; - wskazuje specjalistów pracujących w ośrodkach, których kwalifikacje decydują o jakości opieki i wychowania; - precyzuje przydział wychowanków do grup wychowawczych poprzez wskazanie, że przy przydziale do grupy wychowawczej uwzględniane są indywidualne potrzeby rozwojowe wychowanków oraz ich wiek; - precyzuje przepisy w zakresie opieki sprawowanej w porze nocnej; - wskazuje, że w ośrodku mogą mieszkać wyłącznie wychowankowie ośrodka; - wprowadza regulacje określające wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych oraz ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych; - precyzuje funkcjonowanie placówek oraz sposób realizacji ich zadań; - określa zasady współpracy placówek z wolontariuszami; - określa przepisy przejściowe i końcowe. Obowiązuje od 1 września 2016 r., z wyjątkiem (1 stycznia 2017 r.).
15 Rozporządzenie MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 17 czerwca 2016 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2016 r., poz. 895): - uwzględnia w podstawie programowej wychowania przedszkolnego umiejętności czytania i przygotowanie dzieci do nabywania umiejętności pisania, a także umiejętności matematycznych niezbędnych do podjęcia nauki w szkole; - reguluje harmonogram realizowania podstawy programowej wychowania przedszkolnego w obszarze „Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym”. W roku szkolnym 2016/2017 podstawę programową w tym zakresie będą realizowały dzieci: 6-letnie realizujące obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, 5-letnie korzystające z wychowania przedszkolnego, pozostałe dzieci korzystające z wychowania przedszkolnego od roku szkolnego 2017/2018; - wskazuje, że przygotowanie do posługiwania się językiem obcym nowożytnym nie dotyczy dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone, z których jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym; - precyzuje, iż w przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na inne niż wymienione powyżej rodzaje niepełnosprawności, o których mowa w art. 71b ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty,wskazano, iż dzieci te są zwolnione z realizacji przygotowania do posługiwania się językiem obcym nowożytnym, jeżeli potrzeba taka wynika z indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego;
16 - modyfikuje zalecane warunki i sposoby realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego odnoszące się do proporcji zagospodarowania czasu przebywania dziecka w przedszkolu (w rozliczeniu tygodniowym) przeznaczonego na różnego typu zajęcia wskazując iż pozostały czas przebywania dziecka w przedszkolu przeznacza się odpowiednio do potrzeb dzieci na realizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej lub zajęć rewalidacyjnych: Proporcje zagospodarowania czasu przebywania w przedszkolu oraz innej formie wychowania przedszkolnego, w rozliczeniu tygodniowym: 1) co najmniej jedną piątą czasu należy przeznaczyć na zabawę (w tym czasie dzieci bawią się swobodnie, przy niewielkim udziale nauczyciela); 2) co najmniej jedną piątą czasu (w przypadku młodszych dzieci – jedną czwartą czasu) dzieci spędzają w ogrodzie przedszkolnym, na boisku, w parku itp. (organizowane są tam gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze, porządkowe i ogrodnicze itd.); 3) co najmniej jedną piątą czasu (w przypadku młodszych dzieci – nie więcej niż jedną piątą czasu) zajmują różnego typu zajęcia dydaktyczne, realizowane według programu wychowania przedszkolnego; 4) pozostały czas przeznacza się, odpowiednio do potrzeb, na realizację: a) dowolnie wybranych przez nauczyciela czynności (z tym, że w tej puli czasu mieszczą się czynności opiekuńcze, samoobsługowe, organizacyjne), b) pomocy psychologiczno-pedagogicznej, c) zajęć rewalidacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.
17 - wprowadza zmiany w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, które uwzględniają dostosowanie wymagań w zakresie poszczególnych wiadomości i umiejętności do możliwości psychofizycznych i komunikacyjnych oraz tempa rozwoju psychofizycznego dzieci niepełnosprawnych, w tym dzieci z ograniczeniami wynikającymi z niepełnosprawności; - dodaje w obszarze „Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci” w pkt 1 zapis dot. możliwości komunikowania się w inny zrozumiały sposób, w tym z wykorzystaniem języka migowego lub innych alternatywnych metod komunikacji; - rozszerza w obszarze „Zalecane warunki i sposób realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego” zapis związany z kształtowaniem u dzieci świadomości zdrowotnej oraz nawyków dbania o własne zdrowie; - zmienia odpowiednio do zmian w podstawie programowej wychowania przedszkolnego zalecane warunki realizacji podstawy programowej edukacji wczesnoszkolnej – w zakresie edukacji polonistycznej i edukacji matematycznej. Weszło w życie 1 września 2016 r., z wyjątkiem załącznika nr 2 Podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2017 r.
18 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 1 czerwca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 787). ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 1 czerwca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 787). Rozporządzenie reguluje kwestie dotyczące: 1) wydawania (dołączenia do świadectwa lub wpisu do indeksu) przez szkołę uczniowi pisemnej informacji o ocenach opisowych, jeżeli w statucie szkoły została ustalona ocena opisowa; 2) wzoru zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego które będzie wydawane absolwentom ponadpodstawowych szkół średnich posiadających świadectwo dojrzałości uzyskane po zdaniu egzaminu dojrzałości; 3) usprawnienia i decentralizacji procedury legalizacji świadectw, indeksów, dyplomów i zaświadczeń oraz wydawania apostille do tych dokumentów; 4) nowego wzoru legitymacji szkolnej wydawanej uczniom szkół policealnych i słuchaczom szkół dla dorosłych oraz nałożenia obligatoryjnego terminu wymiany dotychczasowych legitymacji do 30 września 2016 r.; czemu poświadczenie ważności tych legitymacji będzie odbywało się semestralnie;
19 5) wpisywania na świadectwie szkolnym promocyjnym i świadectwie ukończenia szkoły zajęć edukacyjnych z języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego oraz z zajęć z historii i kultury własnej danej mniejszości lub społeczności regionalnej oraz nazw ww. zajęć edukacyjnych 6) wpisywania na świadectwo promocyjne i świadectwo ukończenia szkoły oceny klasyfikacyjnej z zajęć religii i etyki. Na świadectwach promocyjnych i świadectwach ukończenia szkoły wpisuje się: – poziomą kreskę, jeżeli uczeń nie uczęszczał ani na religię, ani na etykę, – ocenę z religii albo etyki (bez wskazywania, z jakich zajęć jest to ocena), jeżeli uczeń uczęszczał na jedne z tych zajęć, – dwie oceny, gdy uczeń uczęszczał na zajęcia zarówno z etyki, jak i religii. 7) obowiązku dołączenia do arkuszy ocen słuchaczy liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, przyjętych do klasy drugiej na podstawie świadectwa ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej, kopii tego świadectwa, poświadczonej za zgodność przez dyrektora liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, do którego został przyjęty absolwent zasadniczej szkoły zawodowej. Rozporządzenie obowiązuje od 7 czerwca 2016 r. z wyjątkiem przepisu dotyczącego wpisywania na świadectwo szkolne promocyjne i świadectwo ukończenia szkoły ocen klasyfikacyjnych z religii i etyki, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2016 r.
20 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 11 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1278): - uchyla przepisy zgodnie, z którymi uczniowi, który uczęszczał jednocześnie na zajęcia z religii i na zajęcia z etyki, do średniej odpowiednio rocznych i końcowych ocen klasyfikacyjnych wylicza się ocenę ustaloną jako średnia ocen klasyfikacyjnych uzyskanych z tych zajęć, czyli przepisy § 20 ust. 3 i § 21 ust. 3 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 10 czerwca 2015 r.w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 843) : W przypadku gdy uczeń uczęszczał na zajęcia religii i zajęcia etyki, do średniej ocen 1, wlicza się ocenę ustaloną jako średnia z rocznych ocen klasyfikacyjnych uzyskanych z tych zajęć. Jeżeli ustalona w ten sposób ocena nie jest liczbą całkowitą, ocenę tę należy zaokrąglić do liczby całkowitej w górę. Obowiązuje od 1 września 2016 r.w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych
21 Porozumienie pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej z dnia 31 maja 2016 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii (Dz. Urz. MEN z 17.06.2016 r., poz. 21): - określa kwalifikacje, jakie musi posiadać osoba kierowana do nauczania religii na poszczególnych etapach edukacyjnych i typach szkół, nabyte na odpowiedniego rodzaju studiach teologicznych określonych przez Kościół Katolicki. W porozumieniu zawarty jest wymóg posiadania przez te osoby przygotowania pedagogicznego, a w przedszkolach i szkołach specjalnych przygotowania z zakresu pedagogiki specjalnej w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności uczniów; - precyzuje, że skierowanie nauczyciela religii do danej szkoły lub placówki jest możliwe, o ile nauczyciel ma kwalifikacje do nauczania religii w danej szkole lub placówce; - uwzględnia przepis przejściowy dotyczący nauczycieli, którzy w okresie trzech lat od wejścia w życie porozumienia muszą uzupełnić wymagane przepisami kwalifikacje tj. do 31 sierpnia 2019 z wyjątkiem tych nauczycieli religii, którzy byli zatrudnieni w dniu wejścia w życie niniejszego porozumienia i uzyskali stopień nauczyciela mianowanego; - precyzuje, że przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii posiadają osoby, które przed dniem wejścia w życie niniejszego porozumienia uzyskały przygotowanie pedagogiczno – katechetyczne w rozumieniu porozumienia pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej z dnia 6 września 2000 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii (Dz. Urz. MEN Nr 4, poz. 20). Obowiązuje od 1 września 2016 r.
22 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 22 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 1335). ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 22 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 1335). Zmiany dotyczą: - ustalenia nowego terminu zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach i tym samym wydłużenia o kilka dni okresu ferii letnich; zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą kończyć się w najbliższy piątek po 20 czerwca, co oznacza, że najwcześniej może to nastąpić 21 czerwca, a najpóźniej – 27 czerwca. - dostosowania do innych aktów prawnych: 1) w § 5 w ust. 2 w pkt 1 uchyla się regulację dotyczącą sprawdzianu przeprowadzanego w klasie VI szkoły podstawowej; zgodnie z ustawą z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw od 1 września 2016 r. likwiduje się obowiązkowy sprawdzian przeprowadzany w klasie VI szkoły podstawowej; 2) w § 5 w ust. 2 w pkt 1 w lit. b wprowadzono określenie „egzamin gimnazjalny" zamiast określenia „egzamin przeprowadzany w ostatnim roku nauki w gimnazjum" zgodnie z art. 3 pkt 21b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 września 2016 r
23 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 24 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2016 r., poz. 1368). ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 24 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2016 r., poz. 1368). - rozporządzenie dostosowuje przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2014 r,. poz. 1170 oraz z 2015 r., poz. 1250) do zmian wprowadzonych przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz.668); zmiany na likwidacji obowiązku odnotowywania w dziennikach zajęć w świetlicy – zajęć opieki świetlicowej oraz w dziennikach innych zajęć uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów – dodatkowej informacji, że były one przeprowadzone w ramach art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy – Karta Nauczyciela, czyli tzw. „godzin karcianych".
24 Ponadto, zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 35), oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych będą funkcjonowały do dnia 31 sierpnia 2019 r., a następnie z mocy prawa zostaną przekształcone w przedszkola. Dlatego też konieczna była zmiana § 28 rozporządzenia, ponieważ przepis ten w odniesieniu do oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkole podstawowej posługuje się nieaktualną już obecnie datą 31 sierpnia 2016 r. Rozporządzenie weszło w życie 1 września 2016 r
25 Przypomnienie: Karta Nauczyciela Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. 2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować: 1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7; 2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów; 3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. 7a. Zajęcia i czynności realizowane w ramach czasu pracy nauczyciela, o których mowa w ust. 2 pkt 1, są rejestrowane i rozliczane w okresach tygodniowych odpowiednio w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć.nauczyciela nauczycielszkołynauczyciela
26 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji: § 13. 1. Przedszkole, szkoła i placówka prowadzą dzienniki innych zajęć niż zajęcia wpisywane odpowiednio do dziennika zajęć przedszkola, dziennika lekcyjnego, dziennika zajęć w świetlicy oraz dziennika zajęć, o którym mowa w § 12, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością dokumentowania przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej, w szczególności zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela. 2. (uchylony) 3. Do dziennika innych zajęć wpisuje się w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona odpowiednio dzieci, uczniów, słuchaczy lub wychowanków oraz oddział, do którego uczęszczają, adresy poczty elektronicznej rodziców i numery ich telefonów, jeżeli je posiadają, indywidualny program pracy z dzieckiem, uczniem, słuchaczem lub wychowankiem, a w przypadku zajęć grupowych - program pracy grupy, tygodniowy plan zajęć, daty i czas trwania oraz tematy przeprowadzonych zajęć, ocenę postępów i wnioski dotyczące dalszej pracy z dzieckiem, uczniem, słuchaczem lub wychowankiem oraz odnotowuje się obecność dzieci, uczniów, słuchaczy lub wychowanków na zajęciach. Przeprowadzenie zajęć nauczyciel potwierdza podpisem, z zastrzeżeniem § 22 ust. 5. 4. Do dziennika innych zajęć prowadzonego przez szkołę policealną dla młodzieży lub szkołę dla dorosłych nie wpisuje się danych rodziców pełnoletnich uczniów lub słuchaczy. 5. Jeżeli w zakresie zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, nauczyciel realizuje zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów lub słuchaczy, do dziennika innych zajęć wpisuje się imiona i nazwiska uczniów lub słuchaczy, daty i tematy przeprowadzonych zajęć, liczbę godzin tych zajęć oraz odnotowuje się obecność uczniów lub słuchaczy. Przeprowadzenie zajęć nauczyciel potwierdza podpisem, z zastrzeżeniem § 22 ust. 5. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacjiplacówka§ 12art. 42§ 22art. 42§ 22
27 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z 26 lipca 2016 roku w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz. U. 2016 r., poz. 1154) określa: - grupy środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty; - dopuszczalne normy zawartości cukru, tłuszczów oraz sodu w środkach spożywczych sprzedawanych dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty; - sposób doboru środków spożywczych stosowanych w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty z uwzględnieniem wymagań dla danej grupy wiekowej, wynikających z aktualnych norm żywieniowych dla populacji polskiej. Weszło w życie 1 września 2016 r. Do dnia 31 grudnia 2016 roku w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty mogą być stosowane grupy środków spożywczych oraz wymagania jakie muszą spełniać środki spożywcze określone w poprzednich przepisach.
28 Rozporządzenie wprowadza ostatecznie 20 grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty. - Wśród dopuszczonych produktów znalazły się drożdżówki a także inne pieczywo, z wyłączeniem jednak pieczywa produkowanego z ciasta głęboko mrożonego. - Ze słodyczy dostępna będzie także czekolada o zawartości minimum 70% miazgi kakaowej oraz bezcukrowe gumy do żucia. - Cześć z dopuszczonych produktów będzie musiała spełniać dodatkowe wymagania, a mianowicie zawierać nie więcej niż: 15 g cukru w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia, 15 g tłuszczu w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia, 0,4 g sodu/1 g soli w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia, a w przypadku pieczywa półcukierniczego i cukierniczego – nie więcej niż 0, 45 g sodu/1,2 g soli w 100 g/ml produktu.
29 Wykaz 20 grup produktów dopuszczonych do sprzedaży : - pieczywo, z wyłączeniem pieczywa produkowanego z ciasta głęboko mrożonego - pieczywo półcukiernicze i cukiernicze, z wyłączeniem pieczywa produkowanego z ciasta głęboko mrożonego - kanapki - sałatki i surówki - mleko - napoje zastępujące mleko, takie jak napój: sojowy, ryżowy, owsiany, kukurydziany, gryczany, orzechowy, jaglany, kokosowy lub migdałowy - produkty mleczne, takie jak: jogurt, kefir, maślanka, mleko zsiadłe, mleko acidofilne, mleko smakowe, serwatka, ser twarogowy, serek homogenizowany lub produkty zastępujące produkty mleczne na bazie soi, ryżu, owsa, orzechów lub migdałów - zbożowe produkty śniadaniowe oraz inne produkty zbożowe -warzywa - owoce - suszone warzywa i owoce, orzechy oraz nasiona bez dodatku cukrów, substancji słodzących zdefiniowanych w przepisach unijnych oraz bez dodatku soli - soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne - przeciery, musy owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne bez dodatku cukrów i soli - koktajle owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne na bazie mleka, napojów zastępujących mleko, o których mowa w pkt 6, produktów mlecznych lub produktów zastępujących produkty mleczne, o których mowa w pkt 7, bez dodatku cukrów i substancji słodzących, o których mowa w przepisach unijnych - naturalna woda mineralna nisko- lub średniozmineralizowana, woda źródlana i woda stołowa - napoje przygotowywane na miejscu, które nie mogą zawierać więcej niż 10 g cukrów w 250 ml produktu gotowego do spożycia - napoje bez dodatku cukrów i substancji słodzących zdefiniowanych w przepisach unijnych - bezcukrowe gumy do żucia - czekolada gorzka o zawartości minimum 70% miazgi kakaowej - inne
30 9 zasad regulujących zbiorowe żywienie dzieci i młodzieży w jednostkach oświaty: Środki spożywcze przeznaczone do zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży w jednostkach oświaty będą dobierane według następujących reguł: 1. Środki spożywcze muszą spełniać odpowiednie wymagania dla danej grupy wiekowej, wynikające z aktualnych norm żywienia dla populacji polskiej. 2. Na całodzienne żywienie mają składać się środki spożywcze pochodzące z różnych grup środków spożywczych. 3. Posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) mają zawierać produkty z następujących grup środków spożywczych: produkty zbożowe lub ziemniaki, warzywa lub owoce, mleko lub produkty mleczne, mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych i inne nasiona oraz tłuszcze. 4. Zupy, sosy oraz potrawy mają być sporządzane z naturalnych składników, bez użycia koncentratów spożywczych, z wyłączeniem koncentratów z naturalnych składników. 5. Od poniedziałku do piątku należy podawać nie więcej niż dwie porcje potrawy smażonej, przy czym do smażenia jest używany olej roślinny rafinowany o zawartości kwasów jednonienasyconych powyżej 50% i zawartości kwasów wielonienasyconych poniżej 40%. 6. Napoje przygotowywane na miejscu mogą zawierać nie więcej niż 10 g cukrów w 250 ml produktu gotowego do spożycia. 7. Każdego dnia należy podawać: - co najmniej dwie porcje mleka lub produktów mlecznych, - co najmniej jedną porcję z grupy mięso, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych, - warzywa lub owoce w każdym posiłku, - co najmniej jedną porcję produktów zbożowych w śniadaniu, obiedzie oraz kolacji. 8. W żywieniu całodziennym należy podawać przynajmniej pięć porcji warzyw lub owoców. 9. Co najmniej raz w tygodniu należy podawać porcję ryby.
31 USTAWA z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2016 r., poz. 64) między innymi: - porządkuje system kwalifikacji zawodowych w Polsce; - określa utworzenie dwóch instrumentów integrujących polski system kwalifikacji: - Polską Ramę Kwalifikacji (PRK) oraz - Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji (ZRK); - wprowadza definicję kwalifikacji - będzie to zestaw efektów uczenia się (wiedzy, umiejętności, kompetencji społecznych) zgodnych z ustalonymi wymaganiami, których osiągnięcie zostało sprawdzone oraz formalnie potwierdzone (przez wydanie dyplomu, świadectwa, certyfikatu); - określa standardy opisywania kwalifikacji; - określa zasady przypisywania poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji do kwalifikacji; - określa zasady włączania kwalifikacji do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji; - wyróżnia w Polskiej Ramie Kwalifikacji 8 poziomów określonych przez ogólne charakterystyki efektów uczenia się; - określa uniwersalne charakterystyki poziomów PRK Polskiej Ramy Kwalifikacji (pierwszego stopnia), które dotyczą wszystkich rodzajów kwalifikacji; - określa przepisy przejściowe i końcowe. Data wejścia w życie: 15 stycznia 2016 r. z wyjątkami (14 kwietnia 2016 r., 14 lipca 2016 r.)
32 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 1 czerwca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2016 r., poz. 841). ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 1 czerwca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2016 r., poz. 841). Rozporządzenie stanowi realizację wniosków ministrów właściwych dla określonych zawodów dotyczących dokonania modyfikacji w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w zakresie wprowadzenia do klasyfikacji czterech nowych zawodów: 1) mechanik – operator maszyn do produkcji drzewnej, 2) technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, 3) szkutnik, 4) technik automatyk. Rozporządzenie uwzględnia także wniosek Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczący przyporządkowania w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego zawodu Opiekunka dziecięca właściwości ministra do spraw rodziny. Weszło w życie 1 września 2016r.
33 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 września 2016 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw ( D.U. z 2016r. Poz. 1453) - Wydanie rozporządzenia było konieczne z uwagi na zmianę upoważnienia ustawowego dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania zawartego w art. 94a ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156, z późn. zm.), w brzmieniu nadanym przez ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw z 23 czerwca 2016 r. - Ponadto ze względu na różnice w wieku rozpoczynania przez uczniów realizacji obowiązku szkolnego w różnych krajach, niezbędne było wprowadzenie dodatkowych kryteriów, którymi może kierować się dyrektor szkoły przy przyjmowaniu do odpowiedniej klasy lub na odpowiedni semestr uczniów przybywających z zagranicy.
34 - Ponieważ osoby przybywające z zagranicy do polskiego systemu oświaty mogą mieć trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, bądź trudności w komunikacji związane z nieznajomością lub słabą znajomością języka polskiego wprowadzono – obok istniejących rozwiązań – możliwości tworzenia oddziału przygotowującego do nauki dla uczniów przybywających z zagranicy, w którym formy i metody kształcenia będą dostosowane do potrzeb edukacyjnych tych uczniów: § 17.3. Nauczanie w oddziale przygotowawczym jest prowadzone dla uczniów: 1) w wieku 7–10 lat – w zakresie klas I–III szkoły podstawowej; 2) w wieku 11–13 lat – w zakresie klas IV–VI szkoły podstawowej; 3) w wieku 14–16 lat – w zakresie klas I–III gimnazjum; 4) w wieku 17 i 18 lat – odpowiednio w zakresie klas I–III liceum ogólnokształcącego lub zasadniczej szkoły zawodowej albo klas I–IV technikum. 7. Na realizację obowiązkowych zajęć edukacyjnych w oddziale przygotowawczym przeznacza się w szkolnym planie nauczania liczbę godzin: 1) w szkole podstawowej dla klas I–III – nie mniejszą niż 20 godzin tygodniowo; 2) w szkole podstawowej dla klas IV–VI – nie mniejszą niż 23 godziny tygodniowo; 3) w gimnazjum – nie mniejszą niż 25 godzin tygodniowo; 4) w szkole ponadgimnazjalnej – nie mniejszą niż 26 godzin tygodniowo.
35 - Przy przyjmowaniu uczniów do odpowiedniej klasy lub na odpowiedni semestr dyrektor szkoły będzie mógł kierować się nie tylko sumą liczby lat nauki ucznia, ale także wiekiem ucznia lub wnioskiem jego rodziców. - Zajęcia z języka polskiego i wyrównawcze – bez zmian: § 18. 1. Dla uczniów przybywających z zagranicy, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, organ prowadzący szkołę organizuje w szkole dodatkową, bezpłatną naukę języka polskiego w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego. 2. Dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego są prowadzone indywidualnie lub w grupach w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 2 godziny tygodniowo. 3. Tygodniowy rozkład oraz wymiar godzin dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego ustala, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, dyrektor szkoły, w której są organizowane te zajęcia. § 19. 1. Dla uczniów, o których mowa w § 18 ust. 1, w odniesieniu do których nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne z danego przedmiotu stwierdzi konieczność uzupełnienia różnic programowych z tego przedmiotu, organ prowadzący szkołę organizuje w szkole dodatkowe zajęcia wyrównawcze w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych z tego przedmiotu. 2. Dodatkowe zajęcia wyrównawcze są prowadzone indywidualnie lub w grupach w wymiarze jednej godziny tygodniowo. 3. Tygodniowy rozkład dodatkowych zajęć wyrównawczych ustala, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, dyrektor szkoły, w której są organizowane te zajęcia. § 20. Łączny wymiar godzin zajęć lekcyjnych, o których mowa w § 18 ust. 2 i § 19 ust. 2, nie może być wyższy niż 5 godzin tygodniowo w odniesieniu do jednego ucznia. Weszło w życie 14 września 2016r.
36 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 26 sierpnia 2016 r. w sprawie wzoru formularza wniosku o udzielenie informacji z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych Dz.U. z 2016r. poz. 1378 Rozporządzenie określa się wzór formularza wniosku o udzielenie informacji z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych, stanowiący załącznik do rozporządzenia. Weszło w życie1 września 2016 r.
37 Ogłoszenie jednolitego tekstu Ustawy Karta Nauczyciela Dz.U. z 2016r., poz. 1379 - Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 sierpnia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Karta Nauczyciela Data ogłoszenia: 2016-08-31
38 Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.)Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – art. 29 § 2, art. 104 3 § 2, art. 200 1 § 5, art. 281 pkt 2. - Z dniem 1 września 2016 r. zmianie uległy nie tylko przepisy Kodeksu pracy. Pracodawcy, w tym dyrektorzy szkół, zostali zobowiązani do zawierania umów o pracę lub wręczania pracownikom pisemnych potwierdzeń warunków zatrudnienia przed dopuszczeniem ich do pracy Nie wolno dopuścić pracownika do pracy bez umowy lub pisemnego potwierdzenia. Zmiana wprowadzona 1 września 2016 r. przesuwa termin pisemnego potwierdzenia zatrudnienia. Pracodawca ma obecnie obowiązek zawarcia z pracownikiem umowy o pracę lub potwierdzenia warunków zatrudnienia na piśmie jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Innymi słowy pracownik nie może świadczyć pracy na rzecz pracodawcy, nim nie otrzyma umowy bądź potwierdzenia. Za niewykonanie tego obowiązku grozi grzywna w wysokości nawet do 30 000 zł. Według nowych przepisów pracodawca, przed dopuszczeniem pracownika do pracy, musi zapoznać go z regulaminem pracy.art. 29 § 2art. 104 3 § 2art. 200 1 § 5art. 281 pkt 2
39 Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2014 poz. 1198 ): Art. 21. Z dniem 1 października 2016 r. likwiduje się kolegia nauczycielskie i nauczycielskie kolegia języków obcych. Art. 22. 1. Dokumentację zlikwidowanego publicznego kolegium nauczycielskiego i nauczycielskiego kolegium języków obcych przekazuje się organowi, który prowadził to kolegium. 2. Dokumentację przebiegu nauczania zlikwidowanego niepublicznego kolegium nauczycielskiego i nauczycielskiego kolegium języków obcych przekazuje się urzędowi marszałkowskiemu właściwemu ze względu na siedzibę zlikwidowanego kolegium.
40 Projekty
41 Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek (projekt z 1 sierpnia 2016 r.). Co się zmieni w związku z likwidacją sprawdzianu szóstoklasisty - Projekt dostosowuje przepisy do zmienionych przepisów ustawy o systemie oświaty, obejmujących: - kryteria brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do gimnazjów, które zostały zmienione z uwagi na odstąpienie od przeprowadzania sprawdzianu w klasie VI szkoły podstawowej – od roku szkolnego 2016/2017, - nowe regulacje dotyczące przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do nowo tworzonych przedszkoli, szkół i placówek, w szczególności w zakresie składu komisji rekrutacyjnej, uregulowania przepisów dotyczących terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego. Jakich szkół dotyczą zmiany Dotychczas obowiązujące przepisy określały jednolity sposób przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. Projekt zachowuje w większości dotychczasowe rozwiązanie z wyjątkiem przeliczania punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do: - gimnazjów dwujęzycznych i oddziałów dwujęzycznych w gimnazjach ogólnodostępnych, - oddziałów międzynarodowych w gimnazjach ogólnodostępnych gimnazjów sportowych, - gimnazjów mistrzostwa sportowego i oddziałów sportowych w gimnazjach ogólnodostępnych.
42 Ulegną zmianie kryteria brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do gimnazjów, tj. wynik ze sprawdzianu szóstoklasisty, które zastąpiono wymienionymi na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej ocenami z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. w przypadku rekrutacji do gimnazjum: dwujęzycznego lub oddziału dwujęzycznego i oddziału międzynarodowego w gimnazjum ogólnodostępnym oraz sportowego, gimnazjum mistrzostwa sportowego lub oddziału sportowego w gimnazjum ogólnodostępnym, zasadniczym kryterium branym pod uwagę są szczególne predyspozycje uczniów, tj. odpowiednio wyniki sprawdzianu predyspozycji językowych albo wyniki prób sprawności fizycznej. Nowo tworzone rozporządzenie zachowuje dotychczasowe rozwiązania, ale w projekcie rozporządzenia ulega zmianie punktowanie jednego z kryterium branego pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, tj. w przypadku gimnazjów przeliczane na punkty są wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, zamiast wyniki ze sprawdzianu przeprowadzanego w VI klasie szkoły podstawowej.
43 - Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych Sposób przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadgimnazjalnych – w przypadku rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej: - dwujęzycznej lub oddziału dwujęzycznego i oddziału międzynarodowego w szkole ponadgimnazjalnej ogólnodostępnej oraz - sportowej, szkoły ponadgimnazjalnej mistrzostwa sportowego lub oddziału sportowego w szkole ponadgimnazjalnej ogólnodostępnej, zasadniczym kryterium branym pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym są szczególne predyspozycje uczniów, tj. odpowiednio wynik sprawdzianu kompetencji albo wyniki prób sprawności fizycznej. Dopiero w kolejnych etapach, gdy liczba kandydatów spełniających powyższe warunki jest większa niż liczba wolnych miejsc w szkole, uwzględnia się wyniki z egzaminu gimnazjalnego oraz oceny z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także inne osiągnięcia uczniów wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum.
44 Zaproponowany sposób punktowania poszczególnych kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadgimnazjalnych zakłada, że liczba punktów możliwych do uzyskania za wyniki egzaminu gimnazjalnego powinna być równa liczbie punktów możliwych do uzyskania za oceny z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz za osiągnięcia ucznia. Ustalając podział punktów za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie przyjęto, że może to być maksymalnie 100 pkt. W tym 4/5 tych punktów stanowią punkty możliwe do uzyskania za cztery oceny z zajęć edukacyjnych wymienionych na świadectwie, a 1/5 stanowią punkty za inne osiągnięcia wymienione na świadectwie.
45 Przepisy przejściowe dotyczące przyjmowania do szkół ponadgimnazjalnych W postępowaniu rekrutacyjnym na lata szkolne 2014/2015–2017/2018 do szkoły ponadgimnazjalnej, wyniki z egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym nie mogą być uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnymi. Dlatego projekt przewiduje przepis przejściowy określający sposób przeliczania na punkty wyniku z egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, przyjmując, że wynik z języka obcego nowożytnego w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2017/2018 na poziomie podstawowym mnoży się przez 0,2. W związku z tym, że w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2017/2018 do szkół ponadgimnazjalnych brane są pod uwagę wyłącznie wyniki z egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, w rozporządzeniu ustalono dla kandydatów zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, sposób przeliczania na punkty oceny z języka obcego nowożytnego, przyjmując, że kandydat może uzyskać maksymalnie 20 punktów.
46 Skład komisji rekrutacyjnej W zakresie przepisów dotyczących składu komisji rekrutacyjnej uzupełniono przepisy o kwestie dotyczące składu komisji powoływanej przez organ prowadzący nowo tworzone przedszkole, szkołę lub placówkę w sytuacji, gdy dany organ nie prowadzi innego przedszkola, szkoły lub placówki. Komisja rekrutacyjna składa się z co najmniej 3 przedstawicieli organu prowadzącego. Jeżeli osoba prawna niebędąca jednostką samorządu terytorialnego lub osoba fizyczna, która tworzy ww. placówki, nie prowadzi innego publicznego przedszkola, publicznej szkoły, publicznej placówki lub publicznego ośrodka, postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez organ prowadzący.
47 Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego (projekt z 20 lipca 2016 r.). Możliwość odwołania od wyników egzaminu maturalnego Osoby przystępujące do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie będą miały możliwość – od 2017 r. – odwołania się od ustalonego przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego i części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Będzie się ono składało z doświadczonych egzaminatorów oraz ekspertów specjalizujących się w danej dziedzinie nauki lub sztuki. Zasady działalności kolegium określi rozporządzenie
48 W projekcie rozporządzenia określono: - tryb wyznaczania składu Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego do rozpatrzenia odwołania, - tryb i sposób działania Kolegium, - stawki za jedno zadanie egzaminacyjne rozpatrzone w ramach odwołania przez arbitrów i egzaminatorów, - sposób i tryb zwrotu kosztów przejazdu i zakwaterowania arbitrów i egzaminatorów, - wzór wniosku o wpis na listę arbitrów oraz wykaz dokumentów, które dołącza się do tego wniosku.
49 Osoby ubiegające się o wpis na listę arbitrów będą składały wniosek wraz z następującymi dokumentami: 1) poświadczone przez kandydata za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających: a) posiadanie wymaganego wykształcenia, w tym stopnia lub tytułu w dziedzinie nauki lub sztuki, b) wpis do ewidencji egzaminatorów; 2) informację o posiadanym doświadczeniu w pracy dydaktycznej, 3) rekomendację, 4) oświadczenie o posiadaniu kompetencji w dziedzinie technologii informacyjno- komunikacyjnych, 5) oświadczenie kandydata, że: a) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych, b) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne, c) nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, d) nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną. 6) oświadczenie kandydata, że nie jest zatrudniony w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej lub okręgowej komisji egzaminacyjnej, 7) zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Arbitrów do składu Kolegium będzie wyznaczał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej według kolejności wpisu arbitrów na listę.
50 Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (projekt z 22 kwietnia 2016 r.) - Dostosowanie wymogów kwalifikacyjnych do standardów kształcenia Najistotniejszą zmianą w projekcie jest niewątpliwie dostosowanie wymagań kwalifikacyjnych nauczycieli do zakresów kształcenia określonych w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Rozporządzenie to stanowi, iż kształcenie na studiach pierwszego stopnia uprawnia do wykonywania zawodu nauczyciela jedynie w przedszkolach i szkołach podstawowych, a dopiero ukończenie studiów magisterskich daje kwalifikacje do pracy we wszystkich typach szkół i placówek
51 Zaostrzenie wymagań wobec niektórych nauczycieli – konieczne studia magisterskie W projekcie zaostrzono wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli zatrudnionych w gimnazjach, zasadniczych szkołach zawodowych, placówkach wychowania pozaszkolnego, placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w trakcie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, szkołach za granicą, a także wychowawców w szkolnych schroniskach młodzieżowych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych dla nieletnich z niepełnosprawnością intelektualną. Dla tych grup nauczycieli i wychowawców studia pierwszego stopnia bądź zakład kształcenia nauczycieli nie będą wystarczające – będą oni musieli legitymować się studiami magisterskimi. Podobne zaostrzenie obejmie nauczycieli języków obcych, nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach i szkołach specjalnych, pedagogów, logopedów, doradców zawodowych i wychowawców w świetlicach szkolnych. Pominięto natomiast nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych.
52 Nowelizacja przewiduje również: - zmiany w zakresie wymagań kwalifikacyjnych do nauczania języków obcych w klasach I-III szkół podstawowych, z uwzględnieniem możliwości kształcenia nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej w zakresie dwóch specjalności lub kształcenia na studiach magisterskich na kierunku pedagogika w zakresie języka obcego, - zmiany dotyczące kwalifikacji niezbędnych do nauczania i prowadzenia w szkołach, przedszkolach, grupach lub oddziałach zajęć umożliwiających uczniom należącym do mniejszości narodowych, etnicznych lub społeczności posługujących się językiem regionalnym podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej lub językowej, - doprecyzowanie w zakresie kwalifikacji nauczyciela religii, - zmiany dotyczące kwalifikacji nauczyciela bibliotekarza w szkołach za granicą, - uzupełnienie załącznika określającego wykaz świadectw potwierdzających wymaganą od nauczycieli znajomość języka obcego, - aktualizację terminologii w zakresie szkolnictwa ponadgimnazjalnego, - doprecyzowanie niektórych definicji i dodanie nowych.
53 Regulacje przejściowe Ustawodawca tradycyjnie wyłącza spod nowych regulacji nauczycieli, którzy będą pozostawać w zatrudnieniu w dniu wejścia w życie nowelizacji, którzy będą spełniać wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów. Poza tym nowelizacją nie będą objęci nauczyciele, którzy do dnia 30 września 2016 r. ukończą zakład kształcenia nauczycieli. Zmiany nie będą również dotyczyć osób, które rozpoczęły studia pierwszego stopnia na podstawie przepisów obowiązujących przed rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 17 stycznia 2012 r., o ile będą one spełniać pozostałe wymagania kwalifikacyjne.
54 R O Z P O R Z Ą D Z E N I E M I N I S T R A E D U K A C J I N A R O D O W E J z dnia..................... 2016 r. w sprawie sposobu wynagradzania przewodniczących komisji dyscyplinarnych i ich zastępców, przewodniczących składów orzekających oraz rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców, a także wysokości wynagrodzenia obrońcy z urzędu W projekcie rozporządzenia proponuje się, aby wysokość wynagrodzenia przewodniczących komisji dyscyplinarnych i ich zastępców, przewodniczących składów orzekających, rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców została określona jako przedział procentowy w odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. kwoty 1850 zł brutto. Proponuje się, aby zakres wynagrodzenia kształtował się pomiędzy 5% a 24% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, a więc pomiędzy 92,5 zł a 444 zł brutto. Dla przewodniczącego komisji dyscyplinarnej i jego zastępców będzie to wynagrodzenie miesięczne, uzależnione od liczby spraw rozpatrywanych przez komisje dyscyplinarne, zakończonych wydaniem orzeczenia lub postanowienia. Dla przewodniczącego składu orzekającego będzie to wynagrodzenie za rozpoznanie sprawy, zakończonej wydaniem orzeczenia lub postanowienia. Natomiast dla rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępcy będzie to wynagrodzenie za przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego lub udział w postępowaniu dyscyplinarnym. Wysokość wynagrodzenia obrońcy z urzędu została określona kwotowo i wynosi 720 zł za udział w sprawie przed komisją dyscyplinarną pierwszej instancji oraz 840 zł za udział w sprawie przed odwoławczą komisją dyscyplinarną.
55 - R O Z P O R Z Ą D Z E N I E M I N I S T R A E D U K A C J I N AR O D O W E J z dnia.................. 2016 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego Wydanie nowego rozporządzenia jest związane z wejściem w życie ustawy z dnia 22 grudnia 2016 r. O Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (zwanej dalej „ustawą o ZSK”), w której ustalono Polską Ramę Kwalifikacji (PRK) oraz zasady przypisywania poziomu PRK do kwalifikacji. W PRK wyróżnia się 8 poziomów określonych przez ogólne charakterystyki efektów uczenia się wymaganych dla kwalifikacji na poszczególnych poziomach (art. 5 ustawy o ZSK)..