Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT – ZIPSEE „Cyfrowa Polska”

1 Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego ...
Author: Agata Wolska
0 downloads 1 Views

1 Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT – ZIPSEE „Cyfrowa Polska”

2 Kim jesteśmy? Jesteśmy Związkiem Pracodawców zrzeszającym firmy z branży RTV i IT: producentów, importerów, dystrybutorów. Powstaliśmy w 2005 r. z inicjatywy firm-założycieli w odpowiedzi na potrzebę posiada silnej organizacji branżowej. Jesteśmy członkiem Digital Europe, największej w Europie organizacji reprezentującej interesy przedsiębiorców z sektora technologii cyfrowych.

3 Kogo aktualnie reprezentujemy?Dystrybucja Producenci

4 Nasza wizja ZIPSEE „Cyfrowa Polska” to silna wewnętrznie i zewnętrznie, reprezentatywna organizacja branżowa. Związek z wysoce efektywną sprawnością działania oraz dużą rozpoznawalnością wśród polityków i mediów. Organizacja zrzeszająca najważniejsze podmioty z branży.

5 Nasze główne zadania Prawo autorskie – opłata reprograficznaZużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) VAT – karuzele podatkowe, kontrole skarbowe, kwestie celne Cyfryzacja kraju – telewizja, radio, administracja Jednolity rynek cyfrowy (Digital Single Market) Cyberbezpieczeństwo PEM – promieniowanie elektromagnetyczne Zamówienia publiczne – edukacja urzędników w zakresie stosowania kryteriów pozacenowych Monitoring zmian legislacyjnych, np. RoHS, REACH, efektywność energetyczna, ekoprojektowanie, cyberbezpieczeństwo.

6 Prawo autorskie – opłata reprograficznaProwadzimy kampanię społeczną KupujeKopiuje.pl Przeprowadzamy merytoryczne rozmowy z MKiDN w celu całościowej reformy systemu opłat – odejście od pobierania opłat za urządzenia i nośnik na rzecz innego systemu. Zainicjowaliśmy akcję NiePłacęZaPałace.pl Ponad 50 tys. podpisów pod petycją Ponad odsłon virali Ok artykułów i wpisów na blogach Zasięg postów na FB ok. 5,6 mln osób

7 Zużyty sprzęt elektryczny i elektronicznyTworzyliśmy od podstaw polski system ZSEE. Jesteśmy 30-proc. akcjonariuszem ElektroEko S.A. – Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Do ElektroEko wskazujemy członka Zarządu oraz dwóch członków Rady Nadzorczej, którzy reprezentują branże. ElektroEko jest największą organizacją odzysku ZSEE w Polsce, która prowadzi ogólnopolski program „Moje miasto bez elektrośmieci”

8 Uszczelnienie podatku VATW lutym 2014 r. stworzyliśmy „Raport uzasadniający konieczność wprowadzenia mechanizmu odwrotnego obciążenia przy rozliczaniu VAT w handlu wybranymi urządzeniami elektronicznymi”. W ciągu pół roku udało się nam przekonać Ministerstwo Finansów do tez z raportu i rozpoczęcia prac nad zmianą ustawy. Finalnie od 1 lipca 2015 r. obowiązuje odwrotny VAT na smartfony, tablety, laptopy, konsole do gier oraz solidarna odpowiedzialność w handlu aparatami fotograficznymi i materiałami eksploatacyjnymi do drukarek.

9 Uszczelnienie podatku VATW maju 2016 r. wspólnie z kancelarią DLA Piper przygotowaliśmy raport na temat skali wyłudzeń przestępstw podatkowych w handlu dyskami twardymi i procesorami. Było to uzasadnienie do potrzeby rozszerzenia mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT na transakcje tymi produktami. Udało się nam przekonać decydentów do potrzeby zmian w tym zakresie. W grudniu 2016 r. Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która zawiera zapis o wprowadzeniu odwrotnego obciążenia VAT na handel procesorami. A Ministerstwo Finansów wystąpiło do Komisji Europejskiej o zgodę na rozszerzenie tego mechanizmu w handlu dyskami twardymi.

10 Zamówienia publiczne Wspólnie z Urzędem Zamówień Publicznych prowadzimy kampanię „Czy cena czyni cuda?”. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości urzędników w zakresie stosowania kryteriów pozacenowych w przetargach publicznych, a także wyposażenie ich w konkretne, twarde zalecenia i porady w tym zakresie.

11 Cyberbezpieczeństwo Poparcie przez ZIPSEE „Cyfrowa Polska” założeń zawartych w dokumencie Ministerstwa Cyfryzacji pt. „Strategia Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2017 – 2022”; Organizacja warsztatów dla urzędników państwowych, w tym Ministerstwa Cyfryzacji, z zakresu cyberbezpieczeństwa.

12 Ustawa o polu elektromagnetycznymUdział i monitorowanie prac nad ustawy o oddziaływaniu pola elektromagnetycznego; Przedstawienie w grudniu 2016 roku stanowiska ZIPSEE „Cyfrowa Polska” w sprawie Projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z oddziaływaniem pola elektromagnetycznego; Nawiązanie współpracy z Instytutem Badań Elektromagnetycznych im. Jamesa Clerka Maxwella w Krakowie.

13 Działania aktualne oraz planowaneKompleksowa reforma prawa autorskiego, której efektem ma być zdjęcie opłat reprograficznych z przedsiębiorców. Odwrócony VAT na nowe produkty, w tym dyski twarde HDD, SD i kamery GoPro. Zmniejszenie uciążliwości kontroli skarbowych. Monitoring polityki podatkowej i celnej. Labeling – korzystne wdrożenie przeskalowania klas efektywności energetycznych. Nowelizacja ustawy o ZSEE. Prace nad zmianą systemu zamówień publicznych. Problematyka materiałów eksploatacyjnych do drukarek. Cyberbezpieczeństwo – wspólne działania szkoleniowe z administracja. Udział w pracach nad Ustawą o polu elektromagnetycznym.

14 Dodatkowe korzyści Cotygodniowy monitoring mediów z zakresu tematów, którymi się zajmujemy. Cotygodniowa informacja o ważnych wydarzeniach, spotkaniach, listach, rozmowach kuluarowych z administracją rządową i partnerami ZIPSEE oraz pracach wykonanych przez naszą Agencję PR. Raz w miesiącu zbiorcza informacja o zmianach w prawie – uchwalone Ustawy, Rozporządzenia i Dyrektyw, a także wyroki sądowe. Bieżąca konsultacja projektów pojawiających się ustaw, rozporządzeń i dyrektyw. Zbieranie opinii członków oraz analiza prawników dla wypracowania stanowiska naszej branży. Możliwość uzyskania szybszej interpretacji przepisów prawnych.

15 Warunki członkostwa Akceptacja statusu.Przesłanie deklaracji członkowskiej. Przyjęcie firmy przez Radę ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. Składka ogólna PLN miesięcznie*, Przynależność do Komitetów Zadaniowych wymaga osobnej deklaracji, Działania Komitetu ds. Prawa Autorskich i Komitetu VAT budżetowane są celowo za konkretne działania – ustalają członkowie komitetu. * Wysokość składki na 2017r. Jej wysokość jest ustalana przez Radę ZIPSEE „Cyfrowa Polska” raz w roku.

16 Zapraszamy do kontaktuKontakt do Biura: ZIPSEE ”Cyfrowa Polska” Ul. Ogrodowa 58 Warszawa Tel. (22) Fax. (22) Michał Kanownik – Prezes Zarządu Kom Dominik Dobek – Dyrektor ds. Realizacji Projektów Kom