Związki Marszałka Józefa Piłsudskiego z Gdynią

1 Związki Marszałka Józefa Piłsudskiego z GdyniąZwiązek P...
Author: Leszek Marszałek
0 downloads 2 Views

1 Związki Marszałka Józefa Piłsudskiego z GdyniąZwiązek Piłsudczyków RP Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Pomorski w Gdyni

2 Marsz Pierwszej Brygady

3 Marszałek Piłsudski twórca Marynarki Wojennej RPDekret Marszałka o powołaniu Marynarki Polskiej z dnia 28 listopada 1918 roku. Na mocy którego powstała Marynarka Wojenna Rzeczypospolitej Polskiej.

4 Napis ten widnieje na budynku Komendy Portu Wojennego w Gdyni

5 Honorowy Obywatel Miasta GdyniDnia 12 września 1928 roku Rada Miejska i Magistrat za pieczę nad miastem i portem Gdynia opatrzyli pieczęcią dyplom honorowego obywatela wręczony Józefowi Piłsudskiemu. Gdynia była pierwszym miastem pomorskim, które przyznało Marszałkowi swoje honorowe obywatelstwo.

6 Dyplom Honorowy Obywatel Gdyni wg malarza Mokwy

7 Mapa II Rzeczypospolitej

8 „S/S Hanka” i „S/S Jadwiga”Statki pasażerskie Jadwiga Wanda. Zbudowane w 1928 Wielkiej Brytanii. Imiona otrzymały na cześć córek marszałka Piłsudskiego. 1 lipca 1928 roku odbył się chrzest statków dokonany przez "patronki-imienniczki" (obecny był również marszałek Piłsudski). Używane przez "Żeglugę Polską" pływały między portami Zatoki Gdańskiej - m. in. do Helu.

9 „S/S Jadwiga” Jadwiga - we wrześniu 1939 przejęty przez Niemców w Jastarni przebudowany na holownik Polyp. W 1946 rewindykowany. Pływał jako holownik Wilk, od 1948 jako statek pasażerski Anna. Dnia 26 lipca 1949 zatonął na redzie Gdyni po kolizji z tureckim statkiem Odenis (11 ofiar). Wydobyty wyremontowany wrócił do służby jako Halina, później Zofia. W 1965 skasowany oddany na złom.

10 „S/S Wanda” Wanda - we wrześniu 1939 zatopiony przez załogę dla zablokowania wejścia do ówczesnego Basenu Prezydenta porcie gdyńskim. Po wojnie wrak podniesiono wyremontowano. Od 1949 roku pływał jako statek pasażerski Barbara. W 1965 skasowany oddany na złom.

11 „S/S Hanka” W 1927 roku ”Żegluga Polska” przejęła stary rosyjski mały bocznokołowiec zalewowy (zbudowany w 1888 r.). Statek przebudowano zmodernizowano przystosowując go do roli statku pasażerskiego Białej Floty. Otrzymał imię Hanka na cześć córki ministra Kwiatkowskiego - inicjatora budowy portu Gdyni. Chrzest odbył się 1 lipca 1928 roku. Hanka była jednostką przestarzałą powolną. Utrzymywano ją jedynie dla połączeń Orłowem, gdzie mogły zawijać tylko statki bardzo małym zanurzeniu. W 1931 roku statek skasowano oddano na złom.

12 Marszałek Piłsudski z żoną córkami Jadwigą i Wandą

13 Wizyta Marszałka Piłsudskiego w Gdyni 1 i 2 Lipca 1928 roku.

14 Wizyta Marszałka 1 lipca 1928 rWizyta Marszałka 1 lipca 1928 r. w Gdyni, doszła do skutku dzięki zabiegom ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, któremu zależało na pokazaniu budującej się Gdyni i zapoznaniu Go z osiągnięciami w gospodarce morskiej.

15 Powitanie Marszałka Piłsudskiego na dworcu w Gdyni 1 lipca 1928 r.

16

17 Przegląd Marynarzy w Porcie Wojennym Gdynia

18

19

20

21

22 Udział w uroczystości poświęcenia statków dla Żeglugi PolskiejWizyta Marszałka 1 lipca 1928 r. doszła do skutku dzięki zabiegom ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, któremu zależało na pokazaniu budującej się Gdyni i zapoznaniu go z osiągnięciami w gospodarce morskiej.

23 Rejs z Gdyni na Hel „S/S Gdańsk”

24 Hel – zwiedzanie Portu i latarni morskiej. Na Hel popłynął s/s „Gdańsk”

25 Marszałek odjechał z dworca gdyńskiego do Warszawy 2 lipca 1928 r.

26 Powrót Marszałka z Madery Gdynia 29 marca 1931 rokPo raz drugi, a zarazem ostatni, w dniu 29 marca 1931 r. Marszałek zawitał do Gdyni na pokładzie niszczyciela ORP „Wicher” z trzymiesięcznej kuracji zdrowotnej na portugalskiej wyspie Madera. Od Helu niszczyciel był eskortowały przez 3 torpedowce, a w gdyńskim basenie portowym wszystkie okręty podniosły galę branderową.

27 Marynarze witają Marszałka w GdyniNa cześć Marszałka oddano także salut armatni z okrętu szkolno – koszarowego „Bałtyk”. W porcie wojennym w Gdyni Oksywiu Marszałek dokonał przeglądu kompanii honorowej Marynarki Wojennej

28 Kanonierki „Piłsudski” i „Haller”Po odzyskaniu dostępu do morza w lutym 1920 r., Polska Marynarka Wojenna zakupiła w Finlandii dwie kanonierki, z których jedna otrzymała nazwę „Komendant Piłsudski”. Biało-czerwoną banderę na nowym ORP podniesiono 29 grudnia 1920 r., tym samym stał się on pierwszym polskim bojowym okrętem flagowym Polskiej Marynarki Wojennej.

29 Budowa portu w Gdyni oraz „Kentucky” wpływa do Gdyni, stracił Gdańsk To ważna data dla międzywojennej jak i współczesnej Gdyni – 13 sierpnia 1923 roku do tego miasta, a nie do znacznie większego portu w Gdańsku, zawitał pierwszy pełnomorski statek

30 Budowa portu w Gdyni

31 Plan Portu Gdyni obecnie

32

33

34 Dworzec Morski w Gdyni tablica pamiątkowaNa tablicy pamiątkowej pod płaskorzeźbą Marszałka umieszczono następujący napis: „W ROKU 1920 GDY NACZELNIKIEM PAŃSTWA I NACZELNYM WODZEM SIŁ ZBROJNYCH BYŁ PIERWSZY MARSZAŁEK POLSKI JÓZEF PIŁSUDSKI ZAPROJEKTOWANO I ROZPOCZĘTO BUDOWĘ PORTU W GDYNI”.

35 Tablice są zamieszczone w Muzeum Emigracyjnym w Gdyni

36 Dworzec Morski w Gdyni obecnie Muzeum Emigracji

37 Dworzec Morski

38 Związek Legionistów w grudniu 1930 rZwiązek Legionistów w grudniu 1930 r. podjął uchwałę na walnym zebraniu o wzniesieniu pomnika Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu. W dniu 6 sierpnia 1933 r. na terenie Obozu Emigracyjnego stanął pomnik z popiersiem, a na cokole widniał napis: „Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu – Straż Przednia”

39

40 Obóz Emigracyjny

41

42

43

44 „M/S Piłsudski” W dniu 12 września 1935 r. motorowiec pasażerski m/s „Piłsudski”, bliźniacza jednostka m/s „Batory”, został powitany uroczyście na Dworcu Morskim w Gdyni. Na dziobie statku znajdowała się powiększona odznaka I Brygady Legionów.

45 M/S „Piłsudski” Statek godnie reprezentował swojego patrona, obsługując linię pomiędzy Gdynią a portami Ameryki Północnej. Po wybuchu wojny, statek pełnił rolę okrętu w siłach morskich Wielkiej Brytanii. W swoim pierwszym rejsie do Nowej Zelandii w dniu 26 października 1939 r. zatonął u wybrzeży Anglii.

46 Odznaka Pierwszej Brygady

47 Aleja im. Marszałka PiłsudskiegoW marcu 1931 na wniosek starosty pułkownika Mieczysława Pożerskiego Magistrat i Rada Miejska Gdyni uchwaliły jednogłośnie przemianowanie alei Kasyna na aleję Marszałka Piłsudskiego. Wniosek został złożony dla uczczenia imienin marszałka Piłsudskiego obchodzonych 19 marca. W 1932 prawdopodobnie zakończono budowę promenady miejskiej, na którą składały się: dwupasmowa wybrukowana kostką granitową jezdnia o długości 669 m i szerokości 9,85 m, chodnik z lewej strony jezdni o szerokości 2,75 m, piaszczysty deptak o szerokości 6,3 m z umieszczonymi w jego wnękach ławkami oraz pasy zieleni z drzewami, a także sieć wodociągowa, kanalizacyjna i lampy uliczne. W kolejnych latach wystrój zieleni ulegał modyfikacjom. W czasie wojny bała to Steinstrasse. Po wojnie alei nadano nazwę Czołgistów. W 1990 roku przywrócono nazwę ulicy na Aleja Marszałka Piłsudskiego.

48 Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego

49 Przywrócenie nazwy w III RP25 lipca 1990 Rada Miasta z inicjatywy komandora Czesława Cześnika zadecydowała o powróceniu do przedwojennej nazwy – alei Piłsudskiego, a w 1995 nazwała imieniem I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte plac przylegający do alei, znajdujący się w sąsiedztwie Muzeum Marynarki Wojennej.

50 Tablica upamiętniająca Marszałka PiłsudskiegoTablica została wmurowana w 1990 roku  we frontową ścianę budynku gdyńskiego Urzędu Miasta (czyli od strony Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego). Odlew tablicy został wykonany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Wzorowano się na oryginalnej tablicy, przed wojną znajdującej się w Wilnie i wmurowanej w gmach tamtejszego Uniwersytetu. W okresie przedwojennym można było również napotkać medal będący miniaturą wspomnianej tablicy. Widnieje na niej napis autorstwa Wacława Sieroszewskiego:

51 Tekst zawarty na tablicy„Wskrzesiciel państwa polskiego, twórca i wódz armii polskiej Marszałek Józef Piłsudski. Urodzony w ziemi wileńskiej, zesłany na Sybir w 19-tym roku życia. Po powrocie wstąpił do PPS. W 1905 roku zorganizował walkę zbrojną z caratem. Potem stworzył związek strzelecki – z nim wyruszył z Krakowa 6/VIII 1914 roku na oswobodzenie zaboru rosyjskiego – po opuszczeniu przez moskali rubieży Rzeczypospolitej, skierował wszystkie siły przeciw Niemcom i Austryjakom – 20/VII 1917 roku wywieziony do Magdeburga. Wrócił w listopadzie 1918 roku i 11-tego tego miesiąca objął władzę nad wskrzeszonym państwem – stworzył rząd, zwołał sejm ustawodawczy, orężem wykreślił granice Polski – W 1920 roku odparł najazd bolszewicki – od 1926 dążył całą potęgą swej woli do naprawy konstytucji. Jego geniusz pozwolił narodowi polskiemu dokonać w krótkim czasie olbrzymiego dzieła. Stawiane Jemu pomniki są jednocześnie pomnikami miłości Ojczyzny!”

52 IX LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w GdyniDnia 23 marca 1995 r. nadano IX Liceum Ogólnokształcącemu w Gdyni zaszczytne imię Marszałka Józefa Piłsudskiego w obecności wnuczki Wielkiego Polaka - Joanny Onyszkiewicz, która po oficjalnych uroczystościach z udziałem abp Tadeusza Gocłowskiego, dokonała odsłonięcia popiersia Komendanta - daru od Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego w Gdyni. Podczas uroczystości młodzież i pracownicy szkoły złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły, ufundowany przez Radę Rodziców, Morski Port Handlowy- Gdynia oraz Naftoport - Gdańsk.

53 IX LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni

54 W dniu 10 listopada Roku Pańskiego 2013 został odsłonięty pomnik Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu

55

56 Ulotka z projektem pomnika

57

58 Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Pomorski w Gdyni

59 Dane informacyjne Opracowali:mgr Julian Aleksander Michaś mgr Arkadiusz Ordyniec Współpraca Małgorzata Gołębiowska Mail Aktualizacja – 31 XI 2016 r. mgr Julian Aleksander Michaś prezes Gdyńskich Piłsudczyków płk zp